TSUE: Banki nie zapłacą VAT, gdy pożyczają pieniądze od funduszy inwestycyjnych

VAT Prawo gospodarcze Finanse

Usługi funduszu inwestycyjnego na rzecz banku w ramach umowy subpartycypacji są zwolnione z VAT tak jak udzielanie kredytów - orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Wyrok jest korzystny dla sektora bankowo-finansowego, bo oznacza że banki nie będą narazone na dodatkowe koszty, potencjalnie przerzucane na wszystkich klientów.

06.10.2022

UOKiK karze firmę za podszywanie się pod znane instytucje finansowe

Rynek i konsument Finanse

Nieuprawnione wykorzystanie logotypów znanych instytucji finansowych i ubezpieczeniowych oraz używanie wprowadzającej w błąd nazwy „Krajowy Fundusz Gwarancyjny” – to praktyki spółki KFG zakwestionowane przez Prezesa UOKiK. Jego zdaniem działania działania tej firmy wprowadzały konsumentów w błąd, a ich celem było zachęcenie do ryzykownych inwestycji finansowych.

06.10.2022

Wyzwania regulacyjne i nadzorcze w innowacjach finansowych - konferencja w przyszłym tygodniu

Prawo AI Finanse

Już 11 października odbędzie się konferencja naukowa „Nowe wyzwania regulacyjne i nadzorcze w obszarze innowacji finansowych”. Tematy poszczególnych paneli dotyczą wątków regulacyjnych i nadzorczych. Jednym z kluczowych przedmiotów dyskusji będzie unijne rozporządzenie DORA, odnoszące się do operacyjnej odporności cyfrowej sektora finansowego.

06.10.2022

SN: Upadłość SKOK to nie ustanie członkostwa

Prawo cywilne Spółki Finanse

Ogłoszenie upadłości SKOK z likwidacją jej majątku nie jest ustaniem członkostwa w Krajowej Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej, w związku z czym syndyk masy upadłości Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowej nie jest uprawniony do żądania zwrotu na rzecz upadłego wkładów wniesionych przez tą kasę na obligatoryjny fundusz stabilizacyjny - taką uchwałę podjął Sąd Najwyższy.

06.10.2022

Restrukturyzacja Getin Noble Banku to także problem posiadaczy umorzonych akcji i obligacji

Prawo cywilne Finanse Kredyty frankowe

Decyzja o przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku S.A., poza skutkami dla „frankowiczów”, stała się najbardziej dotkliwa w dla posiadaczy akcji oraz obligacji podporządkowanych wyemitowanych przez GNB - pisze radca prawny Olaf Maciejowski. I przypomina, że spółka windykacyjna zaprzestała wykonywania swoich zobowiązań z tytułu tych obligacji za ponad 2 mld zł.

04.10.2022

Polski rząd śle notę, dla Niemiec sprawa reparacji jest zamknięta

Administracja publiczna Finanse

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podpisał w poniedziałek notę dyplomatyczną w sprawie reparacji, która zostanie przekazana dyplomacji niemieckiej. To kolejny krok, podejmowany przez polski rząd na drodze do otrzymania reparacji wojennych. - Kwestia reparacji wojennych z punktu widzenia rządu federalnego jest kwestią zamkniętą - oświadczyła we wtorek szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock.

04.10.2022

DORA to rewolucja na rynku finansowym? Być może, ale z innych powodów niż myślicie

Prawo gospodarcze Finanse Prawo europejskie

DORA to regulacja przygotowana po to, żeby chronić ciągłość szeroko rozumianych usług technologicznych i ich bezpieczeństwo – wszystko w kontekście bezpieczeństwa operacyjnego podmiotów nadzorowanych na rynku finansowym. Ma być bezwzględnie obowiązującym prawem, skutecznym wobec szerokiego grona instytucji finansowych oraz dostawców usług - pisze Kuba Ruiz, adwokat z kancelarii Bird & Bird.

03.10.2022

Limitowane ceny i specjalny podatek mają zatrzymać wzrost cen energii

Środowisko Małe i średnie firmy Finanse Podatki międzynarodowe

Limity cenowe dla producentów energii elektrycznej, odbiurokratyzowanie projektów związanych z energią odnawialną i 33-procentowy podatek od zysków z paliw - takie instrumenty proponuje Komisja Europejska w rozporządzeniu o nadzwyczajnych rozwiązaniach w sektorze energetycznym. Projekt rozporządzenia został wstępnie uzgodniony przez unijnych ministrów odpowiedzialnych za energetykę.

30.09.2022

Pomoc dla nadodrzańskich przedsiębiorców - prezydent podpisał ustawę

Środowisko Prawo gospodarcze Finanse

Prezydent podpisał ustawę o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją ekologiczną na rzece Odrze. Przewiduje ona dodatek w wysokości 3010 zł na pracownika dla przedsiębiorców poszkodowanych w wyniku katastrofy ekologicznej. Na wypłatę jednorazowego świadczenia dla firm, które w sierpniu zanotowały spadek przychodów powyżej 50 proc.

29.09.2022

E-faktury to tylko jedno z wielu wyzwań księgowych

Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

Księgowi nie boją się automatyzacji i rozwiązań elektronicznych. Ich bolączką są jednak niejasne przepisy i bardzo częste zmiany w prawie. Z tego m.in. powodu biura rachunkowe nie zaczęły jeszcze przygotowań do obowiązkowego korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur. Najpierw muszą uporać się z Polskim Ładem. Branża postuluje także wdrożenie wielu innych rozwiązań - wynika z opublikowanego właśnie raportu pt. Nowoczesne narzędzia w księgowości.

