Przedsiębiorcy apelują do kandydatów na prezydenta o zmianę konstytucji

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Ustawy podatkowe powinny być zatwierdzane 3/5 głosów, nowe przepisy nie mogą pogarszać warunków prawnych wykonywania działalności gospodarczej, zachowanie minimum trzy miesięcznego vacatio legis, obligatoryjny wymóg przeprowadzenia konsultacji społecznych z Radą Dialogu Społecznego. To postulaty Rady Przedsiębiorczości do kandydatów na prezydenta.

01.07.2020

Skarga nadzwyczajna nie spełniła oczekiwań przedsiębiorców

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Nie udało się Rzecznikowi Małych i Średnich Przedsiębiorstw wygrać pierwszej jego skargi nadzwyczajnej. Dlatego, że zaskarżone orzeczenie nie godziło rażąco i wprost w jego prawa obywatelskie. Zdaniem prawników bywają takie sprawy, ale jak oceniają, jeśli nawet przedsiębiorca ma rację, to nie każdy chce ponosić koszty czekając na niepewne rozstrzygnięcie latami.

01.07.2020

Jedna inspekcja ma kontrolować żywność

Prawo gospodarcze

Od 1 lipca 2020 roku jakość handlową artykułów rolno-spożywczych na wszystkich etapach obrotu: produkcji, przetwarzania i dystrybucji kontroluje Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Wchodzące dziś w życie nowe przepisy będą dotyczyć ok. 14 tys. producentów żywności, którzy muszą się liczyć z większymi kosztami kontroli.

01.07.2020

Opłata reprograficzna dzieli obóz władzy

Prawo AI Prawo gospodarcze

Obciążenie wszystkich smartfonów opłatą na rzecz ZAiKS byłoby niesprawiedliwe i konstytucyjnie wadliwe - tak napisał we wtorek na Twitterze prezydent Andrzej Duda. Za wprowadzeniem opłaty jest wicepremier Piotr Gliński, artyści i organizacje zbiorowego zarządzania. Protestują przeciwko niej producenci urządzeń elektronicznych.

01.07.2020

Cesja wierzytelności - sposób na ściganie dłużników

Prawo gospodarcze Finanse

Z danych się biur informacji gospodarczej wynika, że wielu przedsiębiorców ma problemy z kontrahentami, którzy uporczywie unikają regulowania płatności wynikających z faktur VAT. Gdy przedsiębiorca ma dużo dłużników i sam ma problemy z ich ściganiem, może skorzystać z cesji wierzytelności.

29.06.2020

Platformy internetowe czeka rewolucja

Prawo AI Małe i średnie firmy

Kryteria wyszukiwania towarów czy warunki sprzedaży - będą jawne. Z góry będą też musiały być znane powody usunięcia lub zawieszenia użytkownika. A to za sprawą unijnego rozporządzenia, które zacznie być stosowane już 12 lipca. Platformy pośredniczące w sprzedaży, które nie dostosują do niego swoich regulaminów, czekają kłopoty.

29.06.2020

Projekt techniczny – inżynierowie walczą o zmiany

Budownictwo

Projekt techniczny powinien składać się z części opisowej i rysunkowej. Musi też być tak dokładny, by pozwalał na realizację robót budowlanych. O takie zapisy w rozporządzeniu w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego walczą inżynierowie.

26.06.2020

Bon turystyczny nie uratuje branży

Koronawirus

Branża turystyczna jest w złej sytuacji, a firmy zajmujące się spotkaniami biznesowymi, transportem oraz nastawione na klientów zagranicznych w bardzo złej - alarmują Pracodawcy RP. 87 procent hoteli ma problemy z płynnością finansową i bon turystyczny im nie pomoże, podobnie jak przewoźnikom autokarowym.

25.06.2020

Duży przedsiębiorca musi szybciej płacić małemu

Prawo gospodarcze Finanse

Dłuższe niż dwumiesięczne terminy płatności można ustalać tylko pomiędzy przedsiębiorstwami o podobnej wielkości. W kontraktach pomiędzy dużymi a małymi firmami obowiązuje sztywny 60-dniowy czas na zapłatę. Złożenie oświadczenia o statusie dużego przedsiębiorcy ma przeciwdziałać opóźnieniom w zapłacie. Status firmy ustala się na podstawie unijnych przepisów.

25.06.2020

Frankowicze pozwali Skarb Państwa

Kredyty frankowe

Do Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynął pozew grupowy kredytobiorców przeciwko Skarbowi Państwa. Dotychczas przystąpiło do niego ok. 400 osób. Gdy sąd uzna winę państwa, otworzy im drogę do dochodzenia odszkodowania.

