Fundacja rodzinna ma być sposobem na przetrwanie dużych polskich firm

Spółki Prawo gospodarcze

W Ministerstwie Rozwoju trwają już prace nad projektem ustawy o fundacji rodzinnej, która pozwoli przetrwać dużym rodzinnym firmom, gdy właściciel odejdzie. Jego założenia przewidują, że zasady dziedziczenia nie zmienią się, ale wypłata zachowku będzie mogła zostać rozłożona w czasie. A sama fundacja będzie właścicielem firmy, chociaż nie będzie mogła prowadzić działalności gospodarczej.

09.03.2020

SN: Administrator hipoteki nie może sam dochodzić roszczeń w sądach

Prawo cywilne Spółki

Obligatariusz ma prawo dochodzić od dłużnika rzeczowego zaspokojenia z nieruchomości obciążonej hipoteką zabezpieczającą roszczenia z obligacji wyemitowanych na podstawie ustawy z 1995 r. o obligacjach - orzekła w uchwale Izba Cywilna Sądu Najwyższego. Administrator hipoteki samodzielnie nie może wystąpić z pozwem przeciwko dłużnikowi.

07.03.2020

Będzie nowy formularz dla cen transferowych

CIT Spółki

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało w czwartek projekt rozporządzenia, które wprowadzi wzór nowego formularza dotyczącego raportowania cen transferowych i rozliczeń między podmiotami powiązanymi. Druk TP-R ma zacząć obowiązywać od stycznia przyszłego roku. Trzeba będzie w nim podawać wiele bardzo szczegółowych informacji o zawieranych transakcjach.

05.03.2020

Wnioski rejestrowe do KRS na starych wzorach

Spółki

Rozporządzenie Ministerstwa Sprawiedliwości z 21 grudnia 2000 r. w sprawie określenia wzorów urzędowych formularzy wniosków o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego oraz sposobu i miejsca ich udostępniania nie straciło mocy z dniem 1 marca. Termin ten został przesunięty o rok.

03.03.2020

Coraz trudniej odliczyć cały VAT od samochodów i paliwa

VAT Spółki Małe i średnie firmy

Odliczenie pełnego VAT od firmowego samochodu i paliwa wymaga wykazania, że pojazd był używany wyłącznie do celów służbowych. Udowodnienie tego faktu nie jest jednak proste. Dla skarbówki nawet potencjalna możliwość wykorzystania auta dla celów prywatnych wyłącza możliwość odliczenia całej daniny.

02.03.2020

Spółki giełdowe muszą szybko opracować polityki wynagrodzeń

Prawo pracy Spółki Prawo gospodarcze

Do końca czerwca 2020 roku walne zgromadzenia spółek giełdowych powinny przyjąć politykę wynagrodzeń. To na ich podstawie będą wypłacane pensje członków zarządów i rad nadzorczych. Każdy będzie miał do niej wgląd, także fiskus czy ZUS. Dlatego jej opracowania nie można zostawić na ostatnia chwilę.

27.02.2020

Płatność z faktury bez oznaczenia split paymentu też trzeba podzielić

VAT Spółki Małe i średnie firmy

Obowiązek zapłaty w mechanizmie podzielonej płatności nie zależy od tego, czy na fakturze zawarto specjalne oznaczenie. Nawet jeżeli sprzedawca nie dopełnił obowiązku i nie oznaczył odpowiednio dokumentu, nabywca i tak ma obowiązek podzielenia płatności. Potwierdza to najnowsza interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

26.02.2020

Skarbówka coraz chętniej stosuje klauzule dotyczące unikania opodatkowania

CIT Spółki

GAAR – broń organów podatkowych - przestaje istnieć tylko na papierze. Skarbówka coraz częściej pomija skutki podatkowe transakcji zawieranych przez firmy. Szczególnym zainteresowaniem fiskusa cieszą się pracownicze programy motywacyjne. To duży problem, bo przedsiębiorcom może grozić wymiar dodatkowego zobowiązania, sięgającego nawet 120 proc. osiągniętej korzyści.

25.02.2020

Polska jako firma w amerykańskim rejestrze

Administracja publiczna Spółki Prawo gospodarcze

W rejestrze Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych jako podmiot zarejestrowany przez polskie Ministerstwo Finansów figuruje POLAND REPUBLIC OF. Wykrył to i napisał do Rzecznika Praw Obywatelskich pewien obywatel, a rzecznik prosi ministra spraw zagranicznych o wyjaśnienie sprawy.

24.02.2020

Prosta spółka akcyjna rok później - prezydent podpisał nowelizację

Prawo cywilne Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Zmiany w Kodeksie spółek handlowych, które mają wprowadzić nowy typ spółki, wejdą w życie od 1 marca 2021 roku, a nie od początku przyszłego miesiąca, jak przewidywała uchwalona w czerwcu 2019 r. nowelizacja. Przesunięcie daty znalazło się w podpisanej właśnie przez prezydenta nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego.

