SN: Składkę wypadkową można kwestionować bez sankcji

BHP Ubezpieczenia społeczne

Jeżeli przedsiębiorca, płatnik składek kwestionuje wysokość kwoty w zawiadomieniu, o którym mowa w ustawie wypadkowej, to Zakład Ubezpieczeń Społecznych ustala w decyzji wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe obowiązujące w danym roku składkowym - taki jest sens uchwały trzech sędziów Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego.

18.02.2022

Przeciwdziałanie stresowi w pracy elementem BHP

Prawo pracy BHP Opieka zdrowotna

Stres postrzegany jest jako nieodłączna część życia. Powszechnie wiadomo jednak, że jego nadmiar powoduje negatywne skutki tak w życiu zawodowym, jak i w prywatnym. Często to właśnie życie zawodowe jest źródłem stresu - pojawia się zatem pytanie o rolę i zadania pracodawców w tym zakresie.

14.02.2022

Maszyniści, jak kierowcy, będą mieli swoją ustawę o czasie pracy

Prawo pracy BHP

Określenie poprzez analogię do Kodeksu pracy, jednolitych norm czasu pracy, wymaganego odpoczynku oraz pracy w godzinach nadliczbowych, czy obowiązkowe sumowanie czasu pracy u różnych podmiotów przy prowadzeniu pojazdu kolejowego, to tylko niektóre rozwiązania, jakie ma przewidywać projekt ustawy o czasie pracy maszynistów.

09.02.2022

Inflacja i Polski Ład rozpoczną falę strajków w zakładach pracy

Prawo pracy BHP

Przybywa sporów zbiorowych, które mogą zakończyć się strajkami, jeśli pracodawcy nie ulegną presji płacowej – alarmują prawnicy. Jak twierdzą, obecnie związki zawodowe nie tylko częściej wchodzą w takie spory, ale też rzadko kiedy chcą je kończyć na wczesnym etapie. A gdy dojdzie do strajku, pracodawca może nie wpuścić na teren zakładu prawnika będącego pełnomocnikiem związku. Pozwala mu na to prawo.

02.02.2022

Benefity nie pomogą w przeciwdziałaniu wypaleniu zawodowemu. Potrzebne systemowe rozwiązania

Prawo pracy BHP

Od 1 stycznia 2022 roku wypalenie zawodowe nie jest jednak chorobą i nie można z tego powodu pójść na zwolnienie lekarskie. Także w najnowszej klasyfikacji chorób ICD-11 – na wdrożenie której Polska ma pięć lat – WHO w dalszym ciągu zalicza je jedynie do stanu, który może powodować kontakt ze służbą zdrowia. Jednak już dziś – jak twierdzą prawnicy – pracodawcy mają obowiązek przeciwdziałać stresowi w pracy, który powoduje wypalenie.

01.02.2022

Projekt PiS o testowaniu pracowników uderzy w kondycję polskich firm

Prawo pracy BHP Koronawirus szczepienia

Paraliż organizacji i konflikty między pracownikami – taki będzie skutek projektu ustawy posłów PiS. Nakłada on na pracodawców absurdalne obowiązki, a na pracowników – wymóg denuncjacji. Prawnicy nie zostawiają suchej nitki na planowanych zmianach. Wskazują, że firmom nie daje się narzędzi do zapewnienia bezpiecznych warunków pracy, a jednocześnie umożliwia się zatrudnionym dochodzenie wysokich odszkodowań za zakażenie.

31.01.2022

Terlecki: Projekt Hoca będzie procedowany w tym tygodniu na posiedzeniu Sejmu

Prawo pracy BHP Koronawirus szczepienia

Ryszard Terlecki, szef klubu PiS, zapowiedział, że projekt tzw. ustawy Hoca będzie procedowany w tym tygodniu przez Sejm. Podkreślił, że w głosowaniu nad projektem nie będzie dyscypliny. Odnosząc się zaś do wtorkowego spotkania w sprawie pandemii u premiera Mateusza Morawieckiego ocenił, że może być ono pożyteczne przed posiedzeniem Sejmu.

24.01.2022

Szczepienie przeciwko Covid-19 a kwarantanna po kontakcie z zarażonym - jak jest, jak było

BHP Opieka zdrowotna Koronawirus

W czasie pandemii lepiej być uczniem niż pracownikiem. Okazuje się bowiem, że w szkole zaszczepione osoby mające kontakt z koronawirusem nie podlegają kwarantannie, bo tak zaleciła Rada Medyczna. W zakładach pracy ta zasada nie jest już stosowana automatycznie. Sanepid może pracowników wysłać do domu, o ile pracodawca jest nadgorliwy.

24.01.2022

Rada Przedsiębiorczości: Wciąż brak strategii przeciwdziałania COVID-19

Prawo pracy BHP Koronawirus

Po dwóch latach pandemii COVID-19, okresach dotkliwego ograniczenia działalności gospodarczej, przeznaczając miliardy złotych na ratowanie gospodarki i miejsc pracy, odnotowując zachorowania i zgony tysięcy Polaków, uzyskawszy dostęp do szczepionek, wciąż nie wypracowaliśmy w Polsce skutecznych rozwiązań przeciwdziałających rozpowszechnianiu się wirusa SAR-CoV-2.

