Prawo.pl
Każdy, kto miał do czynienia z procesem inwestycyjnym mającym na celu budowę elektrowni fotowoltaicznych, mógł spotkać się z problemem w postaci tzw. zasad dobrego sąsiedztwa. Jednak z ustawy o OZE wynika, że do jej budowy nie potrzeba spełnienia tej zasady, a tym samym przeprowadzania przez organ wydający decyzje o warunkach zabudowy specjalnej analizy.
Magdalena Zielińska
10.10.2022
Budownictwo Nieruchomości

SN: Rabaty i ulgi w ramach OC - uwzględnić, gdy są uzasadnione ekonomicznie

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Odszkodowanie przysługujące od zakładu ubezpieczeń na podstawie umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem tych pojazdów obejmuje wyłącznie niezbędne i ekonomicznie uzasadnione koszty naprawy - taką uchwałę podjął Sąd Najwyższy na wniosek Sądu Okręgowego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
10.10.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Państwo zamierza zrekompensować wzrost kosztów ogrzewania gospodarstwom domowym, spółdzielniom oraz podmiotom świadczącym usługi publiczne takim, jak m.in. szkoły lub przychodnie. Warunkiem jest jednak złożenie do 11 października oświadczenia. Bez tego niższych cen ciepła nie będzie, a osoba, która o dokumencie zapomni może też odpowiadać własnym majątkiem - będzie to np. członek zarządu, dyrektor lub wynajmujący lokal.
Monika Sewastianowicz Renata Krupa-Dąbrowska Robert Horbaczewski
10.10.2022
W czasie pandemii powstała koncepcja pracy, która już wcześniej występowała u wielu pracodawców...
Grażyna J. Leśniak
10.10.2022
Prawo pracy Prawo gospodarcze
Spółka z o.o., która odkupuje od udziałowca udziały w celu ich dalszego umorzenia, nie jest zobowiązana jako płatnik do poboru podatku w związku z tą czynnością. Dobrowolne umorzenie udziałów w zamian za wypłacone udziałowcowi wynagrodzenie stanowi na gruncie podatku dochodowego odpłatne zbycie udziałów – potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.
Wiesława Moczydłowska
10.10.2022
PIT Doradca podatkowy
Inwestowanie na gruntach rolnych stało się ostatnio bardzo popularne. Patent jest prosty, najpierw realizuje się zabudowę zagrodową, a następnie rozpoczyna prowadzenie działalności gospodarczej. Tego rodzaju inwestycje są jednak ograniczone wieloma regulacjami, a warunkiem istnienia zabudowy zagrodowej jest funkcjonowanie gospodarstwa. Więcej na ten temat w Legal Alercie.
Martyna Sługocka
08.10.2022
Budownictwo
Już za kilkadziesiąt złotych można kupić w internecie wzmacniacze sygnału GSM/UMTS. Urzędnicy i policja przekonują, że używanie takich gadżetów jest w Polsce niezgodne z prawem. Problem w tym, że przepisy prawa telekomunikacyjnego są niejasne i utrudniają życie bardziej Temidzie niż handlarzom i użytkownikom - pisze Michał Kosiarski.
Michał Kosiarski
08.10.2022
Nowe technologie Prawo gospodarcze
Lipiec i sierpień to gorący czas dla kontrolerów ze względu na wzmożoną liczbę zleceń kontroli pracowników przebywających na zwolnieniu chorobowym. Podczas tych dwóch miesięcy przeprowadzono 4710 kontroli terenowych. Okazało się, że wypoczynek, remonty, podjęcie pracy sezonowej, to najczęstsze prawdziwe powody „choroby”.
Grażyna J. Leśniak
08.10.2022
Prawo pracy
Współwłaściciel garażu może żądać, by organy nadzoru wszczęły postępowanie w sprawie nielegalnej zabudowy miejsca postojowego. Ich obowiązkiem jest wówczas ustalenie, czy zrealizowane roboty wymagały pozwolenia na budowę, a w dalszej kolejności, czy możliwa jest ich legalizacja, czy też należy orzec rozbiórkę - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach.
Marek Sondej
08.10.2022
Administracja publiczna Budownictwo
Ceny prądu dla gospodarstw domowych mają, do określonego limitu, zachować poziom z 2022 roku - przewiduje ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 r., która trafi teraz do prezydenta. W piątek Sejm nie zgodził się na poprawkę Senatu, która podnosiła limity zużycia energii elektrycznej.
Paweł Rochowicz
07.10.2022
Rynek i konsument Domowe finanse
Sejm w piątek poparł poprawkę Senatu do ustawy o Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Nowe prawo ma m.in. zwiększyć efektywność nadzoru nad artykułami rolno-spożywczymi, w tym kontrolę żywności sprzedawanej w sklepach internetowych. Nowe przepisy dostosowują ponadto funkcjonowanie IJHARS do obowiązujących wymagań w zakresie ochrony danych osobowych.
