NSA: Nie ma podstaw do przenoszenia 65-letniego komornika na emeryturę

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Ukończenie przez komornika sądowego 65. roku życia nie może być podstawą odwołania go ze stanowiska. Naczelny Sąd Administracyjny podkreślił, że osiągnięcie wieku emerytalnego nie ma wpływu na szybkość i sprawność postępowania. Szczególnie, że żadna z czynności egzekucyjnych nie wymaga od komornika sprawności fizycznej, która wyróżniałaby go na tle innych zawodów prawniczych.

08.12.2021

Albo szczepienie, albo zwolnienie z pracy. Innej drogi może nie być

Prawo pracy BHP Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia

Rząd chce, by od 1 marca zaszczepienie się przeciwko COVID-19 było dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych warunkiem dopuszczenia do wykonywania pracy. Prawnicy są zgodni: jeżeli zaszczepienie się będzie takim warunkiem, to pracodawca nie będzie mógł dopuścić do pracy osoby niezaszczepionej. Odmowa zaś zaszczepienia może być wtedy potraktowana jako niewykonanie obowiązku prawnego i w konsekwencji może stanowić podstawę do zwolnienia z pracy.

08.12.2021

Prezydent powołał nowych członków Rady Dialogu Społecznego

Prawo pracy Prawo gospodarcze

Prezydent dokonał we wtorek zmian w składzie Rady Dialogu Społecznego. Nowymi jej członkami zostali ministrowie: klimatu i środowiska, funduszy i polityki regionalnej, rozwoju i technologii, główny inspektor pracy, prezes GUS, a także przedstawiciele: NBP i Federacji Przedsiębiorców Polskich. Odwołani zostali m.in. były wicepremier i były główny inspektor pracy.

07.12.2021

Minister: Pracodawca będzie mógł oczekiwać od pracownika wyniku testu na COVID-19

Prawo pracy BHP Koronawirus

Pracodawca będzie mógł oczekiwać od pracownika wyniku testu na COVID-19, a pracownik będzie miał dostęp do darmowych „testów pracowniczych”. Wybranie tej formy testowania nie będzie powodowało automatycznego kierowania na kwarantannę - powiedział we wtorek Adam Niedzielski, minister zdrowia. Jak zapewnił, obecnie trwają dyskusje z klubem PiS nad projektem ustawy w tej sprawie.

07.12.2021

Rząd przyjął projekt ustawy wdrażającej tzw. Pakiet Mobilności I

Prawo pracy Prawo europejskie Transport

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy, który dostosowuje polskie prawo do przepisów UE tworzących tzw. Pakiet Mobilności I. Dotyczą one m.in. zasad wynagradzania kierowców wykonujących międzynarodowy transport drogowy na zasadach obowiązujących na terenie państwa przyjmującego, uznając ich jako pracowników delegowanych.

07.12.2021

Od marca obowiązkowe szczepienie nauczycieli

Prawo pracy Zarządzanie oświatą Koronawirus

Będziemy chcieli od 1 marca 2022 r. wprowadzić obowiązek zaszczepienia dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych – ogłosił we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski. Tłumaczył, że wraz z tą datą zaszczepienie będzie wymagane przez pracodawcę. Do tej pory nie mógł on nawet o to zapytać. Nie wiadomo jeszcze, w jakiej formie ten obowiązek zostanie wprowadzony.

07.12.2021

Badanie: W 2022 roku to pracownicy zdefiniują przyszłość pracy

Rynek Prawo pracy Nowe technologie

W 2021 roku znacznie przyspieszyła transformacja rynku pracy, napędzana zmianami wywołanymi przez pandemię i napięciami związanymi z rekordowymi niedoborami w strukturach firm oraz zmieniającymi się priorytetami pracowników. Z danych Instytutu Badawczego ADP wynika, że pandemia COVID-19 wywarła negatywny wpływ na 64 proc. globalnego rynku pracy.

07.12.2021

BCC: Nowe przepisy mogą przyspieszyć udzielanie cudzoziemcom zezwoleń na pobyt czasowy i pracę

Rynek Prawo pracy

Zmiany w zasadach i procedurach zatrudniania cudzoziemców w Polsce mają realną szansę wejść w życie. Czekają nas zmiany korzystne dla firm zatrudniających cudzoziemców, które mogą rozwiązać jeden z ich największych problemów – skrócić czas potrzebny na relokację cudzoziemca do Polski oraz czas oczekiwania na odpowiedni dokument uprawniający cudzoziemca do pobytu lub pracy w Polsce - podkreśla BCC.

07.12.2021

Związkowcy zwalniani z pracy za promowanie związków zawodowych. RPO pyta GIP o kontrole

Prawo pracy

Pracodawcy zwalniają liderów związków zawodowych za czynności związane z ich funkcjami. Działania te mogą wywoływać wśród pracowników lęk przed negatywnymi konsekwencjami wstępowania do związków zawodowych. W piśmie do Głównego Inspektora Pracy RPO przypomina, że prawo do zrzeszania się w związkach zawodowych jest wolnością konstytucyjną i jednym z podstawowych praw człowieka.

07.12.2021

Sądy nie radzą sobie z mobberami, mobbing trawi je od środka

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Najciemniej pod latarnią - w sądach, które powinny stać na straży przestrzegania przepisów, jak choroba szerzy się mobbing. Sytuację dodatkowo pogarsza pandemia, nadmiar pracy i braki kadrowe. Tych, którzy się wychylą i wskażą mobbera, zazwyczaj czeka zesłanie, np. do innego wydziału. W ocenie prawników problem wymaga pilnych i systemowych rozwiązań, tymczasem MS zapewnia, że go monitoruje.

