SN: Nieogłoszenie upadłości przez spółkę i szkoda wierzyciela

Prawo cywilne

Wierzyciel musi udowodnić, że poniósł szkodę w wyniku zaniechania zgłoszenia upadłości, bo zmniejszył się majątek masy upadłości i wskutek tego w podziale funduszy masy nie otrzyma nic, albo otrzyma mniej, niż by na niego przypadało, gdyby wniosek zgłoszono - orzekł Sąd Najwyższy, oddalając skargę kasacyjną wierzyciela.

23.12.2019

WSA: Nieprecyzyjne przepisy planu nie uzasadniają odmowy

Administracja publiczna Budownictwo

Nie można odmówić udzielenia pozwolenia na budowę z powodu braku precyzji czy niejasności ustaleń miejscowego planu. Negatywna dla wnioskodawcy decyzja może zostać wydana wyłącznie, gdy inwestycja jest w sposób oczywisty niezgodna z przepisami, w tym z miejscowym planem.

21.12.2019

SN też za zwrotem kosztów po wcześniejszej spłacie kredytu

Prawo cywilne

Uprawnienie konsumenta do obniżenia całkowitego kosztu kredytu w przypadku jego spłaty w całości przed terminem określonym w umowie obejmuje także prowizję za udzielenie kredytu. Tak uznał Sąd Najwyższy i potwierdził tym samym wcześniejsze rozstrzygnięcie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

19.12.2019

Najwyższa kara za naruszenie RODO uchylona przez sąd

RODO

Spółka powinna poinformować indywidualnych przedsiębiorców, że przetwarza ich dane, ale tylko tych, którzy aktualnie prowadzą działalność lub ją zawiesili. Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny, który w środę częściowo uchylił decyzję prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, w tym karę w wysokości 943 tysięcy złotych dla firmy Bisnode.

12.12.2019

TK: Pozbawienie wspólników majątku niekonstytucyjne

Spółki

Przepis pozwalający na przejęcie przez Skarb Państwa majątku spółki, która została uznana za wykreśloną z rejestru jest niekonstytucyjny. Tak uznał w środę Trybunał Konstytucyjny. - Pozbawienie wspólników praw majątkowych wychodzi poza cel ustawy, którym jest wzmocnienie pewności obrotu i ochrony osób trzecich – uzasadniał sędzia Leon Kieres.

11.12.2019

SN: Wydawca musi zapłacić za bezprawne wydanie książki podwójne wynagrodzenie

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Zwrot utraconych korzyści autorowi przez wydawnictwo jest słuszne w sytuacji, gdy bez jego zgody dodrukowano książkę - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej. - Autorowi jako odszkodowanie należy się dwukrotność wynagrodzenia, które by otrzymał za wydrukowane egzemplarze - dodał sąd.

06.12.2019

SN: Porty Lotnicze muszą zapłacić pełne wynagrodzenie podwykonawcy

Prawo cywilne

Inwestor ponosi odpowiedzialność za zapłatę podwykonawcy wynagrodzenia w wysokości ustalonej w umowie między podwykonawcą a wykonawcą i nie może się uwolnić od odpowiedzialności solidarnej poprzez zawarcie ugody - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej. Spór dotyczył budowy hotelu na lotnisku Okęcie w Warszawie.

05.12.2019

Samochodzik - zabawka wyrządziła szkodę, ale odszkodowanie jak za prawdziwy

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Przedsiębiorca, który organizował imprezy z wykorzystaniem samochodzików dla dzieci z napędem elektrycznym, ponosi odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez pojazdy na zasadzie ryzyka. Zapłaci więc gminie odszkodowanie za rozlany płyn akumulatorowy, który zniszczył parkiet w sali widowiskowej – stwierdził Sąd Okręgowy w Bydgoszczy.

04.12.2019

TSUE: Ograniczenia w handlu bronią potrzebne dla bezpieczeństwa

Rynek i konsument Prawo europejskie

Dyrektywa wprowadzająca restrykcje w sprawie najniebezpieczniejszych rodzajów broni palnej, wprowadzona po atakach terrorystycznych, nadal obowiązuje - stwierdził we wtorek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, odpowiadając na skargę Czech. Polska była jednym z krajów wspierających ten wniosek.

03.12.2019

Za brak ostrożności i przyczynienie się do szkody, trzeba zapłacić

Prawo cywilne Finanse Ubezpieczenia

Zakład ubezpieczeń nie odzyska od robotnika, który przyczynił się do uszkodzenia auta, pełnej kwoty, którą wypłacił jego właścicielowi. Kierowca bowiem zaparkował w miejscu do tego nie przeznaczonym, obok trwających prac montażowych. Sąd Okręgowy w Sieradzu uznał, że w ten sposób przyczynił się do szkody i zmniejszył kwotę, której ubezpieczyciel domagał się od robotnika.

