Ustawa odorowa wraca do gry, także kontrowersje z nią związane

Środowisko Administracja publiczna Budownictwo

W wykazie prac legislacyjnych rządu znowu pojawiła się tzw. ustawa odorowa, którą krytykują, i rolnicy, i eksperci. Zgodnie z oficjalnym harmonogramem powinna być przyjęta przez rząd w trzecim kwartale tego roku. Ministerstwo Klimatu zakłada jednak, że kontrowersyjny projekt trafi do Sejmu jesienią. Najbardziej spornym problemem jest sztywna odległość dla inwestycji od zabudowań mieszkalnych.

24.07.2020

Trzeba zarejestrować firmę w ZUS, by przyjmować płatności bonem turystycznym

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Koronawirus

W sobotę 25 lipca ruszy w Platformie Usług Elektronicznych ZUS moduł rejestracji firm, które chcą świadczyć usługi uprawnionym do bonu turystycznego. Prawidłowej rejestracji będzie mogła dokonać tylko osoba upoważniona do reprezentacji przedsiębiorcy. Gdy zrobi to np. księgowy, Polska Izba Turystyki może skreślić firmę z listy.

24.07.2020

MR: Więcej tanich mieszkań na wynajem

Budownictwo

Zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem dla osób o niskich dochodach, poprawa warunków mieszkaniowych w już istniejących lokalach, dopłaty do czynszów, wakacje czynszowe w TBS, możliwość dojścia do własności nowo budowanych mieszkaniach społecznych , wsparcie szeroko rozumianego budownictwa społecznego oraz większy i łatwiejszy dostęp do gruntów pod zabudowę – takie mają być m.in. efekty pakietu mieszkaniowego przygotowanego przez MR.

23.07.2020

Ministerstwo Rozwoju pracuje nad nową ustawą o rzemiośle

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju poinformowała, że resort pracuje nad projektem nowej ustawy o rzemiośle i kształceniu dualnym. Ma on zawierać katalog tzw. zawodów obligatoryjnych, w przypadku których konieczny jest dualny system kształcenia mistrz - uczeń. Zwiększy się też katalog zawodów rzemieślniczych.

23.07.2020

Rząd chce pełnej elektronizacji upadłości i restrukturyzacji, ale projekt wymaga dopracowania

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

System teleinformatyczny w postępowaniu upadłościowym i naprawczym będzie nie tylko platformą do zamieszczania pism i dokumentów, ale będzie usprawniał zarządzanie upadłością, w tym ułatwi doręczenie pism - zakłada rządowy projekt nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych. Jednak projekt wymaga jeszcze dopracowania - uważa Rada Legislacyjna przy premierze.

23.07.2020

Wrzutka do ustawy zdrowotnej przesuwa wejście w życie opłat od małpek i soków

Prawo gospodarcze

Opłata cukrowa od małpek i słodkich napojów ma obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku. Tak przewiduje wrzutka do projektu nowelizacji ustaw zdrowotnych, którą właśnie zajmuje się Sejm. Problem w tym, że parlament wciąż nie zakończył prac nad ustawą wprowadzającą dodatkową daninę. Sejm ją uchwalił, ale Senat odrzucił, a Sejm nie zajął się nią ponownie. W efekcie nowelizowane są przepisy, których formalnie nie ma.

22.07.2020

Bon turystyczny ma ruszyć 31 lipca, ale jeszcze nie wiadomo, gdzie go zrealizować

Pomoc społeczna Prawo gospodarcze Koronawirus

Od 31 lipca uprawnieni będą mogli korzystać z bonu turystycznego. Problem w tym, że firmy oferujące usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne będą mogły się rejestrować na platformie ZUS dopiero od 25 lipca. W efekcie może się okazać, że miejsc, w których można wydać wirtualne pieniądze w te wakacje, będzie niewiele.

22.07.2020

326 tys. spółek zarejestrowało 563 tys. beneficjentów rzeczywistych

Spółki Compliance

Do 20 lipca w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych 326 tys. spółek zarejestrowało 563 tys. beneficjentów. W wyniku awarii rejestru termin na dokonanie rejestracji został przesunięty z 13 na 17 lipca. Mimo to nie wszystkie podmioty wywiązały się z ustawowego obowiązku, za co grozi im wysoka kara.

21.07.2020

Lex Deweloper to martwe prawo. Deweloperzy chcą to zmienić

Budownictwo

Radni nie wydają masowo decyzji o inwestycjach mieszkaniowych na podstawie tzw. Lex Deweloper. Po dwóch latach obowiązywania specustawy jest ich nieco ponad 100, głównie w małych miejscowościach. Polski Związek Firm Deweloperskich chce to zmienić. Zdaniem ekspertów ich propozycje nie sprawią, że specprzepisy przestaną być martwe.

20.07.2020

Prezes UODO surowo ukarał głównego geodetę i zapowiada kolejną sankcję

RODO

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych nałożył karę w maksymalnej wysokości na głównego geodetę kraju za utrudnianie przeprowadzenia kontroli. Prawo.pl ustaliło, że UODO nałoży również maksymalną karę za naruszenie przez ten urząd RODO poprzez ujawnianie numerów ksiąg wieczystych przez geoportal.

