UOKiK: rok 2021 rekordowy dla fuzji i przejęć firm

Rynek Prawo gospodarcze

Miniony rok był rekordowy pod względem fuzji i przejęć przedsiębiorców. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał 300 decyzji, czyli 57 więcej niż rok wcześniej i prowadził 376 postępowań z zakresu kontroli koncentracji. Wśród wydanych rozstrzygnięć było 295 zgód na transakcje, cztery decyzje warunkowe i jeden zakaz koncentracji.

08.02.2022

Weto wspólnoty skutecznie zablokuje sprzedaż alkoholu w budynku

Nieruchomości

Bez zgody wspólnoty mieszkaniowej restaurator czy właściciel sklepu nie ma praktycznie żadnych szans na sprzedaż alkoholu w lokalu użytkowym położonym w budynku wielorodzinnym. Nie dostanie bowiem zezwolenia, a przepisy są bardzo rygorystyczne. Odwoływanie się do sądu też nic nie pomoże. Wyrokiem nie "przymusi się" właścicieli do zmiany zdania.

08.02.2022

Michał Wiśniewski nowym wiceministrem od gospodarki niskoemisyjnej i nieruchomości

Administracja publiczna

W poniedziałek Michał Wiśniewski został nowym podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Będzie odpowiadał za gospodarkę niskoemisyjną oraz nieruchomości. Wcześniej był m.in. zastępcą dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Jest również członkiem rady nadzorczej Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego S.A. w Broniszach.

07.02.2022

BCC: Niech NIK sprawdzi warunki przejęcia Grupy Lotos przez Orlen

Rynek Prawo gospodarcze

Business Centre Club skierował wniosek do prezesa Najwyższej Izby Kontroli o kontrolę doraźną warunków przejęcia Grupy Lotos przez Orlen oraz planowanej transakcji sprzedaży części aktywów Lotosu Saudi Aramco, koncernowi MOL i firmie Unimot. Według BCC, z punktu widzenia interesu Skarbu Państwa ta transakcja nie ma jakiegokolwiek uzasadnienia.

07.02.2022

Oszuści podszywają się pod Urząd Patentowy i żądają opłat za rejestrację znaków

Rynek Prokuratura Prawo gospodarcze

Lawinowo rośnie liczba przypadków prób wyłudzenia pieniędzy od firm, które rozpoczęły proces rejestracji znaków towarowych w Urzędzie Patentowym RP. Rozsyłane są decyzje wyglądające na wiarygodne, z zastrzeżeniem, że potrzebne jest uiszczenie kilkuset euro, by dokończyć proces. W decyzji wymienia się nazwisko osoby, która faktycznie pracuje w tym urzędzie. 

07.02.2022

Pandemia wpływa na ubezpieczenie kosztów rezygnacji z wyjazdów

Rynek i konsument Finanse Koronawirus

Klient, który z wyprzedzeniem wykupi przelot czy imprezę turystyczną, a w dniu wyjazdu będzie objęty kwarantanną, przeważnie utraci wpłacone pieniądze. Chyba że się ubezpieczy. Nie każde towarzystwo jednak ma taką ofertę, i czasem w umowach czają się pułapki. Przy kupnie polisy warto dokładnie sprawdzić, jaki jest poziom zwrotu poniesionych kosztów.

05.02.2022

RPO: Chorujący na covid skarżą się na banki

Finanse Koronawirus

Do biura Rzecznika Praw Obywatelskich wpływają skargi obywateli na praktyki instytucji finansowych wobec klientów, którzy wskutek zachorowania na COVID-19 zmagają się z ciężkimi powikłaniami i nie są w stanie realizować w terminie swoich zobowiązań. Tymczasem klientom banków przepisy dają możliwość zabezpieczenia się przed konsekwencjami przedłużającej się choroby, uniemożliwiającej im osobistą wizytę w banku, o czym wie niewiele osób

04.02.2022

Nowe warunki techniczne dla budynków mogą zablokować inwestycje

Budownictwo

Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje nad nowymi i teoretycznie lepszymi warunkami technicznymi dla budynków. Problem jednak w tym, że nie zawsze usprawnią one budowę, a wręcz przeciwnie - często ją zablokują. Co gorsza, planowane rozwiązania mogą wywindować ceny nowych mieszkań w górę - biją na alarm deweloperzy, architekci oraz eksperci rynku nieruchomości.

04.02.2022

Polska i Czechy podpisały porozumienie w sprawie kopalni Turów

Premier Mateusz Morawiecki i szef rządu Czech Petr Fiala podpisali w czwartek międzyrządową umowę w sprawie funkcjonowania kopalni węgla brunatnego Turów. Umowa przewiduje dokończenie przez Polskę budowy bariery zapobiegającej odpływowi wód podziemnych, wału ziemnego. Jeśli Polska zapłaci 35 mln euro rekompensaty, Czechy wycofają wtedy skargę z TSUE.

