Rząd tworzy specjalny fundusz do kupowania akcji firm

Administracja publiczna

Powstanie nowy, państwowy fundusz celowy - fundusz inwestycji kapitałowych - który przeznaczony będzie na nabywanie i obejmowanie akcji przez Skarb Państwa, oraz pokrywanie kosztów nabycia akcji.

06.12.2018

W Polsce opodatkowanie umiarkowane, ale trochę wzrosło

CIT PIT

Stosunek przychodów podatkowych do PKB wyniósł w Polsce w 2017 r. 33,9 proc. - wynika z najnowszego Raportu OECD. To średni poziom wśród członków tej organizacji. Najwyższy wskaźnik ma Francja - 46,2 proc. - która wyprzedziła w tym rankingu Danię.

06.12.2018

Yamaha podejrzana o zmowy cenowe

Rynek i konsument

Yamaha Music Europe w niedozwolony sposób ustalała ceny sprzedaży sprzętu muzycznego ze sprzedawcami internetowymi - uważa Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. I prowadzi postępowanie w tej sprawie.

05.12.2018

Repolonizacja mediów może naruszyć prawo w Polsce i Unii Europejskiej

Prawo gospodarcze

Obostrzenia wprowadzone w sektorze mediów, które narzucą z góry maksymalny procentowy udział jednego podmiotu na rynku mediów, potencjalnie mogą naruszyć oba te porządki prawne. Naruszeniu mogą ulec ogólne zasady takie jak ochrona prawa własności, zakaz retroaktywności czy też pewność prawa - pisze adwokat Mateusz Grosicki z kancelarii Kijewski Graś sp.k.

05.12.2018

Miasta uchwalają standardy urbanistyczne według specustawy. I już są problemy

Administracja publiczna Budownictwo

Warszawa, Gdańsk, Bielsko Biała, Łódź, Słupsk, Opole. W tych miastach uchwalono już standardy urbanistyczne na podstawie tzw. specustawy inwestycyjnej. I już pojawił się pierwszy spór. Chodzi o określenie liczby miejsc parkingowych m.in. dla biurowców i sklepów. Prawnicy uważają, że to dopiero początek kłopotów ze stosowaniem nowych przepisów.

05.12.2018

Urząd zachęca firmy do korzystania z e-przetargów

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Urząd Zamówień Publicznych utworzył Elektroniczną Platforma Katalogów Produktów eKatalogi, która umożliwia sprzedaż i dokonywanie zakupów łącząc przedsiębiorców i sektor administracji publicznej. Platforma jest przeznaczona dla transakcji poniżej progu 30 tys. euro, a w przypadku zamawiających sektorowych do wartości 443 tys. euro.

04.12.2018

Uprawdopodobnienie roszczenia bez wykazania interesu prawnego to błąd

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy w celu ograniczenia zatorów płatniczych może doprowadzić do nadużyć władzy - ocenia Rada Legislacyjna przy premierze. Grozi to w wypadku, gdy wierzyciel mógłby uzyskać zabezpieczenie swojego roszczenia również wówczas, gdy do tego nie istniałyby podstawy.

04.12.2018

Zakaz geoblokowania korzystny dla polskich klientów

Prawo gospodarcze

Polska, obok Rumunii to kraj o najniższej liczbie transgranicznych transakcji elektronicznych w Unii Europejskiej. Zaledwie ok. 16 proc. Polaków robiło zakupy w zagranicznych e-sklepach i tylko nieco ponad 10 proc. polskich e-sklepów sprzedaje za granicą. To ma się zmienić dzięki zakazowi geoblokowania.

03.12.2018

Już 544 przedsiębiorców zgłosiło zarządcę sukcesyjnego

Prawo gospodarcze

Od 25 listopada, czyli od dnia, kiedy zaczęły obowiązywać przepisy o sukcesji W Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej zarejestrowano już blisko 600 zarządców sukcesyjnych. Niektórzy przedsiębiorcy zgłaszają więcej niż jedną osobę.

03.12.2018

Minister środowiska łagodzi przepisy o monitoringu wysypisk

Środowisko RODO

Jeśli pas ziemi wokół wysypiska odpadów nie należy do jego właściciela, kamera nie będzie go rejestrować. Nie będzie trzeba też mieć kopii zapasowej nagrania z monitoringu. Pomieszczenia w których będą przechowywane, będą jednak musiały spełnić wymagania przeciwpożarowe. Tak wynika z przygotowanej w Ministerstwie Środowiska najnowszej wersji projektu rozporządzenia w sprawie monitoringu wysypisk.

03.12.2018

UE: Koniec z geoblokowaniem w sprzedaży online 

Rynek i konsument

W Unii Europejskiej od poniedziałku wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące zakazu geoblokowania w handlu internetowym. Sprzedawcy w internecie nie będą mogli odmówić sprzedaży swoich produktów klientom z innych krajów.

02.12.2018

RODO nie zmusza do szyfrowania maili

Prawo gospodarcze RODO

W Danii od nowego roku maile z danymi wrażliwymi będą obowiązkowo szyfrowane. Ta informacja wywołała dyskusję, także w Polsce, kiedy i jak należy zabezpieczać korespondencję elektroniczną. Szyfrowania nie trzeba stosować zawsze, ale tylko tam, gdzie jest to konieczne - uważają eksperci.

30.11.2018

W nowych blokach zamiana użytkowania we własność z opóźnieniem

Administracja publiczna Budownictwo

Nowelizacja tzw. ustawy przekształceniowej wprowadza uproszczone zaświadczenie o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność, ale nie tylko. Zmieni też zasady uwłaszczenia lokali w blokach, które pozwolenie na użytkowanie otrzymają po 1 stycznia 2019 r. Pozwoli to uniknąć deweloperom konsekwencji korzystania z pomocy publicznej.

29.11.2018

Resort rolnictwa łagodzi przepisy o obrocie ziemią rolną

Prawo cywilne Budownictwo

Działki rolne o powierzchni do 1 hektara oraz grunty położone w obrębie miast będzie mogła kupić osoba nie będąca rolnikiem. Takie zmiany zakłada projekt nowelizacji ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego.

28.11.2018

Szykuje się sąd nad kredytami frankowymi

Prawo cywilne Finanse Kredyty frankowe

Warszawski Sąd Okręgowy pyta o sprawy frankowe nie tylko Trybunał Sprawiedliwości UE, ale także Sąd Najwyższy. W tym stołecznym sądzie już co piąta wpływająca sprawa dotyczy kredytów frankowych. Sąd Najwyższy wywołał chaos orzeczniczy w sprawach frankowych, więc teraz powinien pilnie zabrać głos, by ujednolicić orzecznictwo - wskazują prawnicy. Tym bardziej, że stanowisko rządu przekazane do Luksemburga jest korzystne dla konsumentów.

28.11.2018