Budynek zamieszkania zbiorowego może być jednocześnie budynkiem użyteczności publicznej

Budownictwo

Budynek przeznaczony na potrzeby oświaty, nauki, wychowania zalicza się do kategorii budynków użyteczności publicznej. Natomiast schronisko młodzieżowe, internat, czy zakład poprawczy jest kwalifikowany jako budynek zamieszkania zbiorowego. Zakresy wskazanych pojęć przecinają się. Ocena tej zależności wymaga jednak indywidualnej oceny każdego przypadku.

23.11.2020

Domy będą bardziej energooszczędne, ale inwestorzy zyskają czas na dostosowanie projektów

Administracja publiczna Budownictwo

Ministerstwo Rozwoju ma dobrą wiadomość dla inwestorów. Nowe zaostrzone wymagania odnośnie oszczędności energii nie będą stosowane do wniosków o pozwolenie na budowę złożonych do 30 grudnia 2020 roku. Uwzględniać je trzeba w projektach składanych od 31 grudnia. To oznacza, że inwestorzy nie będą musieli poprawiać projektów złożonych w 2019 roku,

23.11.2020

Polak wygrał spór z LG o znak k7

Prawo gospodarcze

Po pięciu latach Miłosz Staszewski wygrał spór z LG Electronics o znak towarowy k7. Międzynarodowy gigant chciał go używać do swoich smartfonów. Problem w tym, że wcześniej zastrzegł go Polak, między innymi dla komputerów. I Sąd unijny uznał, że LG nie może tak samo oznaczać nowoczesnych telefonów, bo mógłby wprowadzać w błąd konsumentów.

23.11.2020

Gowin: Warto rozważyć, aby dzień 6 grudnia był niedzielą handlową

Po wprowadzeniu ograniczeń w handlu w niedziele na grudzień przypadają dwie niedziele handlowe. W związku z epidemią i zamknięciem branży na długi czas sporo jest głosów, że w tym roku powinien zostać wskazany dodatkowy dzień handlowy. Pomysł skomentował w sobotę wicepremier Jarosław Gowin. Powiedział, że Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii stoi na stanowisku, że zarówno ze względów zdrowotnych, bezpieczeństwa, jak i ze względów gospodarczych, warto rozważyć, aby 6 grudnia był niedzielą handlową.

21.11.2020

Premier: Od przyszłej soboty sklepy otwarte, szkoły zostają zdalnie

Koronawirus

Od 28 listopada placówki handlowe wrócą do działalności w najwyższym reżimie sanitarnym. Do 27 grudnia zamknięte pozostaną jednak siłownie, kina i teatry. Szkoły będą kontynuować do świąt naukę zdalną, a wszystkie województwa będą miały ferie w tym samym terminie - zapowiedział w premier w ramach planu 100 dni solidarności.

21.11.2020

Lista kodów PKD w tarczy 6.0 może się jeszcze wydłużyć

Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Wicepremier Jarosław Gowin na spotkaniu z przedsiębiorcami podczas posiedzenia Rady Przedsiębiorców przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców zapowiedział, że podczas prac w Senacie będzie się starał rozszerzyć liczbę branż objętych tzw. tarczą 6.0 branżową. Adam Abramowicz, rzecznik MŚP, przygotował listę nowych 40 kodów. Obecnie w tarczy wymienionych jest ich 35.

20.11.2020

Tarcza branżowa uchwalona - wsparcie m.in. dla gastronomii i handlu

Małe i średnie firmy Zwolnienie z ZUS Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Wsparcie dla firm reprezentujących branże m.in. gastronomiczną, kulturalno-rozrywkową, dbającą o zdrowie fizyczne czy sprzedaży detalicznej - takie zmiany zawiera uchwalona w czwartek wieczorem tzw. tarcza branżowa, przewidująca rządową pomoc dla sektorów najbardziej dotkniętych skutkami pandemii. Z pomocy ma skorzystać ok. 200 tys. firm.

20.11.2020

Rząd deklaruje, że będzie konsultował z biznesem decyzje dotyczące walki z pandemią

Prawo gospodarcze Koronawirus

Premier Mateusz Morawiecki na czwartkowym posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego zadeklarował, że najważniejsze decyzje dotyczące walki z pandemią będą konsultowane z partnerami społecznymi. Zaznaczył również, że w najbliższych tygodniach przedstawi nowe warunki sanitarne, których spełnienie umożliwi odmrażanie działalności przedsiębiorstw.

19.11.2020

Firmy potrzebują dodatkowego wsparcia, a nie obowiązków

Ordynacja Finanse Koronawirus

Niemal jedna piąta ankietowanych uważa, że sytuacja przedsiębiorstwa jest zła lub bardzo zła i bez pomocy państwa będzie musiało ograniczyć zatrudnienie, albo w ogóle nie przetrwa. Kluczowa jest możliwość dalszego prowadzenia działalności, niewprowadzanie nowych obciążeń i obowiązków oraz bieżące wsparcie. Takie wnioski wynikają z raportów firm, które Business Centre Club zebrał w listopadzie.

