Biznes jeszcze apeluje o zablokowanie zmian w opodatkowaniu spółek komandytowych

CIT Spółki Prawo gospodarcze

W czwartek sejmowa Komisja Finansów Publicznych będzie rozpatrywać projekt ustawy zakładający opodatkowanie CIT-em spółek komandytowych. - Nie przyjmujcie tej zmiany - zaapelowała do posłów Konfederacja Lewiatan, powołując się na opinie kilkudziesięciu tysięcy polskich przedsiębiorców.

14.10.2020

Prof. Kidyba: Projektowane przepisy o grupach spółek zburzą system

Spółki Prawo gospodarcze

Proponowane przez Ministerstwo Aktywów Państwowych przepisy o grupach spółek to kuriozum, które burzy obowiązujący porządek prawny dotyczący spółek. To zlepek nieprzemyślanych zmian, który ma ułatwić skok na kilkadziesiąt spółek Skarbu Państwa. Ale jego skutki odczuje ponad 450 tysięcy prywatnych spółek – mówi prof. Andrzej Kidyba

14.10.2020

Przez brak notyfikacji, firmom grozi zwrot środków z bonu turystycznego

Prawo gospodarcze Koronawirus

Z bonu turystycznego korzystają bezpośrednio rodziny z dziećmi, ale pośrednio - przedsiębiorcy. Dlatego pomoc ta powinna być notyfikowana przez Komisję Europejską - uważa Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. A skoro nie była, Unia może wszcząć przeciwko Polsce procedurę wyjaśniającą. Taką pomoc mogą zakwestionować również firmy, które nie skorzystały z tego wsparcia.

14.10.2020

Ubój rytualny częściowo zostanie. Będzie dozwolony dla drobiu

Prawo gospodarcze

Rząd zaproponuje zmiany do kontrowersyjnej nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Najważniejsza dopuszcza ubój rytualny w przypadku drobiu. Ponadto na zamknięcie ferm norek i likwidację uboju bydła właściciele będą mieli czas do stycznia 2022 roku. Zostanie też wprowadzony system odszkodowań dla branży rolniczej

12.10.2020

Nie będzie ustawowego limitu kar umownych w zamówieniach publicznych

Zamówienia publiczne Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Przepis o maksymalnej wysokości kar umownych wypadł z projektu nowelizacji prawa zamówień publicznych. Przeciwko takiemu ograniczeniu opowiedzieli się: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, Prokuratoria Generalna i przedstawiciele samorządów, bo straciłby na tym budżet. Dlatego zamiast przepisu, będą jedynie rekomendacje.

12.10.2020

UE już monitoruje zagraniczne inwestycje

Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Monitorowanie bezpośrednich zagranicznych inwestycji w Unii Europejskiej pod kątem zagrożenia strategicznych interesów członków Unii - to cel obowiązujących od niedzieli 11 października przepisów. Chodzi m.in. o wykup europejskich firm, dysponujących krytycznymi technologiami.

11.10.2020

Zmiany w działach administracji - łączność do ministra aktywów

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Ministerstwo Aktywów Państwowych przejmuje od resortu infrastruktury komórki organizacyjne oraz pracowników obsługujących dział łączność - wynika z opublikowanych w sobotę rozporządzeń Rady Ministrów. Zgodnie z ustawą o działach administracji rządowej z 1997 roku, dział łączność obejmuje sprawy poczty.

10.10.2020

Spór o psa i kota rasowego rozstrzyga się w Senacie

Środowisko Prawo gospodarcze

Prace nad nową ustawą o prawach zwierząt wywołały spór o definicję psa i kota rasowego. Ustawa uchwalona przez Sejm 18 września br. stanowi, że rodowody będą wydawane tylko przez jedną organizację. A to oznacza, że po wejściu w życie ustawy o ochronie zwierząt może okazać się, że większość właścicieli "rasowych" psów ma zwykłe kundelki.

10.10.2020

Prezydent podpisał zmiany w ustawie o transporcie kolejowym

Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Główne cele noweli to Dalszy rozwój sektora kolejowego i wprowadzenie do prawa krajowego przepisów UE stanowiących tzw. filaru technicznego IV Pakietu Kolejowego - to cele podpisanej w środę przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta.

09.10.2020

Sejm potwierdził utrzymanie podwyższonych stawek VAT

VAT Prawo gospodarcze

Stawki VAT pozostaną na poziomie 23 i 8 proc. - zdecydował w środę Sejm, odrzucając zasadniczą poprawkę Senatu, który chciał do 22 i 7 proc. VAT od przyszłego roku. Przyjęte zostały natomiast inne poprawki, mające przede wszystkim charakter precyzujący i redakcyjny. Ustawa trafi teraz do prezydenta.

