Świat po pandemii - oczekiwania firm kontra umiejętności pracowników

Prawo pracy HR Koronawirus

Kryzys spowodowany epidemią koronawirusa pokazał, że firmy potrzebują nowych kompetencji. Braki uzupełniają doszkalaniem pracowników, uzupełnianiem kompetencji i rekrutacją. Zmienia się styl pracy, znaczenia nabierają nowe umiejętności: adaptacja do zmian, odporność psychiczna oraz samoorganizacja pracy.

20.07.2020

WSA: Prawo do prywatności nie chroni pensji wykładowcy

Prawo pracy Szkolnictwo wyższe RODO

Prawo do prywatności nie chroni informacji o wysokości wynagrodzenia pobieranego przez wykładowcę akademickiego. Jednakże nie każdy jego składnik ma związek z pełnieniem funkcji publicznej. Nie wykazują go bowiem te elementy świadczenia, które wynikają ze statusu rodzinnego lub socjalnego – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu.

20.07.2020

W branży hotelarskiej i gastronomicznej płace prawie się zatrzymały

Prawo pracy Małe i średnie firmy Finanse Koronawirus

Według danych GUS, tegoroczny czerwiec przyniósł dalszy spadek przeciętnego zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw. Obecnie pracuje w nim 6 185,8 tys. osób. W porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku liczba pracujących zmniejszyła się o 208 tys. osób. Oznacza to spadek rok do roku o 3,3 proc.

17.07.2020

Kołakowska: Oszczędności w firmie - 6 kroków do zmian w systemie premiowania

Prawo pracy

Pracodawcy poszukujący oszczędności w kosztach zatrudnienia powinni wziąć pod uwagę ograniczenia w programach premiowania pracowników. W firmach, w których obowiązuje regulamin wynagradzania wystarczy spełnienie kilku wymogów, od których zależy skuteczność wprowadzenia nowych rozwiązań – pisze Karolina Kołakowska.

17.07.2020

TSUE: Umowa o pracę to tylko wskazówka istnienia stosunku podporządkowania

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Prawo europejskie

Pracodawcą kierowców pojazdów ciężarowych zatrudnionych w międzynarodowym transporcie drogowym jest przedsiębiorstwo transportowe, które sprawuje faktyczne kierownictwo nad tymi kierowcami, ponosi koszty ich wynagrodzenia i jest faktycznie uprawnione do zwolnienia tych kierowców - orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.

16.07.2020

Praca zdalna już bardziej na odległość niż przez internet

Prawo pracy Koronawirus

Resort pracy rozważa przeniesienie przepisów dotyczących pracy zdalnej na stałe do Kodeksu pracy, ale ostateczną decyzję uzależnia od ustaleń na Radzie Dialogu Społecznego – ustaliło Prawo.pl. Eksperci uspokajają: nawet jeżeli rząd tego nie zrobi albo nie zdąży uchwalić przepisów przed końcem września, gdy moc utracą obowiązujące regulacje, to przedsiębiorcy i tak sobie poradzą.

16.07.2020

Uczeń i student dorabia do renty rodzinnej - o czym warto wiedzieć

Domowe finanse Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Dla studenta

Uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, bez przeszkód mogą podjąć pracę w wakacje. Muszą jednak pamiętać, że w niektórych sytuacjach uzyskany przez nich przychód może spowodować zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

15.07.2020

Nowe zasady delegowania pracowników od 30 lipca br.

Prawo pracy Prawo europejskie

Zmianę zasad wynagradzania pracowników delegowanych oraz wprowadzenie maksymalnego okresu oddelegowania przewiduje rządowy projekt, który właśnie wpłynął do Sejmu. Ustawa ma ustanowić wspólne ramy niezbędne dla sprawniejszego i bardziej jednolitego działania w tym zakresie, w UE. Nowe regulacje mogą jednak podwyższyć koszty delegowania,

15.07.2020

Kierowca pod wpływem to zagrożenie na drodze i koszty dla pracodawcy

Prawo pracy RODO

Alkohol, narkotyki i inne używki, pod wpływem których jest pracownik w godzinach pracy, to coraz większy problem pracodawców, którzy ponoszą koszty nieodpowiedzialności pracowników i dziurawych przepisów. Nie chcą bezradnie czekać na zmianę prawa czy jego interpretacji. Coraz więcej firm decyduje się na kontrolę pracowników – i to wszystkich, a nie na wyrywki.

