Zgodnie z projektem podmioty, które skupują rośliny oleiste (np. rzepak) od ich producentów, będą musiały dokonywać wpłat na Fundusz Promocji Roślin Oleistych. Do naliczania, pobierania i przekazywania wpłat na fundusz zobowiązany ma być każdy podmiot, który nabywa towar od wytwórcy roślin oleistych – niezależnie od formy prawnej oraz rodzaju prowadzonej działalności. Projekt zakłada też rozszerzenie katalogu roślin oleistych - znajdzie się w nim dodatkowo słonecznik. Jak podkreślono, dzięki temu stworzona zostaje możliwość realizacji działań, które będą promować ten produkt i jego przetwory.
Rozwój biokomponentów
Po wdrożeniu zmian więcej działań będzie mogło być wspierane przez Fundusz Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych oraz Fundusz Promocji Roślin Oleistych. Chodzi o działania edukacyjno-informacyjne oraz inicjatywy badawczo-rozwojowe, które ukierunkowane są na promocję wykorzystania biokomponentów i biopaliw ciekłych wytwarzanych z surowców rolnych. Deklaracje wpłat na poszczególne fundusze promocji będą mogły być składane wyłącznie w formie elektronicznej. Jak podkreślono w komunikacie po posiedzeniu rządu, zaproponowane zmiany będą miały pozytywny wpływ na sektor biokomponentów i biopaliw ciekłych.
Nowe rozwiązania w pierwszej kolejności mają służyć podmiotom, które przetwarzają rzepak i zboża, czyli przedsiębiorcom, którzy mają status wytwórców biokomponentów. Zmiany będą pomocne także m.in. dla podmiotów, które prowadzą działalność dotyczącą wyrobu i przetwarzania alkoholu etylowego, który wykorzystywany jest na cele biopaliwowe.
Zaproponowane rozwiązania mają wejść w życie zasadniczo od 1 kwietnia 2025 roku.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.