SN uchyla wyrok w sprawie prezesa spółki zlecającego handlowanie w niedzielę

Prawo gospodarcze

Prezes zarządu spółki z o.o. został obwiniony o to, że powierzył wykonywanie w niedzielę pracy w placówce handlowej pracownikom i zatrudnionym na podstawie umowy zlecenia, gdzie działa klub czytelnika. Izba Karna Sądu Najwyższego uznała, że skarga kasacyjna Rzecznika Praw Obywatelskich, złożona na korzyść przedsiębiorcy jest oczywiście zasadna i uchyliła wyrok Sądu Okręgowego w Legnicy.

11.12.2024

SN: Od odmowy rozłożenia składek na raty przysługuje odwołanie do sądu

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Odmowa uwzględnienia wniosku płatnika o rozłożenie na raty składek na ubezpieczenia społeczne następuje na podstawie decyzji administracyjnej, od której przysługuje odwołanie do sądu - tak brzmi najnowsza uchwała podjęta przez Izbę Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego. Jednak sąd nie może ingerować w trybie odwoławczym w treść umowy z płatnikiem w sprawie spłaty rat.

11.12.2024

Sąd: Incydentalne wykonanie pracy nie uzasadniało odebrania zasiłku

Ubezpieczenia społeczne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych pozbawił ubezpieczoną prawa do zasiłku chorobowego. Powodem było zalogowanie się do firmowego systemu i kliknięcie jednego przycisku, w celu zatwierdzenia listy pracowników objętych grupowym ubezpieczeniem. Sąd nie zgodził się z wydanym rozstrzygnięciem, ponieważ sporna praca miała charakter incydentalny, krótkotrwały, nieskomplikowany i wymuszony okolicznościami.

02.12.2024

Sąd: Udział w posiedzeniach rady nadzorczej nie uzasadniał odebrania zasiłku

Ubezpieczenia społeczne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych pozbawił ubezpieczonego prawa do zasiłku chorobowego. Powodem było uczestnictwo w kilku posiedzeniach rady nadzorczej spółdzielni mieszkaniowej, za które otrzymał diety. Sąd nie zgodził się z wydanym rozstrzygnięciem, ponieważ aktywność ubezpieczonego miała charakter społeczny oraz nie wpływała negatywnie na przebieg zwolnienia lekarskiego i realizację jego celu.

16.11.2024

Prawo do renty szkoleniowej przed wyrokiem?

Emerytury i renty Prawo pracy

27 listopada br. Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego w składzie siedmiorga sędziów ma odpowiedzieć na pytanie, czy w sprawie z odwołania od decyzji odmawiającej prawa do renty, z uwagi na brak niezdolności do pracy, sąd jest uprawniony do przyznania renty szkoleniowej. A w przypadku pozytywnej odpowiedzi - od kiedy prawo do takiej renty powinno zostać przyznane.

13.11.2024

Sąd: Brak niezwłocznego poinformowania o nieobecności uzasadniał zwolnienie

Prawo pracy HR

Pracownik powinien niezwłocznie powiadomić pracodawcę o przyczynie i przewidywanym okresie trwania swojej nieobecności w pracy. Niewywiązanie się z tego obowiązku wskutek rażącego niedbalstwa stanowi ciężkie naruszenie podstawowego obowiązku pracowniczego i uzasadnia rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Tym samym powództwo o odszkodowanie za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy zostało uznane za bezzasadne.

09.11.2024

Sąd: Pracodawca musi wykazać, że wysłuchał pracownika przed ukaraniem

Prawo pracy HR

Kara porządkowa może być zastosowana tylko po uprzednim wysłuchaniu pracownika. Ciężar związany z udowodnieniem, że procedura poprzedzająca ukaranie została zachowana, spoczywa na pracodawcy. Brak możliwości wykazania, że doszło do wysłuchania pracownika świadczy o wadliwości procedury i wiąże się z uchyleniem kary.

06.11.2024

Sąd: Przyczyna wypowiedzenia umowy nie musi mieć szczególnej wagi

Prawo pracy HR

Wypowiedzenie umowy o pracę jest zwykłym sposobem rozwiązania bezterminowego stosunku pracy. Tym samym przyczyna wypowiedzenia nie musi mieć szczególnej wagi lub być nadzwyczaj doniosła. Oddalając powództwo o odszkodowanie, sąd podkreślił, że nie można oczekiwać od pracodawcy, by darzył zaufaniem pracownika, który go lekceważy, nie stosuje się do poleceń i nie reaguje na zwracane mu uwagi.

31.10.2024

WSA: Zleceniobiorca nie może reprezentować skarżącego w sądzie

Prawo pracy

Pełnomocnikiem osoby prawnej lub przedsiębiorcy może być pracownik. Niemniej dla uznania danej osoby za pracownika nie wystarczy samo świadczenie pracy. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu podkreślił, że umowa zlecenia nie kreuje stosunku pracy więc nie może stanowić podstawy do reprezentowania skarżącego przed sądem administracyjnym.

28.10.2024

SN: Informacja o ciąży nawet po 14 miesiącach od wypowiedzenia kobiecie nie zaszkodzi

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Ujawnienie w toku postępowania sądowego w sprawie z odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę nowej okoliczności, jaką jest ciąża pracownicy w okresie biegnącego wypowiedzenia, nie stanowi zmiany powództwa i dlatego nie jest ograniczone terminem 21 dni przewidzianych do złożenia odwołania do sądu (art. 264 kodeksu pracy) – taki jest sens uchwały Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego.

