Specustawa w sprawie koronawirusa do zmiany – są problemy z pracą zdalną

Prawo pracy BHP Małe i średnie firmy Koronawirus

Pracownicy chcą pracować zdalnie, a firmy chciałyby im to ułatwić. Niestety, wątpliwości pracodawców budzi przepis specustawy - nie wiedzą, czy mogą powierzyć załodze inną pracę, niż ta, która jest określona w umowie o pracę. Rząd powinien pilnie zmienić specustawę i uregulować pracę zdalną w kodeksie pracy.

13.03.2020

ZUS zaleca kontakt telefoniczny i mailowy ze swoimi placówkami w całym kraju

Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Koronawirus

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwraca się do swoich klientów z prośbą o ograniczenie wizyt w placówkach ZUS w całym kraju. W przypadku potrzeby kontaktu można skorzystać z informacji telefonicznej, wysłać maila lub skorzystać z portalu PUE ZUS.

12.03.2020

Praca zdalna nie zmieni wynagrodzenia pracownika

Prawo pracy Koronawirus

Pracownik może wnioskować o pracę zdalną, ale jego wniosek w żaden sposób nie wiąże firmy. Decyzja o poleceniu pracy zdalnej należy bowiem wyłącznie do pracodawcy. Taka praca to coś innego niż telepraca i może odbywać się nawet bez komputera czy dostępu do firmowych systemów, bo pracą zdalną może być np. analiza dokumentów czy odręczne napisanie opinii.

12.03.2020

Pracodawca musi wiedzieć, że pracownik był w rejonie objętym koronawirusem

Prawo pracy Małe i średnie firmy Koronawirus

Wzrost zagrożenia koronawirusem znacząco utrudnił bądź uniemożliwił odbycie urlopu zagranicą, a mimo to wielu Polaków zdecydowało się na wyjazd. Osoby, które wróciły z rejonu objętego zagrożeniem zakażenia się wirusem, np. z Włoch, i nie poinformowały o tym pracodawcy, muszą liczyć się z konsekwencjami prawnymi.

12.03.2020

Pracodawcy nie wiedzą, jakie załogi zastaną w poniedziałek

Prawo pracy BHP Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

Zamknięcie biur i przestój firmy czy szukanie pracowników na zastępstwo – to pierwsze problemy, przed którymi stają pracodawcy w związku z epidemią koronawirusa i zamknięciem szkół na 14 dni. Spodziewają się, że większość pracowników będących rodzicami wybierze dodatkowy zasiłek opiekuńczy, by zostać w domu z dziećmi, a nie pracę zdalną.

12.03.2020

ZUS uruchomił specjalne linie tematyczne dotyczące zasiłków i kwarantanny

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Centrum Obsługi Telefonicznej (COT) uruchomił specjalne linie tematyczne dla osób, które potrzebują informacji na temat świadczeń z ubezpieczenia chorobowego w związku z zamknięciem placówek oświatowych, jak również w sytuacji poddania się kwarantannie lub izolacji.

11.03.2020

Zasiłek opiekuńczy z powodu zamknięcia szkół - jak go uzyskać

Prawo pracy Koronawirus

Zamykanie szkół w celu przeciwdziałania epidemii koronawirusa daje rodzicom niektórych dzieci możliwość skorzystania przez 14 dni z zasiłku opiekuńczego - w wysokości 80 proc. wynagrodzenia. Gdy dziecko jest zdrowe i ma więcej niż 8 lat, nie mają jednak prawa do tego świadczenia. Zasiłek przysługuje też na chore dzieci.

11.03.2020

Sąd Pracy: Należało przeszkolić pracownika, a nie go zwalniać

Prawo pracy

Pracodawca nie może zwolnić pracownika za brak kwalifikacji do wykonywania nowych obowiązków. Zmieniając organizację pracy w firmie należy raczej umożliwić mu uzyskanie niezbędnych umiejętności, np. przez przeszkolenie albo wyznaczenie czasu na ich zdobycie we własnym zakresie, niż rozwiązywać stosunek pracy - orzekł Sąd Rejonowy w Człuchowie.

11.03.2020

Resort pracy przygotowuje waloryzację tzw. emerytur czerwcowych

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Osoby przechodzące na emeryturę w czerwcu otrzymują nawet o 300 zł niższe świadczenia niż ci, którzy emerytami stają się w innych miesiącach roku. ZUS dostrzega problem. Widzi go też RPO, do którego wpływają skargi. Jest pytanie, czy to wystarczy, by resort pracy przyśpieszył prace nad projektem ustawy, który zmieni zasady waloryzacji tych świadczeń.

11.03.2020

ZUS: Przedsiębiorcy poszkodowani przez koronawirusa mogą skorzystać m.in. z układów ratalnych

Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse

Odroczenie terminu płatności składek, układ ratalny oraz – w przypadku osób opłacających składki na własne ubezpieczenia – umorzenie należności. Z tych możliwości może skorzystać przedsiębiorca, który ma trudności w prowadzeniu działalności gospodarczej. Także z powodu koronawirusa.

