Klient kupujący polisę w banku będzie lepiej chroniony

Finanse Banki Ubezpieczenia

Komisja Nadzoru Finansowego zmieniła swoje rekomendacje dotyczące dobrych praktyk chroniących klientów banków przed zakupem ubezpieczeń. Bank musi zapewnić swoim klientom produkty ubezpieczeniowe o odpowiedniej wartości. Pewna część składki powinna być przeznaczona na ich ochronę. KNF oczekuje, że banki dostosują się do rekomendacji do 1 lipca 2025 r.

11.07.2023

To, ile kosztują mieszkania będzie można sprawdzić na Portalu Cen Mieszkań

Finanse Nieruchomości

W poniedziałek, 10 lipca, Rada Ministrów przyjęła przepisy, dzięki którym powstanie dostępny dla wszystkich Portal Cen Mieszkań. Znajdą się w nim statystyki dotyczące cen transakcyjnych mieszkań i domów jednorodzinnych w różnych regionach kraju. Portal Cen Mieszkań będzie prowadzony przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

10.07.2023

Urząd Regulacji Energetyki, co się zmieniło po odwołaniu stanu zagrożenia pandemią

Administracja publiczna Spółki Małe i średnie firmy Energetyka

Urząd Regulacji Energetyki informuje, że w związku z odwołaniem stanu zagrożenia epidemicznego zmieniają się procedury administracyjne oraz terminy. Na stare tory wraca również kontakt z urzędem oraz ubieganie się o koncesje. Zmiany dotyczą również rynku paliw ciekłych oraz odnawialnych źródeł energii.

10.07.2023

UOKiK stawia firmom zarzuty za nieprawidłowe oznaczanie promocji

Rynek i konsument

Zalando, Media Markt, Sephora, Glovo - to firmy, które jako pierwsze usłyszały zarzuty związane z nieprawidłowym oznaczaniem promocji na mocy nowych przepisów, które zaczęły obowiązywać na początku roku. Za wprowadzanie klientów w błąd i naruszenie zbiorowych interesów konsumentów przedsiębiorcom grozi kara nawet w wysokości 10 proc. rocznego obrotu.

10.07.2023

Pół miliona mieszkań bez prawa do gruntu, bo rząd nie wywiązał się z obietnicy

Budownictwo

Tysiące spółdzielców mieszka w blokach bez prawa do gruntu. Skala problemu jest ogromna - dotyczy pół miliona lokali w 100 spółdzielniach. Od lat Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Senat obiecują, że pomogą. Powstały nawet projekty prostujące sytuację prawną tych nieruchomości, ale prace nad tymi przepisami toczą się w ślimaczym tempie. Szanse, że zakończą się przed upływem tej kadencji Sejmu są już praktycznie równe zeru.

10.07.2023

Powikłania po chorobie na urlopie? Nie każda polisa zapewni ochronę

Turystyka

Przy zawieraniu umowy ubezpieczenia podróżnego ubezpieczyciele pytają klienta, czy choruje przewlekle. To ważne pytanie, gdyż bardzo często w podstawowym wariancie polisy z ochrony wyłączone są zaostrzenie i następstwa chorób przewlekłych. Można je objąć ochroną dopiero po zapłacie dodatkowej składki, co przeważnie jest dość kosztowne.

08.07.2023

Sejm pracował nad kaucjami, projekt wraca do komisji

Środowisko Prawo gospodarcze

W czwartek, 6 lipca, odbyło się w Sejmie pierwsze czytanie ustawy kaucyjnej. Jej wprowadzenie ma być szansą na uniknięcie wysokich opłat za niewywiązanie się z wymaganych przez UE poziomów recyklingu opakowań po napojach. Doda jednak przedsiębiorcom nowych, kosztownych obowiązków.

07.07.2023

Ustawa o konsumenckiej pożyczce lombardowej opublikowana

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Ustawa o konsumenckiej pożyczce lombardowej ogranicza m.in. maksymalną wysokość pobieranych odsetek do poziomu, który jest określony w Kodeksie cywilnym. Wysokość kosztów pozaodsetkowych, jakie będą mogły pobierać lombardy, będzie zależeć od długości umowy; ich maksymalna wysokość jednak nie będzie mogła przekroczyć 45 proc.

07.07.2023

Nowe przepisy mają pomóc firmom i zastopować nadgorliwe sądy  

Prawo cywilne

W sprawach własności intelektualnej sędziowie podobno mają zbyt chętnie sięgać po instrumenty zabezpieczenia roszczeń, co wielu przedsiębiorcom psuje biznes – uznali posłowie i od lipca zmienili przepisy w tym zakresie. Na skutek nowelizacji zabezpieczenia roszczeń w takich sprawach nie znikną, ale oskarżanym ma być łatwiej się bronić.

07.07.2023

Prowadzenie działalności nieewidencjonowanej - znów do zmiany

Prawo gospodarcze

Do Sejmu trafiła właśnie kolejna propozycja zmian prowadzenia nieewidencjonowanej działalności gospodarczej. Projekt zakłada, że zostanie wprowadzona roczna - a nie, jak obecnie, miesięczna - kwota przychodu, do której będzie można prowadzić ten rodzaj działalności. Co istotne, przepisy w tym zakresie zmieniły się... zaledwie kilka dni temu.