18.10.2024

Sąd: Pracownica tylko raz pojawiła się w pracy, ale umowa nie była pozorna

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Pracownica pojawiła się w zakładzie tylko pierwszego dnia pracy. Po kilku dniach nieobecności dowiedziała się, że jest w ciąży i zaczęła korzystać ze świadczeń z ubezpieczenia społecznego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych uznał, że umowa o pracę została zawarta dla pozoru więc jest nieważna. Oceny tej nie podzielił sąd, który wskazał, że czynności podjęte przez pracownicę pierwszego dnia pracy wskazywały na faktyczne wykonywanie umowy.

08.10.2024

Sąd: Samo podejrzenie nie wystarczy, by zwolnić pracownika dyscyplinarnie

Prawo pracy

Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie popełnienia przez niego w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku. Pod warunkiem jednak, że przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem. Natomiast samo podejrzenie jego popełnienia nie może stanowić samoistnej podstawy do zwolnienia dyscyplinarnego.

23.09.2024

SN odpowie, co to jest „zakończone postępowanie”

Prawo pracy

Czy przez pojęcie "dopóki postępowanie wszczęte w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia nie zostanie zakończone" należy rozumieć moment kończący postępowanie, czyli dzień, w którym orzeczenie sądowe staje się prawomocne. Czy też tym momentem jest dzień wydania orzeczenia przez sąd, który orzekał jako ostatni w sprawie – na to pytanie odpowie 17 września Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego.

16.09.2024

Sąd: Ciąża nie jest przeszkodą do zawarcia umowy o pracę

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych dopatrzył się pozorności umowy o pracę zawartej pomiędzy pracodawcą i jego żoną, która okazała się być w ciąży. W toku procesu wykazano, że stworzenie nowego etatu było uzasadnione, a wybór żony był naturalny, ponieważ posiadała ona odpowiednie wykształcenie oraz znała realia pracy męża. Sąd podkreślił też, że ciąża nie jest stanem uniemożliwiającym podjęcie zatrudnienia, więc nie stoi na przeszkodzie w nawiązaniu stosunku pracy, jeśli faktycznie jest on realizowany.

14.09.2024

SN: Pozory działalności kosztem innych ubezpieczonych

Wymiar sprawiedliwości Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

Jeśli ktoś prowadzi działalność gospodarczą tylko po to, by uzyskać świadczenia z ubezpieczenia społecznego, to w istocie stwarza pozory tej działalności, gdyż nie zmierza do osiągania z niej zarobku – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w sprawie kobiety, korzystającej z zasiłku macierzyńskiego. Zatem musi zwrócić wypłacone jej przez ZUS pieniądze.

06.09.2024

WSA: Świadczenie spożytkowane na potrzeby dziecka nie jest nienależne

Domowe finanse Szkoła i uczeń

ZUS uchylił prawo do świadczenia „Dobry Start”, ponieważ uznał, że zostało pobrane przez nieuprawnioną osobę. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach zwrócił uwagę, że organ całkowicie pominął cel programu, jakim jest zapewnienie pomocy w edukacji dzieci poprzez wsparcie rodzin w ponoszeniu wydatków związanych z rozpoczęciem roku szkolnego. Tym samym w sytuacji ustalenia, że środki zostały przeznaczone na potrzeby dziecka, nie można stwierdzić, że zostały nienależnie pobrane.

31.08.2024

SN: „Wyzerowana” emerytura policyjna nie jest sprawiedliwa

Emerytury i renty

Jeśli potraktować prawo do określonej wysokości emerytury w kategorii „prawa do własności”, co wydaje się uzasadnione, to efekt ustawy zaopatrzeniowej funkcjonariuszy państwa totalitarnego, czyli obniżenie świadczeń z ustawy zaopatrzeniowej, godzi w prawa ekonomiczne obywateli zagwarantowane w art. 64 Konstytucji RP. Obniżanie świadczenia do pułapu przeciętnej emerytury nie ma nic wspólnego ze sprawiedliwością – podkreślił Sąd Najwyższy.

14.08.2024

WSA: Ekwiwalent za urlop musi zostać wypłacony pomimo problemów pracodawcy

Prawo pracy HR

Pracodawca zaskarżył nakaz wypłaty ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, podnosząc, że otworzono postępowanie układowe. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wskazał, że układ nie obejmuje wierzytelności ze stosunku pracy, chyba że pracownik wyraził na to zgodę. Natomiast przyczyny braku terminowej realizacji bezspornych należności są nieistotne dla wydania nakazu.

31.07.2024

Sąd: Wulgarne zachowanie pracownicy uzasadniało wypowiedzenie umowy

Prawo pracy

Jednym z podstawowych obowiązków pracownika jest przestrzeganie zasad współżycia społecznego w zakładzie pracy. Naruszenie tego obowiązku może polegać na wulgarnym odnoszeniu się do współpracowników oraz wyzywającym, niegrzecznym i obraźliwym zachowaniu. Z zeznań świadków wynikało, że postępowanie powódki było naganne, więc wypowiedzenie jej umowy o pracę nie mogło zostać uznane za nieuzasadnione - orzekł Sąd Rejonowy w Człuchowie.

30.07.2024

TSUE: Dostęp do świadczeń nie zależy od długiego zamieszkiwania w państwie UE

Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne Prawo europejskie

Dostęp obywateli państw trzecich będących rezydentami długoterminowymi do środka z zakresu zabezpieczenia społecznego, pomocy społecznej lub ochrony socjalnej nie może być uzależniony od warunku polegającego na zamieszkiwaniu w państwie członkowskim przez co najmniej dziesięć lat – orzekł w poniedziałek Trybunał Sprawiedliwości UE.

29.07.2024
1  2  3  4  5    33