Ustawa ureguluje czas pracy maszynistów, ale nieetatowi mają pracować dłużej

Prawo pracy BHP

Rząd chce zróżnicować czas pracy maszynistów kolejowych w zależności od tego, czy są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, czy też świadczą usługi. Etatowcy będą pracować 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy. Dla osób zatrudnionych na umowę zlecenie tygodniowy czas pracy nie będzie mógł przekroczyć 48 godzin.

20.10.2020

Prezes ZUS: Czekamy na klientów online, rusza e-wizyta

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadza kolejne udogodnienie, dzięki któremu będzie można załatwić odwiedzić ZUS online, nie wychodząc z domu. E-wizyta to wideorozmowa z ekspertem z placówki Zakładu - zapowiada prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

19.10.2020

TK bezterminowo odwołał ogłoszenie wyroku w sprawie emerytur b. funkcjonariuszy PRL

Emerytury i renty

Trybunał Konstytucyjny nie ogłosi We wtorek 20 października orzeczenia w sprawie przepisów, które obniżyły emerytury i renty byłym funkcjonariuszom służb PRL. Na wokandzie TK pojawiła się informacja o odwołaniu terminu ogłoszenia orzeczenia. Nowy nie został wyznaczony. Według PAP, ogłoszenie wyroku odwołano wobec niemożności wydania orzeczenia w składzie rozpoznającym sprawę do zamknięcia rozprawy.

19.10.2020

Związek nie może przeprowadzić referendum, bo właściciel Biedronki odmawia danych pracowników

Prawo pracy RODO

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie rozpatruje precedensową sprawę dotyczącą możliwości żądania przez związki zawodowe udostępnienia im przez pracodawcę danych osobowych pracowników. Dane te miały być wykorzystane do przeprowadzenia referendum związkowego w sprawie zorganizowania strajku załogi. Prezes UODO też miał wątpliwości, ale zmienił decyzję.

19.10.2020

Ruszył nabór wniosków o świadczenia wyrównawcze dla osób represjonowanych

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Każda osoba mająca status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych, której świadczenie emerytalne lub rentowe jest niższe niż 2400 zł, ma prawo do świadczenia wyrównawczego. Wnioski można składać od 15 października.

16.10.2020

Wydłuża się kolejka pracowników do lekarzy medycyny pracy

Prawo pracy BHP Koronawirus

Pracodawcy obawiają się, że narastająca epidemia COVID-19 wydłuży kolejki do lekarzy medycyny pracy i nie zdążą w terminie uaktualnić badań okresowych pracowników. Bez nich nie będą oni mogli być dopuszczeni do pracy, a firmy będą miały problem z funkcjonowaniem. Zdaniem ekspertów, zmiana przepisów jest konieczna, ale czas dany na zrobienie badań nie musi pokrywać się z czasem trwania epidemii.

16.10.2020

W dobie COVID-19 firmy przestały bać się konkurencji

Prawo pracy Koronawirus Tarcza Antykryzysowa 4 (zawieszona)

Pracodawcy wypowiadają umowy o zakazie konkurencji. Jak ustalił serwis Prawo.pl, pierwsze wypowiedziano już dzień po wejściu w życie przepisów tarczy antykryzysowej, która wprowadziła taką możliwość. Zdaniem ekspertów, to łatwy sposób na ograniczenie kosztów przedsiębiorcy. Zwłaszcza, że firma nie musi nawet wykazywać pogorszenia sytuacji finansowej.

16.10.2020

Pierwsze wnioski w ramach tzw. tarczy 5 wpłynęły do ZUS

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

W czwartek, pierwszego dnia przyjmowania wniosków w ramach tarczy 5, do ZUS wpłynęło ponad 1 tys. wniosków w sprawie branżowego zwolnienia z opłacania składek, 199 wniosków w sprawie pierwszorazowej wypłaty dla agenta i przewodnika oraz 543 wnioski w sprawie dodatkowego świadczenia postojowego branżowego – poinformował w czwartek Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

15.10.2020

ZUS: Polska jest liderem w UE pod względem liczby zaświadczeń wydawanych delegowanym

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Niemcy to kraj, do którego najczęściej delegowani są pracownicy z Polski. Tylko w okresie od stycznia do sierpnia 2020 roku ZUS wystawił 56,92 proc. zaświadczeń dla pracowników delegowanych właśnie do Niemiec. Dla porównania do Francji – 9,70 proc., do Holandii – 8,35 proc., do Belgii – 6,78 proc., zaś do Szwecji – 4,25 proc.

15.10.2020

Wypadek przy pracy – jak ubiegać się o odszkodowanie

Prawo pracy BHP Ubezpieczenia społeczne

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że od stycznia do marca 2020 roku poszkodowanych w wypadkach przy pracy zostało 14 140 osób. Tyle samo, co przed rokiem, czyli 0,2 proc. z nich poniosło śmierć. W porównaniu do 2019 roku zmniejszyła się natomiast liczba osób poszkodowanych przypadających na 1000 pracujących – z 1,17 do 1,04.

