KNF: Sektor bankowy jest bezpieczny. Wyrok TSUE mu nie zaszkodzi

Finanse Kredyty frankowe

W ocenie Komisji Nadzoru Finansowego sektor bankowy jest przygotowany na potencjalne skutki orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczące kredytów frankowych, bo jest dobrze skapitalizowany. Banki uwikłane w kredyty frankowe muszą zatrzymywać ponad 60 proc. zysków.

03.10.2019

UOKiK i Rzecznik Finansowy: Banki powinny usunąć z umów niedozwolone postanowienia

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Wyrok TSUE nie jest zaskoczeniem dla UOKiK i Rzecznika Finansowego, bo jest zbieżny z ich stanowiskami prezentowanymi w istotnych poglądach wydanych na wniosek kredytobiorców w toczących się sprawach frankowych. - Teraz banki powinny usunąć z umów bezprawne klauzule - uważają Aleksandra Wiktorow i Marek Niechciał.

03.10.2019

Sądny dzień dla tysięcy kredytów frankowych

Kredyty frankowe

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyda dziś wyrok dotyczący państwa Dziubaków. Będzie on wskazówką dla polskich sądów jak orzekać w sprawach frankowiczów. Czy 800 tys. kredytobiorców zyska oręż w walce z bankami? Stanowisko polskiego rządu, opinia rzecznika TSUE i zachowanie bankowców wskazują, że tak.

03.10.2019

UOKiK ukarał producentów soków za wykorzystywanie pozycji wobec rolników

Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

8,3 mln zł ma zapłacić spółka T.B. Fruit Polska za nieprzestrzeganie terminów płatności nawet o kilka miesięcy. To pierwsza kara nałożona przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów za nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej wobec rolników. Firma Rauch Polska uniknęła kary, bo zobowiązała się odstąpić od podobnych praktyk.

02.10.2019

Jak wypełnić świadectwo pracy - poradnik krok po kroku

W związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca jest obowiązany niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy, jeżeli nie zamierza nawiązać z nim kolejnego stosunku pracy w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniego stosunku pracy (w przeciwnym wypadku świadectwo pracy wydawane jest wyłącznie na wniosek pracownika).

01.10.2019

Biznes martwi się nadprodukcją prawa

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Ograniczenie zmian wprowadzanych w prawie powinna być naczelną zasadą w procesie stanowienia prawa – uważają Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) oraz Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE). Jak zaważają, ta zasada jest od wielu lat postulowana i obiecywana przez polityków, ale jej przekucie na praktykę nadal stanowi problem.

01.10.2019

Małe i średnie firmy unikają prawników, wolą pomoc księgowych

Prawnicy Małe i średnie firmy

Dla przedsiębiorców szukających pomocy pierwszym punktem wsparcia są zwykle księgowe. Do prawnika idą, kiedy spór jest na ostrzu noża i sami nie są już w stanie go rozwiązać. Ich zdaniem pomoc prawna jest droga i co ważniejsze nie zawsze dobrej jakości. Tak wynika z raportu „Dostęp do prawa wśród małych i średnich przedsiębiorstw”.

01.10.2019

Przetargi: Elektroniczne oferty nie będą otwierane publicznie

Zamówienia publiczne Budownictwo

Nie ma odwrotu od elektronizacji zamówień publicznych. Od stycznia 2021 roku wszystkie przetargi będą musiały odbywać się przez specjalną platformę. Za sprawą nowego prawa zamówień publicznych e-oferty nie będą musiały być otwierane publicznie. Są jednak wątpliwości, czy to nie ograniczy ważnej w tej dziedzinie zasady jawności.

30.09.2019

Weksel czasem przydatny, ale bywa niebezpieczny

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Coraz częstsze są przypadki nadużycia weksla w obrocie gospodarczym ‒ ostrzegają prawnicy. Dlatego przedsiębiorcy powinni unikać wypisywania weksli in blanco lub ustalać sposób, w jaki może on zostać wypełniony. Już wystawionych nie mogą spuszczać z oka i odbierać, gdy tylko spełnią swoją rolę, albo gdy zmieni się umowa i sytuacja w biznesie.

