Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

31.12.2024

Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Finanse Prawo europejskie

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

10.06.2024

Więcej ograniczeń dla lombardów, szersza ochrona dla klientów

Rynek i konsument Finanse

Prowadzenie lombardów tylko w formie określonych spółek, obowiązkowy wpis do rejestru, nowe regulacje dotyczące umów zawieranych z konsumentami i surowe sankcje w przypadku naruszenia przepisów. To najważniejsze zmiany, które wprowadza wchodząca w życie ustawa o konsumenckiej pożyczce lombardowej. Nowe przepisy mają zapewnić lepszą ochronę konsumentom, ale nałożą też sporo nowych ograniczeń na same lombardy.

06.01.2024

Od stycznia ponownie zamrożenie cen prądu, gazu i ciepła

Rynek i konsument Energetyka

Utrzymanie mechanizmu ceny maksymalnej za energię w celu obniżenia rachunków za prąd, gaz i ciepło oraz ochrony najbardziej wrażliwych odbiorców - to główne cele nowelizacji w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła. Rozwiązania osłonowe wesprą nie tylko gospodarstwa domowe, ale także m.in. firmy. Mechanizmy mają zostać utrzymane do końca czerwca 2024 r.

29.12.2023

Spółka z o.o. już nie zaoferuje udziałów przez internetowe platformy

Rynek Spółki Finanse

Nawet pół roku pozbawienia wolności - na taką karę mogą narazić się przedsiębiorcy, którzy nie zastosują się do nowego zakazu crowdfundingu udziałowego w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością. Taka sama odpowiedzialność może spotkać tych, którzy zdecydowaliby się na promowanie nabycia udziałów w spółce np. podczas śniadań biznesowych. Eksperci oceniają, że polski ustawodawca podszedł do regulacji nadzwyczaj surowo.

10.11.2023

Strategiczne inwestycje wbrew woli mieszkańców wchodzą w życie

Środowisko Administracja publiczna Budownictwo

Kontrowersyjne zasady realizacji strategicznych inwestycji już obowiązują. Można je realizować bez zgody gmin i lokalnych społeczności. Wystarczy uznaniowa decyzja Rady Ministrów. Takimi inwestycjami są m.in. Centralny Port Komunikacyjny, Pałac Saski czy odbudowa kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie. W poniedziałek, 16 października, wchodzi w życie ostatnia pula przepisów w ramach tzw. lex knebel.

16.10.2023

Przepisy o systemie kaucyjnym wchodzą w życie, są problemy z wdrażaniem

Środowisko Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Przepisy o kaucjach wchodzą w życie, choć cały system ruszy dopiero w 2025 roku. Jest jednak wiele niejasności i niedomówień. Nie wiadomo, czy już od 13 października na butelce powinna się znaleźć etykieta z wysokością kaucji, ani w jaki sposób sklep internetowy może rozliczać zwracane butelki. Firmy nie mają też pewności, czy muszą już prowadzić rozszerzoną o system kaucyjny ewidencję opakowań, czy jeszcze nie.

13.10.2023

Wchodzą w życie zmiany w obrocie prywatną ziemią rolną

Nieruchomości

Obrót prywatną ziemią rolną będzie nieco łatwiejszy. Zmienią się też przepisy o zasiedzeniu nieruchomości. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa otrzyma prawo pierwokupu udziałów i akcji spółek dominujących, posiadających udziały lub akcje w spółkach będących właścicielami nieruchomości rolnych. Trudności czekają natomiast fundacje rodzinne - nie będą już mogły korzystać z ułatwień w obrocie ziemią rolną. To niektóre ze zmian wprowadzanych przez nowelizację, która zacznie obowiązywać 5 października.

04.10.2023

"Warzywniak" wchodzi w życie, klient instytucji finansowych z lepszą ochroną

Finanse Banki

W piątek, 29 września, wchodzą w życie zmiany ważne dla rynku finansowego, potocznie nazywane "warzywniakiem". Dzięki nim Komisja Nadzoru Finansowego może już karać osoby odpowiedzialne za naruszenie prawa również po zaprzestaniu wykonywania funkcji lub zajmowania stanowiska, Ograniczono również możliwość oferowania obligacji korporacyjnych klientom detalicznym poza rynkiem regulowanym.

29.09.2023

Transgraniczne podziały mają pomóc w usprawnieniu procedur, ale są obawy o terminy

Spółki

15 września wchodzi w życie kolejna nowelizacja kodeksu spółek handlowych - tym razem wdrażająca przepisy unijnej dyrektywy dotyczącej transgranicznych przekształceń i podziałów spółek. Eksperci generalnie pozytywnie oceniają zmiany, wskazując przede wszystkim na wzmocnienie pewności prawa. Obawiają się jednak, że jeden z obowiązków dotyczących przekazywania informacji może znacząco spowolnić procedury.

