Senat za rozszerzeniem pomocy finansowej na cele mieszkaniowe

Budownictwo

TBS-y będą mogły skorzystać z większego wsparcia finansowego z funduszu dopłat przy tworzeniu lokali na wynajem - wynika z jednej z poprawek, jakie w piątek Senat zaproponował do tzw. społecznej części pakietu mieszkaniowego. Najważniejsza zmiana to wprowadzenie dopłat do czynszu dla najemców dotkniętych skutkami pandemii.

28.11.2020

Budynek zamieszkania zbiorowego może być jednocześnie budynkiem użyteczności publicznej

Budownictwo

Budynek przeznaczony na potrzeby oświaty, nauki, wychowania zalicza się do kategorii budynków użyteczności publicznej. Natomiast schronisko młodzieżowe, internat, czy zakład poprawczy jest kwalifikowany jako budynek zamieszkania zbiorowego. Zakresy wskazanych pojęć przecinają się. Ocena tej zależności wymaga jednak indywidualnej oceny każdego przypadku.

23.11.2020

Domy będą bardziej energooszczędne, ale inwestorzy zyskają czas na dostosowanie projektów

Administracja publiczna Budownictwo

Ministerstwo Rozwoju ma dobrą wiadomość dla inwestorów. Nowe zaostrzone wymagania odnośnie oszczędności energii nie będą stosowane do wniosków o pozwolenie na budowę złożonych do 30 grudnia 2020 roku. Uwzględniać je trzeba w projektach składanych od 31 grudnia. To oznacza, że inwestorzy nie będą musieli poprawiać projektów złożonych w 2019 roku,

23.11.2020

Trochę łatwiej zalegalizować samowolę budowlaną, ale kary nadal wysokie

Administracja publiczna Budownictwo

Po wejściu w życie we wrześniu 2020 r. zmian w prawie budowalnym doszło do ujednolicenia procedury legalizującej samowolę budowlaną oraz wprowadzenia uproszczonej procedury legalizacyjnej dla samowoli budowlanych. Jednak grzywny za samowole budowlane nadal są bardzo wysokie i w praktyce mogą osiągnąć nawet wartość ponad miliona złotych

12.11.2020

Prof. Suwaj: "Inwestycje covidowe" dla każdego, kto prowadzi działalność prozdrowotną

Administracja publiczna Budownictwo

Nowe przepisy dotyczące inwestycji budowlanych w czasie epidemii sprawiają, że wystarczy rozszerzyć prowadzoną działalność o jakieś praktyki prozdrowotne i już można budować na tych samych zasadach, co do 5 września, czyli bez przejmowania się przepisami, które utrudniają i wydłużają realizację inwestycji w normalnym trybie - mówi Robert Suwaj,

03.11.2020

Rząd przygotowuje dodatkowe fundusze na drogi lokalne

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Budownictwo

Rząd chce zwiększyć dofinansowanie do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (wcześniej Fundusz Dróg Samorządowych) o 3 mld zł. A służyć temu mają zmiany w ustawie o Funduszu Dróg Samorządowych oraz niektórych innych ustaw, której projekt przyjęła we wtorek Rada Ministrów.

03.11.2020

Zachęty dla gmin i deweloperów mają przyspieszyć budownictwo

Samorząd terytorialny Budownictwo

Zwiększenie dostępności gruntów pod inwestycje mieszkaniowe, czyli ograniczenie jednej z podstawowych barier w prowadzeniu działalności inwestycyjnej - to cel przyjętego we wtorek przez rząd projektu ustawy o rozliczaniu ceny lokali lub budynków w cenie nieruchomości zbywanych z gminnego zasobu nieruchomości.

03.11.2020

Specjalny serwis pomoże w cyfryzacji planowania przestrzennego

Administracja publiczna Budownictwo Nowe technologie

Serwis o cyfryzacji zagospodarowania przestrzennego już działa - poinformowało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Na portalu udostępnione są informacje i narzędzia, które służą w szczególności jednostkom samorządu terytorialnego do realizacji zadań w zakresie cyfryzacji planowania przestrzennego.

03.11.2020

Od fryzjera do dewelopera – koronawirus znowu pozwala omijać prawo budowlane

Administracja publiczna Budownictwo Koronawirus

Wraca możliwość omijania reguł prawa budowlanego. Tym razem skorzystać z niej będzie mógł każdy przedsiębiorca, który prowadzi działalność leczniczą i dostanie zgodę wojewody, np. fizjoterapeuta, ale także kosmetyczka czy właściciel firmy dietetycznej. Z drugiej strony samorząd, który będzie chciał wybudować izolatoria, może mieć z tym kłopot.

03.11.2020

Anna Kornecka została wiceministrem rozwoju do spraw budownictwa

Administracja publiczna Budownictwo

Ministerstwo Rozwoju, Technologii i Pracy poinformowało właśnie, że już ponad tydzień temu premier Mateusz Morawiecki powołał Annę Kornecką na stanowisko podsekretarza stanu do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa. Wcześniej funkcję tę pełnił Robert Nowicki, który odszedł wraz z Jadwigą Emilewicz.

