Deregulacja dla ochroniarzy okazała się pułapką

Policja Prawo pracy BHP

Jest już pierwsza fala wyroków w sprawie pracowników ochrony, którzy są skreślani z list kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej z powodu braku wymaganego szkolenia, albo postawienia zarzutów karnych. Zmiany wprowadziła tzw. ustawa deregulacyjna, która zaostrzyła warunki wykonywania tego zawodu.

25.11.2019

SA: Zadośćuczynienie dla ojca ofiary wypadku za zerwanie więzi rodzinnej

Prawo cywilne BHP

Sprawca wypadku albo w jego zastępstwie ubezpieczyciel musi zadośćuczynić finansowo ojcu za śmierć syna. Przy ustalaniu należnej mu sumy trzeba uwzględnić szczególny charakter dobra osobistego jakim jest więź rodzina oraz prawo do życia w pełnej rodzinie - orzekł Sąd Apelacyjny w Białymstoku.

24.11.2019

Nowe technologie mogą naruszać prawa pracownicze

Prawo pracy BHP

Wszechobecny monitoring, w tym umieszczanie kamer w miejscach, o których pracownicy nie wiedzą, a nawet wykorzystywanie nowoczesnych technologii do regulowania wydajności pracowników - to tylko niektóre z zagrożeń, jakie może nieść osiągnięcia w zakresie cyfryzacji w środowisku pracy. 

25.10.2019

Prezydent podpisał ustawę o pracy rybaków na morzu

Prawo pracy BHP

Wdrożenie do polskiego prawa zapisów Konwencji o pracy na morzu i Konwencji dotyczącej pracy w sektorze rybołówstwa, a także lepsze uregulowanie zasad zwierania umów o pracę oraz warunków pracy na statkach rybackich - to cele podpisanej przez prezydenta ustawy o pracy na statkach rybackich.

18.10.2019

SN: Nie było porządku na budowie - za wypadek odpowiada pracownik i pracodawca

Prawo pracy BHP

Za wypadek przy pracy winę ponosi w znacznym stopniu pracownik, który zachował się bezmyślnie, ale także - pozwany pracodawca - stwierdził Sąd Najwyższy w Izbie Pracy. Nie zapewnił on porządku na budowie i bezpiecznych warunków pracy - dodał sąd, więc odpowiada za powstałą szkodę na zasadzie ryzyka.

14.10.2019

Trudno o bezpieczeństwo w przepełnionych szkołach

Szkoła i uczeń BHP Zarządzanie oświatą

Odpowiedzialność finansowa za szkoły spoczywa na samorządach. Zaś za bezpieczeństwo dzieci całkowicie odpowiadają dyrektorzy szkół. Tymczasem w przepełnionych z powodu kumulacji roczników ponad miarę budynkach trudno o zachowanie podstawowych zasad BHP. Przeciwpożarowe drogi ewakuacyjne korkują się, co obnażyły bezlitośnie próbne alarmy.

09.10.2019

Czy ukąszenie przez kleszcza może być uznane za wypadek przy pracy?

Prawo pracy BHP

Ukąszenie przez kleszcza, do którego doszło w trakcie wykonywania obowiązków służbowych, może być uznane za wypadek przy pracy. Jednak w praktyce ocena ukąszenia przez kleszcza jako istoty urazu może być niejednoznaczna, a w konsekwencji mocno wątpliwa - wyjaśnia Maciej Ambroziewicz, specjalista w serwisie LEX BHP.

23.09.2019

Przepisy o badaniach lekarskich kierowców mają być doprecyzowane

Prawo pracy BHP Finansowanie zdrowia

Ministerstwo zdrowia doprecyzowuje przepisy dotyczące  badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców. Projekt w tej sprawie w środę skierowano do konsultacji publicznych. Zmiany dotyczyć mają m.in. badań okulistycznych i związanych z układem krążenia.

18.09.2019

Pielęgniarki domagają się lepszej ochrony przed zranieniami

BHP Opieka zdrowotna Zawody medyczne

W Polsce co roku dochodzi do około 37 tys. zranień związanych z używaniem sprzętu medycznego przez pracowników ochrony zdrowia. Zdaniem organizacji reprezentujących środowisko pielęgniarskie, szansą na ograniczenie tego zjawiska jest zmiana standardów akredytacyjnych i wprowadzenie minimalnego poziomu ilościowego bezpiecznego sprzętu w placówce.

05.09.2019

Sjesta, gdy na dworze ponad 30 stopni?