30.09.2019

Efekt domina po upadłości Thomasa Cooka

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Spółka Neckerman Polska jeszcze kilka dni temu uspokajała, że nie dotyczą jej kłopoty firmy Thomas Cook, od której jest zależna. Tymczasem też musiała ogłosić niewypłacalność, co niesie dotkliwe skutki nie tylko dla turystów przebywających właśnie na wakacjach, ale także dla innych klientów oraz dla agentów, dostawców itp. - pisze Kaja Buczkowska

27.09.2019

UOKiK ukarał przedsiębiorczych małżonków za zmowę przetargową

Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Spokrewnieni ze sobą przedsiębiorcy mogą startować w tym samym przetargu. Jeżeli jednak prowadzą niezależną działalność gospodarczą - nie mogą wspólnie uzgadniać swoich ofert. Jeśli to zrobią, UOKiK może ich ukarać. Tak zrobił w przypadku małżeństwa, którego firmy startowały w przetargu Poczty Polskiej.

27.09.2019

Kolejne sądy unieważniają umowy o tzw. polisolokaty

Prawo cywilne Rynek i konsument Finanse

Osoby, które straciły duże pieniądze na tzw. polisolokatach, mogą powalczyć o ich odzyskanie. Zapadają już kolejne wyroki - ostatnio w Krakowie i Wolsztynie - które potwierdzają, że umowy z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym były nieważne. Dla ubezpieczycieli to nie jest dobra informacja.

27.09.2019

Bezprecedensowy pozew wobec największej elektrowni w Polsce

Środowisko

Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi złożyła w Sądzie Okręgowym w Łodzi pozew cywilny wobec właściciela Elektrowni Bełchatów. Domaga się zaprzestania spalania węgla brunatnego do 2035 r. lub redukcji emisji CO2 do zera.

26.09.2019

UOKiK sprawdza rabaty wymuszane przez Biedronkę na dostawcach

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Dostawcy Biedronki zmuszani są do udzielania tej sieci specjalnych rabatów, ale nie znają ich wysokości i są o tym informowani na koniec miesiąca, po zrealizowaniu dostaw. W przypadku nieudzielenia tego rabatu dostawcy grozi kara umowna. Zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest to nadużywanie pozycji silniejszego w relacjach handlowych.

25.09.2019

Legislacyjna porażka Sejmu - nowe prawo przytłacza firmy

Spółki Małe i średnie firmy

Zbyt częste nowelizacje tych samych ustaw, brak konsultacji przed wniesieniem projektów do Sejmu, zbyt duża liczba projektów poselskich – to najważniejsze wnioski z raportu podsumowującego obecną kadencję Sejmu, przygotowanego przez Pracodawców RP. Przedsiębiorcy widzą pozytywne zmiany, ale niweczy je zbyt ekspresowe tempo prac nad przepisami.

25.09.2019

Po wyroku TSUE można wznawiać sprawy, ale jest to trudne

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Można żądać wznowienia postępowania po orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Trzymiesięczny termin na złożenie wniosku biegnie od dnia, w którym poszkodowany dowie się o wyroku. Tak uznał Sąd Okręgowy w Katowicach. To precedensowy wyrok, istotny także dla frankowiczów. Przydałaby się jednak zmiana w kodeksie postępowania cywilnego.

23.09.2019

ZUS organizuje Tydzień Przedsiębiorcy - od poniedziałku

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza w dniach 23 - 27 września br. do swoich placówek na „Tydzień Przedsiębiorcy”. Tegoroczne przedsięwzięcie odbywa się pod hasłem „Zatrudniam legalnie - pracuję legalnie”.

22.09.2019

Firmowe weksle niebezpieczne dla inwestorów

Przedsiębiorcy znaleźli nowy sposób na pozyskanie pieniędzy od osób prywatnych. Zamiast emisji obligacji korporacyjnych wystawiają weksle. Te instrumenty są wyłączone spod rygorów emisji publicznych. To oznacza, że ryzyko takiej inwestycji jest większe. Ograniczone są też możliwości wsparcia ze strony organów państwa.

22.09.2019

Twa nabór na studia podyplomowe FinTech

Nowe technologie Finanse

Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego rozpoczął właśnie nabór do drugiej edycji studiów podyplomowych z zakresu fintech organizowanych wspólnie z PwC. To oferta skierowana do wszystkich,...

20.09.2019