06.07.2023

Zmienią się zasady gospodarowania państwową ziemią rolną

Nieruchomości

Osoby fizyczne lub prawne, prowadzące gospodarstwo rolne będą mogły kontynuować działalność gospodarczą, chociaż będą miały długi. Krajowy Ośrodek Rozwoju Rolnictwa wykupi od nich w całości lub części zadłużoną nieruchomość, a następnie im wydzierżawi. W czwartek 6 czerwca odbędzie się pierwsze czytanie przepisów w tej sprawie

06.07.2023

Klauzule niedozwolone podstawą skarg nadzwyczajnych rzecznika finansowego do SN

Banki Kredyty

Rzecznik finansowy złożył do Sądu Najwyższego cztery skargi nadzwyczajne. Dotyczą one spraw, w których zdaniem rzecznika doszło do rażącego naruszenia interesów klientów podmiotów rynku finansowego. Trzy skargi dotyczą klientów banków – kredytobiorców hipotecznych, natomiast jedna dotyczy dłużniczki Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego i pożyczki.

06.07.2023

W prawie zamówień publicznych jednak nie wszystko działa dobrze

Zamówienia publiczne Prawo gospodarcze

Prawo zamówień publicznych szwankuje i wymaga pilnej naprawy. Trzeba zmienić i uściślić kwestie związane z warunkami udziału w postępowaniu i wykluczeniem z niego. Brakuje limitu kar umownych czy chociażby regulacji dotyczącej odszkodowań. Poprawek wymagają też zasady stosowania aukcji elektronicznej - twierdzą prawnicy.

06.07.2023

Rolnicy muszą spieszyć się z wnioskami o dopłaty

Rynek

Już tylko do 14 lipca rolnicy mogą składać wnioski o przyznanie dopłat do zakupu nawozów. Są one przeznaczone na dofinansowanie zakupu nawozów mineralnych innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez, które producent rolny nabył między 16 maja 2022 r. a 31 marca 2023 r. Wysokość pomocy nie może też przekroczyć konkretnych progów.

05.07.2023

Już za rok formalności budowlane tylko cyfrowo, będzie paraliż

Budownictwo Prawo AI

Od 1 października 2024 r. wszystkie formalności budowlane będą tylko cyfrowe. W środę w sejmowej Komisji Infrastruktury odbędzie się pierwsze czytanie dużej noweli prawa  budowlanego. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że "rzutem na taśmę" projekt zostanie uchwalony przez Sejm jeszcze w tej kadencji. Wprowadzenie tak szybkiej całkowitej cyfryzacji budzi obawy ekspertów. Ich zdaniem formalności papierowe powinny pozostać, jako alternatywa.

05.07.2023

Czynsze w blokach rosną, bo nie wszyscy mają zamrożone ceny prądu

Nieruchomości Energetyka

Nie wszyscy mieszkańcy spółdzielni i wspólnot mają zamrożone ceny prądu do końca tego roku. Przepisy wyłączyły spod ochrony tych, którzy mieli zawarte umowy z gwarancją stałej ceny. Te jednak wygasają i mieszkańcy dostają pisma z podwyżką opłat z powodu wzrostu cen prądu dostarczanego do obsługi wind i oświetlenia klatek. Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych RP apeluje o objęcie ochroną wszystkich mieszkańców. Projekt trafił do parlamentarzystów.

04.07.2023

Będzie dodatkowe rządowe wsparcie dla sektora zbożowego

Prawo gospodarcze

Projekt zmian w rozporządzeniu przyznającym wsparcie producentom rolnym, którzy ucierpieli na skutek masowego importu ziarna z Ukrainy, zakłada przyznanie dodatkowych środków wsparcia dla rolników. Wydłużony ma zostać również termin na składanie wniosków o pomoc oraz termin sprzedaży zbóż, rzepaku lub rzepiku objętego pomocą.

03.07.2023

Kredyt 2 proc. - kto i na jakich zasadach otrzyma

Kredyty Nieruchomości

Przepisy, dzięki którym będzie można kupić mieszkanie za kredyt o niskim oprocentowaniu wynoszącym 2 proc. weszły w życie 1 lipca. Nowe uregulowania przewidują, że dopłata do rat będzie przysługiwać przez 10 lat. Nabywca pierwszego mieszkania będzie miał przy tym dowolność, jeśli chodzi o jego standard i położenie – przy kupnie nie będzie obowiązywał limit ceny jednego mkw.

03.07.2023

Miały być sztywne terminy, zostanie miesięczne vacatio legis

Prawo gospodarcze

Zamiast dwóch zmian w roku, miesięczne vacatio legis przed wejściem w życie przepisów wpływających na działalność gospodarczą – tak wygląda ostateczna propozycja resortu rozwoju w projekcie nowelizacji ustawy. Prawnicy oceniają jednak, że miesiąc to i tak za mało, by być na bieżąco przy tak licznych zmianach. Wyjątki zostały też określone nieostro, przez co mogą być nadużywane.

03.07.2023