25.06.2020

BIG InfoMonitor: Są pierwsze objawy koronawirusa w zaległościach przedsiębiorstw

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Finanse

Kultura, rozrywka i rekreacja - to sektory, w których w kwietniu, czyli pierwszym pełnym miesiącu izolacji, przybyło najwięcej nieopłaconych kredytów i faktur. Źle wypadł też sektor administrowania i działalności wspierającej obejmującym m.in. organizatorów turystyki, zaległości zwiększyły się tu o ponad 7 proc. Skalę problemów ma szansę ograniczyć pomoc państwa, ale nie sprosta im w całości.

24.06.2020

Tarcza antykryzysowa 4 już obowiązuje

Tarcza Antykryzysowa 4 (zawieszona)

Tarczę antykryzysowa 4.0, która wprowadza m.in. dopłaty do oprocentowania kredytów dla firm, które znalazły się w trudnej sytuacji już obowiązuje. Przewiduje ona też szybkie postępowanie restrukturyzacyjne, oddanie w ręce prezesa UOKiK kontroli na rynkiem przejęć, ułatwienia dla pracodawców, zwłaszcza w ubieganiu się o dofinansowanie do wynagrodzeń, i niekoniecznie korzystne przepisy dla pracowników.

24.06.2020

Czy sklepy mogą nie obsługiwać klientów bez maseczek

Koronawirus

Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia, podkreśla, że obowiązujące przepisy dają możliwość nieobsługiwania klientów bez maseczek. Co innego twierdzą handlowcy i prawnicy. Okazuje się, że nawet policja może mieć problem z wyegzekwowaniem tego obowiązku. Znoszą go bowiem przeciwwskazania zdrowotne, ale nie trzeba ich potwierdzać zaświadczeniem od lekarza.

23.06.2020

Auto zastępcze zapewni ubezpieczyciel

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Jak ustaliło Prawo.pl, w Ministerstwie Sprawiedliwości trwają prace nad zmianą przepisów o najmie pojazdów zastępczych na czas naprawy uszkodzonego samochodu. Przewiduje ona, że to ubezpieczyciel będzie miał obowiązek udostępnienia takiego auta. To rozwiązanie ma sprawić, że zmniejszy się liczba sporów sądowych o koszt najmu pojazdu.

23.06.2020

Tarcza antykryzysowa 4 do podpisu prezydenta - Sejm poparł większość poprawek Senatu

Tarcza Antykryzysowa 4 (zawieszona)

Sejm poparł 91 ze 126 poprawek Senatu do tarczy antykryzysowej 4. Za ich sprawą m.in. zostanie wzmocniona pozycja wierzycieli w uproszczonym postępowaniu restrukturyzacyjnym i zmniejszona władza prezesa UOKiK nad przejęciami firm, a ograniczenie odpraw z tytułu rozstania z pracodawcą obejmie umowy cywilnoprawne. Nie zostanie przesunięte wdrożenie PPK w instytucjach publicznych

22.06.2020

Doradcy restrukturyzacyjni krytykują poprawki Senatu

Prawo gospodarcze Tarcza Antykryzysowa 4 (zawieszona)

Założenia nowych przepisów umożliwiają skuteczną restrukturyzację wielu polskich przedsiębiorstw, które bez zapewnienia efektywnej restrukturyzacji, niechybnie upadną. Poprawki zgłoszone przez senatorów zaś zniechęcą zarówno doradców restrukturyzacyjnych jak i dłużników do tego postępowania.

19.06.2020

Ministerstwo Rozwoju przygotowało wytyczne dla biur

BHP Koronawirus

Pracownicy biur nie muszą nosić maseczek, o ile nie spotykają się z kontrahentami. Za to osoby z zewnątrz przychodzące do biura powinny mieć zakryte usta i nos. W opublikowanych właśnie wytycznych dla biur Ministerstwo Rozwoju i Główny Inspektor Sanitarny zalecają jednak dezynfekowanie telefonów, a także cyferblatów w mikrofalówce lub ekspresie do kawy.

19.06.2020

Europejski tytuł egzekucyjny ułatwia ściganie zagranicznych dłużników

Prawo gospodarcze Prawo europejskie

W czasie epidemii, kiedy we wszystkich sądach zarówno polskich jak i w krajach Unii Europejskiej, tworzą się zatory, warto skorzystać z europejskiego tytułu egzekucyjnego. Ułatwia on dochodzenie roszczeń od dłużnika mieszkającego za granicą, a ETE można uzyskać w polskim sądzie.

18.06.2020