Grudniowa pensja na święta? Mogą być korzyści dla firmy, ale pracownik może stracić

Domowe finanse PIT Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Pracodawcy, którzy wynagrodzenia za grudzień wypłacają w styczniu, mogą w tym roku wypłacić je wcześniej, już w grudniu. Pracownicy, którzy dostaną zastrzyk gotówki na Święta Bożego Narodzenia się ucieszą, a oni sami i ich zespoły kadrowo-płacowe zyskają więcej czasu na przygotowanie się do zmian, jakie wraz z Polskim Ładem zaczną obowiązywać od stycznia. Jednak pracownicy nie skorzystają z kwoty wolnej w podatku.

06.12.2021

Ucieczki w "chorobowe" to problem, a pozycja zawodowa i zarobki bez znaczenia

Prawo pracy HR

Nie ma prostej zależności między wysokością zarobków a skłonnością do absencji chorobowych. O ile dla pracowników „blue collars” pensja nie wpływa na ich skłonność do wykorzystania zwolnień chorobowych w sposób niewłaściwy, to już „white collars” chętniej chodzą na chorobowe, gdy tracą poczucie bezpieczeństwa. L4 wykorzystują wtedy na szukanie nowej pracy.

04.12.2021

Od wpływu społecznego do manipulacji, także w biznesie

Prawo pracy HR

Wszechobecne działania mające wpływać na zachowania innych ludzi coraz częściej dotyczą ludzi biznesu, postrzegających je jako przenikające relacje zawodowe i towarzyszące dążeniom do osiągania sukcesu. Warto więc pytać, do czego wiedza na temat wpływu społecznego i manipulacji może się przydać oraz skąd się ona bierze, dlaczego i jak ludzie dają się manipulować, oraz czy są sposoby na obronę przed manipulacjami?

04.12.2021

BCC apeluje o zwiększenie zasobów na rynku pracy

Rynek Prawo pracy

Z apelem o podjęcie natychmiastowych działań związanych ze zwiększeniem podaży osób dostępnych na rynku pracy wystąpili przedsiębiorcy skupieni w BCC. Bezrobocie w Polsce podawane przez Eurostat za lipiec 2021 roku wynosi 3,8 proc., a w dużych miastach utrzymuje się poniżej 2 proc. To znacznie poniżej poziomu fluktuacyjnego. Jednocześnie pracujący i aktywnie poszukujący pracy to niespełna 56 proc. populacji zdolnej do pracy.

03.12.2021

Ustawa o sygnalistach to nowe obowiązki, które musi znać pracodawca

Prawo pracy RODO Compliance

Pracodawców w Polsce czekają nowe obowiązki – do 17 grudnia mają zostać wdrożone przepisy unijnej dyrektywy dotyczące sygnalistów, czyli osób zgłaszających naruszenia prawa. Do tej daty parlament powinien uchwalić ustawę o ochronie sygnalistów. Po jej uchwaleniu polscy pracodawcy będą mieli kilka tygodni na jej wdrożenie. Czasu jest zatem niewiele, aby dobrze przygotować się do zmian.

03.12.2021

Lewiatan: Trzeba zadbać o zdrowie psychiczne pracowników

Prawo pracy

Polscy pracownicy mają poważne problemy ze zdrowiem. Potwierdzają to zarówno dane międzynarodowe, jak i nasza statystyka dotycząca absencji. Z roku na rok jest coraz gorzej. Ubiegły rok przyniósł skokowy przyrost liczby dni spędzonych na zwolnieniu z powodu choroby. Wzrósł też średni okres trwania absencji z powodu zaburzeń psychologicznych – wynika z raportu Konfederacji Lewiatan.

02.12.2021

Lewiatan: Polacy znów częściej myślą o pracy za granicą

Rynek Prawo pracy

Aż 16,1 proc. pracujących Polaków rozważa emigrację zarobkową w ciągu najbliższego roku, dwa razy więcej niż przed pandemią. 79 proc. myślących o wyjeździe chce to zrobić, by lepiej zarabiać. To wyniki najnowszej, X edycji badania GI Group „Migracje Zarobkowe Polaków”. Systematyczna poprawa na krajowym rynku pracy nie uchroni nas przed kolejną falą migracji zagranicznych - ostrzega Konfederacja Lewiatan.

02.12.2021

ZUS: W tym roku zawarto już ponad 1,2 mln umów o dzieło

Prawo cywilne Prawo pracy

Od 1 stycznia do 30 września 2021 roku zawarto ponad 1,2 mln umów o dzieło. W tym okresie przekazano 796,3 tys. dokumentów ZUS RUD. Najwięcej w sierpniu oraz we wrześniu. Największą grupą wykonawców umów o dzieło to osoby w wieku 30–39 lat – podał w czwartek Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

02.12.2021

Nowelizacja ustawy o cudzoziemcach szansą na reset urzędów wojewódzkich?

Administracja publiczna Prawo pracy

W cieniu kontrowersyjnych zmian dotyczących nielegalnego przekraczania granicy rząd przygotowuje znaczne zmiany w udzielaniu zezwoleń na pobyt w Polsce. Na ujawnienie końcowego projektu musieliśmy czekać wiele miesięcy, a poprzednie zmiany przepisów migracyjnych miały charakter doraźny i dotyczyły głównie sytuacji na wschodniej granicy Polski – pisze Karol Wysocki.

