Zabezpieczenia w sprawach frankowych z Getin Noble Bankiem budzą wątpliwości

Kredyty frankowe

Frankowicze procesujący się z Getin Noble Bankiem, którzy otrzymali wcześniej zgodę sądu na zawieszenie spłat rat kredytu, stoją przed dylematem, czy muszą powrócić do spłacania rat czy też nie. Zdania na ten temat są podzielone nawet wśród pełnomocników. Istotne jest również to, czy frankowicz spłacił już kapitał i rozliczył się z niego z bankiem, czy pozostała mu wierzytelność do spłacenia.

02.08.2023

Energetyczna ustawa osłonowa procedowana ekspresowo i bez konsultacji

Energetyka

Nowa wersja ustawy o o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej wprowadza nie tylko rozwiązania osłonowe, ale również dodatkowe obciążenia dla przedsiębiorstw, a ze względu na pilny tryb procedowania nie była nawet poddana konsultacjom - alarmuje Konfederacja Lewiatan. Eksperci wskazują również, że - wbrew założeniom - nowe przepisy nie wdrażają prawidłowo prawa unijnego.

01.08.2023

Likwidacja użytkowania wieczystego do gruntów komercyjnych opublikowana

Nieruchomości

Przez rok, firmy będą mogły składać wnioski o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntów komercyjnych we własność. To drugi etap reformy. Kilka lat temu na gruntach uwłaszczyli się właściciele domów oraz mieszkań. Jednak dla przedsiębiorstw nie będzie przekształcenia z mocy prawa, ale na wniosek. Przepisy w tej sprawie zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw.

01.08.2023

Program regulacyjny ma poprawić sytuację przedsiębiorców, ale w praktyce niewiele zmieni

Rynek Prawo gospodarcze

Resort rozwoju proponuje, by przeprowadzać rewizję prawa wpływającego na działalność gospodarczą cyklicznie, co cztery lata, w formie oficjalnego dokumentu. Prawnicy oceniają jednak, że nie wpłynie to realnie ani na jakość tworzonego prawa, ani na poprawę sytuacji przedsiębiorców - głównie ze względu na częstotliwość przeprowadzania analiz i brak sankcji za ewentualne niedopełnienie tego obowiązku.

01.08.2023

Zapobieganie kradzieży spółek działa tylko w teorii

Spółki

Od ponad roku funkcjonuje usługa newslettera Krajowego Rejestru Sądowego, która miała pomóc przedsiębiorcom zwiększyć kontrolę nad ewentualnymi niepożądanymi zmianami, które były wprowadzane do systemu bez ich wiedzy. I choć prawnicy oceniają, że sam pomysł był dobry, to rozwiązanie nie działa w praktyce, bo niewiele osób w ogóle z niego korzysta. Konieczne są również dalsze zmiany, bo sam newsletter nie zapobiegnie kradzieżom spółek.

31.07.2023

W przeciwieństwie do kredytobiorców, nadzór finansowy nie widzi problemów z WIBOR-em

Banki Kredyty

Komisja Nadzoru Finansowego uważa, że WIBOR posiada zdolność do pomiaru rynku oraz realiów gospodarczych, do których pomiaru został powołany. Pełnomocnicy kredytobiorców obawiają się jednak, że opinia nadzoru zaszkodzi posiadaczom kredytów w złotówkach w dochodzeniu swoich praw przed sądami. W ich opinii ocena KNF jest lakoniczna, ogólna i nie przedstawia żadnych argumentów, które pozwoliłyby na obalenie zarzutów co to tego, że wskaźnik WIBOR jest pozbawiony obiektywizmu.

29.07.2023

Resort sprawiedliwości chce regulować franczyzę na ostatnią chwilę

Rynek Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów właśnie został wpisany projekt nowelizacji kodeksu cywilnego oraz prawa własności przemysłowej, który zakłada uregulowanie franczyzy w przepisach ustawowych. Problem jednak w tym, że – choć o potrzebie zmian mówiło się od kilku lat – działania podjęto dopiero pod sam koniec kadencji. Otwarte więc pozostaje pytanie, czy nowe prawo zostanie przyjęte.

28.07.2023

Lex knebel na finiszu w Sejmie, strategiczne inwestycje wbrew woli mieszkańców

Środowisko Administracja publiczna Budownictwo

Strategiczne inwestycje będzie można realizować bez zgody gmin i lokalnych społeczności. Takimi inwestycjami będą m.in. Centralny Port Komunikacyjny, Pałac Saski czy odbudowa kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie. Mimo ostrych protestów prawie 100 organizacji pozarządowych, prace nad tzw. lex knebel, autorstwa rządu, są już na finiszu. Nowe przepisy dają zielone światło do realizacji, często kontrowersyjnych przedsięwzięć, w majestacie prawa. 

28.07.2023

Barometr Prawa 2023: Ustawodawca bije kolejne rekordy w produkcji prawa

Prawnicy

Niemal 20 tys. stron maszynopisu aktów prawnych w ciągu zaledwie sześciu miesięcy - tyle nowego prawa powstało w pierwszym półroczu 2023 r. To wzrost o prawie 35 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2022 r. Jeśli ta dynamika się utrzyma, do końca roku zostanie pobity kolejny rekord z 2016 r. Alarmująca jest zwłaszcza rosnąca liczba przyjmowanych rozporządzeń, których nie trzeba konsultować.

