TK w Bułgarii: Śledzenie komórek uzasadniane pandemią - sprzeczne z konstytucją

Prawo AI Koronawirus

Trybunał Konstytucyjny w Bułgarii opublikował we wtorek orzeczenie, zgodnie z którym śledzenie telefonów komórkowych obywateli, ich rozmów i kontaktów elektronicznych, uzasadniane pandemią koronawirusa, jest sprzeczne z konstytucją. Bo, jak uznał, prawo do prywatności nie jest przywilejem wyłącznie w okresach względnego spokoju, lecz również w kryzysowych.

17.11.2020

Sesje rad w czasie COVID – czasem bez transmisji i jawności

Samorząd terytorialny Prawo AI Koronawirus

Sesje rad odbywają się różnie – online, stacjonarnie lub hybrydowo, ale rzadziej niż zwykle. Bywa, że zawodzi sprzęt czy łącza, radni wolą więc sami zdecydować, czy przyjadą do urzędu, czy nie, ale decyduje przewodniczący. Są jednak sygnały o problemach z jawnością – mieszkańcy nie mogą być obecni w powodu pandemii, transmisje są, ale bywa, że… głosy są dostarczane w kopertach,

14.11.2020

NIK: Małe szanse na zapowiedziany milion pojazdów elektrycznych do 2025 roku

Środowisko Prawo AI

Elektromobilność w Polsce jest nadal na etapie początkowym, mimo że od zaprezentowania wizji jej rozwoju minęły już cztery lata. Rządowy Plan Rozwoju Elektromobilności nie poprawił sytuacji, gdyż realizowany był wybiórczo i z opóźnieniami. Pod względem liczby samochodów elektrycznych oraz infrastruktury jesteśmy wciąż na szarym końcu Europy, a budowa polskiego samochodu elektrycznego wciąż jest na etapie prototypu

05.11.2020

Specjalny serwis pomoże w cyfryzacji planowania przestrzennego

Administracja publiczna Budownictwo Prawo AI

Serwis o cyfryzacji zagospodarowania przestrzennego już działa - poinformowało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Na portalu udostępnione są informacje i narzędzia, które służą w szczególności jednostkom samorządu terytorialnego do realizacji zadań w zakresie cyfryzacji planowania przestrzennego.

03.11.2020

ZUS rozszerza dostęp do e-wizyt

Ubezpieczenia społeczne Prawo AI

Już od czwartego listopada klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będą mogli umówić się na zdalną konsultację z ekspertem we wszystkich placówkach. Potwierdziła to w poniedziałek prof. Gerturda Uścińska, prezes ZUS. Pierwsze e-wizyty w ZUS ruszyły 19 października w siedmiu oddziałach ZUS: w trzech w Warszawie, w dwóch w Poznaniu, w Krakowie i we Wrocławiu.

26.10.2020

Zakazanie konferencji online to jeden z większych absurdów prawnych

Prawo AI Koronawirus

Z naprędce zmienianych przepisów wynika, że w strefach czerwonych nie wolno organizować konferencji, kongresów czy szkoleń online. Internauci żartują, że rząd najwyraźniej uważa, że można się zarazić przez internet. Przedsiębiorcy mają jednak duży kłopot - zastanawiają się, czy odwoływać zaplanowane imprezy albo "przenosić" je poza czerwone strefy. Prawnicy uważają, że to fatalny błąd legislacyjny, który wymaga pilnej poprawki, bo nie ma nic wspólnego z przeciwdziałaniem epidemii.

20.10.2020

Związek powiatów opracował samorządową mapę kompetencji

Samorząd terytorialny Prawo AI

Mapa kompetencji samorządów opracowana przez Związek Powiatów Polskich to podstrona z wyszukiwarką, gdzie można sprawdzić, jakie zadania przypisane są poszczególnym organom w samorządach. Zainteresowany poznaje też w każdym przypadku obowiązującą podstawę prawną.

15.10.2020

mLegitymacje studenckie to standard nowoczesnej uczelni – szczególnie w dobie pandemii

Prawo AI Dla studenta Koronawirus

Studenci w przeważającej większości odbywają kształcenie w trybie zdalnym – za pośrednictwem narzędzi umożliwiających komunikację na odległość. Powstaje natomiast pytanie – co z legitymacjami studenckimi? Czy student musi udać się do dziekanatu, aby otrzymać „naklejkę” potwierdzającą status studenta i gwarantującą prawo do ulg?

