Kiedy instalacja szamba wymaga pozwolenia na budowę?

Samorząd terytorialny Budownictwo

Budowa zbiorników bezodpływowych na nieczystości ciekłe o maksymalnej pojemności 10 m3 może być realizowana w oparciu o zgłoszenie do organu administracji architektoniczno-budowlanej, natomiast bezodpływowe zbiorniki na nieczystości ciekłe o pojemności większej niż 10 m3 nie mieszczą się w zwolnieniu z pozwolenia na budowę. Tego rodzaju inwestycje, zgodnie z ogólną zasadą wynikającą z art. 28 ust. 1 Prawa budowlanego, wymagać będą uzyskania pozwolenia na budowę - wyjaśnia ekspert programu LEX.

08.10.2024

Garaż może być także z drewna

Budownictwo

Garaż może być nie tylko murowany, ale także drewniany. Wprawdzie przepisy nic nie mówią, z jakich materiałów wolno go wybudować. Ale też nie zabraniają wykorzystania do tego celu drewna. Inwestor może więc postawić na swojej działce również garaż drewniany.

22.08.2024

Wycinka drzew i krzewów na działce budowlanej często wymaga zezwolenia

Nieruchomości

W wielu wypadkach wycinka drzew i krzewów wymaga uzyskania zezwolenia w gminie oraz wniesienia opłaty. Jej wysokość zależy od gatunku i wieku drzewa oraz obwodu pnia. Osobom, które zapomną o formalnościach, grożą wysokie kary pieniężne. Mogą sobie też zablokować zabudowę działki.

29.06.2024

Samowola budowlana nie przedawnia się, za błędy starego właściciela zapłaci nowy

Budownictwo

Samowola budowlana nie ulega przedawnieniu. Nadzór budowlany może nakazać rozbiórkę, nawet jeżeli prawo naruszono 30 czy 40 lat temu. Nie ma znaczenia też, że dopuścił się jej poprzedni właściciel nieruchomości a nie obecny. Ratunkiem może być wniosek o jej legalizację złożony do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego.

22.06.2024

Jak należy traktować przeszkloną ścianę?

Budownictwo Nieruchomości

Okno powszechnie utożsamia się z otworem w ścianie, ewentualnie w dachu, który będzie zapewniał oświetlenie oraz wentylację wnętrza. Intuicyjnie okno kojarzy się z takim elementem, który będzie można otwierać. Sądownictwo administracyjne przyjmuje jednak, że decydującą cechą, by przeszklenie w ścianie uznać za okno, jest jego przejrzystość.

29.05.2024

Budynku gospodarczego nie zawsze wybuduje się bez formalności

Budownictwo

Budynek gospodarczy, służący m.in. do przechowywania narzędzi, co do zasady nie wymaga pozwolenia na budowę. W orzecznictwie sądów administracyjnych można jednak natrafić na problemy interpretacji tego pojęcia. Z powodu braku wyraźnego zakazu w prawie budowlanym można uznać, że budynek gospodarczy może powstać na działce budowlanej samodzielnie.

24.05.2024

Ścianę budynku zarządca może pomalować bez zgody właścicieli mieszkań

Budownictwo

Zarząd wspólnoty mieszkaniowej nie potrzebuje zgody właścicieli lokali, by pomalować budynek. Jest to bowiem czynność zwykłego zarządu. Zbędne są też formalności budowlane. Malowanie ścian zalicza się do bieżącej konserwacji, a ta nie wymaga ani zgłoszenia, ani pozwolenia na budowę.

19.04.2024

Lokal samodzielny, czyli jaki?

Nieruchomości

Lokal musi być samodzielny, jeżeli ma być ustanowione do niego odrębne prawo własności. "Samodzielność" oznacza, że właściciel i inne osoby przede wszystkim mają swobodny dostęp do mieszkania np. z klatki schodowej lub korytarza a także korzystają z niego zgodnie z jego funkcją.

13.04.2024

Przy przewozie towarów niebezpiecznych doradca ADR jest niezbędny

Środowisko Odpady Transport

Towary niebezpieczne, jak sama nazwa wskazuje, mogą generować różnego rodzaju zagrożenia – zwłaszcza dla osób pracujących z nimi bądź znajdującymi się w ich pobliżu oraz dla środowiska naturalnego. Dlatego ustawodawca wprowadził szczegółowe procedury oraz różnego rodzaju obowiązki związane z szeroko pojętym zajmowaniem się towarami niebezpiecznymi. Jednym z nich jest wyznaczenie specjalnego doradcy do spraw bezpieczeństwa.

