united kingdom
ukraine

Nowe obowiązki dla samorządów w związku ze zmianami klimatu

Samorząd terytorialny Środowisko

Miasta, które mają 20 tys. mieszkańców i więcej, będą miały obowiązek uchwalić plany adaptacji do zmian klimatu. Trzeba będzie je przyjąć od końca 2027 r. – wynika z nowelizacji ustawy Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw, którą podpisał prezydent. Nowela nakłada też inne obowiązki na samorządy.

22.12.2024

Małe i średnie miasta próbują ograniczać ruch samochodowy, ale z różnym skutkiem

Samorząd terytorialny Środowisko Transport

NIK sprawdziła, jak wybrane małe i średnie miasta radzą sobie z wdrażaniem rozwiązań zrównoważonej mobilności miejskiej. Choć okazało się, że wszystkie podejmowały działania na rzecz ograniczenia ruchu samochodowego, to przyjęte przez nie plany i strategie nie pozwalały ocenić, czy podejmowane działania są skuteczne, a wdrażane rozwiązania rzeczywiście ograniczyły ruch samochodowy.

19.12.2024

Wiatraki 500 metrów od domów. Resort klimatu nie rezygnuje z planów

Środowisko Nieruchomości Energetyka

Zakończyły się konsultacje ustawy liberalizującej zasady lokalizowania elektrowni wiatrowych. Projekt opracowany w Ministerstwie Klimatu i Środowiska wywołał szeroką dyskusję, także w ramach rządu. Najdalej idące uwagi, odnoszące się do minimalnych odległości między wiatrakiem a zabudowaniami, nie zostały uwzględnione.

19.12.2024

System odwodnienia miasta – jak zapobiec podtopieniom i powodziom w mieście

Samorząd terytorialny Środowisko

System odwodnienia miasta przypomina system krwionośny człowieka, u którego w przypadku braku zapewnienia przepływu dochodzi do zawału. Utrzymywanie miejskiego systemu odwodnienia to istotne zadanie samorządu gminnego, ale nie jest on w stanie sam zapewnić właściwego funkcjonowania systemu, bez współpracy z mieszkańcami. Potrzeba też uproszczenia procedury inwestycyjnej i utrzymaniowej w zakresie gospodarki wodnej dla jednostek samorządu terytorialnego - postulują Jarosław Dolny i Piotr Zymon.

18.12.2024

Koniec z dotacjami dla spółek na leasing aut elektrycznych. MKiŚ tłumaczy powody zmian

Środowisko Spółki Małe i średnie firmy Finanse

Program „Mój elektryk” dobiega końca i nie przewiduje już możliwości dopłat do leasingu aut elektrycznych. Nowa edycja rozpocznie się w lutym 2025 r., ma jednak dotyczyć wyłącznie osób fizycznych - Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska tłumaczy, że takie są wymogi Brukseli. Głos zabrało także Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

18.12.2024

Obowiązkowe strefy czystego transportu w niektórych miastach

Samorząd terytorialny Środowisko Transport

W miastach, w których liczba mieszkańców jest wyższa niż 100 tysięcy, wprowadzony zostanie obowiązek ustanawiania stref czystego transportu, w przypadku przekroczenia dopuszczalnego poziomu dwutlenku azotu – wynika z podpisanej 12 grudnia przez prezydenta nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych oraz niektórych innych ustaw.

16.12.2024

Koniec z jednorazowym keczupem w plastiku. UE przyjęła rozporządzenie PPWR

Środowisko Odpady Prawo europejskie

Kraje członkowskie Unii Europejskiej w poniedziałek zaakceptowały nowe rozporządzenie w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR). Zgodnie z nim od 2030 roku wszystkie opakowania mają nadawać się do recyklingu, zakazany zostanie obrót jednorazowymi kosmetykami czy przyprawami zapakowanymi w plastik.

16.12.2024

Wprowadzenie kota do obrotu można rozumieć różnie

Samorząd terytorialny Środowisko

Pojęcie „wprowadzenia do obrotu” pojawia się w projekcie ustawy tworzącej Krajowy Rejestr Oznakowanych Psów i Kotów zarówno w sferze obowiązków, jak i sankcji. Problem w tym, że ministerstwo rolnictwa zdefiniowało to pojęcie dosyć niechlujnie. A jak wskazują prawnicy, precyzyjna definicja tego określenia jest kluczowa dla wymagalności, egzekwowania i kontroli przepisów przygotowywanej ustawy.

16.12.2024

Brak pieniędzy nie zwalnia właściciela z obowiązku leczenia chorego zwierzęcia

Środowisko Domowe finanse

Nieleczenie chorego zwierzęcia w niektórych sytuacjach stanowi znęcanie się nad nim, a więc jest przestępstwem. Koszty usług weterynaryjnych i lekarstw dla zwierząt bywają jednak bardzo wysokie i wielu osób nie stać na zapewnienie leczenia swojemu pupilowi. To jednak nie jest usprawiedliwieniem i można zostać skazanym za nieleczenia zwierzęcia - nawet wtedy, gdy wynika ono z braku środków.