14.09.2023

Nie wszystkie garaże i parkingi z decyzją środowiskową, wchodzą w życie nowe przepisy

Środowisko Budownictwo

Łatwiej będzie wybudować garaże, parkingi oraz zainstalować panele słoneczne. Od środy, 13 września, niektóre rodzaje inwestycji będą zwolnione z obowiązku uzyskania decyzji środowiskowej. Nie obyło się jednak bez wpadki. Nowela zawiera źle skonstruowane przepisy przejściowe. W sztuczny i nieuzasadniony sposób segregują one inwestorów. Części z nich pozbawiają możliwości skorzystania z nowych uregulowań.

13.09.2023

Od 11 września uproszczenia w budowie małych biogazowni rolniczych

Środowisko Prawo gospodarcze

Gospodarstwa rolne, a także branża przetwórcza zyskają nowe ułatwienia przy budowaniu mniejszych biogazowni rolniczych. Nowa ustawa zakłada, że w takich instalacjach trzeba będzie wykorzystywać lokalny surowiec. Równocześnie wprowadzone zostaną limity maksymalnej mocy i ograniczone możliwość zbywania biogazowani. Większość przepisów ustawy obowiązuje od 11 września.

11.09.2023

Nowe rozwiązania osłonowe mają ochronić przed wzrostem rachunków za prąd

Energetyka

Nowelizacja ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Głównym celem wprowadzenia nowych przepisów jest rozszerzenie ochrony przed podwyżkami cen prądu oraz wprowadzenie tzw. składki solidarnościowej dla dużych podmiotów działających w sektorze węglowym. Ustawa wejdzie w życie 19 września.

05.09.2023

Unijne rozporządzenie zmieni zasady produkcji i utylizacji baterii

Rynek Prawo europejskie

Wprowadzenie nowych obowiązków informacyjnych i dotyczących etykietowania, bardziej restrykcyjne zasady spełniania wymogów bezpieczeństwa i obowiązkowa zawartość materiałów z recyklingu na określonym poziomie - to najważniejsze zmiany, które wprowadzi unijne rozporządzenie bateryjne. Większość przepisów ma zacząć obowiązywać w państwach członkowskich od 18 lutego 2024 r.

28.08.2023

Od 15 września zmienią się zasady transgranicznych podziałów spółek

Spółki Prawo europejskie

W kodeksie spółek handlowych znajdą się nowe zasady dotyczące transgranicznego przekształcania, łączenia i podziału spółek. Bardziej będą również chronieni pracownicy takich firm. Wdrożenie tego typu rozwiązań wymaga unijna dyrektywa 2019/2121. Ustawa w tej sprawie została opublikowana w Dzienniku Ustaw i wejdzie w życie 15 września.

28.08.2023

Mali przedsiębiorcy w aplikacji porównają oferty sprzedaży prądu, a zmiana jego sprzedawcy będzie możliwa w 24 godziny

Energetyka

Odbiorcy energii elektrycznej w gospodarstwach domowych i mikroprzedsiębiorcy o rocznym zużyciu poniżej 100 tys. kWh, uzyskają dostęp do narzędzia porównywania ofert sprzedaży energii elektrycznej. Ponadto, od 2026 r. możliwa będzie techniczna zmiana sprzedawcy energii elektrycznej w 24 godziny. Zmniejszone zostaną także obciążenia administracyjne właścicieli źródeł wytwórczych o mocy większej niż 2 MW. Nowelizacja przepisów w tej sprawie właśnie została opublikowana.

24.08.2023

Od sierpnia nowe zasady wykorzystywania tworzyw sztucznych przeznaczonych do kontaktu z żywnością

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Prawo europejskie

1 sierpnia wchodzi w życie nowa wersja unijnego rozporządzenia, która określa nowe wytyczne dotyczące stosowania poszczególnych tworzyw sztucznych i ich bezpieczeństwa dla konsumentów. Niektóre substancje mają być dozwolone jedynie w niewielkim stężeniu ze względu na ryzyko przenikania do produktów spożywczych, część z nich będzie można wykorzystywać tylko do żywności suchej lub o określonej temperaturze.

31.07.2023

Od 1 lipca trzeba się spieszyć ze złożeniem wniosku o zabezpieczenie

Zmiany w k.p.c.

Od lipca przedsiębiorcy będą musieli przestrzegać półrocznego terminu na złożenie wniosku o udzielenie zabezpieczenia roszczeń o naruszenie praw własności intelektualnej. Jego przegapienie może być dotkliwe: nowe przepisy przewidują, że sąd będzie oddalał takie wnioski. Prawnicy podkreślają, że sądy stosowały taką praktykę już wcześniej, ale narzucenie restrykcyjnego terminu może przysporzyć kłopotów zwłaszcza dużym przedsiębiorcom.

29.06.2023

Postępowania konsumenckie od 1 lipca: Sporo zmian również dla przedsiębiorców

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Zmiany w k.p.c.

1 lipca br. wchodzą w życie przepisy, które wprowadzą całkowicie nowy typ postępowania między przedsiębiorcą a konsumentem. Istotną zmianą ma być m.in. nowa zasada powoływania wszystkich twierdzeń i dowodów już na etapie pozwu. Przedsiębiorcom mają też grozić pewne sankcje za brak podjęcia próby dogadania się z konsumentem, ale - zdaniem prawników - nie spełnią swojej roli w przypadku dużych podmiotów.

28.06.2023