Prawo pracy BHP

NSZZ "Solidarność" chce chronić pracowników przed wysokimi temperaturami i postuluje, aby po przekroczeniu 30 stopni Celsjusza pracodawca miał obowiązek zmniejszenia uciążliwości pracy. Główny Inspektor Pracy jest za przemyśleniem tego postulatu i wspomina, że w związku z upałami inspekcja otrzymała w tym roku aż 700 skarg pracowników.

04.09.2019

Ambroziewicz: Badania lekarskie przeprowadza się w godzinach pracy

Prawo pracy BHP

Okresowe i kontrolne badania lekarskie przeprowadza się w miarę możliwości w godzinach pracy, a za czas absencji w pracy, w związku z przeprowadzanymi badaniami, pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia - podkreśla specjalista ds. bezpieczeństwa i higieny pracy Maciej Ambroziewicz.

02.09.2019

PIP: Pracodawcy często nie ewidencjonują czasu pracy

Prawo pracy BHP

Nieewidencjonowanie czasu pracy może się wiązać z próbą uniknięcia obowiązku wypłacania pracownikom dodatkowego wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych - wskazuje Państwowa Inspekcja Pracy.

30.08.2019

Kiedy kierowca ciężarówki może mieć swoje buty?

Prawo pracy BHP

Kierowca samochodu ciężarowego obowiązany jest używać obuwia roboczego jedynie podczas prac załadunkowo - rozładunkowych i obsługowych. Używanie innego obuwia w pozostałych przypadkach nie narusza przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia stwierdził Sąd Rejonowy w Toruniu.

26.08.2019

Pracownicy nie mogą wrócić do pracy, bo... czekają na wizytę u lekarza

Prawo pracy BHP

Pracownik, który był na zwolnieniu dłużej, niż 30 dni - musi przejść specjalne badania kontrolne. Problem w tym, że na wizytę u lekarza medycyny pracy czeka się nawet kilka tygodni, a pracodawca nie ma prawa dopuścić do pracy osoby, która nie przeszła badań. To błędne koło, które powoduje, że zatrudniony może nie dostać w tym czasie wynagrodzenia, a firma - ponieść dodatkowe koszty.

23.08.2019

Rząd chce poprawiać bezpieczeństwo i warunki pracy

Prawo pracy BHP

Wykorzystanie nowoczesnych technologii i rozwiązań innowacyjnych na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa pracy, dostosowane stanowisk pracy do wieku i możliwości psychofizycznych pracowników - to między innymi zadania wieloletniego programu „Poprawa bezpieczeństwa i warunków pracy”, który przyjął rząd.

13.08.2019

WSA: Pracownicze szafki ubraniowe nie mogą być rotacyjne

Prawo pracy BHP Prawo gospodarcze

Pracownicy nie mogą korzystać z tej samej szafki ubraniowej. Pracodawca ma obowiązek przydzielić każdemu z nich indywidualne miejsce do przechowywania odzieży. WSA w Poznaniu orzekł, że pracownik nie ma obowiązku zwolnienia szafy, by udostępnić ją kolejnemu pracownikowi, który rozpoczyna pracę na kolejnej zmianie.

12.08.2019

Sudoł: Weryfikowanie wykształcenia pracowników nie jest takie proste

Prawo pracy BHP

Przepisy RODO, w tym nowelizacji kodeksu pracy w zakresie sposobu przetwarzania przez pracodawcę danych osobowych, budzą nadal wątpliwości co do możliwości weryfikacji przedstawianych pracodawcom oświadczeń czy też dokumentów potwierdzających wykształcenie, uprawnienia kandydatów lub pracowników

10.08.2019

Bez ubezpieczenia nie ma zasiłku chorobowego

Prawo pracy BHP Ubezpieczenia społeczne

Warto sprawdzić legalność i formę swojego zatrudnienia oraz to, czy jesteśmy zgłoszeni do ubezpieczeń społecznych. Kiedy dojdzie do wypadku osoba bez ubezpieczenia może pozostać bez środków do życia. Nie może bowiem ubiegać się m.in. o zasiłek chorobowy, czy świadczenie rehabilitacyjne.

09.08.2019

Raport: Firmy mogą zawyżać swoje zobowiązania do ZUS z tytułu składki wypadkowej

BHP HR

Jedynie 2 proc. przedsiębiorstw ma ustaloną stopę procentową składki wypadkowej na minimalnym poziomie dopuszczonym przez ustawodawcę. 75 proc. płatników odprowadza składkę wyliczoną w oparciu o wyższą stopę procentową niż to wynika z ich kodu PKD - podkreślono w raporcie Ayming „Składka wypadkowa. Nieoczywisty koszt, ukryte oszczędności”.

02.08.2019