Likwidując jednoosobową działalność gospodarczą trzeba zadbać o formalności

Małe i średnie firmy

Czynniki często niezależne od przedsiębiorcy, takie jak inflacja, rosnące raty kredytu, powodują, że zaczyna zdawać sobie sprawę, że dalsze prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej związane będzie wyłącznie z ponoszeniem strat. Wówczas jedynym wyjściem może być dla niego zamknięcie firmy - piszą Katarzyna Wojarska-Aleksiejuk, adwokat oraz Paweł Żujewski, prawnik.

01.07.2022

Senat poparł ustawę wprowadzającą system certyfikatów dla morskiej energetyki wiatrowej

Środowisko Prawo AI Prawo gospodarcze

Senat poparł w czwartek ustawę wprowadzającą system certyfikacji odpowiednich wymagań w zakresie bezpieczeństwa i ochrony środowiska na poszczególnych etapach budowy morskich farm wiatrowych i urządzeń do wprowadzania z nich mocy. Nadzór i certyfikację będą wykonywać tzw. uznane organizacje z odpowiednim upoważnieniem.

30.06.2022

Nowe rozporządzenie umożliwi pozyskanie z KRS danych o spółkach

Spółki RODO

Do konsultacji trafił właśnie projekt rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie wniosków składanych do Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Chodzi o sprawdzenie uprawnień do pozyskania informacji z rejestru, np. co do statusu osoby fizycznej lub osoby prawnej w podmiotach wpisanych do rejestru.

30.06.2022

Samolot nie wystartował o czasie - po odszkodowanie do biura podróży

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo europejskie

Obecne wakacje zapowiadają się burzliwie dla pasażerów samolotów. Strajki, odwołania lotów, opóźnienia, problemy z odbiorem bagażu. Problemy są już teraz, a może być jeszcze gorzej. Pasażerowie, którzy uczestniczą w zorganizowanej imprezie turystycznej, w razie problemów z lotem w pierwszej kolejności powinni zwrócić się do organizatora turystyki.

30.06.2022

Od 1 lipca nabywcy mieszkań lepiej chronieni, ale uderzy to ich po portfelach

Rynek i konsument Budownictwo

Od piątku zmienią się zasady zakupu mieszkań oraz domów na rynku pierwotnym. Teoretycznie klienci deweloperów będą lepiej chronieni, ale za bezpieczeństwo mogą zapłacić wyższymi cenami mieszkań. Przez dwa lata też wielu deweloperów będzie budowało mieszkania na starych zasadach. Nowe przepisy pełne są też nieprecyzyjnych i niedookreślonych regulacji.

30.06.2022

Decyzje dotyczące środowiska bez sądowej kontroli - skargi na naruszenia konwencji

Środowisko Administracja publiczna

Polscy obywatele nie mogą skarżyć do sądów wielu planów i programów, które mają wpływ na zdrowie ludzi i środowisko przyrodnicze. Z tego powodu organizacje przyrodnicze uważają, że jest to niezgodne z Konwencją z Aarhus i złożyły skargi w tej sprawie. Liczą, że ewentualne zalecenia mogą mieć znaczenie w postępowaniach przed sądami krajowymi oraz na szczeblu europejskim.

29.06.2022

Klimatyzacja przyniesie ulgę w upały, ale instalacja wymaga zezwolenia

Nieruchomości

Afrykańskie upały powoli stają się normą. Mieszkania nagrzewają się od promieni słonecznych a otwieranie okien na nic się zdaje. Rozwiązaniem, które może pomóc w pokonaniu upałów jest montaż klimatyzacji. Mieszkańcy bloków mogą skorzystać z tego rozwiązania pod warunkiem, że spełnią kilka warunków formalnych i dojdą do porozumienia z sąsiadami.

28.06.2022

Rząd chce ratować inwestycje - pracuje nad ustawową waloryzacją kontraktów

Zamówienia publiczne Budownictwo Prawo gospodarcze

Tak złej sytuacji na rynku nie było od dawna. Z powodu szybujących w górę kosztów realizacja wielu inwestycji staje pod znakiem zapytania. Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje więc nad przepisami przewidującymi waloryzację niektórych kontraktów w ramach zamówień publicznych. Tymczasem przedsiębiorcy chcą, by objęła ona wszystkie typy umów.

28.06.2022

Frankowicze przedsiębiorcy zaczynają wygrywać w sądach

Prawo cywilne Kredyty frankowe

O ile wyroki o nieważności kredytów frankowych stały się praktycznie normą dla konsumentów, to droga do tego celu przedsiębiorców dopiero się kształtuje. Pojawiają się jednak już pierwsze jaskółki zmian i zapadają pierwsze prawomocne wyroki w sprawach frankowych dotyczących firm. Przyczyniła się do tego niedawna uchwała Sądu Najwyższego.

28.06.2022

Zarządzanie ryzykiem compliance - kolejny wykład Akademii Compliance Oficera już 1 lipca

Compliance

Zarządzanie ryzykiem compliance to temat drugiego wykładu, który odbędzie się 1 lipca w ramach „Akademia Compliance Oficera”. Akademia to projekt szkoleniowy obejmujący serię webinarów, podczas których zostaną omówione najważniejsze wyzwania stojące przed compliance oficerami, właściwe wybranym, ważnym obszarom prawnym i praktycznym, takim jak np. AML, RODO, cyberbezpieczeństwo czy whistleblowing.