15.10.2020

ZUS: Od czwartku postojowe i zwolnienie ze składek dla branży turystycznej

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Od czwartku, 15 października, kolejni przedsiębiorcy mogą wnioskować do ZUS o wsparcie w ramach tarczy 5. Nowe przepisy wprowadzają trzy formy wsparcia dla przedstawicieli branży turystycznej, estradowej i wystawienniczej – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

14.10.2020

Informatyzacja i usprawnienie komunikacji to najważniejsze reakcje firm na pandemię

Prawo pracy BHP HR Nowe technologie

Głównym wyzwaniem dla działów HR podczas pandemii stało się zapewnienie bezpiecznych warunków pracy przy jednoczesnej poprawie komunikacji kanałami online. Jednocześnie 71 proc. firm nadal prowadziło procesy rekrutacyjne na stanowiska specjalistyczne i menedżerskie. Co czwarta firma podjęła decyzje o zwolnieniach – wynika z badania „Puls rynku pracy”.

13.10.2020

Śledzić czy ufać – praca zdalna stawia przed pracodawcami nowe dylematy

Prawo pracy BHP RODO Koronawirus

Pracodawcy i działy HR mają problem z monitorowaniem pracy zdalnej. Niektórzy rozbudowują formy kontroli, a tymczasem zdaniem ekspertów, COVID-19 wymusza przejście z modelu nadzoru na model zadaniowy. Ważne jest dbanie o zaangażowanie pracownika, a nie śledzenie każdego jego ruchu, a nadmierna kontrola może przynieść niepożądane efekty.

13.10.2020

TK: Ogłoszenie wyroku w sprawie emerytur b. funkcjonariuszy PRL przełożone na 20 października

Wymiar sprawiedliwości Emerytury i renty

We wtorek, 13 października, Trybunał Konstytucyjny w pełnym miał ogłosić wyrok w sprawie w sprawie przepisów, które umożliwiły obniżenie emerytur i rent byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL. Ale tak się nie stanie, bo z „przyczyn obiektywnych” - jak twierdzi TK - ogłoszenie orzeczenia zostało przełożone na 20 października.

12.10.2020

Iwona Michałek wiceministrem od pracy w nowym resorcie

Prawo pracy

Iwona Michałek będzie odpowiadała za zagadnienia związane z pracą w resorcie rozwoju, pracy i technologii - poinformowało w poniedziałek na Twitterze Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii. Michałek odebrała nominację z rąk wicepremiera Jarosława Gowina.

12.10.2020

Październik miesiącem porad. Masz pytanie - zadzwoń do ZUS

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

W październiku oddziały ZUS organizują porady telefoniczne dla swoich klientów. Przykładowo oddział w Rybniku w planie ma sześć telefonicznych dyżurów z zakresu świadczeń emerytalnych, zasiłków chorobowych i rozliczania składek ZUS. W najbliższy piątek oddział ZUS w Bielsku-Białej będzie natomiast udzielał porad z zakresu emerytur dla rocznika 1953.

12.10.2020

Praca zdalna - nowy minister zdecyduje o projekcie zmian w kodeksie

Prawo pracy

Resort rozwoju, pracy i technologii zamierza w najbliższym czasie gruntownie przeanalizować projekt dotyczący pracy zdalnej, który do Rady Dialogu Społecznego przekazało jeszcze Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – ustalił serwis Prawo.pl. Może to oznaczać, że nowe ministerstwo zamierza przygotować własny projekt.

12.10.2020

Zasady wyliczania zasiłków macierzyńskich ulegają zmianie

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Podstawa wymiaru świadczenia z ubezpieczenia chorobowego nie będzie uwzględniała zmiany wymiaru czasu pracy – przewiduje ustawa, która w piątek weszła w życie. Nowe przepisy są korzystne dla kobiet pobierających zasiłki macierzyńskie, które ucierpiały na skutek regulacji wprowadzonych tarczami antykryzysowymi.

09.10.2020

Bezpieczeństwo pracy w nowej formie – skutki pandemii COVID-19

Prawo pracy BHP

W Polsce 2,5 mln osób, czyli 15 proc. wszystkich aktywnych zawodowo, jest zatrudnionych w branżach, które umożliwiają łatwe przejście na pracę poza zakładem. Potencjalnie nawet 36 proc. stanowisk nadaje się do takiego przekształcenia. Jednak 11-20 proc. ludzi nie chce pracować zdalnie, bo dla nich praca to kontakt z innymi. Wyjściem może być system mieszany – twierdzą eksperci.

09.10.2020