W 2020 r. PIP planuje przeprowadzenie 72 tysięcy kontroli

Administracja publiczna Prawo pracy BHP HR Budownictwo Małe i średnie firmy PPK

Priorytetowo traktowane będą zakłady, w których wystąpiły wypadki przy pracy i te o wysokiej skali zagrożeń. Spokojnie spać nie mogą też przedsiębiorcy, u których występuje narażenie na czynniki rakotwórcze lub mutagenne. Na celowniku będzie też budownictwo i górnictwo oraz legalność zatrudnienia Polaków i cudzoziemców.

20.12.2019

W tym roku Wigilia już 13 grudnia. Przynajmniej w firmach

HR

Trwa czas firmowych śledzików. W tym roku zdecydowanie najpopularniejszym terminem takich spotkań jest piątek 13 grudnia. Firmową Wigilię planuje na ten dzień co czwarta firma. Średni koszt imprezy świątecznej na pracownika w Polsce wynosi 157 zł, przy czym ceny zdecydowanie winduje Mazowsze.

12.12.2019

Badanie: W Polsce kobiety są lepiej wykształcone niż mężczyźni

HR Dla studenta

Wśród pracowników wysoko wykwalifikowanych w Polsce większy udział mają kobiety (18,7 proc.) niż mężczyźni (13,9 proc.) - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny. Nie przekłada się to jednak na zajmowane stanowiska. Kobiety są bardziej krytyczne w samoocenie i większość z nich ubiega się o stanowisko tylko wtedy, kiedy mają poczucie, że spełniają wszystkie wymagane kryteria. Rzadziej aplikują też na stanowiska wyższe niż te, które aktualnie zajmują.

10.12.2019

Zawody, w których będzie coraz trudniej zmienić pracę

HR

HR-owcy wskazują zawody, w których będzie coraz trudniej zmienić pracę. Mimo rynku pracownika, już teraz niektórzy pracownicy mają z tym problem. Z trudnościami muszą zmierzyć się m.in. absolwenci najbardziej obleganych kierunków studiów. Proces automatyzacji i robotyzacji nie będzie sprzyjał również telemarketerom, kasjerom, kierowcom, księgowym oraz osobom z wąskimi specjalizacjami.

03.12.2019

Psycholog biznesu: Aby się rozwijać, trzeba też rezygnować

HR

Gdy manager chce odnosić sukcesy w życiu czy w biznesie, myśli najczęściej o tym, aby czegoś nowego się nauczyć, rozwinąć swoje dotychczasowe kompetencje czy wzmocnić swoje mocne strony. I czasami ma jakieś efekty, ale nie zawsze tak duże, jakich oczekiwał na początku. Może zdarzyć się też tak, że miło podjętych działań, efektów nie ma wcale.

01.12.2019

Spółki giełdowe dobrze płacą zarządom, gorzej członkom rad nadzorczych

HR Spółki Compliance

Przyczyną niskiej atrakcyjności polskiej giełdy jest niski poziom wiarygodności notowanych na niej spółek. To efekt nie budzącej zaufania dominacji jednego lub kilku powiązanych akcjonariuszy, ale także braku transparentności w informowaniu o wynagrodzeniach zarządów i rad nadzorczych. Tu daleko nam do krajów, w których giełda odgrywa kluczową rolę – pisze Zbigniew Dudziński z Korn Ferry.

30.11.2019

Firma odpowiedzialna cyfrowo, czyli jaka?

HR

Pracownicy obawiają się automatyzacji. Oczekują szkoleń z bezpieczeństwa internetowego i rozpoznawania tzw. fake news’ów oraz umożliwienia im pozyskania nowych kompetencji cyfrowych. Do 25 listopada 2019 r. firmy mogą przetestować dobre praktyki w zakresie cyfrowej odpowiedzialności w konkursie Firma Odpowiedzialna Technologicznie pod patronatem Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

14.11.2019

Strasburg: Nie można zwolnić za prowadzenie bloga o HR

Prawo pracy HR

Zwolnienie z pracy pracownika banku, zatrudnionego w dziale HR, za prowadzenie strony internetowej poświęconej zagadnieniom HR, stanowiło naruszenie prawa do wolności wypowiedzi skarżącego - uznał w wyroku z 5 listopada br. Europejski Trybunał Praw Człowieka.

11.11.2019

Amerykańska branża IT kusi Polaków

HR

Na amerykańskim rynku pracy wkrótce będzie brakować ponad pół miliona specjalistów. Tamtejszy rynek tworzy nowe miejsca pracy znacznie szybciej niż sektor edukacji może zapewnić nowych, wysoko wykwalifikowanych pracowników. Polscy specjaliści mogą zarabiać średnio nawet 25 tysięcy złotych miesięcznie - wynika z raportu PassRight.

