Smartfon przeszkadza w pracy - trzy sposoby na ograniczenie używania

Prawo pracy BHP

Nawet 2,5 godziny dziennie spędzają pracownicy używając smartfonów w trakcie pracy do celów niezwiązanych z obowiązkami zawodowymi – wynika z danych Screen Education. Jak ten czas ograniczyć? Według Personnel Service, są trzy najlepsze sposoby na poradzenie sobie z cyfrowym rozproszeniem, by pracować efektywniej.

16.03.2021

Gujski: SN uznaje kontrakty menedżerskie, ale oczekuje dobrych umów

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Kontrakty menedżerskie są ciągle przedmiotem sporów sądowych. Jednak orzecznictwo Sądu Najwyższego w tej sprawie jest już dość konsekwentne. A jego ważnym elementem jest oczekiwanie, by sam kontrakt i spisane w nim uprawnienia, w tym odprawy i rekompensaty za zakaz konkurencji, miały oparcie w prawidłowo zawartej umowie, np. by nie było w niej wadliwej reprezentacji - mówi adwokat Waldemar Gujski.

16.03.2021

Konfederacja Lewiatan i OPZZ wybiorą najlepsze agencje zatrudnienia

Prawo pracy

Rusza rekrutacja do programu certyfikacji „Agencja zatrudnienia przyjazna pracowniom”. Celem jest promowanie najlepszych agencji zatrudnienia. Porozumienie w tej sprawie podpisali Konfederacja Lewiatan i Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych. To pierwsza inicjatywa podjęta wspólnie przez organizację pracodawców i związki zawodowe.

15.03.2021

Dyscyplinarka za wpis w mediach społecznościowych

Prawo pracy

Pracownicy chwalą się w mediach społecznościowych sukcesami zawodowymi i zarobkami. Nie stronią też od komentarzy na temat pracodawców, ujawniając przy tym tajemnicę przedsiębiorstwa, a nawet naruszając dobro firmy. Eksperci ostrzegają: niefrasobliwe zachowanie może zakończyć się zwolnieniem z pracy, także dyscyplinarnym. W skrajnych przypadkach – sprawą w sądzie

15.03.2021

Na przepisy o pracy zdalnej poczekamy do końca pandemii?

Prawo pracy

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii pracuje nad przepisami, które uregulują pracę zdalną w Kodeksie pracy. Resort planuje wykorzystać stanowiska pracodawców i związkowców. Jak ustaliło Prawo.pl, negocjacje między partnerami społecznymi mają być kontynuowane w ramach negocjacji umowy społecznej. Nie wszyscy prawnicy uważają, że regulacja kodeksowa jest konieczna.

15.03.2021

Poufność wynagrodzeń - pracownik nie ma prawa wiedzieć, ile zarabia kolega z zespołu

Prawo pracy

Pracodawcy muszą przestrzegać zasady jednakowego wynagradzania za jednakową pracę. Nie ma jednak przepisu, który nakazywałby im publikowanie realnych widełek wynagrodzeń osób wykonujących tę samą pracę w tym samym dziale. Wysokość wynagrodzenia pracownika stanowi jego dobro osobiste i jest objęta tajemnicą, której pracodawca nie może naruszyć.

13.03.2021

Badanie: Polacy nie boją się kryzysu. Tylko niecałe 20 proc. obawia się zwolnienia z pracy

Prawo pracy

Niemal co piąty dorosły Polak obawia się, że w najbliższym czasie straci pracę. Częściej niepokój odczuwają kobiety niż mężczyźni. Problem dotyczy prawie co czwartej osoby z grupy wiekowej 23-35 lat. Niepewność widoczna jest przede wszystkim wśród osób z wykształceniem zawodowym. Głównie w miejscowościach liczących od 20 tys. do 49 tys. mieszkańców.

12.03.2021

RPO upomina się o dostęp do dokumentacji płacowej z dawnych lat

Emerytury i renty Prawo pracy

Chodzi o trudności w udowodnieniu wysokości składników wynagrodzeń uzyskiwanych wiele lat temu, np. w zakładach pracy, które już nie istnieją lub gdy nie ma dokumentacji płacowej z danych lat. Dotyczy to zwłaszcza pracowników zlikwidowanych zakładów pracy, głównie małych niepublicznych podmiotów. O problemie pisaliśmy już w styczniu 2021 r. w ramach naszej akcji Poprawmy prawo.

