Chodzi o rządowy projekt ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. - Ustawa ma zapewnić bezpieczeństwo obrotów i zwiększyć pozycję konsumentów nabywających mieszkania i domy - tłumaczył w Sejmie prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Większość klubów opowiedziała się w środę za projektem ustawy. Kierunek wskazany w projekcie jest dobry; jesteśmy za - wskazywała m.in. KO i Lewica. Sejm skierował projekt do Komisji Infrastruktury. Wiosek o odrzucenie rządowego projektu nie zyskał akceptacji większości posłów. Wniosku o odrzucenie projektu nie poparło 398 posłów, za było 42, od głosu wstrzymało się 4.
Składki od deweloperów
Według projektu, Deweloperski Fundusz Gwarancyjny będą zasilały składki płacone przez deweloperów. Projekt zakłada, że w przypadku otwartego rachunku powierniczego maksymalna składka wyniesie 2 proc., natomiast w przypadku zamkniętego rachunku powierniczego - 0,2 proc. Wskazano, że faktyczna wysokość stawki będzie określana w rozporządzeniu, co zapewni elastyczność oraz możliwość odpowiedniego reagowania na zmieniające się warunki rynkowe. Napisano, że składka na Fundusz odprowadzana będzie przez dewelopera od wpłat dokonywanych przez nabywcę na Mieszkaniowy Rachunek Powierniczy (MRP).
Czytaj: Ustawa deweloperska podwyższy koszty mieszkań, by lepiej chronić kupujących>>
Projekt przewiduje, że nabywca nowego mieszkalnia będzie mógł odmówić dokonania odbioru ze względu na istotne wady lokalu. Doprecyzowana ma być procedura odbioru mieszkania wraz z określeniem konsekwencji nieusunięcia wady w wyznaczonym przez konsumenta terminie. Deweloper będzie miał obowiązek przekazać prospekt informacyjny osobie kupującej mieszkanie. Dotychczas prospekt był wydawany na żądanie osoby zainteresowanej zawarciem umowy deweloperskiej.
Cena promocyjna: 139.29 zł
|Cena regularna: 199 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 159.2 zł
Projekt przewiduje też m.in. prawa i obowiązki stron umowy deweloperskiej w przypadku ogłoszenia upadłości banku prowadzącego MRP. Doprecyzowane mają być zasady dokonywania przez nabywcę wpłat na MRP, przepisy dotyczące zasad uprawnień kontrolnych banku oraz zasad dokonywania wypłat z MRP na rzecz dewelopera.
Dotychczasowe przepisy niewystarczające
Prezes UOKiK podczas debaty nad projektem przypomniał, że 9 lat temu weszły w życie przepisy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, w których po raz pierwszy podjęto próbę prawnego zabezpieczenia nabywców kupujących na rynku pierwotnym lokale mieszkalne lub domy jednorodzinne. - Po 9 latach funkcjonowania obecnych przepisów wiemy, że pomimo korzystnych rozwiązań, wciąż nie są one wystarczające i nie zapewniają nabywcom pełnej gwarancji uzyskania prawa własności mieszkania lub domu w sytuacji ewentualnych problemów z budową a ni nie gwarantują, że nabywcy otrzymają z powrotem w pełni wpłacone środki, w przypadku, gdy nie dojdzie do przeniesienia na nich prawa własności - mówił Chróstny.