08.11.2019

(Wy)kształcić pracownika dla branży IT

HR

Powszechny dostęp do sieci internetowej sprawił, że zdobycie wiedzy na większość tematów stało się dostępne na wyciągnięcie ręki. Pytanie o przyszłość kształcenia w branży IT pozostaje jednak otwarte. Czy zbliża się, a może już nastała, era samouków, którzy będą kształcić się samodzielnie lub tylko za pomocą specjalistycznych kursów, omijając ścieżkę akademicką? Czy doprowadzi to do „rewolucji”, a może tylko „ewolucji” w programach kształcenia szkół i uczelni wyższych?

05.11.2019

Firmy przekonują się do elastycznych form czasu pracy

Prawo pracy HR

Elastyczne formy czasu pracy to korzyść dla obu stron - firmy mogą dostosować pracę pracowników do bieżących zamówień, a zatrudnieni łatwiej pogodzić życie rodzinne z pracą. Prawo pracy przewiduje kilka rozwiązań, z których można skorzystać.

30.10.2019

Jak rozpoznać braki w inteligencji emocjonalnej managera?

HR

Managerowie, którzy są nastawieni na wynik i szukają nowych wyzwań, są często podstawą funkcjonowania firmy. Ale to z tymi, którzy mają wysokie umiejętności w obszarach inteligencji emocjonalnej lepiej pracuje się ludziom i są lepszą podstawą rozwoju ludzi i firmy.

25.10.2019

ZUS stawia na elektronizację - rzadziej będziemy odwiedzać jego sale obsługi

HR

Wprowadzenie w pełni elektronicznego systemu wnioskowania o świadczenia oraz ułatwienia w zgłaszaniu do ubezpieczenia pracowników - takie zmiany zapowiada w rozmowie z Prawo.pl prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Zakład chce też wprowadzić system powiadamiania sms-em lub mailem o stanie realizacji spraw.

14.10.2019

Samorządom brakuje kadr - najbardziej specjalistów od inwestycji i IT

Samorząd terytorialny HR

Lokalna administracja ma coraz większe problemy z rekrutacją specjalistów, szczególnie od budownictwa, dróg, ochrony środowiska, architektów i informatyków. Nawet tam, gdzie wakatów nie ma, biurka przyszłych emerytów w przyszłym roku mogą być puste. Powodem są niekonkurencyjne zarobki, ale zdobyciu i utrzymaniu profesjonalnej kadry nie sprzyja też upolitycznienie.

08.10.2019

Raport Iloraz HR, czyli co polscy menedżerowie HR wiedzą o zarządzaniu

HR

Nie jest źle z wiedzą polskich menedżerów HR z zakresu zarządzania - nie odbiega ona w żaden istotny sposób od wiedzy menedżerów z USA, Holandii, Australii i innych krajów - wynika z raportu Iloraz HR, przygotowanego przez dr. Piotra Prokopowicza, a wydanego przez Wolters Kluwer, który swoją premierę ma 1 października w trakcie konferencji Rozwiązania HR.

01.10.2019

Sekret dobrego rozmówcy: odpowiednie pytania i słuchanie

HR

Skuteczna komunikacja ma ogromne znaczenie w biznesie. Dlatego managerowie próbują różnych sztuczek, aby przekonać do siebie rozmówcę. Stosują żarty, czasami sarkazm, opowiadają historie, które mają wywołać uśmiech i zainteresowanie nimi czy ich pomysłami. A tymczasem sekret dobrego rozmówcy jest bardzo prosty.

28.09.2019

Na początku października poznamy „Pracodawców Jutra”

HR

Przedsiębiorcy, którzy przyczyniają się do poprawy oferty edukacyjnej, podnoszenia kwalifikacji pracowników poprzez zaangażowanie się we współpracę z instytucjami edukacyjnymi, mają szansę na wyróżnienie w konkursie „Pracodawca Jutra”. Finał V edycji konkursu odbędzie się 2 października w toruńskim Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki.

24.09.2019

Dyrektorzy szczęścia wkraczają do firm

HR

Jeszcze kilka lat temu temat szczęścia w pracy wydawał się śmieszny. Praca mogła dawać co najwyżej satysfakcję, a szczęśliwy był pracownik, który właśnie kończył swoją zmianę. Dziś natomiast to realne wyzwanie dla HR, bo zmienił się rynek, oczekiwania pracowników i świadomość managerów. Dlatego Happy Manager czy Chief Happiness Officer to stanowiska, które zaczynają pojawiać się w firmach.

14.09.2019