20.02.2020

Firmy boją się obowiązkowego e-fakturowania

VAT Spółki

Aż 46 proc. przedsiębiorstw z krajów Unii Europejskiej obawia się, że może nie sprostać nowym wymogom dotyczącym elektronicznej wymiany dokumentów. Taki wniosek wynika z opublikowanego właśnie przez firmę VATGlobal opracowania Meeting the challenges of a changing tax landscape. Niepewność firm wynika przede wszystkim z często zmieniającego się prawa.

18.02.2020

Prosta Spółka Akcyjna dopiero od 2021 roku

Spółki

Przedsiębiorczy Polacy nie założą prostej spółki akcyjnej od 1 marca 2020 roku. W czwartek parlament zakończył pracę nad nowelizacją, która przesuwa o rok wejście w życie przepisów powołujących tę nową formę prowadzenia biznesu.

14.02.2020

MF opublikowało przewodnik po rejestrze beneficjentów

Spółki Compliance

Zgłoszenie do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych musi być opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym ePUAP. Członków zarządu nie wyręczy pełnomocnik. Tak wynika z właśnie opublikowanego podręcznika Ministerstwa Finansów.

13.02.2020

NSA: Błędne doręczenie pisma nie przedłuży terminu zwrotu VAT

VAT Doradca podatkowy Spółki

Skoro pełnomocnikiem spółki została wyznaczona osoba fizyczna, to musiały do niej mieć zastosowanie przepisy dotyczące doręczeń korespondencji przewidziane dla osób fizycznych. Jeśli zastosowano inne przepisy, doręczenie jest nieskuteczne i w konsekwencji termin zwrotu VAT nie został skutecznie przedłużony. Wynika to z niedawnego wyroku NSA.

13.02.2020

Sprawozdawczość przytłacza polskie firmy

Spółki Małe i średnie firmy

Mikroprzedsiębiorstwo, a zatem zatrudniające mniej niż 10 pracowników, przesyła do różnych urzędów 31 formularzy rocznie. Średniej wielkości firma już 208. Pomimo prób ograniczenia sprawozdawczości, przez ostatnie pięć lat niewiele się w tej kwestii zmieniło. Tak wynika z najnowszego raportu przygotowanego przez Grant Thornton.

11.02.2020

Spółki i ich rady nadzorcze czeka reforma

Spółki

Minister Aktywów Państwowych powołał Komisję do spraw reformy nadzoru właścicielskiego. Jej zadaniem będzie przygotowanie prawa koncernowego, zasad informowania wspólników lub akcjonariuszy o informacjach, a także określenia kompetencji rad nadzorczych oraz ich członków.

11.02.2020

WSA: TVP musi podać, ile wydała na organizację Sylwestra

Prawo cywilne Spółki Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

TVP SA jako spółka prawa handlowego korzysta z pieniędzy publicznych i wykonuje zadania publiczne, a zatem informacja o łącznych kosztach imprezy sylwestrowej musi być jawna - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny. Ale dodał, że skany umów ze współorganizatorami i wykonawcami pozostają tajemnica przedsiębiorstwa.

06.02.2020

KNF ostrzega przed stosowaniem złych wskaźników

Spółki Finanse Compliance

Od 2 stycznia 2020 roku podmioty nadzorowane przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego mogą stosować wyłącznie wskaźniki referencyjne opracowywane przez administratorów znajdujących się w rejestrach prowadzonych przez ESMA - przypomina Urząd Komisji Nadzoru Finansowego. I ostrzega, że za naruszenie tego wymogu rozporządzenia BMR grożą sankcje.

06.02.2020

Siedem błędów, których powinien wystrzegać się menadżer

Prawo pracy Spółki Małe i średnie firmy Zarządzanie

Niedelegowanie zadań, pochopne decyzje i brak komunikacji w zespole to tylko niektóre z błędów, których powinien unikać menadżer. Od dobrego wymaga się empatii i zrozumienia, ale także konsekwencji i stanowczości. Nieumiejętne kierowanie zespołem może skutkować nieefektywną pracą, zwiększoną rotacją, a finalnie prowadzić nawet do upadku przedsiębiorstwa.

05.02.2020

Spory o najem często trafiają do arbitrażu

Prawo cywilne Spółki

W 2019 roku do Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej wpłynęło 175 nowych spraw, w 100 arbitrzy wydali decyzje kończące postępowanie. Najczęściej arbitrzy rozstrzygali spory z zakresu najmu. Niemal 72 proc. spraw to spory o wartości od 10 tys. zł do 1 mln zł.

04.02.2020