27.07.2023

Odpady rzadziej płoną, ale szara strefa wciąż groźna

Odpady

Szara strefa w odpadach w Polsce ma się wciąż dobrze mimo, że kilka lat temu zmieniono przepisy, by ukrócić patologie. Eksperci uważają, że pozbycie się mafii śmieciowej jest możliwe. Trzeba jednak realnie, a nie tylko na papierze, wzmocnić inspekcję ochrony środowiska oraz zacząć właściwie wykorzystywać bazę danych o odpadach. I jedno, i drugie, choć ciągle poprawia się przepisy, wciąż szwankuje.

27.07.2023

Frankowicze Getin Noble Bank nie mają jak zgłosić potrącenia

Banki Kredyty frankowe

Frankowicze z Getin Noble Bank nie mogą zapomnieć o zgłoszeniu do Krajowego Rejestru Zadłużonych. Uniemożliwi to syndykowi wystąpienie z powództwem o zwrot kapitału. Jest to więc najważniejsza czynność, jaką powinien wykonać każdy kredytobiorca. Tymczasem nie jest to takie proste. W KRZ nie ma żadnej przeznaczonej do tego rubryki. Prawnicy mają jednak swoje sposoby.

26.07.2023

UOKiK: Kontrole nie wykazały zmowy cenowej na rynku skupu malin

Rynek Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów skontrolował pięciu największych przetwórców i niemal 60 skupów owoców. Pierwsze wyniki kontroli wskazują, że trudna sytuacja na rynku skupu malin nie ma źródła w zmowie cenowej na rynku lub nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej. Prawdopodobnie wpłynęły na nią inne, niezależne czynniki, kontrole będą jednak kontynuowane.

25.07.2023

Tymczasowy zarząd przymusowy w kolejnych firmach z listy sankcyjnej

Prawo gospodarcze Ukraina

Minister rozwoju i technologii Waldemara Budy zdecydował się wprowadzić tymczasowy zarząd przymusowy do firm powiązanych z Rosjanami. Tym razem dotyczy ona spółek Boerner Insulation sp. z o.o. oraz Boerner Service sp. z o.o. Oba przedsiębiorstwa zostały również wpisane na listę sankcyjną ministra spraw wewnętrznych i administracji.

25.07.2023

Po upadku Getin Banku frankowicze mają problem ze zgłoszeniem do Krajowego Rejestru Zadłużonych

Banki Kredyty frankowe

Tysiące frankowiczów z Getin Noble Bank musi zgłosić swoje wierzytelności do Krajowego Rejestru Zadłużonych. Czasu mają niewiele, bo zaledwie do 19 sierpnia br. Spóźnialscy zapłacą opłatę ryczałtową w wysokości ok. 1000 złotych. Ponadto mogą stracić przy planie podziału przygotowywanym przez syndyka. Nie będzie to też proste zadanie. KRZ nie został technicznie przygotowany do upadłości banku. Brakuje odpowiedniego formularza. Jest jedynie instruktaż.

25.07.2023

Rada Przedsiębiorczości: Tarcze finansowe pomogły firmom w kryzysie

Finanse

Rada Przedsiębiorczości uważa, że tarcze finansowe realizowane przez PFR były unikalnym w historii Polski skutecznym działaniem chroniącym sektor przedsiębiorstw i rynek pracy, realizowanym w nadzwyczajnych okolicznościach pandemii Covid-19. Szybka pomoc udzielana w ciągu 24-48 godzin za pośrednictwem polskich banków trafiła do 353 tysięcy przedsiębiorstw, przyczyniając się do utrzymania ponad 3,2 miliona miejsc pracy.

24.07.2023

URE: W drugim kwartale 2023 roku spadła średnia cena energii

Energetyka

W porównaniu z I kwartałem 2023 r., średnia cena energii elektrycznej w II kwartale spadła o 9,26 proc. - wynika z danych udostępnionych przez Urząd Regulacji Energetyki. Wyniosła ona 784,02 zł/MWh, podczas gdy w pierwszych trzech miesiącach roku średnia cena utrzymywała się na poziomie 864,02 zł/MWh.

24.07.2023

Korupcja w kopalni – kasacja Prokuratora Generalnego bez sędzi Bednarek

Prawo karne

W sierpniu Izba Karna rozpozna kasację Prokuratora Generalnego na niekorzyść od wyroku Sądu Rejonowego w Siemianowicach Śląskich w sprawie 14 osób oskarżonych o korupcję w kopalniach węgla brunatnego. W tej sprawie wyłączona została sędzia Małgorzata Bednarek, była prokurator, która osobiście zna autora tej kasacji i nie chciała z tego powodu rozpoznawać skargi.

24.07.2023

Kupujący mieszkania od dewelopera sfinansują rządowy Portal Cen Mieszkań

Finanse Nieruchomości

Rządowy Portal Cen Mieszkań ma pomóc znaleźć wymarzone M w atrakcyjnej cenie. Pieniądze na jego utworzenie mają pochodzić jednak z Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, który powstał, by chronić kupujących mieszkania w razie upadłości deweloperów. Składki na niego płacą deweloperzy i są one wkalkulowane w cenę lokali. Klienci deweloperów, którzy kupili mieszkanie, sfinansują więc państwowy portal tym, którzy mieszkań szukają.

24.07.2023

Nowe restrykcje dla stężeń retinolu w kosmetykach to problem dla firm

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Najprawdopodobniej pod koniec roku zaczną obowiązywać zmiany, nad którymi pracuje obecnie Komisja Europejska dotyczące poziomu dopuszczalnego stężenia witaminy A w kosmetykach. Ma być ono niższe niż obecnie stosowane na rynku. Zostanie wprowadzony również obowiązek informowania o jego zawartości na etykietach. Firmy będą miały czas na dostosowanie się do nowych przepisów, ale zmiany i tak będą dla nich problematyczne.

22.07.2023