Terminy wykorzystywania urlopów zaległych

Prawo pracy

Urlop niewykorzystany w roku poprzednim musi być udzielony do końca września 2024 r. Zaległy wypoczynek wykorzystywany jest w pierwszej kolejności, przed przysługującym za obecny rok. Jeśli tworzone są plany urlopów, to w takim planie powinien być uwzględniony. Jeżeli planów nie ma - to termin jego wykorzystania uzgadniają pracodawca z pracownikiem, przy czym powszechnie uznaje się, że pracodawca może narzucić termin zrealizowania tego urlopu tak, by zachować wymóg wynikający z ustanowionego w przepisach terminu jego udzielenia.

19.01.2024

Wniosek do ZUS o świadczenie wspierające wstrzyma wypłatę pielęgnacyjnego na starych zasadach

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Samo złożenie przez dorosłą osobę z niepełnosprawnością wniosku o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia ani nawet jej otrzymanie nie zmienia niczego w wypłacie dla opiekuna świadczenia pielęgnacyjnego na starych zasadach. Wypłata zostanie wstrzymana dopiero po złożeniu wniosku do ZUS o świadczenie wspierające przez osobę niepełnosprawną. Opiekun w okresie przejściowym zachowa jednak ubezpieczenie.

18.01.2024

GUS: W listopadzie 2023 r. 85,1 proc. bezrobotnych nie miała prawa do zasiłku

Prawo pracy Rynek pracy

W listopadzie 2023r., w drugim miesiącu z rzędu, przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw kształtowało się nieznacznie poniżej poziomu sprzed roku. W urzędach pracy zarejestrowano mniej nowych bezrobotnych niż w analogicznym okresie ub. roku, niższa była również liczba skreśleń z rejestrów. Stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu listopada br. była podobna do notowanej w poprzednich miesiącach i nieznacznie niższa niż rok wcześniej - podał GUS.

17.01.2024

Projekt ustawy o sygnalistach powinien trafić do konsultacji, bo wciąż wymaga zmian

Prawo pracy Prawo europejskie Sygnaliści

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce pracować nad projektem ustawy o sygnalistach wdrażającym unijne prawo w tzw. trybie odrębnym, z pominięciem uzgodnień, opiniowania i konsultacji publicznych oraz rozpatrzenia przez Komitet do Spraw Europejskich. Przeciwni są temu prawnicy, przedsiębiorcy i eksperci. Wskazują przy tym na wady i luki, które ciągle zawiera najnowsza wersja projektu. Ich zdaniem opóźnienia we wdrożeniu unijnego prawa nie są argumentem ku temu.

17.01.2024

31 stycznia mija termin na zgłoszenie do małego ZUS plus

Ubezpieczenia społeczne

Tylko do końca stycznia mają czas osoby prowadzące własne firmy na zgłoszenie do ZUS, że chcą po raz pierwszy korzystać z ulgi mały ZUS plus. Ci, którzy korzystali już z tej ulgi w 2023 roku - nie muszą zgłaszać się ponownie. Każdy korzystający w styczniu z małego ZUS plus musi przekazać w deklaracji rozliczeniowej bądź w imiennym raporcie miesięcznym informacje o rocznym przychodzie, rocznym dochodzie oraz formach opodatkowania z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej oraz podstawie wymiaru składek. Ma na to czas do 20 lutego.

16.01.2024

Spór na linii rząd - prezydent przeniósł się na Radę Dialogu Społecznego?

Prawo pracy

W najbliższy poniedziałek, 22 stycznia, miną dwa miesiące od ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Wszystko wskazuje jednak na to, że ani posiedzenie Prezydium, ani posiedzenie plenarne Rady, planowane na 19 stycznia, nie odbędzie się, bo do tego czasu prezydent nie powoła przedstawicieli strony rządowej. Jak nieoficjalnie ustalił serwis Prawo.pl, ma to zrobić 30 stycznia. Prawnicy wskazują, że na konsultacje w RDS czeka wiele aktów prawnych, więc dalsze opóźnienia mogą być problematyczne.

