Szef KNF ma nowych zastępców
Małgorzata Iwanicz-Drozdowska i Rafała Mikusiński będą nowymi zastępcami przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. Powołał ich premier Mateusz Morawiecki na wniosek Jacka Jastrzębskiego.
Małgorzata Iwanicz-Drozdowska i Rafała Mikusiński będą nowymi zastępcami przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. Powołał ich premier Mateusz Morawiecki na wniosek Jacka Jastrzębskiego.
Zaledwie w ciągu dwóch dni Sejm uchwalił ustawę regulującej zasady wynagradzania pracowników NBP. W debacie sejmowej pojawiły się jednak zarzuty niezgodności z prawem unijnym i niekonstytucyjności. Negatywną stanowisko opublikował też Europejski Bank Centralny. Narodowy Bank Polski obawia się też utraty pracowników po wprowadzeniu nowych przepisów.
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła nabór do konkursu "Tworzenie produktów sieciowych przez MŚP". Wnioski na sfinansowanie inwestycji w rozwój innowacyjnych produktów lub usług oferowanych pod jedną marką, można składać od 28 lutego do 29 sierpnia 2019 r. Na firmy czeka 250 mln zł.
Komisja Nadzoru Finansowego chce mieć możliwość informowania o podjętych decyzjach sankcyjnych wobec banków przed ich uprawomocnieniem.
Po wielu miesiącach przerwy sejmowa podkomisja wróciła do prac nad prezydenckim projektem ustawy o wsparciu kredytobiorców w trudnej sytuacji. W ciągu jednego dnia przyjęła w czwartek 24 stycznia br. projekt i skierowała go do komisji finansów. Wcześniej podkomisja zaakceptowała 23 poprawki do projektu.
Dziesięć państw UE, w tym Polska, zostało wezwanych przez Komisję Europejską do pełnego wdrożenia unijnych przepisów dotyczących walki z procederem prania brudnych pieniędzy i finansowaniem terroryzmu.
Deutsche Bank Polska stosuje niedozwolone klauzule we wzorcach umów kredytów denominowanych we franku szwajcarskim lub euro, m.in. nieprecyzyjnie określa wysokość kursów walut obcych i możliwości ich zmiany
Z kodeksu postępowania cywilnego zniknie przepis pozwalający wydać nakaz zapłaty na podstawie wyciągu z ksiąg bankowych. Sprawy będące w toku zostaną umorzone. Część sądów stosowało go, mimo że od ponad pięciu lat prawo bankowe nie uznaje ksiąg jako dowodu w postępowaniu cywilnym.
Nowe zasady przymusowej restrukturyzacji banków, wyłączenie banków hipotecznych z zasady gwarantowania depozytów - takie m.in. zmiany przewiduje nowelizacja ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, którą w czwartek przyjął Sejm. Przyjęto poprawki usuwające z ustawy przepisy, które regulowały nadzwyczajny tryb przejmowania banków.
Projekt nowelizacji ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz o przymusowej restrukturyzacji, musi być poprawiony, ponieważ proponowane w nim rozwiązania wchodzą w kolizję z uchwaloną w listopadzie ustawą o wzmocnieniu nadzoru nad bankami.
Makler papierów wartościowych ujawnił w rozmowie telefonicznej informacje o planowanej inwestycji jednego z klientów. To poważne naruszenie tajemnicy zawodowej. Należało więc czasowo zawiesić go w prawie do wykonywania zawodu - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Terminowa obsługa kredytu nie jest przeszkodą do powództwa o ustalenie nieważności niektórych postanowień umowy, w szczególności dotyczących waluty kredytu. Tak uznał Sąd Apelacyjny w Warszawie. Tylko w ten sposób kredytobiorca może bowiem usunąć stan niepewności, co do wysokości rat i sposobu rozliczenia kredytu.
Banki nie chcą informować wszystkich klientów, w tym indywidualnych, o przyczynach nie przyznania kredytu. Zdaniem Fundacji Panoptykon każdy powinien wiedzieć, dlaczego nie jest wiarygodnym kredytobiorcą. Spór powstał podczas prac w Sejmie nad przepisami wdrażającymi RODO w poszczególnych branżach.
Instytucje kredytowe stracą przywilej naliczania odsetek od odsetek. Prezydent podpisał właśnie nowelizację Kodeksu cywilnego w tej sprawie.
Z danych portalu obligacje.pl wynika, że w 2018 r. wartość publicznych emisji spadła o połowę. W przyszłym roku ten wynik może być jeszcze gorszy - to przez zmiany w prawie. Wszystkie emisje będą musiały być rejestrowane w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych. Eksperci uważają, że wzrosną koszty emisji, zwłaszcza dla małych i średnich firm.
Przedsiębiorcy chcący opłacać niższe składki od początku 2019 roku, mają siedem dni na zawiadomienie ZUS-u o zmianie tytułu ubezpieczenia. To oznacza, że prowadzący działalność, muszą złożyć zgłoszenie do 8 stycznia.
Firmy oferujące vouchery, karty zakupowe i paliwowe, od 20 grudnia mają obowiązek monitorowania wysokości dokonanych nimi transakcji. Gdy przekroczy ona 1 mln euro, muszą o tym powiadomić Komisję Nadzoru Finansowego. Komisja właśnie wydała komunikat w tej sprawie.
Ustawa o postępowaniu egzekucyjnym w administracji umożliwia żądanie od zobowiązanego udostępnienia danych osobowych. Ich ochrona nie stanowi jednak wartości absolutnej.
Żądanie udzielenia informacji przetworzonej może zostać uwzględnione pod warunkiem wykazania, że jest ona szczególnie istotna dla interesu publicznego. Krąg podmiotów, które wykażą taką przesłankę, jest ograniczony - stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny. Wynika z tego, że stowarzyszenia nie mogą liczyć na dane o wydatkach partii politycznych.
Od 20 grudnia skraca się termin rozpatrywania reklamacji z 30 do 15 dni, zmniejsza się odpowiedzialność klientów za nieautoryzowane transakcje ze 150 do 50 euro. To efekt tzw. dyrektywy PSD2. Banki do dziś miały czas na jej wdrożenie.