11.03.2021

Biała Księga Rozwoju Przemysłu widzi deficyt kadr

Prawo pracy

System kształcenia niedostosowany do potrzeb poszczególnych branż przemysłu, deficyt kadr oraz przepisy prawa pracy - to tylko niektóre z siedmiu kluczowych barier dla rozwoju przemysłu, jakie wskazali przedsiębiorcy. Stały się one podstawą do przygotowania Białej Księgi Rozwoju Przemysłu, którą w środę zaprezentował wicepremier Jarosław Gowin.

10.03.2021

Raport. Pandemia zmieniła rynek usług HR w 2020 roku

Prawo pracy HR Koronawirus

Główne wskaźniki dotyczące sytuacji na polskim rynku pracy wykazały się sporą odpornością na pandemię, nie mniej jednak ubiegły rok przyniósł wiele zmian w zakresie tego jak przedsiębiorcy podejmowali decyzje dotyczące zmian zatrudnienia. Sytuacja na rynku usług HR doskonale odzwierciedla te zmiany – wynika z raportu przygotowanego przez Polskie Forum HR.

10.03.2021

TSUE: Dyżur pozazakładowy to nie zawsze czas pracy

Prawo pracy Prawo europejskie

Okres dyżuru pozazakładowego stanowi w całości czas pracy tylko wtedy, gdy nałożone na pracownika ograniczenia bardzo znacząco wpływają na jego zdolność do zarządzania w tym okresie czasem wolnym. Trudności organizacyjne, jakie okres dyżuru może spowodować dla pracownika, będące konsekwencją czynników naturalnych lub jego swobodnego wyboru, są bez znaczenia

10.03.2021

Kadry w administracji - ubywa służby cywilnej, rekrutacja coraz mniej transparentna

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy Służba cywilna

W administracji państwowej ubywa służby cywilnej, a coraz więcej stanowisk obsadzanych jest według ustawy o pracownikach urzędów państwowych, która stawia mniejsze wymogi co do transparentności naboru. Procedowany w Sejmie projekt może jeszcze pogorszyć te proporcje. Plagą jest też zatrudnianie osób „pełniących obowiązki”, co poza krótkimi okresami jest nadużyciem prawa.

09.03.2021

Joanna Parafianowicz: Daleka droga do równouprawnienia w adwokaturze

Prawnicy Prawo pracy

Niemal każda adwokatka, która idzie na urlop macierzyński albo na wychowawczy, po powrocie musi w zasadzie startować od zera w zawodzie, do nowa zabiegać o klientów - mówi adwokat Joanna Parafianowicz, kandydatka na funkcję prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej. Uważa, że potrzebne są zmiany - choć niekoniecznie otwarcie drogi do pracy na etacie.

08.03.2021

Związkowcy i pracodawcy za równością płac kobiet i mężczyzn

Prawo pracy

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, Forum Związków Zawodowych i Konfederacja Lewiatan proponują wniesienie pod obrady Rady Dialogu Społecznego projektu ustawy ograniczającej różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn. Apelują o przyłączenie się do inicjatywy innych organizacji pracodawców i strony rządowej oraz poparcie parlamentarzystów.

08.03.2021

Unijny komisarz ds. zatrudnienia za równowagą między pracą w domu i w biurze

Prawo pracy Koronawirus

Nicolas Schmit, unijny komisarz ds. zatrudnienia i praw socjalnych, wyraził w poniedziałek sprzeciw wobec trwałego obowiązku tzw. home office, czyli pracy z domu. Według luksemburskiego polityka, ludzie potrzebują zrównoważonego podejścia w tej kwestii. Wdrożenie konkretnych rozwiązań powinno odbywać się w drodze negocjacji między pracodawcami a pracownikami.

08.03.2021

W ZUS wielu orze, jak może

Administracja publiczna Prawo pracy

Tajemnicą poliszynela jest masowe dorabianie pracowników ZUS. Zakład potwierdza, że dodatkowe zatrudnienie nie wymaga zgody przełożonych, ani pracodawcy. Nikt nie sprawdza i nie pyta, kto i gdzie pracuje. Pracownicy mają unikać konfliktu interesów. Zdaniem prawników, dodatkowe zatrudnienie urzędników wymaga całościowego uregulowania - najlepiej w nowej ustawie o służbie cywilnej.

08.03.2021

KE będzie walczyć o równe płace kobiet i mężczyzn - a co z polską ustawą?

Prawo pracy

Firmy będą musiały ujawniać różnice w zarobkach między kobietami i mężczyznami – zaproponowała Komisja Europejska. Projekt ustawy ograniczającej lukę płacową w Polsce przygotował też Kongres Kobiet. Konfederacja Lewiatan postuluje, aby zajęła się nim Rada Dialogu Społecznego.

05.03.2021