16.02.2024

21 dni na wydanie zaświadczenia o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu

Budownictwo

Starosta, prezydent miasta może wydać zaświadczenie o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu. Wydanie zaświadczenia wyłącza możliwość wniesienia sprzeciwu oraz uprawnia inwestora do rozpoczęcia robót budowlanych. Takie zaświadczenie jest wydawane z urzędu, więc wniosek w tym zakresie nie jest wymagany.

31.01.2024

Działka z budynkiem mieszkalnym, czy zawsze jest też siedliskiem

Budownictwo

Prawo nie definiuje pojęcia siedliska. Wyjaśnia je jednak orzecznictwo sądowe. Wynika z niego, że działka siedliskowa jest działką rolną przeznaczoną pod zabudowę domem mieszkalnym oraz zabudowaniami gospodarskimi, na której koncentrują się czynności życiowe rolnika i jego rodziny, a także zaspokajane są elementarne potrzeby życiowe.

19.01.2024

W zimie zarządca nieruchomości odśnieża nie tylko chodnik, ale i dach

Budownictwo Nieruchomości

Nie tylko właściciele, ale i zarządcy budynków wielolokalowych odpowiadają w zimie za stan chodników i dachów. Za śliski chodnik lub za nieusunięcie sopli grozi im mandat od straży miejskiej w wysokości 100 zł. Jeżeli chodnik nie jest w ogóle odśnieżany ani posypywany, strażnik może wystąpić do sądu o ukaranie z tego tytułu. Wtedy grzywna może być znacznie wyższa.

08.01.2024

Spółdzielnia musi wymienić w mieszkaniu własnościowym przeciekający kaloryfer

Nieruchomości

Obowiązek wymiany przeciekającego kaloryfera w mieszkaniu własnościowym ciąży na spółdzielni mieszkaniowej, ponieważ w myśl art. 1 ust. 3 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych zarządza nieruchomościami, które do niej należą. Koszty wymiany kaloryfera pokrywa się z opłat wpłacanych przez członków spółdzielni.

08.11.2023

Mieszkanie dziecka remontują oraz opłacają rodzice

Nieruchomości

Zarząd majątkiem dziecka sprawują rodzice, co oznacza wykonywanie wszelkich czynności służących utrzymaniu nieruchomości niepełnoletniego dziecka w należytym stanie. W praktyce więc, to rodzice mają obowiązek dbać o własność dziecka, czyli przeprowadzać niezbędne remonty oraz naprawy, a także płacić czynsz i inne opłaty.

04.11.2023

Opłata za śmieci zależy od rodzaju prowadzonej w domu działalności gospodarczej

Odpady Małe i średnie firmy Nieruchomości

Jeżeli właściciel lub najemca prowadzi obsługę biurową swojej firmy w lokalu lub domu, w których mieszka, to gmina nie może obciążyć go dodatkowymi opłatami za wywóz odpadów komunalnych. Zasada ta nie ma zastosowania, gdy część nieruchomości mieszkalnej została przeznaczona do wykonywania działalności gospodarczej.

17.06.2023

Poddasze użytkowe czy nieużytkowe - nie ma prawnej definicji

Budownictwo

Przepisy budowlane nie zawierają definicji poddasza użytkowego i nieużytkowego, chociaż posługują się często tymi pojęciami. Przy ustalaniu charakteru poddasza pomocne może okazać się orzecznictwo sądów administracyjnych. Wynika z niego, że poddasze to poziom budynku między najwyższym stropem bądź sklepieniem a pokryciem dachowym.

03.06.2023

Drzwi do mieszkania to też wyjście ewakuacyjne, muszą mieć więc określoną szerokość

BHP Budownictwo

Drzwi do mieszkania w budynku wielorodzinnym wychodzące na klatkę schodową są jednocześnie wyjściem ewakuacyjnym. Łączną szerokość takich drzwi należy obliczać proporcjonalnie do liczby osób mogących przebywać równocześnie w lokalu, przyjmując co najmniej 0,6 m szerokości na 100 osób, przy czym najmniejsza szerokość drzwi w świetle ościeżnicy powinna wynosić 0,9 m, a w przypadku drzwi służących do ewakuacji do 3 osób - 0,8 m.

27.05.2023

Właściciel budynku odpowiada za niesprawny wodomierz

Budownictwo Nieruchomości

Choć umowa o zaopatrzenie w wodę może stanowić inaczej, to jednak regułą jest, że to odbiorca odpowiada za prawidłowe działanie wodomierza. Jeżeli więc jest on niesprawny, to odbiorca powinien liczyć się z koniecznością pokrycia opłat za zużycie wody, które nie zostało zarejestrowane przez urządzenie.

10.05.2023
1  2  3  4  5    657