27.09.2022

RPO przyłącza się do sprawy przed NSA dotyczącej wsparcia z tarczy finansowej

Małe i średnie firmy Finanse Tarcza finansowa

O przyznaniu lub odmowie prawa do subwencji w ramach tarczy finansowej rozstrzyga Polski Fundusz Rozwoju. Jednostronność oraz władczość działania PFR są charakterystyczne dla stosunków administracyjnoprawnych. Dlatego skarga przedsiębiorcy na odmowę prawa do subwencji powinna być rozpoznana przez sąd administracyjny – uważa RPO i przyłącza się do sprawy przed NSA dotyczącej odrzucenia skargi przedsiębiorcy.

26.09.2022

Przedsiębiorcy na koniec roku sięgną do dna kieszeni, by dopłacić składkę zdrowotną

PIT Ubezpieczenia społeczne Finanse Polski Ład

Końcówka roku może być finansowo bardzo trudna dla wielu przedsiębiorców, którzy co gorsza nie mają tego świadomości. Dotyczy to zwłaszcza ryczałtowców. Wielu będzie musiało bowiem dopłacić składkę zdrowotną, bo przekroczą próg przychodów. Wbrew zasadzie obowiązującej w podatkach, wyższą składkę będą musieli zapłacić za wszystkie miesiące wstecz, od początku 2022 roku.

26.09.2022

Nowa ustawa o crowdfundingu to więcej obowiązków dla organizatorów zbiórek

Prawo gospodarcze Finanse

Zgodnie z nową ustawą o crowdfundingu dostawcy zobowiązani są do przekazywania rzetelnych i jasnych informacji dotyczących funkcjonalności platformy, a w szczególności, opłat związanych z usługami lub inwestycjami, ryzyk finansowych, czy charakteru usług finansowania. Co więcej, obowiązek informacyjny dotyczy oddzielenie każdej oferty finansowania społecznościowego.

21.09.2022

Debata: Sprawiedliwy system podatkowy nie powinien być upolityczniony

PIT Finanse

System podatkowy może być sprawiedliwy, o ile reguły dotyczące naliczania podstawy opodatkowania są równe dla wszystkich i nie służy doraźnym interesom polityków. Dzisiejszy system jest od tego daleki, zwłaszcza po wprowadzeniu Polskiego Ładu - taki wniosek przedstawiono podczas debaty zorganizowanej przez Centrum Myśli Podatkowej.

20.09.2022

Raport PANA: Coraz mniej biegłych rewidentów

Rachunkowość Finanse

W Polsce na koniec 2021 roku było 5,2 tys. biegłych rewidentów. Okazuje się jednak, że tylko połowa z nich czynnie wykonywała swój zawód. Liczba biegłych rewidentów na koniec 2021 roku w porównaniu do końca roku 2018 zmniejszyła się o 823 osoby, tj. o 14 proc. w ciągu trzech lat. Takie m.in. wnioski wynikają z opublikowanego niedawno sprawozdania Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego.

19.09.2022

Ordynacja podatkowa ma być prostsza i bardziej przyjazna

Doradca podatkowy Prawo gospodarcze Finanse

Koniec instrumentalnych oskarżeń podatników, rozszerzenie roli porozumień z fiskusem i zmiany w klauzuli obejścia prawa - takie mają być najważniejsze elementy dużej nowelizacji ordynacji podatkowej. Ministerstwo Finansów przyznaje, że trwają prace nad projektem. Ma w nim wykorzystać pomysły Komisji Kodyfikacyjnej, która kilka lat temu pracowała nad zupełnie nową ordynacją.

19.09.2022

Zamrożenie cen prądu musi uwzględniać racje nie tylko konsumentów, ale i dostawców

Prawo gospodarcze Finanse

Zamrożenie cen prądu powinno zostać dokonane ustawowo i respektować także interesy dostawców energii - sugerują eksperci, komentując rządowe zapowiedzi interwencji na rynku energii elektrycznej. Zwracają uwagę, że dostawcy prądu mogą być narażeni na zaburzenie płynności finansowej, a nawet bankructwa. Tak zdarzało się przy zamrożeniu cen w 2019 roku.

17.09.2022

Pracodawca i pracownik mogą zmienić wysokość swoich wpłat do PPK

Prawo pracy Finanse PPK

Oprócz wpłat podstawowych do pracowniczego planu kapitałowego zarówno pracodawca, jak i pracownik mogą zadeklarować finansowanie wpłat dodatkowych, których wysokość mogą później zmieniać. Pracownik, po spełnieniu określonych warunków, może ponadto obniżyć wysokość swojej wpłaty podstawowej do PPK.

16.09.2022

Trudna droga do pieniędzy, gdy kancelaria odszkodowawcza zwleka z wypłatą

Wymiar sprawiedliwości Finanse Ubezpieczenia

Jeśli ubezpieczyciel robi problemy z wypłatą odszkodowania, ubezpieczony lub poszkodowany może skorzystać z pomocy radcy prawnego lub adwokata, ewentualnie iść po pomoc do kancelarii odszkodowawczej. Gorzej, jeśli taka kancelaria odbierze od ubezpieczyciela odszkodowanie, ale nie wypłaci go swojemu klientowi. A takie przypadki ostatnio się zdarzają.

15.09.2022