13.10.2020

Informatyzacja i usprawnienie komunikacji to najważniejsze reakcje firm na pandemię

Prawo pracy BHP HR Prawo AI

Głównym wyzwaniem dla działów HR podczas pandemii stało się zapewnienie bezpiecznych warunków pracy przy jednoczesnej poprawie komunikacji kanałami online. Jednocześnie 71 proc. firm nadal prowadziło procesy rekrutacyjne na stanowiska specjalistyczne i menedżerskie. Co czwarta firma podjęła decyzje o zwolnieniach – wynika z badania „Puls rynku pracy”.

13.10.2020

LegalTech to nieunikniona przyszłość prawników

Prawo AI LegalTech

Prawnicy i twórcy oprogramowania - uczestnicy LegalTech Day, nie mają wątpliwości, że pandemia spowodowała wzrost zainteresowania nowymi technologiami. Zostaliśmy zmuszeni do szybkiej cyfryzacji, co sprzyja wdrażaniu nowych rozwiązań, takich jak narzędzia do zarządzania zgodnością, ułatwiające tworzenie i podpisywanie umów,

09.10.2020

Nowe technologie potrzebują adekwatnego otoczenia prawnego

Prawo AI

Szybki rozwój technologii to wyzwanie zarówno dla tworzących prawo, jak i dla stojących po drugiej stronie barykady, którzy muszą na co dzień je stosować, interpretować niedoskonałe przepisy lub próbować radzić sobie z brakiem regulacji. Szczególnie gdy niedoskonałe prawo blokuje postęp - pisze Michał Heromiński,

08.10.2020

Niespójne systemy komplikują rejestrację Polaków urodzonych za granicą

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo AI

Ośrodki pomocy społecznej, urzędy stanu cywilnego czy urzędy pracy to przykłady najbardziej zbiurokratyzowanych jednostek. Samorządy starają się upraszczać procedury, żeby ułatwiać życie mieszkańcom i urzędnikom. Nie jest to jednak możliwe w przypadku zadań zleconych, jak sprawy z zakresu aktów stanu cywilnego.

07.10.2020

Model zarządzania cyfrowego wyzwaniem dla biznesu

Prawo AI

Aż 79 proc. firm uważa, iż implementacja zaawansowanych rozwiązań technologicznych będzie kluczowym elementem rozwoju biznesu w przeciągu najbliższych kilku lat. Dzięki nim przedsiębiorstwa mają dużo większą możliwość adaptacji do nowych realiów - pisze Piotr Siarkiewicz ze spółki Avenga.

05.10.2020

Koronawirus nie sprzyja bezpieczeństwu w sieci

Prawo AI RODO LegalTech Koronawirus

W czasie pandemii rośnie aktywność internetowych przestępców. W drugim kwartale 2020 roku w Polsce zgłoszono o 17 proc. więcej przypadków wyłudzenia loginu i hasła, niż przez pierwsze trzy miesiące tego roku. Ochronić przed pishingiem i utratą danych mogą programy antywirusowe czy podwójne uwierzytelnianie, ale przede wszystkim - świadomość pracowników.

05.10.2020

Rzecznik MŚP ma uwagi do zmian w systemie cyberbezpieczeństwa

Prawo AI

Przygotowany przez Ministerstwo Cyfryzacji rządowy projekt ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa będzie dotyczył też blisko 6 tys. małych i średnich firm z branży telekomunikacyjnej - zauważa Adam Abramowicz, rzecznik MŚP. Dlatego jego zdaniem należy je uwzględnić w ocenie skutków regulacji. Proponuje też dodać szczegółowe kryteria pozwalające określić wpływ incydentu na bezpieczeństwo sieci.

04.10.2020

Ernest Frankowski: Wymiar sprawiedliwości przed IT już nie ucieknie

Wymiar sprawiedliwości Prawo AI Koronawirus

Kilka miesięcy pandemii pokazało, że nowe technologie mogą być przyczynkiem do usprawnienia wymiaru sprawiedliwości. Już teraz coraz bardziej zainteresowane są nimi kancelarie prawnicze i działy prawne. Środowisko ma pewne obawy, ale to co do niedawna było fantastyką naukową dziś staje się rzeczywistością - mówi Ernest Frankowski,

02.10.2020

Przedsiębiorcy mogą zacząć się bać. Władza prezesa UOKiK będzie wielka

Rynek i konsument Prawo AI Ochrona konkurencji

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zyska prawo do blokowania stron internetowych bez wszczynania postępowania, bez wskazania okoliczności. Będzie mógł też dokonywać zakupów kontrolowanych z wykorzystaniem fałszywych dokumentów przygotowanych przez ABW, a także przeszukania przedsiębiorcy we wszystkich postępowaniach,

01.10.2020