07.10.2020

UOKiK stawia Eurocash zarzuty za pobieranie opłat od dostawców

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Dostawcy produktów rolnych do sklepów Eurocash są zobowiązani do ponoszenia szeregu dodatkowych opłat za usługi, które według umowy powinna świadczyć dla nich ta firma - stwierdził UOKiK, który postanowił postawić właścicielowi sieci sklepów zarzuty dotyczące nieuzasadnionego pobierania dodatkowych opłat.

06.10.2020

WSA: Bezpieczeństwo ludzi ważniejsze od kłopotów PKP

Budownictwo Prawo gospodarcze

Problemy organizacyjne spółki PKP i skomplikowane procedury przetargowe nie mogą być przeszkodą w wykonaniu decyzji inspektora nadzoru budowlanego. Nierealność terminu naprawienia mostu nad Ślepotką w Katowicach i kłopoty ekonomiczne nie mogą stać w sprzeczności z interesem publicznym - orzekł WSA w Warszawie.

02.10.2020

Można już występować o zwrot pieniędzy za wycieczki odwołane z powodu pandemii

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Obowiązująca od czwartku ustawa umożliwia zwroty pieniędzy wpłaconych przez podróżnych na wycieczki, które nie odbyły się z powodu pandemii. Możliwe to będzie za pośrednictwem Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, a wnioski mogą być składane wyłącznie poprzez stronę Funduszu, za pomocą uprzednio założonego konta użytkownika.

01.10.2020

Od 1 października przewóz osób tylko z licencją taksówkową

Prawo gospodarcze

Od 1 października każdy kierowca, który przewozi zarobkowo pasażerów, musi posiadać licencję TAXI. To efekt zmian wprowadzonych przez nowelizację określaną jako LEX Uber. Pasażer miał więc jechać z licencjonowanym taksówkarzem zarówno z postoju taksówek, jak i zamawiając przewóz w Uber, Bolt czy Free Now. Miał..., bo wszystko wskazuje na to, że wydłużany już okres przejściowy na uzyskanie takiej licencji zostanie ponownie przesunięty - tym razem na koniec 2020 roku.

01.10.2020

Ustawa o wzajemnym uznawaniu towarów w UE już obowiązuje polskie firmy

Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Obowiązująca od 10 września ustawa o wzajemnym uznawaniu towarów w krajach Unii wprowadza kilka dobrych rozwiązań, m.in. możliwość złożenia oświadczenia przez przedsiębiorców w tej sprawie. Z drugiej przewiduje kary za nierzetelne informacje. Przede wszystkim jednak może mieć duży wpływ na działalność krajowych jednostek badawczych i jednostek oceny technicznej

30.09.2020

MF: Po konsultacjach z biznesem poprawiamy "estoński CIT"

CIT Prawo gospodarcze

Przedsiębiorcy, którzy będą przeznaczać środki na rozwój swojej działalności, nie zapłacą podatku CIT. A kwoty przychodów zostaną podniesione z 50 mln zł do 100 mln zł i dopuszczone zostaną nowe formy zatrudnienia. To tylko niektóre z proponowanych rozwiązań wprowadzanych po konsultacjach z biznesem do projektu dotyczącego Estońskiego CIT-u

29.09.2020

UE: Surowa kara za stworzenie karteli dostawców części samochodowych

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Grzywnę w łącznej wysokości 18 mln euro zapłacą dostawcy części samochodowych - Brose i Kiekert - za udział w kartelach. Jak stwierdziła Komisja Europejska, która nałożyła tę karę, firmy umawiały się w sprawie systemów zamykania samochodów na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

29.09.2020

Od środy zakaz lotów do 29 krajów

Prawo gospodarcze Koronawirus

Wrócić mają między innymi połączenia lotnicze do całej strefy Schengen, a zakazami zostanie objętych 29 krajów - przewiduje projekt rozporządzenia w sprawie zakazów w ruchu lotniczym, który w piątek 25 września został skierowany pod obrady Rady Ministrów. Rozporządzenie będzie obowiązywało w dniach 30 września – 13 października.

25.09.2020

Możliwość e-arbitrażu coraz częściej w umowach z zagranicznymi partnerami

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

W dobie pandemii, gdy priorytetem dla firm jest przede wszystkim przetrwanie, szczególnie istotne staje się szybkie rozwiązywanie ewentualnych sporów i sprawna egzekucja zaległych faktur. Na znaczeniu zyskują takie rozwiązania jak e-arbitraż, które pozwalają szybko i w poszanowaniu międzynarodowego prawa rozwiązywać transgraniczne spory

25.09.2020

WSA: Biznes na kościelnej nieruchomości nie pozbawia zwolnienia z podatku

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Prawo gospodarcze

Kościelne nieruchomości, które są przeznaczone na cele mieszkalne, mogą być zwolnione z podatku. Bez znaczenia jest jednak ich faktyczne wykorzystanie. Dlatego też jednoczesne prowadzenie tam działalności gospodarczej nie przekreśla mieszkalnego przeznaczenia i nie stoi na przeszkodzie zwolnieniu z podatku od nieruchomości.

25.09.2020