W poniedziałek Marek Zagórki, minister cyfryzacji spotkał się z  Thierrym Bretonem, unijnym komisarzem do spraw rynku wewnętrznego. Rozmawiali m.in. o wykorzystaniu danych w gospodarce, podatku cyfrowym i bezpieczeństwie sieci 5G.

Dostęp do danych dla sztucznej inteligencji

W trakcie spotkania komisarz Breton zapowiedział, że 19 lutego Komisja Europejska przedstawi pakiet strategii w obszarze sztucznej inteligencji i przepływu danych przemysłowych. Ma ona pozwolić maksymalnie wykorzystywać wartość danych jako stale rosnącego zasobu gospodarki cyfrowej. Chodzi tu m.in. o prace nad sztuczną inteligencją oraz jej wykorzystanie z poszanowaniem europejskich wartości i praw. Z kolei publikacja tzw. Kodeksu Usług Cyfrowych jest planowana na drugą połowę tego roku. Co w nich będzie finalnie, nie wiadomo Marek Zagórski zapewnia jednak, że Komisja Europejska i Polska mają wspólną wizję w sprawie wykorzystania danych w gospodarce. - Uważamy, że powinny służyć przede wszystkim unijnym, a nie globalnym, nieunijnym koncernom - powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski.  - Rozmawialiśmy o tym co zrobić, by z jednej strony gospodarka rozwijał się dzięki dopływowi tych danych, a z drugiej, w jaki sposób zapewnić, aby dane, które wytwarzają europejskie podmioty, przede wszystkim trafiały do unijnych firm. To jest kluczowe wyzwanie - mówił PAP minister. 

Czytaj również: Wielka Brytania bez RODO może przyciągnąć firmy technologiczne >>

- Dane europejskie, prywatne i publiczne, w pierwszej kolejności trafiają do technologicznych gigantów, czyli firm spoza UE. Jeśli przyjmiemy, a tak jest, że dane to paliwo nowoczesnej gospodarki, to one napędzają gospodarki państw, które nie są członkami UE - -wskazał z kolei  komisarz Thierry Breton. - Potrzebny jest więc swobodny przepływ danych w ramach UE, ale powinniśmy dbać o to, aby one w pierwszym rzędzie zasilały naszą gospodarkę. Myślenie Polski i Komisji Europejskiej jest w tym zakresie zbieżne.  Jeśli chcemy rozwijać rozwiązania bazujące na sztucznej inteligencji w Europie, to musimy pamiętać, że ta sztuczna inteligencja żywi się danymi. Stąd potrzebne jest ich uwolnienie, ale tak, żeby nie wypływały poza UE  - zaznaczył komisarz.   

Szytuczna inteligencja bazuje na ogromnej ilości danych – im ma ich więcej, tym szybciej się uczy. Problem w tym, że RODO utrudnia dostarczanie danych, bo wymusza pozbawienie ich wszelkich oznaczeń pozwalających na identyfikację

 

Co z podatkiem cyfrowym

Zagórski powiedział, że tematem rozmowy z Bretonem był też podatek cyfrowy. To koncepcja, która w UE jest tematem dyskusji od wielu miesięcy. Zakłada opodatkowanie koncernów, które zarabiają na unijnym rynku cyfrowym, ale nie płacą w UE podatków. Jak dotąd jednak kraje członkowskie nie porozumiały się co do tego podatku.

- Stanowisko w tej kwestii jest dość spójne. Czekamy jednak na to, co w tej kwestii wypracuje OECD. Liczymy na to, że konsensus w sprawie reguł dla tego podatku będzie osiągnięty. Podczas spotkania przypomniałem o wspólnym stanowisku premiera Mateusza Morawieckiego i prezydenta Francji Emmanuela Macrona o tym, że podatek cyfrowy powinien zasilać budżet UE. W tej kwestii trudno oczekiwać innego myślenia KE - zaznaczył PAP minister.

Czytaj również: Polski podatek cyfrowy pod znakiem zapytania >>

Zagórski jest przekonany, że w tej kwestii możliwy jest konsensus między krajami członkowskimi. - Od wielu lat uważam, że podatek cyfrowym ma sens wtedy, jeśli będzie po pierwsze ogólnounijny. Po drugie powinien zasilać budżet UE. Jego istnienie jest uzasadnione koniecznością ponoszenia nakładów na infrastrukturę telekomunikacyjną. Firmy technologiczne w niewielkim stopniu partycypują w inwestycjach w tę infrastrukturę, a jednocześni na niej bazuje ich biznes - zaznaczył. Minister podkreśla też, że jeśli podatek zostanie wprowadzony na poziomie unijnym, będzie też bardziej efektywny.

Rozwój sieci 5G

Kolejnym tematem spotkania było bezpieczeństwo sieci 5G i wypracowanie wspólnego, europejskiego,  podejścia do tego tematu. Komisja Europejska kilkanaście dni temu zatwierdziła i opublikowała wspólny zestaw środków ograniczających ryzyka w obszarze cyberbezpieczeństwa sieci 5G.  5G Toolbox, bo tak w skrócie nazywany jest ten dokument, będzie podstawą do skoordynowanych, wspólnych działań w krajach Unii Europejskiej nakierowanych na bezpieczeństwo sieci piątej generacji (5G). Polska już teraz realizuje unijne zalecenia.

- Uzgodnienie 5G Toolbox to niezbędny krok dla wzmocnienia europejskiego systemu cyberbezpieczeństwa. Usługi wykorzystujące sieć piątej generacji będą w nim bowiem odgrywały ważną rolę – powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski.

 

Cyberbezpieczeństwo
-20%

Cezary Banasiński, Marcin Rojszczak

Sprawdź  

Cena promocyjna: 103.2 zł

|

Cena regularna: 129 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 116.1 zł