02.12.2021

Brak kwarantanny dla zaszczepionych utrudnia firmom organizację pracy

Prawo pracy BHP Koronawirus szczepienia

Osoby zaszczepione nie mają kwarantanny, choć w domu mają chorego na COVID-19 domownika. Mogą wszędzie chodzić swobodnie – także do pracy. I z tej możliwości korzystają. Pracodawcy zaś mają problem, bo żeby móc takiego pracownika wysłać na pracę zdalną, muszą o tym wiedzieć, a pracownicy o tym ich nie informują, bo i nie muszą. Zdaniem prawników, potrzebna jest zmiana prawa.

02.12.2021

CBOS: Problem braku możliwości zrzeszania się w związkach zawodowych narasta

Prawo pracy

Aż 40 proc. uczestników badania ankietowego przeprowadzonego przez CBOS wskazało na brak możliwości zrzeszania się w związkach zawodowych lub ich zakładania. Odsetek ten wzrósł o 15 punktów w ciągu ostatnich dwóch lat i jest najwyższy z dotychczas rejestrowanych przez Centrum. Na niskim poziomie utrzymuje się natomiast odsetek pracujących w "szarej strefie".

01.12.2021

Praca zdalna wkrótce na Komitecie Stałym Rady Ministrów

Prawo pracy BHP

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ma gotowy projekt zmian w Kodeksie pracy, który na stałe ureguluje pracę zdalną oraz kontrolę trzeźwości pracowników i tę na obecność narkotyków w ich organizmach. Praca zdalna ma być np. możliwa na wniosek pracownika także wtedy, gdy nie zostało zawarte porozumienie. Jak ustalił serwis Prawo.pl, projekt ma wkrótce trafić na Komitet Stały rządu.

01.12.2021

Adw. Gujski: Umowy cywilnoprawne to ważny element rynku pracy, ale patologia nie do przyjęcia

Prawo pracy Prawo gospodarcze

Jesteśmy niekwestionowanym liderem w Europie zatrudniania na podstawie umów cywilnoprawych. Powinien współistnieć nurt zatrudniania na podstawie takich umów jako taka druga noga na rynku pracy, obok zatrudniania na podstawie umów o pracę. Ale nie do akceptacji są sytuacje, w których ewidentnie zatrudnienie cywilnoprawne jest pozorne, jest ukrytą umową o pracę - mówi adwokat Waldemar Gujski.

01.12.2021

SA: Jeśli przyczyna wypowiedzenia umowy jest pozorna, świadczenie przedemerytalne nie przysługuje

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Jeśli stosunek pracy w rzeczywistości nie został rozwiązany z przyczyny dotyczącej zakładu pracy w postaci „likwidacji etatu” to świadczenie przedemerytalne się nie należy, mimo spełnienia dwóch innych warunków - orzekł Sąd Apelacyjny. Podana przyczyna podana była pozorna, co w sytuacji bliskich relacji rodzinnych sugeruje, że miała w celu jedynie uzyskanie prawa do świadczenia.

01.12.2021

Badanie: Pracuję, więc kontroluję ile zarabiam

Domowe finanse Prawo pracy

Kwestia jawności wynagrodzeń w Polsce wciąż należy do jednego z tematów tabu. Polscy pracownicy niechętnie dzielą się informacjami o tym, ile zarabiają. Jak jednak wynika z badania ADP „People at Work 2021: A Global Workforce View”, blisko 40 proc. Polaków przyznaje, że sprawdza uważniej swoje wpływy z tytułu wynagrodzenia, niż miało to miejsce przed wybuchem pandemii.

30.11.2021

Sędzia pokoju na kadencję, a pozycja zwykłego pracownika

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Sędziowie pokoju nie będą różnić się statusem prawnym i ubezpieczeniowym od innych pracowników. Nie będą mieli typowej dla sędziów ochrony zatrudnienia, nie będą przechodzili w stan spoczynku, a po 6-letniej kadencji będą szukać pracy. Do tego wcześniej będą musieli zainwestować w wybory. Można mieć wątpliwości, czy to atrakcyjna oferta dla poważnych prawników.

30.11.2021

Lewiatan: Pandemia Covid-19 pogorszyła zdrowie psychiczne pracowników

Rynek Prawo pracy BHP

Z kryzysu gospodarczego wywołanego przez pandemię COVID-19 jesteśmy w stanie wyjść silniejsi, ale konsekwencje społeczne, w tym dla zdrowia psychicznego pracowników, będą rozciągnięte na wiele lat – wynika z raportu Konfederacji Lewiatan. Skutki psychologiczne samego przebywania na kwarantannie mogą być rozciągnięte do 3 lat po ustąpieniu pandemii.

29.11.2021

Pracownik posługujący się fałszywym zaświadczeniem o szczepieniu przeciw COVID-19 narusza umowę o pracę

Prawo pracy BHP Koronawirus szczepienia

Tylko w 2020 r. w całej Polsce stwierdzono 17 546 przestępstw polegających na podrabianiu dokumentów i udowodniono 1 002 przypadki łamania prawa poprzez używanie dokumentu poświadczającego nieprawdę. Za sfałszowanie dokumentu i posługiwanie się nim, czyli przestępstwo z art. 270 kodeksu karnego, grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

29.11.2021

Wojciech Książek: Będziemy walczyć o powiązanie nauczycielskich płac ze średnią krajową

Kadry w oświacie Prawo pracy

Resort unika podjęcia decyzji w sprawie wprowadzenia jako zasady wynagrodzeń nauczycieli, stałej, corocznej waloryzacji płac. A chodzi o to, żeby niezależnie od kaprysów polityki i polityków ten wzrost następował. Postulujemy, by to było uzależnione od przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej - mówi Wojciech Marek Książek, przewodniczący sekcji gdańskiej NSZZ „Solidarność”.

29.11.2021