03.02.2022

Rzecznik MŚP: nie każdy może kontrolować, czy ceny w sklepie spadły

Podatki i opłaty lokalne Rynek i konsument

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców uważa, że obniżki VAT nie dają w żadnym razie bezpośredniego uprawnienia do wiążącego urzędowego przesądzania czy cena zastosowana przez sprzedawcę jest właściwa, mimo nawoływania społeczeństwa do kontroli cen w sklepach.

03.02.2022

Fundusz Edukacji Finansowej - będą miliony na edukację

Finanse

Fundusz Edukacji Finansowej przejdzie spod nadzoru Rady Edukacji Finansowej do dyspozycji Ministra Finansów. Obecnie dysponuje środkami przekraczającymi 100 mln złotych, z których w praktyce nie można korzystać, ze względu na wątpliwości prawne dotyczące dopuszczalności dokonywania wydatków z tego funduszu.

03.02.2022

Jest projekt - posiadacze polisolokat będą lepiej chronieni przed ryzykiem

Finanse

Szykuje się wprowadzenie ograniczeń i wymogów dotyczących działalności lokacyjnej ze środków ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych, analogicznych do tych, które od lat są stosowane na rynku funduszy inwestycyjnych otwartych. Proponowane regulacje mają zmniejszyć poziom ryzyka inwestycyjnego.

02.02.2022

Ponad 2,8 tys. sprawozdań o terminach płatności przedsiębiorców wpłynęło do MRiT

Rynek Prawo gospodarcze Finanse

Do 31 stycznia br. do Ministerstwa Rozwoju i Technologii wpłynęło 2878 sprawozdań dotyczących terminów płatności firm w 2021 r. Obowiązek składania sprawozdań wynika z nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych. Celem przepisów jest wyegzekwowanie stosowania reguły fair play w zakresie określania terminów płatności.

02.02.2022

System kaucyjny może się potknąć o własne nogi

Zaproponowany przez Ministerstwo Klimatu system kaucyjny ma obejmować tylko szklane butelki wielorazowego użytku i butelki plastikowe po napojach określonej pojemności. Eksperci wskazują na ryzyka wynikające z tego, że opakowania ma zbierać na rynku kilku operatorów. A przedsiębiorców prowadzących sklepy o powierzchni powyżej 100 m.kw. niepokoi zakres obowiązków, jaki narzuca projekt ustawy.

02.02.2022

Uszczelnianie zakazu handlu w niedziele, to jak walka z wiatrakami

Rynek i konsument Prawo pracy Prawo gospodarcze

Od 1 lutego obowiązują przepisy likwidujące furtkę pozwalającą na handel w niedziele. Pojawiają się już jednak kolejne "patenty" na omijanie prawa. Wystarczy, że pracownik sklepu otrzyma jedną akcję i już stanie się współwłaścicielem sklepu i może sprzedawać. Eksperci nie mają wątpliwości, że tego typu zakazy to droga donikąd. Zabawa w kotka i myszkę.

01.02.2022

UOKiK: Sklepy niesłusznie nie chcą sprzedać mięsa

Rynek i konsument

Sieci handlowe i duże zakłady mięsne nie odmawiają bez uzasadnionego powodu przyjmowania bezpiecznego dla ludzi mięsa ze zdrowych zwierząt hodowanych w strefach, gdzie występują przypadki ASF. Dwie sieci – Biedronka i Dino – zmieniły swoje praktyki po interwencji prezesa UOKiK.

31.01.2022

Uchwała o polisolokatach może wpływać na bieg przedawnienia w sprawch frankowych

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe Nieruchomości

Uchwała Sądu Najwyższego dotycząca tzw. polisolokat może mieć zastosowanie w coraz większej liczbie spraw frankowych. Sądy przy jej pomocy mogą uznawać roszczenia banków za przedawnione. Ma to kolosalne znaczenie zwłaszcza dla zaawansowanych, dawno wszczętych spraw. Może ona też ujednolicić orzecznictwo w tych sprawach.

31.01.2022

Fundusz remontowy we wspólnocie - składka od metra to niewłaściwa praktyka

Prawo cywilne Nieruchomości

Wspólnoty mieszkaniowe często uzależniają wysokość składki na fundusz remontowy od powierzchni użytkowej lokalu, a to jest poważny błąd. Właściciele lokali powinni brać pod uwagę wysokość udziału w nieruchomości wspólnej - stwierdził Sąd Apelacyjny w Warszawie i uchylił uchwałę w tej sprawie. Są jednak opinie, że prawo powinno pozostawić to do decyzji współwłaścicieli.

29.01.2022

RODO - firmy słono płacą za naruszenie unijnego rozporządzenia

RODO

Suma kar nałożonych przez Urząd Ochrony Danych Osobowych z tytułu RODO przekroczyła 2 mln euro. Najwyższa do tej pory kara wyniosła przeszło 600 tys., a średnia to 79 tys. euro - wynika z opublikowanej w piątek analizy. Od wejścia w życie unijnego rozporządzenia o RODO do UODO zgłoszono ponad 20 tys. skarg.

28.01.2022