16.01.2024

Pracownik służby bhp musi mieć odpowiednie wykształcenie

BHP

Pracownik służby bezpieczeństwa i higieny pracy musi spełniać określone wymagania co do stażu pracy i wykształcenia. W przypadku specjalistów, starszych i głównych specjalistów wymagane jest posiadanie wyższego wykształcenia o kierunku lub specjalności w zakresie bhp albo studiów podyplomowych. Nazwa kierunku nie ma przesądzającego znaczenia dla oceny spełnienia tej przesłanki.

15.01.2024

Większy i mniejszy wymiar czasu pracy cudzoziemców szczególnie problematyczny

Prawo pracy Poprawmy prawo

Pracodawcy zatrudniający cudzoziemców mają stawiane zarzuty karno-wykroczeniowe, gdy liczba godzin pracy obcokrajowców jest mniejsza lub większa niż ta wykazana w dokumentach legalizujących ich pracę w Polsce. W efekcie często każde odstępstwo od wniosku jest traktowane jak nielegalne zatrudnienie, co powoduje, że Straż Graniczna i Państwowa Inspekcja Pracy karze pracodawców. Zdaniem prawników przepisy wymagają pilnej zmiany i ujednolicenia.

15.01.2024

Urlop ojcowski a dzień urodzenia dziecka

Prawo pracy Prawo europejskie

Zbliża się termin, w którym część ojców utraci możliwość wykorzystywania urlopu ojcowskiego. 26 kwietnia 2023 r. weszły w życie przepisy skracające o połowę okres, w którym możliwe jest wykorzystanie tego urlopu. Trzeba jednak pamiętać o przepisach przejściowych. Warto, by część ojców pomyślała już o wykorzystaniu tego urlopu, jeżeli jeszcze nie został zrealizowany. Niewykorzystany do dnia poprzedzającego pierwsze urodziny dziecka przepadnie, niezależnie od powodów, które utrudniały lub nawet uniemożliwiały jego wykorzystanie.

13.01.2024

Projekt o sygnalistach w najnowszej wersji opublikowany na RCL

Administracja publiczna Prawo pracy Prawo europejskie

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało w piątek projekt ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa. To nieco zmodyfikowana wersja projektu, nad którym pracowało ministerstwo rodziny za poprzednich rządów i nad którym prace nie zostały zakończone. Projekt ma zdefiniować „naruszenie prawa” jako działanie lub zaniechanie niezgodne z prawem lub mające na celu obejście prawa - i to w zakresie szerszym niż przewiduje unijne prawo.

12.01.2024

Trzynastka - niepełny rok zatrudnienia i urlop opiekuńczy

Administracja publiczna Prawo pracy

W przypadku korzystania z urlopu opiekuńczego nie jest wymagane przepracowanie co najmniej pół roku dla nabycia prawa do trzynastki. Skutkiem tego jest fakt, że zarówno w przypadku długotrwałych nieobecności np. chorobowych, jak też samego trwania zatrudnienia poniżej 6 miesięcy w roku, pracownik jednostki sfery budżetowej, który wykorzysta przynajmniej jeden dzień niepłatnego urlopu opiekuńczego, uzyska dodatkowe wynagrodzenie roczne w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego.

12.01.2024

Sygnaliści wracają – MRPiPS traktuje prace nad ustawą priorytetowo

Prawo pracy Prawo europejskie Sygnaliści

Zastąpienie Państwowej Inspekcji Pracy, mającej pełnić rolę organu wsparcia – Rzecznikiem Praw Obywatelskich oraz wprowadzenie możliwości wydawania zgłaszającemu zaświadczeń o podleganiu ochronie, to główne zmiany, jakie wprowadzone zostaną do najnowszej wersji projektu ustawy o sygnalistach. Ustawa ma wejść w życie po upływie 1 miesiąca od dnia ogłoszenia, natomiast podmioty prawne, RPO oraz organy publiczne będą zobowiązane wdrożyć właściwe kanały zgłoszeń w terminie miesiąca od dnia wejścia w życie ustawy.