27.06.2022

Taniego węgla z importu nie będzie. Rekompensaty trafią do spółek skarbu państwa

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Przepisy ustawy o rekompensatach do węgla są niekorzystne dla firm. Składy węgla będą czekać na dopłaty nawet trzy miesiące. Gdy suma wniosków o nie przekroczy 3 miliardy złotych, przedsiębiorcy dostaną nie tysiąc złotych, a proporcjonalnie mniej. Rozsądni nie zaryzykują więc gry w węglową ruletkę. W efekcie rząd dopłaci głównie do polskiego węgla i do spółek Skarbu Państwa

27.06.2022

Nie tylko domy do 70 mkw., ale wszystkie wille bez pozwolenia? Duże ryzyko

Administracja publiczna Budownictwo

Większe domy, nie tylko te do 70 mkw., także mają być budowane na uproszczonych zasadach i bez pozwolenia na budowę. W ten sposób politycy chcą zjednać sobie wyborców, ale, czy to się uda? Wbrew pozorom budowa bez formalności to żadne uproszczenie. Raczej kolejny przykład przerzucania ryzyka na inwestora, ale nie tylko na niego. Na zmianach ucierpią jego sąsiedzi. Szybko nie pozbędą się "gargamela" zza płotu.

25.06.2022

Firmy płacą za wywóz śmieci, nawet jeśli ich nie wytwarzają, a gminy nie chcą z tego zwalniać

Samorząd terytorialny Odpady Prawo gospodarcze

Właściciele biur, usług, gabinetów lekarskich, kancelarii prawnych muszą płacić za odbiór wszystkich frakcji odpadów, nawet jeżeli nie każdą wytwarzają. Jedyny sposób na zmniejszenie rachunków to ograniczenie częstotliwości przyjazdu śmieciarki. Problem w tym, że wcześniej rada gminy musi podjąć uchwałę w tej sprawie, a te nie chcą tego robić.

24.06.2022

Centralny Port Komunikacyjny w rękach Ministerstwa Rozwoju

Prawo gospodarcze

W czwartek Sejm nie poparł uchwały Senatu o odrzuceniu noweli ustawy, która sprawy związane z przygotowaniem i realizacją Centralnego Portu Komunikacyjnego oraz inwestycji towarzyszących przekazuje z ministerstwa infrastruktury do rozwoju. Ponadto pełnomocnik rząd do CPK przejmie nadzór nad Przedsiębiorstwem Państwowym "Porty Lotnicze".

23.06.2022

To już są ostatnie wakacje, kiedy wolno wykorzystać bon turystyczny

Pomoc społeczna Rynek i konsument

Wakacje to najlepszy moment, by wykorzystać bon turystyczny. Na blisko 4,3 mln uprawnionych osób, wciąż nieaktywnych jest 895 tys. bonów. Od sierpnia 2020 r. za pomocą bonu rodzice mogą płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne na terenie Polski. Warto się pospieszyć, bo jego ważność upływa 30 września. Po tym terminie nie będzie można nim opłacić wypoczynku ani pobytu w hotelu.

23.06.2022

Wakacje dla konsumentów - samozatrudnionemu bank może nie zawiesić kredytu

Rynek i konsument Budownictwo Finanse

Tysiące samozatrudnionych mogą nie mieć żadnej szansy na skorzystanie z zapowiadanych przez rząd wakacji kredytowych. Chodzi o osoby, które kupiły mieszkanie na firmę i raty kredytowe wrzucają w koszty prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Prawo do wakacji kredytowych będzie przysługiwało bowiem tylko konsumentom, a przedsiębiorców do nich się przecież nie zalicza.

23.06.2022

MS szykuje rewolucję - poszkodowany zyska status konsumenta

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Finanse

Ministerstwo Sprawiedliwości planuje ważną zmianę dla ubezpieczycieli i poszkodowanych, np. w wypadkach komunikacyjnych. Chce, by wbrew uchwale Sądu Najwyższego, poszkodowani zyskali status konsumenta. Obecnie konsumentem jest osoba fizyczna dokonująca czynności prawnej niezwiązanej z wykonywaną przez nią działalnością gospodarczą, a poszkodowany nie jest stroną umowy ubezpieczeniowej.

22.06.2022

Rząd przyjął przepisy, które mają pomóc sfinansować inwestycje z KPO

Finanse Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Rząd zaakceptował zmiany w trzech tarczach finansowych. Dzięki temu ma nie zabraknąć środków w okresie przejściowym na inwestycje realizowane w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Specyfika wdrażania i finansowania KPO polega na przekazywaniu unijnych środków w transzach, uzależnionych od osiągania przez państwa członkowskie tzw. kamieni milowych. Rozwiązanie to powoduje konieczność zapewnienia finansowania przejściowego.

21.06.2022

Ustawa mająca przeciwdziałać kradzieży spółek już obowiązuje

Wymiar sprawiedliwości Spółki

We wtorek 21 czerwca weszły w życie przepisy mające zapobiegać tzw. kradzieży spółek, są już z podpisem prezydenta. Nowe rozwiązania mają dać przedsiębiorcom narzędzie pozwalające im podjąć obronę przed procederem „kradzieży spółek”. To przestępstwo polegające na zmianie wpisów w Krajowym Rejestrze Sądowym na podstawie sfałszowanych dokumentów.

21.06.2022