14.12.2024

Gminy zaniedbują obowiązki związane ze zwalczaniem bezdomności zwierząt

Samorząd terytorialny Środowisko

Żadna skontrolowana przez Najwyższą Izbę Kontroli gmina nie zaplanowała i nie zorganizowała opieki nad zwierzętami bezdomnymi w sposób prawidłowy i rzetelny – podaje NIK. Gminy płacą głównie za pobyt zwierząt w schroniskach, zamiast zwalczać problem u źródła i finansować kastrację i sterylizację zwierząt.

14.12.2024

„Mój elektryk 2.0”. Dopłaty do aut elektrycznych nie dla spółek

Środowisko Domowe finanse

Do 40 tys. złotych wsparcia na zakup lub leasing nowego samochodu elektrycznego będzie można otrzymać w programie „Mój elektryk 2.0”. Nabór ma ruszyć w lutym 2025 r. Wsparcie będzie przeznaczone dla osób fizycznych (także prowadzących działalność gospodarczą), ale nie dla osób prawnych, np. spółek.

12.12.2024

Gminy otrzymają dodatkowe pieniądze na usuwanie odpadów niebezpiecznych

Samorząd terytorialny Środowisko

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o odpadach, która umożliwi przekazywanie gminom z rezerwy celowej dofinansowania na usuwanie nielegalnych wysypisk odpadów, które zagrażają życiu i zdrowiu ludzi lub środowisku. Do podziału jest 300 mln zł co roku przez trzy lata. Dodatkowe pieniądze jednostki samorządu terytorialnego będą mogły wykorzystać jako wkład własny do ubiegania się o wsparcie z innych źródeł.

11.12.2024

Pozostawienie zwierzęcia na mrozie może być przestępstwem

Prawo karne Środowisko

Zimno daje się odczuć nie tylko ludziom, ale też zwierzętom, o czym zapominają często właściciele psów, kotów czy krów. Świadkowie utrzymywania zwierząt w niewłaściwych warunkach mogą reagować, zgłaszając zdarzenie nie tylko na policję. Pomóc może też Powiatowy Lekarz Weterynarii, straż miejska oraz niektóre organizacje społeczne.

07.12.2024

Resort klimatu rozważa zmianę zasad ustalania obwodów łowieckich

Samorząd terytorialny Środowisko

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiada zwiększenie poziomu ochrony prawa własności oraz skuteczne informowanie właścicieli nieruchomości o polowaniach. Obecnie uprawnienie tych osób do partycypacji w procedurze tworzenia obwodów łowieckich ma charakter iluzoryczny. Potrzebę zmiany przepisów dostrzegł rzecznik praw obywatelskich.

07.12.2024

SN: Odszkodowanie za hałas z lotniska to także przyszłe koszty

Środowisko Prawo cywilne

Dopuszczalny poziom hałasu wskutek rozbudowy lotniska i wprowadzenia obszaru ograniczonego użytkowania takiej nieruchomości jest wyższy niż poza nim. W związku z tym właścicielom budynków mieszkalnych należy się odszkodowanie podwyższone o utratę wartości nieruchomości oraz koszty, które ponieśli lub w przyszłości poniosą w związku z koniecznymi remontami – taki jest sens wyroku Izby Cywilnej SN w sprawie poznańskiego lotniska.

06.12.2024

Konserwacja rowów melioracyjnych obciąża właściciela gruntów

Samorząd terytorialny Środowisko Egzekucja

Utrzymywanie urządzeń melioracji wodnych należy do zainteresowanych właścicieli gruntów, a jeżeli urządzenia te są objęte działalnością spółki wodnej działającej na terenie gminy lub związku spółek wodnych, w którym jest zrzeszona spółka wodna działająca na terenie gminy – do tej spółki lub tego związku spółek wodnych. Administratorem rowów melioracyjnych są ich użytkownicy, czyli najczęściej właściciele działki, przez którą rów przebiega.

05.12.2024

Zmiany w BDO sfinansują .... firmy

Środowisko Odpady Małe i średnie firmy

Szykują się zmiany w BDO. Nowe przepisy przewidują możliwość finansowania BDO ze środków, które są przeznaczone na rozwój projektów cyfrowych i teleinformatycznych. Przesuwają również w czasie uruchomienia tzw. modułu potwierdzeń dla recyklingu odpadów opakowaniowych i akumulatorów.

04.12.2024

Mieszkańcy Rybnika i Torunia pozywają państwo za smog

Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna

Fundacja ClientEarth, w imieniu dwóch chorych na astmę, pozywa Skarb Państwa za brak skutecznej walki ze smogiem. Uzasadnia, że od wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 2018 r. przeciwko Polsce w sprawie jakości powietrza minęło już ponad pięć lat, działania kolejnych rządów są zbyt wolne, a przekroczenia norm jakości powietrza w Polsce wciąż należą do najwyższych w Unii Europejskiej.

03.12.2024

Temat ESG wzbudził emocje na konferencji w Senacie

Środowisko Prawo europejskie ESG

Raportowanie niefinansowe to szansa na rozwój i zyskanie zaufania klientów oraz inwestorów - uważają niektórzy. - Logika tego nowego systemu jest zabójcza – twierdzą inni. Obowiązek raportowania niefinansowego (ESG) wywołał ożywioną dyskusję podczas konferencji o przyszłości polskich przedsiębiorców.

29.11.2024