11.01.2024

Zmienione przepisy o umowach na okres próbny to przykład nieudanego prawa

Prawo pracy Prawo europejskie Poprawmy prawo

Skomplikowane i niejasne przepisy dotyczące zawierania umów na okres próbny rodzą coraz więcej wątpliwości. Pracodawcy zastanawiają się, czy muszą dokumentować zamiar, jaki przyświecał im w związku z zawarciem umowy i kiedy oraz dlaczego uległ zmianie. Pracownicy zaś dociekają, czy wskazanie zamiaru w umowie zobowiązuje pracodawcę do ich dalszego zatrudnienia. Zdaniem prawników przepis w ogóle nie powinien być wprowadzany. I nie kryją, że jego uchylenie wielu przyjęłoby z ulgą.

11.01.2024

Premier odwołał Gertrudę Uścińską z funkcji prezesa ZUS

Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne

Premier Donald Tusk odwołał prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertrudę Uścińską - poinformowało w środę Centrum Informacyjne Rządu. Wniosek do premiera o odwołanie Uścińskiej złożyła we wtorek Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Nowy prezes ZUS zostanie ogłoszony w przyszłym tygodniu.

10.01.2024

Za pracę w nocy przysługuje specjalny dodatek

Prawo pracy

Dodatek za pracę w porze nocnej ustalany jest w oparciu o wynagrodzenie minimalne, którego zmiana automatycznie skutkuje koniecznością naliczania wyższego dodatku. W związku z tym, że wylicza się go w oparciu o wymiar czasu pracy w miesiącu, w którym miała miejsce praca w nocy, często dla takiej pracy na przełomie miesięcy zastosowanie znajdą dwie wysokości tego dodatku – dla pracy do północy i od północy.

10.01.2024

Rząd przyjął kierunek i plan prac nad opłacaniem zasiłku chorobowego przez ZUS

Finanse publiczne Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 9 stycznia br., informację o kierunku i harmonogramie prac legislacyjnych wdrażających opłacanie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych zasiłku chorobowego dla pracowników od pierwszego dnia nieobecności, przedłożoną przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Zmiana ma wejść w życie od 2025 roku.

09.01.2024

Premier: Rząd zaproponuje 1-miesięczną przerwę w opłacaniu składek ZUS przez samozatrudnionych

Finanse publiczne Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek informację o kierunku i harmonogramie prac legislacyjnych wdrażających tzw. urlop dla przedsiębiorców, przedłożoną przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd zamierza wprowadzić wakacje od składek dla przedsiębiorców. Nie będą oni musieli płacić składek na ubezpieczenie społeczne przez jeden miesiąc w roku. Na posiedzeniu Rady Ministrów odbyła się debata na temat kierunku i harmonogramu prac legislacyjnych wdrażających to rozwiązanie.

09.01.2024

Lęk przed AI. Większość pracowników obawia się rozwoju tej technologii - badanie

Prawo pracy Nowe technologie Rynek pracy

AI, czyli artificial intelligence (sztuczna inteligencja), a może anxiety intelligence (inteligencja lęku)? Najnowsze badanie EY pokazuje, że powszechne wdrażanie innowacyjnych rozwiązań wzbudza niepokój u 71 proc. pracowników. Źródłem obaw są m.in. ryzyka etyczne i prawne oraz możliwość utraty pracy lub szansy na awans. Niemal połowa badanych (48 proc.) jest bardziej zaniepokojona sztuczną inteligencją niż rok wcześniej.

09.01.2024

Zleceniobiorca może mieć prawo do korzystania z ZFŚS

Domowe finanse Prawo pracy

Tworzymy Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Poza pracownikami zatrudniamy także sporą grupę osób na podstawie umów o świadczenie usług. Niekiedy współpraca taka jest długotrwała. Czy osoby te mogą korzystać z funduszu socjalnego – pyta Czytelnik. Przepisy dzielą osoby, które mogą korzystać z ZFŚS na dwie grupy.

09.01.2024