17.07.2020

Firmy ze specjalnych stref walczą o utrzymanie zwolnień podatkowych

Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Wiele firm obawia się utraty zezwolenia na prowadzenie działalności w specjalnej strefie ekonomicznej. Przez epidemię, i skorzystanie z dofinansowania do wynagrodzenia pracowników za czas postoju czy z tytułu obniżonego czasu pracy, mogą stracić znacznie wyższe ulgi w podatkach. Czy tak będzie, zależy od Ministerstwa Rozwoju.

17.07.2020

Biznes obawia się spadku obrotów

Koronawirus

Blisko 60 proc. z ponad 1800 przedsiębiorców ankietowanych przez BCC firm deklaruje spadek obrotów w drugim półroczu 2020 roku. Co trzecia firma uważa, że najtrudniejsze przed nią. Tylko 17 proc. uczestników badania uważa, że najgorsze za nią. Większość firm wprowadza zmiany, które pozwolą uniknąć najgorszych skutków epidemii.

16.07.2020

Po wyroku TSUE Facebook ma ograniczone możliwości przekazywania danych do USA

Nowe technologie RODO Prawo europejskie

Trybunał Sprawiedliwości UE w ogłoszonym 16 lipca br. wyroku unieważnił decyzję Komisji Europejskiej w sprawie adekwatności ochrony zapewnianej przez Tarczę Prywatności UE-USA, co pozwalało na przekazywanie przez portale internetowe danych do USA. I uznał, że decyzja w sprawie standardowych klauzul umownych stanowiących podstawę dla przekazania danych do państw trzecich jest ważna.

16.07.2020

Rejestr beneficjentów znów działa, zgłoszenia można przesłać do 17 lipca

Compliance

Ministerstwo Finansów poinformowało, że 16 lipca 2020 r. usunięto zakłócenie w funkcjonowaniu Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR). Zapewniło też w komunikacie, że dla spółek zarejestrowanych w KRS przed 13 października 2019 r. termin zgłoszenia upływa w piątek 17 lipca 2020 r.

16.07.2020

Nabici w mBank wygrali, ale mogą jeszcze raz pozwać bank

Kredyty frankowe

Po 10 latach postępowania 1247 frankowiczów wygrywa z mBankiem. W środę 15 lipca mBank wycofał apelację. To oznacza, że prawomocny jest wyrok sądu z 2013 roku i bank ma klientom zwrócić wszystkie nadpłaty. To jednak nie oznacza końca batalii uczestników pierwszego wygranego prawomocnie postępowania grupowego. Mogą jeszcze walczyć o stwierdzenie nieważności umów.

16.07.2020

Epidemia i wybory zahamowały biegunkę legislacyjną

W pierwszej połowie 2020 r. przyjęto w Polsce tylko 6,6 tys. stron ustaw i rozporządzeń. To mniej o 44 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Autorzy najnowszej aktualizacji „Barometru stabilności otoczenia prawnego” oceniają, że to efekt epidemii i wyborów prezydenckich.

15.07.2020

MF: Rejstr beneficjentów ruszył, kar nie będzie

Compliance

Ministerstwo Finansów potwierdziło Prawo.pl, że przedłużenie terminu na zgłoszenie beneficjenta rzeczywistego obejmuje również spółki zarejestrowane przed 13 października 2019 roku. Do środy w centralnym rejestrze było już ponad 300 tys. wpisów.

15.07.2020

Rejestr beneficjentów padł, a spółkom grożą kary

Compliance

Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych ma awarię i nie można dokonywać zgłoszeń. Ministerstwo Finansów przesuwa ustawowe terminy do czasu usunięcia trudności. Problem w tym, że przesunięcie to nie dotyczy spółek zarejestrowanych do 13 października 2019 roku. Te powinny dokonać zgłoszenia do 13 lipca. Za jego brak grozi milion złotych kary i to mimo awarii sytemu.

15.07.2020

Rząd szykuje dotacje dla rolników dotkniętych epidemią

Prawo gospodarcze Koronawirus

We wtorek po raz pierwszy od prawie miesiąca odbyło się posiedzenie Rady Ministrów. Wszystkie przyjęte akty prawne dotyczą spraw rolników. Jeden z nich dotyczy programu pomocowego dla producentów z problemami finansowymi spowodowanymi m.in. epidemią koronawirusa.

14.07.2020

KE zgodziła się na fuzję Orlenu z Lotosem, ale stawia warunki

Prawo europejskie Ochrona konkurencji

Komisja Europejska zgodziła się na przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen po spełnieniu warunków, które sprawią, że nie zostanie zakłócona konkurencja. Chodzi m.in. o sprzedaż 30 proc. udziałów rafinerii Lotos i 80 proc. stacji tej sieci. Daniel Obajtek, prezes Orlenu, jest zadowolony z decyzji Brukseli i deklaruje przeprowadzenie fuzji.

14.07.2020