15.07.2020

Tylko co trzeci młody Polak pracuje. Wakacyjny staż pomoże zdobyć doświadczenie

Prawo pracy

Jedynie co trzeci młody Polak w wieku od 15 do 24 roku życia jest aktywny zawodowo - wynika z badania Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 2019 roku. Zdaniem ekspertów, tak niski wskaźnik to pochodna skupiania się raczej na edukacji niż karierze, choć sporo młodych już na studiach czy w trakcie technikum poszukuje pracy,

14.07.2020

WSA: Przed odmową wyjawienia nagród pracowników należy dokonać dokładnych ustaleń

Prawo pracy

Stowarzyszenie zwróciło się do spółki m.in. o wyszczególnienie nagród przyznawanych pracownikom w 2018 r. Decyzja odmowna nie została właściwie uzasadniona. Spółka zaniechała ustaleń, które grupy pracowników zajmują się realizacją zadań publicznych. Mankamenty decyzji uniemożliwiały jej ocenę – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

14.07.2020

Obniżenie wynagrodzeń bez poinformowania pracowników to prosta droga do kłopotów

Prawo pracy Koronawirus Dofinansowanie do wynagrodzeń

Pracodawcy nie mają obowiązku informowania pracowników o otrzymywanym dofinansowaniu do ich wynagrodzeń w związku z przestojem ekonomicznym lub obniżonym wymiarem czasu pracy. Eksperci radzą jednak o zmianach informować załogę. Bo jak mówią, lepiej jest się komunikować z pracownikami, niż tłumaczyć się inspekcji pracy.

13.07.2020

WSA: Wójt nie może mieć wpływu na przyznanie dodatku dla nauczyciela

Kadry w oświacie Prawo pracy

Rada gminy może określić wysokości stawek dodatków oraz szczegółowe warunki ich przyznawania. Przepisy nie przewidują jednak możliwości ograniczenia ustawowych kompetencji dyrektora jako pracodawcy. Dlatego też nie można go zobligować do współdziałania z wójtem przy przyznawaniu dodatków do wynagrodzenia.

10.07.2020

Unijny pakiet mobilności wejdzie w życie bez poprawek

Prawo pracy Prawo europejskie

W Parlamencie Europejskim przepadły w głosowaniach poprawki m.in. europosłów PiS i PO do regulacji dotyczących przewoźników drogowych, zwanego pakietem mobilności. Oznacza to, że regulacje, które część krajów Wspólnoty uznaje za szkodliwe, wejdą w życie.

09.07.2020

Komputer to podstawa w pracy zdalnej i pracodawca musi go zapewnić

Prawo pracy Koronawirus

Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi sprzęt komputerowy, by ten mógł wykonywać pracę zdalnie. Jeśli tego nie zrobi, pracownik może odmówić świadczenia pracy poza siedzibą przedsiębiorstwa. Odmowa przyznania sprzętu pracownikowi może być potraktowana nawet jako przejaw dyskryminacji lub mobbingu.

09.07.2020

ZUS wypłacił dodatki solidarnościowe na kwotę ponad 92 mln zł

Prawo pracy Finanse

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił już 92,4 mln zł w ramach dodatku solidarnościowego. Świadczenie jest wypłacane w ekspresowym tempie - podkreśla prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Prawo do dodatku w wysokości 1400 zł przysługuje osobom, które po 15 marca 2020 r. straciły pracę lub ich umowa wygasła z powodu COVID-19.

08.07.2020

W środę w Parlamencie Europejskim końcowe głosowanie w sprawie pakietu moblilności

Prawo pracy

W środę w Brukseli mogą zakończyć się wielomiesięczne prace nad kontrowersyjnymi przepisami ws. przewoźników drogowych, którym przeciwna jest m.in. Polska. Wszystko zależy od tego, czy zgłoszone poprawki zyskają odpowiednie poparcie. Jeśli nie, regulacje staną się prawem i kraje UE będą musiały je wdrożyć.

08.07.2020

Warto sprawdzać, czy wpłaty do PPK trafiają na konto uczestnika

Prawo pracy PPK

Pracownik będący uczestnikiem PPK, od wynagrodzenia którego pracodawca pobiera wpłaty na PPK, ale ich nie przekazuje agentowi transferowemu, powinien zażądać od podmiotu zatrudniającego wglądu do comiesięcznego pliku przekazywanego agentowi. Jeśli to nie pomoże, pozostaje pozew przeciwko pracodawcy – twierdzą eksperci.

08.07.2020

Lewiatan: Pandemia zmniejszyła szanse na znalezienie nowej pracy

Prawo pracy Koronawirus

Zniesienie większości obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa spowodowało nieznaczny spadek niepewności na rynku pracy. Jednak z realizowanej przez Randstad we współpracy z Instytutem Badań Pollster 40. edycji badania „Monitor Rynku Pracy” wynika, że Polacy wciąż obawiają się utraty obecnego zatrudnienia.

07.07.2020

BCC apeluje o uproszczenie procedury dofinansowania wynagrodzeń

Prawo pracy Koronawirus Dofinansowanie do wynagrodzeń

Przyśpieszenie rozpatrywania wniosków o dofinansowanie wynagrodzeń, zmniejszenie procentowego progu spadku obrotów gospodarczych uprawniającego do skorzystania z tego wsparcia i objęcie tą pomocą także agencji pracy - to tylko niektóre postulaty Komisji Prawa Pracy Związku Pracodawców Business Centre Club. Przedsiębiorcy oczekują pilnej zmiany prawa.

07.07.2020