Przedsiębiorcy płacą z poślizgiem, choć mają się lepiej

Rynek Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Finanse

Co trzeci przedsiębiorca płaci obecnie z opóźnieniem, mimo że 43 proc. właścicieli firm dobrze ocenia swoją sytuację ekonomiczną, a 28 proc. spodziewa się poprawy w najbliższych trzech miesiącach – wynika z VIII edycji badania Krajowego Rejestru Długów „KoronaBilans MŚP”.

28.05.2021

Menadżerom trudno uniknąć odpowiedzialności za zaległości podatkowe

Ordynacja Doradca podatkowy Spółki

Złożenie wniosku o upadłość może uchronić członków zarządu przed odpowiedzialnością za niezapłacone podatki. Wielu menadżerów nie robi tego jednak, licząc na szybką poprawę wyników firmy. Z najnowszego wyroku NSA wynika, że prezes nie może też uwolnić się od odpowiedzialności tłumacząc, że w dacie pełnienia przez niego funkcji, nie występowały okoliczności do złożenia wniosku o upadłość.

28.05.2021

UOKiK: Kara dla firmy za uniemożliwienie przeszukania

Prawo cywilne Rynek i konsument Spółki Prawo gospodarcze

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny wydał dwie decyzje, w których nałożył kary w wysokości 500 tys. zł na spółkę Platinium Wellness oraz 150 tys. zł na prezesa zarządu tej firmy. Sankcje zostały nałożone za utrudnianie przeszukania, które miało uniemożliwić zebranie dowodów w prowadzonym postępowaniu.

24.05.2021

Sarnowski: MF planuje szereg ulg podatkowych dla firm

CIT PIT Nowe technologie Spółki Małe i średnie firmy

Resort finansów chce wprowadzić udogodnienia dla dużych inwestorów, ulgi podatkowe związane z powrotem do Polski oraz przeniesieniem tu działalności, ulgi na prototyp i robotyzację - twierdzi Jan Sarnowski, wiceminister finansów. Według niego, MŚP dostaną ulgę dotyczącą wejścia na giełdę.

16.05.2021

Niezdefiniowana w prawie powtarzalność świadczenia niepieniężnego to dziś problem

Prawo pracy Spółki

Powtarzalne świadczenie niepieniężne, którego źródłem jest umowa spółki, nie może być traktowane jako wykonywanie pracy przez cudzoziemca w rozumieniu ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. A skoro tak, to taka aktywność cudzoziemca nie wymaga uzyskania dokumentu legalizującego pracę na terytorium RP. Nie trzeba też płacić ZUS i PIT

13.05.2021

Luka w prawie pozwala unikać pracującym w Polsce cudzoziemcom płacenia ZUS i PIT

Prawo pracy Spółki

Cudzoziemcy, głównie Ukraińcy, nabywają udziały w polskich spółkach z o.o., by pracować w Polsce bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na pracę oraz płacenia składek na ZUS i podatku PIT. Wykorzystują do tego przewidziany w prawie obowiązek wykonywania przez wspólników powtarzających się świadczeń niepieniężnych w ramach umowy spółki. Rząd wie o tym od co najmniej 2017 roku i nic do tej pory z tym nie zrobił.

12.05.2021

Marek Niedużak: Fundacja rodzinna będzie się opłacać dużym firmom rodzinnym

Spółki Prawo gospodarcze

Chcielibyśmy rekomendować Ministerstwu Finansów, aby dywidenda wypłacana z firmy dla fundacji rodzinnej była zwolniona z podatku. Postulujemy też lepsze zasady opodatkowania beneficjentów nienależących do najbliższej rodziny  – mówi Marek Niedużak, wiceminister rozwoju, pracy i technologii, współtwórca projektu ustawy o fundacji rodzinnej.

30.04.2021

Już 11 maja startuje konferencja Compliance Days 2021

Prawo karne Spółki Prawo gospodarcze

We wtorek 11 maja rozpocznie się konferencja online Compliance Days. To 25 sesji tematycznych, 50 prelegentów, workshopy w małych grupach, know-how, najnowsze zmiany w prawie już obowiązujące i planowane. To najkrótsze podsumowanie programu trzydniowej konferencji poświęconej zarządzaniu zgodnością z prawem.

28.04.2021

Nowa mapa pomocy - niektórzy inwestorzy muszą się śpieszyć

Spółki Małe i średnie firmy Prawo europejskie

Komisja Europejska przyjęła wytyczne w sprawie regionalnej pomocy państwa do 2027 roku. Mają one wpływ na firmy inwestujące w specjalnych strefach ekonomicznych oraz na małe i średnie firmy korzystające z pomocy w ramach regionalnych programów operacyjnych. Dobra wiadomość jest taka, że zyskają przedsiębiorcy z 9 województw. Zła - stracą z trzech,

28.04.2021

Fundacja rodzinna – nowe rozwiązanie dla korzystnej sukcesji firm?