Katarzyna Nocuń
07.10.2022
Rynek i konsument
Charakterystyki energetyczne przekazane przed dniem wejścia w życie ustawy zachowają ważność przez okres, na jaki zostały sporządzone - przewiduje jedna z przyjętych przez Sejm poprawek Senatu do noweli ustawy ws. świadectw energetycznych domów i mieszkań. Zmiany w ustawie dotyczą wymagań związanych z kontrolą systemów ogrzewania i systemów klimatyzacji.
Renata Krupa-Dąbrowska
07.10.2022
Środowisko Budownictwo Energetyka
Sejm odrzucił w piątek wszystkie merytoryczne poprawki Senatu do ustawy deregulacyjnej, upraszczającej procedury administracyjne dla obywateli i przedsiębiorców. Tzw. tarcza prawna przewiduje zmianę 41 ustaw i zakłada m.in. milczący tryb wyrażania zgody, elektronizację procedur czy uproszczenia poprzez ograniczenie liczby dokumentów, kopii i załączników.
Krzysztof Sobczak
07.10.2022
Administracja publiczna
Sejm poparł w piątek część poprawek Senatu do nowelizacji ustawy o CIT, która zawiesza na dwa lata przepisy o podatku minimalnym i wydłuża tarczę antyinflacyjną do końca 2022 r. W ustawie pozostały zapisy utrzymujące podwyższone stawki VAT 8 i 23 proc. - ich wykreślenia chcieli senatorowie.
Katarzyna Nocuń
07.10.2022
Największym wyzwaniem najbliższych lat będzie poprawa jakości pracy w wymiarze warunków pracy i wynagrodzeń oraz wzrostu wydajności tak, aby nie odbiło się to negatywnie na produktywności i konkurencyjności polskich firm i gospodarki – wynika z raportu „Współkształtowanie czasu i organizacji pracy a poczucie satysfakcji z pracy” przygotowanego przez Konfederację Lewiatan.
Krzysztof Sobczak
07.10.2022
Prawo pracy Prawo gospodarcze
Ministerstwo Infrastruktury informuje o ograniczeniach obowiązujących od 10 października 2022 r. w wykonywaniu międzynarodowych przewozów drogowych do, z i przez terytorium Federacji Rosyjskiej. Od zakazu wprowadzono wyjątki, które dotyczą: przewozów pocztowych, do i z Obwodu Kaliningradzkiego oraz przewozów towarów określonych w specjalnym wykazie władz rosyjskich.
Renata Krupa-Dąbrowska
07.10.2022
Ukraina
W przypadku gdy opłata za ogrzewanie lokalu mieszkalnego jest ustalana w sposób odzwierciedlający zużycie energii cieplnej, to jej dostawy są świadczeniem odrębnym od usługi najmu i nie korzystają ze zwolnienia z VAT. Tak twierdzą organy skarbowe. Eksperci zauważają, że ważne są zapisy w umowie najmu dotyczące rozliczeń kosztów ciepła.
Wiesława Moczydłowska
07.10.2022
Finanse samorządów VAT
Zmiana warunków zatrudnienia dotycząca rodzaju pracy, miejsca pracy, wymiaru czas pracy, wynagrodzenia itp., może zostać ustalona przez pracodawcę i pracownika jako zmiana stała, ale również czasowa. W tym drugim przypadku, po upływie ustalonego w porozumieniu okresu, pracownik powraca na dotychczasowe, czyli obowiązujące przed wprowadzoną zmianą warunki albo na inne, jeżeli na to wskazuje porozumienie.
Marek Rotkiewicz
07.10.2022
Prawo pracy
Tysiące osób spłacających kredyt frankowy w Getin Noble Banku znalazły się w potrzasku. Ogłoszenie przymusowej restrukturyzacji tego banku, a potem ewentualny jego upadek, nie oznaczają, że umowa kredytu przestaje obowiązywać i kredytobiorca zostaje zwolniony z długu. Ci, którzy jeszcze nie poszli do sądu, będą musieli to zrobić. Rozstrzygnięć nie będzie szybko, a sądy wkrótce zaczną zawieszać postępowania.
Renata Krupa-Dąbrowska
07.10.2022
Kredyty frankowe
Ustawa o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych pozwala na dochodzenie długów objętych postępowaniem prowadzonym na podstawie przepisów ustawy Prawo upadłościowe i nie pozbawia wierzyciela uprawnienia do odsetek ustawowych za opóźnienie na zasadach ogólnych - tak stanowi najnowsza uchwała trojga sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
07.10.2022
Prawo cywilne Prawo gospodarcze
Kredytobiorcy frankowi, którzy już zapłacili tytułem rat i kosztów kredytu sumę kapitału kredytu albo wyższą, mogą bez większego ryzyka zaprzestać dalszego spłacania rat do Getin Noble Banku. Wielu pełnomocników frankowiczów rekomenduje takie działanie swoim klientom. Tym bardziej że nie każdego kredytobiorcę bank będzie mógł wpisać do BIK.
Regina Skibińska
07.10.2022
Banki Kredyty frankowe