07.12.2021

Ochrona danych sygnalisty kluczowa w pracach nad ustawą

Prawo pracy RODO Prawo europejskie

Pracodawcy nie powinni czekać z przygotowaniem własnych procedur zgłaszania przypadków naruszenia prawa do czasu uchwalenia polskiej ustawy o sygnalistach – radzą prawnicy. Mogą wzorować się na dyrektywie unijnej, a potem tylko dostosować opracowaną procedurę do ostatecznego kształtu polskiego prawa. Póki co, jego projekt wciąż budzi wiele kontrowersji.

07.12.2021

Prezes PFR: W dużych firmach partycypacja w PPK przekroczyła 40 proc.

Prawo pracy PPK

Obserwujemy stopniowy wzrost liczby uczestników w pracowniczych planach kapitałowych. W przypadku dużych firm ta partycypacja przekroczyła 40 proc. – poinformował w poniedziałek Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. Jak podał, mamy ponad 7 mld aktywów w funduszach PPK.

06.12.2021

Listopadowy spadek stopy bezrobocia

Rynek Prawo pracy

W końcu listopada stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,4 proc. – szacuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. W rejestrach urzędów pracy figurowało niewiele ponad 900 tys. osób - o ponad 125 tysięcy mniej niż przed rokiem. Jak twierdzi MRiPS, sytuacja na rynku pracy jest lepsza niż przed wybuchem pandemii.

06.12.2021

Kurator może dostać zwrot za przejazdy swoim autem, ale droga do niego będzie wyboista

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Kuratorzy sądowi od dawna zabiegają o rekompensowanie im korzystania z prywatnych samochodów w pracy. Tym bardziej, że nie zawsze i nie wszędzie do swoich podopiecznych mogą dojechać komunikacją miejską. Ministerstwo zdaje się wychodzić temu na przeciw i w noweli ustawy o kuratorach sądowych proponuje ryczałt. Przepis jest jednak na tyle niezrozumiały, że kuratorzy już dziś wieszczą, że będzie martwy.

06.12.2021

Książek: Warto władzom oświatowym przypomnieć, że po łacinie „minister” to sługa

Kadry w oświacie Prawo pracy

Nauczyciele są cichymi bohaterami czasów epidemii. Mówiło się o służbie zdrowia, a szkoły, a szczególnie przedszkola były prawie cały czas czynne. Były elementem polskiej normalności. W takiej sytuacji nie wolno ludzi dodatkowo stresować, np. proponując poważne zwiększenie czasu pracy, czy czasu do dyspozycji dyrektora - mówi Wojciech Marek Książek, przewodniczący Sekcji Gdańskiej NSZZ „Solidarność".

06.12.2021

Grudniowa pensja na święta? Mogą być korzyści dla firmy, ale pracownik może stracić

Domowe finanse PIT Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Pracodawcy, którzy wynagrodzenia za grudzień wypłacają w styczniu, mogą w tym roku wypłacić je wcześniej, już w grudniu. Pracownicy, którzy dostaną zastrzyk gotówki na Święta Bożego Narodzenia się ucieszą, a oni sami i ich zespoły kadrowo-płacowe zyskają więcej czasu na przygotowanie się do zmian, jakie wraz z Polskim Ładem zaczną obowiązywać od stycznia. Jednak pracownicy nie skorzystają z kwoty wolnej w podatku.

06.12.2021

Ucieczki w "chorobowe" to problem, a pozycja zawodowa i zarobki bez znaczenia

Prawo pracy HR

Nie ma prostej zależności między wysokością zarobków a skłonnością do absencji chorobowych. O ile dla pracowników „blue collars” pensja nie wpływa na ich skłonność do wykorzystania zwolnień chorobowych w sposób niewłaściwy, to już „white collars” chętniej chodzą na chorobowe, gdy tracą poczucie bezpieczeństwa. L4 wykorzystują wtedy na szukanie nowej pracy.

04.12.2021

Od wpływu społecznego do manipulacji, także w biznesie

Prawo pracy HR

Wszechobecne działania mające wpływać na zachowania innych ludzi coraz częściej dotyczą ludzi biznesu, postrzegających je jako przenikające relacje zawodowe i towarzyszące dążeniom do osiągania sukcesu. Warto więc pytać, do czego wiedza na temat wpływu społecznego i manipulacji może się przydać oraz skąd się ona bierze, dlaczego i jak ludzie dają się manipulować, oraz czy są sposoby na obronę przed manipulacjami?

04.12.2021

BCC apeluje o zwiększenie zasobów na rynku pracy

Rynek Prawo pracy

Z apelem o podjęcie natychmiastowych działań związanych ze zwiększeniem podaży osób dostępnych na rynku pracy wystąpili przedsiębiorcy skupieni w BCC. Bezrobocie w Polsce podawane przez Eurostat za lipiec 2021 roku wynosi 3,8 proc., a w dużych miastach utrzymuje się poniżej 2 proc. To znacznie poniżej poziomu fluktuacyjnego. Jednocześnie pracujący i aktywnie poszukujący pracy to niespełna 56 proc. populacji zdolnej do pracy.

03.12.2021