21.01.2022

Rząd chce ustawy o weryfikacji covidowej - Sejm w przyszłym tygodniu

BHP Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia

Ustawa pozwalająca m.in. pracodawcom na sprawdzanie, czy pracownicy są zaszczepieni oraz na wymaganie wykonania testu, powinna być uchwalona - stwierdziła w przyjętym we wtorek stanowisku Rada Ministrów. Projekt jest już w Sejmie po pierwszym czytaniu, ale wstrzymano prace nad nim. Teraz kierownictwo PiS zapowiada drugie czytanie na najbliższym posiedzeniu.

19.01.2022

Instrukcja obsługi maszyn – w papierze, elektroniczna, a może w internecie

Prawo pracy BHP Prawo europejskie Poprawmy prawo

Czy instrukcja obsługi maszyny musi być dodawana tylko w papierze? Zdaniem prawników, postulat części pracodawców i pracowników wprowadzenia prawnego obowiązku wyposażenia maszyn w instrukcje papierowe i elektroniczne jest racjonalny. Zwłaszcza, że już dziś niektórzy producenci maszyn oprócz instrukcji w wersji papierowej dodają także elektroniczną i publikują w internecie.

17.01.2022

Firmy nie wiedzą, jak weryfikować badania medycyny pracy z zagranicy

Prawo pracy BHP Prawo europejskie

Pracodawcy mają problem z ustaleniem, czy badania medycyny pracy cudzoziemców oddelegowanych do pracy w Polsce, spełniają standardy polskich przepisów i będą honorowane w naszym kraju. Zdaniem prawników, zmiana prawa jest konieczna, by jednoznacznie przesądzić, którego kraju regulacje będą miały zastosowanie.

14.01.2022

Sejm: Na razie nie będzie drugiego czytania projektu o weryfikacji covidowej

Prawo pracy BHP Koronawirus szczepienia

Na bieżącym posiedzeniu Sejmu nie będzie procedowany projekt ustawy o weryfikacji covidowej, która ma pozwolić pracodawcom na sprawdzanie, czy pracownicy są zaczepieni. Taką informację przekazał w środę szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. We wtorek ten projekt przyjęła z poprawkami sejmowa Komisja Zdrowia.

12.01.2022

Sejmowa Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała projekt ustawy o weryfikacji covidowej

Prawo pracy BHP Koronawirus szczepienia

Sejmowa Komisja Zdrowia rozpatrzyła i pozytywnie zaopiniowała we wtorek projekt ustawy o weryfikacji covidowej. W trakcie prac w komisji posłowie zmienili tytuł projektowanej ustawy i usunęli jeden z artykułów. W głosowaniu przepadły poprawki m.in. posłów Konfederacji, którzy proponowali, by projektowana ustawa weszła w życie w 2099 r. Teraz projekt ma trafić do drugiego czytania.

12.01.2022

Sejm: Komisja wraca do projektu o weryfikacji szczepień przez pracodawców

Prawo pracy BHP Koronawirus

We wtorek 11 stycznia br. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że poprzedniego dnia zmarły 493 osoby, co sprawia, że od początku epidemii w Polsce na COVID-19 zmarło już ponad 100 tys. osób. Tymczasem w Sejmie komisja zdrowia rozpozna dzisiaj projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w czasie epidemii COVID-19.

11.01.2022

PIP doradza, jak organizować pracę w zimie

Prawo pracy BHP

Główny Inspektor Pracy apeluje o przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa pracy przy odśnieżaniu dachów oraz zapewnienie właściwej temperatury w pomieszczeniach pracy. I doradza, jak zorganizować odśnieżanie i inne prace na otwartej przestrzeni. - Wichury, silne wiatry, opady śniegu i niskie temperatury stanowią dodatkowe zagrożenie - czytamy w poradniku.

03.01.2022

Inspektor ochrony przeciwpożarowej musi mieć odpowiednie kwalifikacje

BHP

Pracodawca musi zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Jest on też zobowiązany do podejmowania działań na rzecz ochrony przeciwpożarowej. W realizacji tego obowiązku, pracodawcę wspiera inspektor. Zatrudniona na tym stanowisku osoba musi spełniać określone wymagania w zakresie wykształcenia i uprawnień, które zdobywa się po ukończeniu szkolenia.

31.12.2021

Trzeba zapewnić warunki BHP na stanowisku pracy osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności

Prawo pracy BHP

Pracodawca zatrudniający pracowników niepełnosprawnych powinien zapewnić dostosowanie stanowisk oraz dojść do nich - do potrzeb i możliwości tych pracowników, wynikających ze zmniejszonej sprawności. Zaliczenie do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie wyklucza możliwości zatrudnienia tej osoby u pracodawcy niezapewniającego warunków pracy chronionej, gdy osoba ta zostanie zatrudniona np. w formie telepracy.

29.12.2021

Badanie: Pracodawcy coraz bardziej dbają o dobrostan swoich pracowników

Prawo pracy BHP

Coraz więcej pracodawców ma świadomość tego, jak ważne jest zachowanie well-being u pracowników. Według badania ADP „People at Work 2021: A Global Workforce View”, aż połowa Polaków (52 proc.) twierdzi, że pracodawca dba o ich dobrostan. Jednak aż 23 proc. kobiet przyznaje, że w czasie pandemii COVID-19 ich pracodawca nie dbał o ich dobre samopoczucie psychiczne.

28.12.2021