Sejm uchwalił ustawę antylichwiarską

Prawo cywilne Rynek i konsument
Sejm przyjął ustawę antylichwiarską - przewiduje określenie maksymalnych kosztów pozaodsetkowych pożyczek i obniżenie tych kosztów dla kredytów konsumenckich, zapobieganie "rolowaniu kredytów" oraz nadzór KNF nad instytucjami pożyczkowymi.
Patrycja Rojek-Socha
06.10.2022
Prawo cywilne Rynek i konsument
Senat odrzucił w czwartek nowelizację ustawy o gospodarce nieruchomościami, która zmienia sposób określania wysokości odszkodowania za wywłaszczenia nieruchomości pod inwestycje publiczne m.in. pod Centralny Port Komunikacyjny. Teraz nowela ponownie trafi do Sejmu.
Renata Krupa-Dąbrowska
06.10.2022
Nieruchomości
Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie uważa, że obecnie największym problemem będzie dystrybucja węgla, bo na to żaden port, samorząd ani nawet firmy komercyjne nie są gotowe. Do tej pory nie wypracowano porozumienia w tej sprawie. Tymczasem w przypadku zabezpieczenia energetycznego mieszkańców i przedsiębiorców nie ma miejsca na działanie „na sznurek i zapałkę”.
Renata Krupa-Dąbrowska
06.10.2022
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Rząd chce wprowadzić niższą taryfę za prąd dla małych firm

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Finanse
W przyszłym tygodniu rząd ma przedstawić szczegóły propozycji specjalnej taryfy, która ma ochronić małe i średnie firmy, samorządy, podmioty wrażliwe przed wielokrotnymi podwyżkami cen energii elektrycznej - poinformował w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller. Nowe taryfy mają być też przygotowane dla samorządów i instytucji "wrażliwych".
Renata Krupa-Dąbrowska
06.10.2022
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Finanse
Usługi funduszu inwestycyjnego na rzecz banku w ramach umowy subpartycypacji są zwolnione z VAT tak jak udzielanie kredytów - orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Wyrok jest korzystny dla sektora bankowo-finansowego, bo oznacza że banki nie będą narazone na dodatkowe koszty, potencjalnie przerzucane na wszystkich klientów.
Paweł Rochowicz
06.10.2022
VAT Prawo gospodarcze Finanse
Przepisy Polskiego Ładu wprowadziły uproszczenie, zgodnie z którym podmioty powiązane będące mikro i małymi przedsiębiorcami, sporządzając lokalną dokumentację cen transferowych, nie będą zobowiązane do dołączania analizy cen transferowych. Zwolnienie ma zastosowanie do dokumentacji sporządzanych także za 2021 rok – pisze Dominika Rąpała, konsultant w ABC Tax.
Dominika Rąpała
06.10.2022
CIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Nieuprawnione wykorzystanie logotypów znanych instytucji finansowych i ubezpieczeniowych oraz używanie wprowadzającej w błąd nazwy „Krajowy Fundusz Gwarancyjny” – to praktyki spółki KFG zakwestionowane przez Prezesa UOKiK. Jego zdaniem działania działania tej firmy wprowadzały konsumentów w błąd, a ich celem było zachęcenie do ryzykownych inwestycji finansowych.
Krzysztof Sobczak
06.10.2022
Rynek i konsument Finanse
Już 11 października odbędzie się konferencja naukowa „Nowe wyzwania regulacyjne i nadzorcze w obszarze innowacji finansowych”. Tematy poszczególnych paneli dotyczą wątków regulacyjnych i nadzorczych. Jednym z kluczowych przedmiotów dyskusji będzie unijne rozporządzenie DORA, odnoszące się do operacyjnej odporności cyfrowej sektora finansowego.
Prawo.pl
06.10.2022
Nowe technologie Finanse
Kodeks pracy nakłada na pracodawców szereg obowiązków związanych z zapewnieniem pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków świadczenia pracy. Wbrew pozorom, ochronne przepisy z zakresu bhp powinny znaleźć zastosowanie również do osób świadczących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych, a nawet względem osób postronnych.
Karolina Kornelak Mateusz Gajda
06.10.2022
Prawo pracy BHP