03.12.2019

SN: Walka o turystę pod Kościołem Mariackim

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Mimo naruszenia zasad uczciwej konkurencji, założyciel firmy turystycznej w Polsce Free Walking Tours nie otrzyma odszkodowania od bliźniaczego przedsiębiorstwa. Powód? Nie udowodnił rozmiaru szkody, m.in dlatego, że oprowadzanie turystów odbywa się w formie dobrowolnej wpłaty - taki jest sens wyroku Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.

30.11.2019

SN "odfrankowił" umowę o kredyt denominowany

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok po wyroku TSUE w sprawie Dziubak. Po raz pierwszy odfrankowił umowę o kredyt denominowany. Uznał, że należy usunąć klauzulę walutową i pozostawić w mocy pozostałą część umowy. To oznacza, że dotyczy ona kredytu w wysokości kwoty nominalnie przekazanej przez bank, oprocentowanej stawką LIBOR i marżą. Prawnicy podkreślają wagę orzeczenia, ale ale oceniają go różnie.

28.11.2019

SN: Celowa informacja o wpływach z abonamentu od telewizji kablowej

Prawo cywilne

Słuszne było roszczenie ZAIKS-u o udostępnienie informacji o dochodach od operatora telewizji kablowej - orzekł Sąd Najwyższy. Jednak wyrok w tej sprawie musiał być uchylony, ze względu na podział spółki pozwanej, na dwa różne podmioty. Proces będzie toczył się od początku.

28.11.2019

WSA: Planując budowę fermy nie można przemilczeć konfliktów społecznych

Środowisko

Raport o oddziaływaniu inwestycji gospodarczej na środowisko powinien zawierać analizę możliwych w związku z jej realizacją konfliktów społecznych. Autorzy przygotowanego dokumentu ich nie widzieli. Tymczasem już na etapie planowania zarysował się silny protest – wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie.

27.11.2019

Sąd Najwyższy nie ukrócił pozwów na próbę

Prawo cywilne

Po niedawnej uchwale Sądu Najwyższego pozwy na próbę, by wygraną o małe roszczenie otworzyć sobie drogę do korzystnego wyroku o znacznie większe, nie znikną z sądów, ale nie będzie już automatyzmu w uznawaniu tych orzeczeń za wiążące. Gdy w sporze o wynagrodzenie z tej samej umowy pojawią się nowe okoliczności, sąd będzie musiał je badać i niekoniecznie rozstrzygać spór tak samo, jak w tym pierwszym procesie.

25.11.2019

SN: Brak zapłaty to nie powód do nałożenia kary umownej

Prawo cywilne

Nie jest dopuszczalne zastrzeżenie kary umownej na wypadek odstąpienia od umowy z powodu niewykonania zobowiązania o charakterze pieniężnym - taką uchwałę podjęła Izba Cywilna w składzie siedmiu sędziów. Podstawą rozpatrzenia zagadnienia prawnego był spór o roboty budowlane.

21.11.2019

SN: Trzeba wykazać, że spółka nie zgłosiła upadłości nie ze swej winy

Prawo cywilne Spółki Prawo gospodarcze

Gdyby członkowie zarządu spółki zgłosili wniosek o ogłoszenie upadłości we właściwym czasie, jak stanowi Kodeks spółek handlowych, to nie powstałyby nowe zobowiązania, na skutek zawarcia nowych umów - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej. Uchylił wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, gdyż nie zbadano, czy sprawa się nie przedawniła.

12.11.2019

Rozliczenia po rozwiązaniu spółki cichej są inne niż przy spółce cywilnej

Spółki Prawo gospodarcze

Skoro sąd rejonowy doszedł do wniosku, że strony nie łączyła umowa spółki cywilnej, to postępowanie o podział majątku należało orzekać w oparciu o inne przepisy, a także w innym sądzie. Stąd sąd odwoławczy przekazał sprawę do rozpoznania do właściwego sądu. I na takie rozstrzygnięcie nie przysługuje zażalenie do Sądu Najwyższego.

10.11.2019

TSUE: Sąd z urzędu bada uczciwość roszczenie kredytodawcy wobec konsumenta

Prawo cywilne Finanse Prawo europejskie

W czwartek 7 listopada TSUE wskazał, że  w sprawie między przedsiębiorcą a konsumentem sąd z urzędu jest zobowiązany ustalić, czy postanowienie dotyczące kredytu konsumenckiego są uczciwe. A jeśli te dotyczące weksla nie są, może odrzucić oparte na nim roszczenie.

08.11.2019

TK: Twórca musi być skutecznie chroniony

Prawo gospodarcze

Odszkodowanie za naruszenie autorskich praw majątkowych w wysokości dwukrotnego wynagrodzenia jest zgodne z Konstytucją. Tak uznał we wtorek Trybunał Konstytucyjny odpowiadając na pytanie Sądu Najwyższego.

06.11.2019