10.03.2020

Firmy i instytucje muszą umiejętnie informować o koronawirusie

Prawo pracy BHP HR Małe i średnie firmy Koronawirus

Wzrost liczby przypadków infekcji koronawirusem w Polsce oraz rosnące poczucie zagrożenia sprawia, że wiele firm i instytucji staje obecnie w obliczu kryzysu. Koronawirus powoduje lub może wywołać takie problemy zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio. Sposób zarządzania informacją może mieć decydujące znaczenie w pierwszych fazach kryzysu, gdy ten dopiero dotknie daną firmę lub instytucję.

10.03.2020

WSA: Ukaranemu policjantowi trzeba obniżyć dodatek służbowy

Policja Prawo pracy

Ukaranie policjanta karą dyscyplinarną zobowiązuje jego przełożonych do obniżenia mu dodatku służbowego. Wydawane w tej sprawie rozkazy personalne mają charakter związany i nie są podejmowane w ramach uznania administracyjnego. WSA w Gdańsku wskazał, że do uznania przełożonego pozostawiono jednie ustalenie skali obniżenia dodatku.

10.03.2020

Bat na pracodawców ma pomóc w ściganiu alimenciarzy

Domowe finanse Prawo pracy

Resort pracy chce karać pracodawców za bezumowne zatrudnianie dłużników alimentacyjnych lub wypłacanie im wynagrodzenia „pod stołem”. Grzywna będzie mogła wynieść nawet 45 tysięcy złotych. Przedsiębiorcy, którzy płacą pracownikom minimalną pensję obawiają się, że będą wtedy z zasady na cenzurowanym. A przecież kodeks pracy nie pozwala pytać kandydata do pracy ani pracownika o to, czy nie zalegają z alimentami.

10.03.2020

ZUS: Za okres kwarantanny przysługują świadczenia z tytułu choroby

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

Osoba poddana kwarantannie lub izolacji ma prawo do otrzymania świadczeń z tytułu choroby. Podstawą do ich wypłacenia jest decyzja państwowego inspektora sanitarnego lub państwowego granicznego inspektora sanitarnego - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

09.03.2020

Sąd Pracy: Zadośćuczynienie za mobbing, nawet dla odpornego psychicznie pracownika

Prawo pracy

Pracodawca mobbingował pracownicę, jednak jej depresja nie miała związku z sytuacją w pracy. Niezależnie od tego instytucja ma obowiązek zapłacić jej 5 tys. zł tytułem zadośćuczynienia za naruszenie jej zdrowia, godności i prawa do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy - orzekł Sąd Okręgowy w Płocku.

09.03.2020

Wysoka pozycja Polski w rankingu dot. sytuacji kobiet na rynku pracy

Prawo pracy Małe i średnie firmy

Polska zajęła 8. miejsce w najnowszym rankingu firmy doradczej PwC oceniającym sytuację kobiet na rynku pracy w krajach OECD. Pierwsze trzy miejsca w Women in Work Index zajmują Islandia Szwecją i Słowenia. W naszym regionie Polska wyprzedza Węgry, Czechy, Estonię, Słowację. Na dalszych pozycjach znalazły się także m.in. Francja (24.), Austria (25.), Japonia (27.).

08.03.2020

Koronawirus: Odpowiedzi na 5 najważniejszych dylematów pracodawcy

Prawo pracy Małe i średnie firmy Koronawirus

Każdy pracodawca ma obowiązek zapewnić podwładnym bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Przepisy prawa pracy nie dają niestety jednoznacznych odpowiedzi, jak powinien zachować się wobec zagrożeń związanych z koronawirusem. Mimo to nie jest całkiem bezradny w nadzwyczajnej sytuacji zagrożenia wirusem – pisze adwokat Karolina Kołakowska.

07.03.2020

Senat przyjął specjalną ustawę do walki z koronawirusem

Pacjent Prawo pracy Opieka zdrowotna Koronawirus

Senat bez poprawek przyjął w piątek specustawę o koronawirusie. Ustawa pozwala pracodawcy polecić pracownikowi wykonywanie obowiązków zdalnie z domu. Wprowadza rozwiązania zapewniające prawo otrzymania dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem

06.03.2020

Emerytury dla kobiet z rocznika 1953 w sejmowej i rządowej „zamrażarce”

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy

Do dziś nie trafił do Sejmu rządowy projekt ustawy, która pozwoli na wyrównanie emerytur dla kobiet z rocznika 1953. Ostatnia oficjalna informacja z 12 grudnia 2019 r. mówi o jego skierowaniu do konsultacji. Nic nie dzieje się też z senackim projektem, który do Sejmu wpłynął 20 grudnia 2019 r. i dotąd nie nadano mu nawet numeru druku.

06.03.2020