19.11.2020

Portal otwartych danych dobrze oceniany przez firmy, ale wciąż niewiele z niego korzysta

Administracja publiczna Nowe technologie RODO

Przedsiębiorcy pozyskują dane, korzystając głównie z Biuletynów Informacji Publicznej. Poszukują przede wszystkim informacji potrzebnych do prowadzenia firmy, pozyskiwania klientów, a najczęściej danych o podatkach, księgowości i przetargach. Portal otwartych danych potrzebuje dalszej popularyzacji.

19.11.2020

Kto rozwiąże problemy frankowiczów - Unia, Sąd Najwyższy czy państwo

Kredyty frankowe

Komisja Europejska pyta Polskę, czy przestrzega praw konsumentów, zwłaszcza frankowiczów. Jej wątpliwości budzą m.in. rozbieżności w orzecznictwie. Jeśli Unia uzna, że są łamane prawa kredytobiorców, może wytoczyć postępowanie. O rozbieżności w orzecznictwie pyta też sądy powszechne I prezes Sądu Najwyższego, która planuje skierować pytania do poszerzonego składu. Kto pierwszy pomoże frankowiczom - Unia czy SN? Zdaniem prawników - powinien SN.

19.11.2020

Rada Przedsiębiorczości krytykuje planowane przepisy o konfiskacie

Prawo karne Prawo gospodarcze

Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec rozwiązania, które oznaczałoby przepadek mienia bez prawomocnego wyroku sądu, a tylko na podstawie podejrzeń - piszę pracodawcy zrzeszeni w Radzie Przedsiębiorczości. Chodzi o plany Ministerstwa Sprawiedliwości wprowadzenia konfiskaty prewencyjnej.

18.11.2020

Rzecznik Finansowy broni się przed likwidacją. Chce rozstrzygać spory z bankami

Rynek i konsument

Po wyrokach TSUE w polskich sprawach - kredytu frankowego państwa Dziubaków i zwrotu kosztów kredytu po jego wcześniejszej spłacie - lawinowo wzrosła liczba wniosków o pomoc do Rzecznika Finansowego. Zdaniem rzecznika potrzeba kilku lat, aby sytuacja kredytobiorców się ustabilizowała. By ją poprawić proponuje powołanie sądu polubownego.

18.11.2020

Protest przewoźników - bez pomocy trzy czwarte polskich firm autokarowych nie dotrwa do wiosny

Transport Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Dwie godziny trwał wtorkowy protest przewoźników w Kielcach, którzy domagają się pomocy od rządu dla branży transportowej. Twierdzą, że bez pomocy trzy czwarte polskich firm autokarowych nie dotrwa do wiosny. Chcą, aby transport regionalny oraz przewozy turystyczne i okazjonalne zostały wpisane do tarczy antykryzysowej 6.

17.11.2020

Rząd proponuje nowelizację prawa zamówień publicznych

Zamówienia publiczne

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt nowelizacji ustawy o umowie koncesji roboty budowlane, który przewiduję też zmiany w nowym prawie zamówień publicznych. Przewidywane zmiany dotyczą zamówień bagatelnych, okresu na jaki zawierane są umowy, ale także wprowadzą obowiązek okazania kontrolującemu informacji o innych kontrolach.

17.11.2020

Będzie projekt ustawy o rodzinnych gospodarstwach rolnych 

Środowisko

Przygotowuję projekt ustawy o rodzinnych gospodarstwach rolnych aby to one, a nie jak to jest obecnie gospodarze, były podmiotem, który pozyskuje środki z Unii Europejskiej - zapowiedział Grzegorz Puda, minister rolnictwa. Promowane mają być spółdzielnie gospodarstw rodzinnych, zwłaszcza ekologicznych. To ma być polski wkład w zielony ład w rolnictwie.

17.11.2020

RODO: Wkrótce ma być zatwierdzony pierwszy kodeks branżowy

RODO

Nie został jeszcze oficjalnie przyjęty żaden kodeks branżowy ułatwiający działanie firmom zgodnie z RODO, choć w Polsce jest 30 takich dokumentów. Wkrótce jednak to może się zmienić. Prawo.pl ustaliło, że na początku grudnia Europejska Rada Ochrony Danych ma zaopiniować polskie wymogi akredytacji podmiotu monitorującego kodeksy, a jako pierwsze mają być zatwierdzone te z sektora medycznego.

17.11.2020

Nowa komisja, nowe kryteria przyznawania pomocy artystom w czasie COVID-19

Prawo gospodarcze Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Decyzja ministra kultury o wsparciu 2 tys. firm i instytucji kultury poszkodowanych pandemią zapadła w piątek. Wybuchła wielka wrzawa. Największe pieniądze przypadły instytucjom rozrywkowym i kulturze popularnej, teatry i filharmonie dostały mniej. Następnego dnia minister wycofał się z decyzji i powołał w poniedziałek komisję, która zweryfikuje kryteria i poprawi listę beneficjentów.

16.11.2020

Nowe "frankowe" pytania polskiego sądu do TSUE mają wytrącić argumenty bankom

Prawo cywilne Prawo europejskie Kredyty frankowe

Pod koniec października Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia zadał dwa pytania do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie kredytów frankowych. Prawnicy nie mają wątpliwości, że są zbędne, bo odpowiedź na nie jest znana. Uważają jednak, że tym razem ich autor, sędzia Michał Maj chce wytrącić argumenty bankom.

16.11.2020