Nie zgłosisz szefowi, że "padł" ci internet - nie dostaniesz pieniędzy

Prawo pracy Koronawirus

Pracodawca musi wiedzieć o każdej, choćby chwilowej przerwie w dostawie energii elektrycznej czy braku dostępu do sieci internetowej, które utrudniają wykonywanie pracy zdalnej. Bez zgłoszenia takiego faktu, za ten czas pracownikowi nie będzie przysługiwało wynagrodzenie, nawet gdyby wykonywał pracę, korzystając z internetu w komórce.

05.02.2021

Pozapłacowe świadczenia popularne w pandemii

Prawo pracy

Łatwy i przejrzysty dostęp do platformy z benefitami z dowolnego urządzenia, zapewniający jednocześnie dostęp online i pozwalający oszczędzić czas pracownika potrzebny do korzystania z benefitów, to elementy, jakie brała pod uwagę Castorama Polska wybierając platformę kafeteryjną dla pracowników.

04.02.2021

Bezrobocie w styczniu trochę wzrosło. Firmy ostrożnie będą zatrudniać na etat

Prawo pracy Koronawirus

Resort rozwoju, pracy i technologii szacuje, że stopa bezrobocia na koniec stycznia br. wyniosła 6,5 proc., a to oznacza wzrost tego wskaźnika w stosunku do grudnia ubiegłego roku o 0,3 punktu procentowego. Zdaniem ekspertów, należy się spodziewać wzrostu liczby umów cywilno-prawnych, które nie wiążą pracodawców i pracowników na stałe.

04.02.2021

Kłamstwem naraził firmę na lockdown i za to stracił pracę. Sąd uznał rację pracodawcy

Prawo pracy Koronawirus

Sąd Okręgowy w Olsztynie wyrokiem z 29 stycznia 2021 roku oddalił apelację Piotra G., który walczył przed sądem o odszkodowanie za niezgodne z prawem, jak twierdził, zwolnienie dyscyplinarne. Sąd uznał, że pracodawca nie ma obowiązku tolerowania umyślnego naruszenia podstawowych obowiązków przez pracownika, a tym bardziej sytuacji, w której pracownik ten go okłamuje.

04.02.2021

MRPiT: Szacowana stopa bezrobocia rośnie kolejny miesiąc z rzędu

Prawo pracy

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii podało w czwartek, że szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w styczniu 2021 r. 6,5 proc. To o 0,3 pkt proc. więcej niż w grudniu 2020 roku. Po okresie stabilizacji, wskaźnik rośnie drugi miesiąc z rzędu.

04.02.2021

ZUS: E-wizyta w sprawie emerytur i rent międzynarodowych jest już możliwa

Emerytury i renty Prawo pracy

Osoby, które pracowały za granicą i zbliżając się do wieku emerytalnego zastanawiają się, czy otrzymają polską, czy zagraniczną emeryturę, a także te starające się o rentę międzynarodową, mogą teraz w tych sprawach skonsultować się z ekspertem ZUS poprzez wideorozmowę. ZUS uruchomił bowiem e-wizyty w zakresie emerytur i rent międzynarodowych.

03.02.2021

ZUS sam sprawdzi, czy pracodawcy płacą składki za cudzoziemców

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

ZUS ma mieć dostęp do danych i rejestrów dotyczących zezwoleń na pracę cudzoziemców. W ten sposób urzędnicy zyskają możliwość prowadzenia analizy ryzyka wystąpienia nieprawidłowości oraz samodzielnego weryfikowania czy te osoby są właściwie ubezpieczone. Zdaniem ekspertów, to uszczelnienie systemu ubezpieczeń społecznych, które ma zapewnić dodatkowe wpływy.

03.02.2021

GUS: Pandemia niekorzystnie wpłynęła na koniunkturę gospodarczą

Prawo pracy Koronawirus

Praca zdalna i zbliżone formy zatrudnienia są nadal najczęściej wskazywane przez przedsiębiorstwa z sektora usługowego, co wynika ze specyfiki tej części gospodarki. Generalnie pogorszyły się oceny zmiany poziomu zatrudnienia, w relacji do poprzedniego miesiąca – podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

02.02.2021

Pracownik ma prawo do bycia offline. Zawsze czy tylko w pracy zdalnej?

Prawo pracy Prawo europejskie

Choć praca zdalna uwydatniła problem bycia pracowników pod telefonem i mailem poza godzinami pracy, prawnicy w sprawie uregulowania prawa do "odłączenia się" są podzieleni. Jedni uważają wprowadzanie zakazu kontaktowania się z pracownikiem po godzinach jego pracy za nieracjonalne. Inni są za uregulowaniem tej kwestii, skoro mechanizmy ochronne nie działają.

02.02.2021

W czasie pandemii Polacy nie chcą zakładać własnych firm. Zdecydowanie wolą stały etat

Prawo pracy Koronawirus

Pandemia wyraźnie zniechęca do prowadzenia działalności gospodarczej. Niemal siedmiu na dziesięciu Polaków nie planuje w najbliższym czasie założenia własnej firmy. Wolą bezpiecznie pracować na etacie. Z kolei osoby, które zamierzają otworzyć biznes, wskazują głównie na niezależność i perspektywę wyższych dochodów.