Spółki Prawo gospodarcze

Jest już projekt ustawy o fundacji rodzinnej, a wstępnie planowany termin jej wejścia w życie to 1 stycznia 2022 r. Zgodnie z deklaracjami rządu jest on próbą odpowiedzi na podnoszony wielokrotnie w środowisku firm rodzinnych postulat wprowadzenia do polskiego porządku prawnego instytucji ułatwiającej sukcesje w takich przedsiębiorstwach - piszą Joanna Wierzejska i Jakub Wieszczeczyński

23.04.2021

Ubezpieczenia parametryczne szansą dla firm

Spółki Prawo gospodarcze Koronawirus

Zmiany klimatyczne, a także pandemia to wyzwania, przy których standardowe ubezpieczenia okazują się niewystarczające. Z pomocą przychodzi nowe rozwiązanie, w którym można się ubezpieczyć nie na wypadek szkody, ale od wystąpienia ściśle określonego parametru. Jednak w Polsce polisy te dopiero raczkują.

21.04.2021

NIK sprawdzi, czy Morska Stocznia Remontowa Gryfia prawidłowo przygotowała się do restrukturyzacji

Spółki

Najwyższa Izba Kontroli rozpoczęła właśnie kontrolę działalności i restrukturyzacji Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia. Skontrolowane zostanie także zaangażowanie Funduszu Rozwoju Spółek w procesy naprawcze i sprawowanie nadzoru właścicielskiego nad stocznią. Kontrolę przeprowadzi Wydział Koordynacji Kontroli Doraźnych NIK wspólnie z Delegaturą NIK w Szczecinie.

14.04.2021

Od 1 lipca w pełni elektroniczny KRS - zapowiada resort sprawiedliwości

Wymiar sprawiedliwości Spółki RODO

Od pierwszego lipca wszystkie wnioski do rejestru przedsiębiorców będą składane elektronicznie z Portalu Rejestrów Sądowych za pomocą specjalnych interaktywnych formularzy. W ten sposób o rejestracje będą mogły się ubiegać stowarzyszenia, organizacje społeczne i zawodowe, fundacje oraz samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej - informuje Ministerstwo Sprawiedliwości.

12.04.2021

Trudny czas w gospodarce, dobry dla polis dla władz spółek

Prawo cywilne Spółki Prawo gospodarcze

W czasie pandemii wzrasta ryzyko roszczeń wobec członków zarządów. Mogą się oni zabezpieczyć finansowo polisą D&O, czyli ubezpieczeniem dla członków władz spółek. Nic dziwnego, że w czasie pandemii zainteresowanie tymi polisami znacząco wzrosło. Jednak takie ubezpieczenia nie obejmują winy umyślnej, okoliczności znanych przed zawarciem umowy, zobowiązań podatkowych.

07.04.2021

WSA: Prawo do prywatności nie chroni informacji o pensjach członków rady nadzorczej szpitala

Spółki Finansowanie zdrowia RODO

Szpital działał w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, której udziały należały do powiatu. Wydatkowanie środków na wynagrodzenia członków rady nadzorczej należało więc do zakresu gospodarowania mieniem publicznym. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim uznał więc, że osoby te pełniły funkcje publiczne, a informacje o ich zarobkach podlegały udostępnieniu.

02.04.2021

Po wyroku TK firmy nie muszą czekać na zmianę przepisów, by odzyskać podatek

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy Spółki

Najnowszy wyrok Trybunału Konstytucyjnego potwierdza, że przedsiębiorcy nie mogą być obciążani wyższą stawką podatku jedynie z powodu posiadania nieruchomości, które nie są i nie mogą być wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej. Jest więc duża szansa na odzyskanie zapłaconego podatku. Trzeba jednak się śpieszyć, bo wnioski o wznowienie postępowania można składać tylko do 3 kwietnia.

01.04.2021

WSA: Adres prezesa spółki w upadłości likwidacyjnej niezbędny do pozwu, więc trzeba go podać

Spółki Prawo gospodarcze

Wnioskodawca chciał uzyskać adres prezesa zarządu, aby pozwać go i odzyskać pieniądze, które dłużna była mu spółka w upadłości likwidacyjnej. Z planu podziału majątku wynikało bowiem, że nie uzyska on zaspokojenia swoich wierzytelności. Organy administracji publicznej odmówił, ponieważ nie widziały interesu prawnego. Z takim rozstrzygnięciem nie zgodził się Wojewódzki Sąd Administracyjny

31.03.2021

Będzie więcej czasu na sprawozdania finansowe

Rachunkowość Spółki

Po naszej publikacji i apelu księgowych minister finansów podpisał w piątek rozporządzenie, które wydłuży termin sporządzenia sprawozdań finansowych za rok obrotowy 2020. Więcej czasu dostały jednostki sektora prywatnego, publicznego, a także organizacje non-profit.

26.03.2021

Będzie więcej czasu na rozliczenie CIT

CIT Spółki

Minister finansów podpisał rozporządzenie, które daje więcej czasu na rozliczenie CIT i wpłatę podatku za 2020 rok. Podatnicy podatku od osób prawnych, zamiast do końca marca, będą mogli rozliczyć się do końca czerwca. Zmiana ma dotyczyć podmiotów, których rok podatkowy zakończył się między 1 grudnia 2020 roku a 28 lutego br.

26.03.2021

Fundacja rodzinna do zastosowania już od przyszłego roku

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Po blisko dwóch latach przygotowań Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii skierowało do konsultacji publicznych projekt ustawy o fundacji rodzinnej. By ją założyć, fundator będzie musiał wnieść mienie o wartości co najmniej 100 tysięcy złotych. Beneficjentami będą osoby fizyczne, ale też organizacje pożytku publicznego. Świadczenia, które otrzymają, obniżą wartość zachowku.

24.03.2021