02.11.2020

Już obowiązują zmiany w planowaniu przestrzennym

Administracja publiczna Budownictwo

Ujednolicenie sposobu tworzenia i prowadzenia zbiorów i metadanych dotyczących aktów planowania przestrzennego w skali całego kraju - to cel obowiązujących od soboty przepisów o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Dzięki nim m.in. inwestor będzie mógł sprawdzić przez internet informację o przeznaczeniu potencjalnego terenu inwestycyjnego oraz jego otoczenia.

31.10.2020

Nowe prawo budowlane nie przyspieszy procedur, a te spowolniły już przed pandemią

Budownictwo

W 2019 roku, a zatem przed pandemią, gdy urzędy jeszcze działały normalnie, czas wydawania decyzji o warunkach zabudowy był dłuższy niż w poprzednich latach. Zaledwie 25 proc. decyzji dla inwestycji biurowych w miastach wojewódzkich została wydana w przepisowym terminie. Trochę lepiej było przy decyzjach o pozwoleniu na budowę.

30.10.2020

Więcej mieszkań na wynajem dla osób o niższych dochodach w ramach pakietu mieszkaniowego

Budownictwo Koronawirus

Sejm uchwalił ustawy, które wprowadzą zmiany w budownictwie społecznym, czynszowym i komunalnym. Pakiet mieszkaniowy zakłada zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem dla osób o niskich dochodach, dopłaty do czynszu dla podnajemców, wakacje czynszowe w TBS oraz większe wsparcie na budowę i zwiększoną pomoc dla gmin.

28.10.2020

Odrębna własność lokali i spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu

Budownictwo

Aktualnie nie ma obowiązku wniesienia wpisowego i udziałów przy uzyskaniu członkostwa w spółdzielni. Nie ma żadnych ograniczeń w remoncie, użyczeniu lub wynajmie lokalu, do którego ma się spółdzielcze prawo własnościowe. Jednak, gdy osoba trzecia zamierza zmienić sposób korzystania lub zmienić jego przeznaczenie (np. przeznaczyć lokal mieszkalny w bloku pod działalność usługową) wymagana jest wcześniejsza zgoda spółdzielni.

26.10.2020

Lokalizacja inwestycji celu publicznego może być ustalona na wniosek inwestora

Budownictwo

Co do zasady, rozmieszczenie inwestycji celu publicznego następuje w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Jednakże w przypadku braku planu miejscowego, lokalizację inwestycji celu publicznego ustala się w drodze decyzji na wniosek inwestora. Jeżeli organ, np. wójt nie stwierdzi niezgodności zamierzenia inwestycyjnego z przepisami prawa, to obowiązany jest wydać żądaną decyzję.

24.10.2020

Domy będą bardziej energooszczędne, ale budowa potrwa dłużej i będzie droższa

Środowisko Budownictwo

Wszystkie wnioski o pozwolenie na budowę złożone do 31 grudnia, ale nie rozpatrzone, będzie trzeba przygotować na nowo. Od tego dnia będą bowiem obowiązywać nowe, wyższe wymagania, dotyczące zużycia energii - i to z nimi musi być zgodna dokumentacja. Ministerstwo Rozwoju nie widzi problemu. Twierdzi, że nowe wymogi były już znane w 2013 roku i można się było przygotować.

16.10.2020

Dla montażu kratek wentylacyjnych ryczałt wynosi 5,5 proc.

PIT Budownictwo

Usługi związane z montowaniem wentylacji, o ile mamy do czynienia z usługami budowlanymi, podlegają opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wg stawki 5,5 proc. - wyjaśnia Rafał Styczyński z LEX Biuro Rachunkowe.

15.10.2020

Decyzja o warunkach zabudowy ważna bezterminowo, ale może wygasnąć

Administracja publiczna Budownictwo

Pod rządami ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym, w decyzjach o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu wskazywano okres ich ważności. Obecnie sytuacja wygląda inaczej, ponieważ rozstrzygnięcia te zyskały bezterminowy charakter. Oznacza to, że nie są one ograniczone terminem ważności. Ustawodawca przewidział jednak możliwość stwierdzenia ich wygaśnięcia.

12.10.2020

Nadzór budowlany bezsilny wobec COVID-owych inwestycji

Administracja publiczna Budownictwo

Zamrażająca działanie prawa budowlanego specustawa uchwalona była w dobrej intencji walki z pandemią, ale zabrakło w niej jakichkolwiek kryteriów i kontroli, co spowodowało, że z przepisu mógł skorzystać każdy kto powołał się na przeciwdziałanie COVID-19, a postanowił budować zwykłe domy - twierdzi adwokat Martyna Dyga

09.10.2020
Prawo.pl