01.02.2021

Transgraniczne wyjazdy do pracy w 2021 r. pod znakiem pandemii

Prawo pracy Prawo europejskie Koronawirus

Bezpieczeństwo i racjonalne decyzje dotyczące pracy za granicą w UE będą kluczowe przy podejmowaniu decyzji o ewentualnym wyjeździe do pracy. Pracodawcy, którym będzie zależało na zdobyciu pracowników, będą starali się zabezpieczyć te aspekty. Zwłaszcza, że przedsiębiorcy deklarują duże potrzeby kadrowe, pomimo niepewności co do przyszłej sytuacji epidemicznej – pisze Karolina Serwańska.

01.02.2021

Służby w administracji - sposób na wyższą emeryturę

Emerytury i renty Administracja publiczna Policja Prawo pracy

Funkcjonariusze służb pracują w administracji publicznej na kierowniczych, często eksponowanych stanowiskach. Są tam oddelegowanymi funkcjonariuszami służb mundurowych lub emerytami mundurowymi. Dzięki temu mogą sobie podwyższyć emeryturę albo pobierać i emeryturę, i wynagrodzenie. Zdaniem ekspertów, to korzystanie z systemu i zabieranie miejsc pracy urzędnikom. Bez konkursów i oficjalnych naborów.

01.02.2021

NSA: Praca kierowcy w wojsku nie narusza wolności religii

Prawo pracy BHP

Do naruszenia wolności sumienia i religii nie dochodzi w każdej sytuacji konfliktu przekonań z obowiązkiem nałożonym przez prawo - orzekł NSA. Podkreślił, że służba zastępcza w czasie pokoju w postaci kierowania pojazdami to co innego niż obowiązek obrony z bronią w ręku. Prawo do odmowy działania sprzecznego z własnym sumieniem nie jest bezwzględne i musi być zgodne z ustawami krajowymi - dodał.

30.01.2021

RPO: Niech inspekcja pracy przyjrzy się delegowaniu prokuratorów

Prokuratura Prawo pracy

Przed delegowaniem prokuratora bez jego zgody do innej jednostki, Prokurator Generalny lub Krajowy musi ustalić, czy jego sytuacja rodzinna lub względy osobiste nie czynią tego niedopuszczalnym - twierdzi Rzecznik Praw Obywatelskich. I zwraca się do Państwowej Inspekcji Pracy, by sprawdziła, czy brak takiego ustalenia nie narusza przepisów prawa pracy.

29.01.2021

GUS: W 2020 r. dwukrotnie więcej zwolnień grupowych, ale wyższe wynagrodzenia

Prawo pracy Małe i średnie firmy Koronawirus

W 2020 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw, czyli w firmach, w których pracuje więcej niż 9 osób, wyniosło 5.411,45 zł i było o 4,7 proc. wyższe niż przed rokiem. Płace zwiększyły się we wszystkich sekcjach o znaczącym udziale w zatrudnieniu. Najbardziej, podobnie jak przed rokiem, w administrowaniu i działalności wspierającej (o 8,3 proc.) – podał w piątek GUS.

29.01.2021

Praca zdalna – czas na ustalenie podstawowych reguł

Prawo pracy Prawo europejskie

W Unii Europejskiej trwa dyskusja nad przyjęciem dyrektywy zapewniającej pracownikom prawo do bycia offline. Zarówno Komisja Europejska, jak i Parlament Europejski zwracają uwagę, że w sytuacji, gdy w okresie pandemii prawie co trzeci pracownik pracuje zdalnie, konieczne jest zagwarantowanie rozwiązań prawnych i organizacyjnych, które pozwolą rozdzielić życie zawodowe od prywatnego.

29.01.2021

Problematyczny PIT-11 dla pracowników delegowanych i osób pracujących zdalnie za granicą

PIT Prawo pracy

1 lutego 2021 roku mija termin przekazania urzędom skarbowym informacji PIT-11 za 2020 rok o przychodach z innych źródeł oraz o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy. Problematyczne może okazać się sporządzenie informacji PIT-11 delegowanym pracownikom, osobom wykonującym pracę zdalną za granicą lub zatrudnionym w firmie obcokrajowcom.

28.01.2021

Szczegółowe uregulowanie pracy zdalnej na wzór przepisów o telepracy to błąd

Prawo pracy

Czas pandemii pokazuje, że nawet „kadłubowa” regulacja pracy zdalnej w ustawie COVID-19, w jakiś sposób zdaje praktyczny egzamin. Warto pozostawić swobodę decyzyjną stronom stosunku pracy, regulując w Kodeksie pracy jedynie niezbędne minimum, jednakże w sposób odmienny od przepisów o telepracy - pisze Tomasz Czerkies, radca prawny.

28.01.2021

Coraz więcej bubli i absurdów - fatalnie tworzone prawo

Prawo karne Prawo cywilne Prawnicy Prawo rodzinne Doradca podatkowy Prawo pracy Prawo gospodarcze

W akcie urodzenia można mieć wpisanych trzech ojców, a przerwa na karmienie piersią przysługuje nawet matce... nastolatka. To tylko niektóre absurdy prawne, wymagające poprawy. Pilne zmiany są potrzebne w przepisach dotyczących m.in. darowizn, spadków, pracy zdalnej czy zakazu handlu. Zmiana goni zmianę, niestety nie zawsze na lepsze. Ustawa covidowa była nowelizowana aż 66 razy - wynika z raportu „Poprawmy prawo”,

28.01.2021