Zgodnie z informacją przedstawioną przez ZUS trwają pracę nad nowym wzorem druku, który ma obowiązywać od stycznia 2020 roku. Zgodnie z planowanymi zmianami, ma zostać utworzone pole 28, w którym płatnik będzie mógł wpisać wysokość wpłat wniesionych do PPK. Do końca 2019 roku pracodawcy powinni tę informację wpisywać w polu nr 27 - kwota obniżenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne z tytułu opłacania składki w ramach pracowniczego programu emerytalnego. W przypadku pracodawców, którzy prowadzą PPE (np. ze składką 2% - które nie zwalnia z obowiązku tworzenia PPK) i równolegle utworzą PPK do końca 2019 roku w polu nr 27 należy wpisać łączną kwotę wniesioną do PPE i PPK.

Czytaj w LEX: Pracownicze Plany Kapitałowe - nowe obowiązki pracodawców >

ZUS chce wiedzieć, ile pieniędzy trafia do PPK

Należy zaznaczyć, że dotychczas ZUS nie formułował wniosków do ustawodawcy o konieczności posiadania informacji o środkach gromadzonych w PPK. Zarówno w trakcie pierwotnego procesu legislacyjnego, jak przy kolejnych nowelizacjach ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych próżno szukać uwag ZUS o konieczności modyfikacji formularza ZUS RCA w związku z nową formą długoterminowego oszczędzania – stąd ustawodawca nie przewidział takiego uprawnienia dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a zgodnie z zasadą legalizmu instytucje państwowe mogą realizować tylko te uprawnienia, które zostały im nadane.

Czytaj w LEX: Tworzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych krok po kroku >

Praktycznym przykładem wadliwości proponowanego rozwiązania jest możliwość weryfikacji kwoty, która pojawi się w polu 28 wskazanego formularza. Nie ma bowiem dotychczas mechanizmu, który pozwalałby ZUS-owi na weryfikację, czy wskazana kwota odpowiada faktycznie ustalonej sumie wpłat do PPK. Proste ustalenie 1,5% podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne nie wystarczy, gdyż ze względu na brak tzw. „ograniczenia 30-krotności”, korekty wysokości wpłaty, czy możliwości rezygnacji z uczestnictwa w PPK będzie wiązało się z bardziej złożonym ustalaniem wysokości wpłaty.

 

Potrzebna zmiana rozporządzenia

Do zmiany wzoru ZUS RCA potrzebna jest zmiana rozporządzenia ministra do spraw pracy z dnia 20 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika składek, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, raportów informacyjnych, oświadczeń o zamiarze przekazania raportów informacyjnych oraz innych dokumentów.

Zobacz procedurę w LEX: Obowiązki administracyjne i informacyjne podmiotu zatrudniającego wobec uczestnika PPK oraz wybranej instytucji finansowej >

 

Cena promocyjna: 95.2 zł

|

Cena regularna: 119 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł


Rozporządzenie zostało wydane na podstawie art. 49 ust. 2 i 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych z 13 października 1998 roku, tylko że w żadnym z opisanych tam punktów, a także samej ustawie o PPK nie odnajdujemy podstawy do zbierania przez ZUS tego rodzaju informacji przynajmniej do czasu, kiedy rozporządzenie nie zostanie zmienione. Warto w tym miejscu podkreślić, że PPK nie są i nie miały być zgodnie z założeniami elementem emerytalnego systemu publicznego - I filaru.

Stan prawny na dzień 15 lipca 2019 roku

dr Antoni Kolek - prezes Instytutu Emerytalnego
Oskar Sobolewski - prawnik w Kancelarii Wojewódka i Wspólnicy, ekspert w Instytucie Emerytalnym

Czytaj też: Raport: Przystąpienie do PPK może się opłacać >

Sprawdź w LEX: