Prawo.pl
Ministerstwo Finansów rozpoczęło publiczne konsultacje projektu ustawy wprowadzającej w 2024 obowiązkowe fakturowanie. Konsultacje potrwają do 23 grudnia br. Zintegrowano już aplikację e-mikrofirma z KSeF, istotną dla mikroprzedsiębiorców. Kolejnym udostępnionym wkrótce narzędziem będzie Aplikacja mobilna KSeF. To drugi etap wdrażania Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) w Polsce.
Wiesława Moczydłowska
01.12.2022
VAT Rachunkowość
Radca prawny Iwona Rykaczewska-Kuderska, dyrektor działu prawnego w Benefit Systems otrzymała w tym roku tytuł Lidera Prawników Przedsiębiorstw. Wyróżnienie zostało wręczone 1 grudnia podczas Świątecznej Gali Członków i Przyjaciół Polskiego Stowarzyszenia Prawników Przedsiębiorstw, m.in. za działania na rzecz społecznej odpowiedzialności biznesu.
Krzysztof Sobczak
01.12.2022
Prawnicy Prawo gospodarcze
W czwartek sejmowa Komisja do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych rozpatrzyła poprawki do tzw. ustawy gazowej. Nie otrzymały poparcia m.in. zmiany zgłoszone przez opozycję dotyczące objęcia wsparciem także małych i średnich przedsiębiorców Głównym celem projektu jest zamrożenie ceny za gaz w 2023 r. na poziomie z 2022 roku.
PAP Renata Krupa-Dąbrowska
01.12.2022
Energetyka
Zaledwie 3 na 10 badanych szuka obecnie nowej pracy, a co trzeci respondent wskazuje, że obecny pracodawca nie zaspokaja jego potrzeby rozwoju i docenienia – wynika z opracowania „Ewolucja HR – OLX Praca. Know How 2023”. Co jest katalizatorem, który sprawia, że pracownicy decydują się na odejście z pracy i podjęcie się nowej?
Grażyna J. Leśniak
01.12.2022
Rynek Prawo pracy
Polacy wciąż nie zachowują dostatecznej ostrożności w miejscu pracy. W ubiegłym roku wypadkom w trakcie pełnienia obowiązków zawodowych uległo blisko 69 tys. osób - wynika z najnowszego opracowania Głównego Urzędu Statystycznego „Wypadki przy pracy w 2021 roku”. To o 9,6 proc. więcej niż w 2020 roku.
Grażyna J. Leśniak
01.12.2022
Prawo pracy BHP
Od 1 grudnia 2022 r. można składać wnioski o dodatek elektryczny. Jego rolą jest wsparcie gospodarstw domowych w związku z koniecznością zakupu energii elektrycznej w sytuacji jej rosnących cen. To tysiąc złotych dla gospodarstw domowych zużywających do 5 MWh rocznie i 1 500 zł – dla gospodarstw domowych zużywających powyżej 5 MWh rocznie.
Krzysztof Sobczak
01.12.2022
Domowe finanse
Zarządy spółek kapitałowych będących w złej sytuacji finansowej muszą monitorować nie tylko płynność – aby bez zbędnej zwłoki złożyć wniosek o upadłość – ale również proporcje ponoszonych strat do kapitałów spółki. Inaczej narażają się na odpowiedzialność za zobowiązania spółek. Odpowiada za to zarząd spółki bez względu na to, jaką wiedzę na ten temat posiadali wspólnicy.
Michał Kosiarski
01.12.2022
Spółki Prawo gospodarcze
Mężczyźni mogą wypłacić lwią część oszczędności zgromadzonych w PPK jeszcze przed przejściem na emeryturę. Jednocześnie przez 5 lat nie odłożą nawet złotówki na starość. Zdaniem prawników, to efekt dziurawego systemu i niepowiązania przepisów z wiekiem emerytalnym. Czy zmieniać przepisy? Opinie są podzielone. Ci, którzy są temu przeciwni, twierdzą, że nic to nie da. Bo kryzys i inflacja nie powstrzyma ludzi przed wypłatami.
Grażyna J. Leśniak
01.12.2022
Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy
Różnorodne formy wsparcia dla przedsiębiorców nie wyłączają możliwości opodatkowania spółki w formie ryczałtu od dochodów spółek. Ewentualne ograniczenia w zakresie wyboru estońskiego CIT obejmują zwolnienia związane z działalnością w specjalnych strefach ekonomicznych oraz zwolnienia wynikające z decyzji o wparciu. Taką korzystną interpretację wydała właśnie skarbówka.
Wiesława Moczydłowska
01.12.2022
CIT Doradca podatkowy Finanse

Quo vadis sądy własności intelektualnej?

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Debata o kształcie sądownictwa dotyczącego własności intelektualnej jest o tyle istotna, że orzekający w tej dziedzinie sędziowie, zmagają się co dzień ze sporym wyzwaniem oraz odpowiedzialnością, gdyż wydawane przez nich orzeczenia, nie tylko regulują relację pomiędzy dwoma podmiotami - powodem i pozwanym - ale wywołują często skutek zarówno na polskim, jak również na unijnym rynku.
Michał Czubak
01.12.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Sejmowa komisja ds. energii odrzuciła w czwartek większość poprawek, jakie do ustawy zamrażającej ceny gazu w 2023 r. zaproponowała opozycja. Poparto zmiany zgłoszone przez posłów PiS, dotyczące morskiej energetyki wiatrowejWciąż nie wiadomo, jakie ceny za gaz zapłacą indywidualni odbiorcy w przyszłym roku. Rząd odłożył do przyszłego tygodnia prace nad projektem nowej ustawy ustalającej górny pułap cen gazu dla gospodarstw domowych i innych podmiotów wrażliwych. Przedsiębiorstwa obrotu gazem otrzymają rekompensaty. Na razie nie zapowiedziano mechanizmu finansowania tych rekompensat.
Paweł Rochowicz
30.11.2022
Rynek i konsument Finanse
Niezależność organu antymonopolowego jest kluczowym zabezpieczeniem gospodarczych wolności jednostki wobec jego uznaniowej władzy. W Polsce obecnie Prezes UOKiK nie ma takiego statusu, ale prawo unijne wymaga, by był to organ niezależny. Stosowna dyrektywa została przyjęta w 2018 roku, ale projekt ustawy wdrażającej ją do krajowego prawa nie trafił jeszcze do Sejmu.
Krzysztof Sobczak
30.11.2022
Rynek i konsument Ochrona konkurencji
Chociaż projekt zmian w Kodeksie pracy wynikających z wdrożenia dwóch dyrektyw unijnych nadal nie został przyjęty, to jego zapisy budzą duże zainteresowanie na rynku pracy. Według ekspertów, szeroka implementacja dyrektywy to z jednej strony nowe, oczekiwane przez pracowników uprawnienia, z drugiej natomiast szereg wyzwań dla firm ich zatrudniających, na które warto się odpowiednio wcześnie przygotować.
Grażyna J. Leśniak
30.11.2022
Prawo pracy Prawo europejskie

Pracodawcy zaczynają dostrzegać potencjał osób z niepełnosprawnościami

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Administracja publiczna Prawo pracy Niepełnosprawność
Drugi kwartał 2022 roku w Polsce zakończył się z prawie 150 tys. nieobsadzonych miejsc pracy – wynika z danych GUS. Problem z deficytem pracowników może być jednym z kluczowych wyzwań pracodawców również w kolejnych latach. Warto więc rozważyć otwarcie organizacji na wykorzystanie kompetencji i potencjału osób z niepełnosprawnościami, z których aż 2,3 mln pozostawało biernymi zawodowo w II kwartale br.
Grażyna J. Leśniak
30.11.2022
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Administracja publiczna Prawo pracy Niepełnosprawność
Kontakty telefoniczne bez wcześniejszej zgody konsumentów na telemarketing i wprowadzanie przez telemarketerów konsumentów w błąd, znacznie zawyżając kwoty możliwych do pozyskania dotacji oraz nie przekazując istotnych informacji o warunkach ich pozyskania - takie zarzuty Prezes UOKiK stawia w postępowaniu przeciwko Asmanta Call Center oraz osobom zarządzającym tą spółką.
Krzysztof Sobczak
30.11.2022
Rynek i konsument
Jeszcze tylko dziś małe i średnie firmy, samorządy i inne podmioty uprawnione mogą złożyć oświadczenia uprawniające do korzystania z zamrożonych cen energii. Dokument ten składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe informacje. Często nie wiadomo jednak, jak rzetelnie oświadczyć, ile energii zużywa się na cele podstawowe.
Paweł Rochowicz Renata Krupa-Dąbrowska
30.11.2022
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Energetyka
W sobotę, 17 grudnia br., minie rok, od kiedy Polska powinna wdrożyć unijną dyrektywę o sygnalistach. Z kolei 1 i 2 sierpnia br. minął termin implementacji dwóch innych dyrektyw unijnych, których wdrożenie oznaczałoby bardzo korzystne zmiany dla pracowników i pracujących rodziców. Przepisów dotąd nie ma, choć na przygotowanie tych ostatnich Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej miało dwa lata.
Grażyna J. Leśniak
30.11.2022
Prawo pracy

Blokada rachunku bankowego firmy przez fiskusa - brakuje jasnych przepisów

Ordynacja Podatki i opłaty lokalne Spółki Małe i średnie firmy Finanse
Możliwość dokonania przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej blokady rachunku bankowego na podstawie przepisów o STIR budzi kontrowersje niemal od samego początku ich obowiązywania. Niedookreślone warunki zastosowania tego instrumentu w połączeniu z jego dolegliwością, dla przedsiębiorcy stanowią poważne ryzyko dla działalności gospodarczej - pisze dr Grzegorz Keler.
Grzegorz Keler
30.11.2022
Ordynacja Podatki i opłaty lokalne Spółki Małe i średnie firmy Finanse
Podwyżki cen prądu zachęciły firmy do instalacji paneli fotowoltaicznych. Takie inwestycje spowodowały jednak problemy fiskalne. Chodzi o podatek od nieruchomości i kwestię opodatkowania budowli. Wątpliwości mają nie tylko duże zakłady, ale też mali, działający w pojedynkę przedsiębiorcy. Gminy żądają od nich kilkukrotnie wyższego podatku. Konieczna jest pilna poprawa przepisów.
Krzysztof Koślicki
30.11.2022
Podatki i opłaty lokalne Doradca podatkowy Poprawmy prawo
Przepisy ustawy emerytalnej nie przewidziały korzystnego przeliczenia stażu pracy kolejarzy do emerytury takiego jak górnikom. A zatem sposób liczenia okresu zatrudnienia na kolei nie ma zastosowania przy ustalaniu okresu składkowego i nieskładkowego w związku z pracą w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze przed dniem wejścia w życie ustawy emerytalnej - taki jest sens uchwały siedmiu sędziów Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
30.11.2022
Emerytury i renty Prawo pracy
W wyniku zmian na rynku pracy, firmy coraz częściej pochylają się nad nowymi benefitami, modelami pracy i strategiami zatrudnienia. Z kolei specjaliści poszukują ciekawych możliwości rozwoju, oferujących im większą elastyczność. Na popularności zyskuje model „work from anywhere” zakładający pracę zdalną z dowolnego miejsca na świecie. Początkowo wdrażany na Zachodzie, obecnie testowany jest także przez część polskich pracodawców.
Grażyna J. Leśniak
29.11.2022
Prawo pracy
Stosowanie przez firmę "nadzwyczajnie intensywnych" mechanizmów windykacji należności, w tym z nadzwyczajną intensywnością kontaktowanie się z dłużnikami, wywieranie na nich dużej presji, posuwanie się nawet do gróźb i obelg - za to prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił zarzuty naruszenia zbiorowych interesów konsumentów spółce Profi Credit Polska.
Krzysztof Sobczak
29.11.2022
Prawo cywilne Rynek i konsument
Zmiana zakresu czynności pracownika może być dokonana przez pracodawcę jednostronnie, jeżeli nie prowadzi do zmiany rodzaju pracy określonej w umowie o pracę. W przypadku, gdy zmienione zadania miałyby obejmować przynajmniej w części inną rodzajowo pracę niż dotychczasowa – wykraczać zatem poza rodzaj pracy – konieczna jest zmiana umowy poprzez wypowiedzenie zmieniające lub porozumienie zmieniające.
Anna Sokołowska Marek Rotkiewicz
29.11.2022
Prawo pracy
Organizacja społeczna może tylko w postępowaniu w sprawie pozwolenia na budowę wymagającym udziału społeczeństwa, żądać dopuszczenia do udziału w postępowaniu, a także ubiegać się o zgodę organu administracji architektoniczno-budowlanej na przedstawienie mu poglądu w sprawie. Więcej na ten temat w Legal Alercie.
Martyna Sługocka
29.11.2022
Administracja publiczna Budownictwo
Nawet w trudniejszych czasach pod względem gospodarczym znajdują się pracodawcy, którzy rozważają wprowadzenie lub restrukturyzację oferowanych pracownikom świadczeń pracowniczych. Jednym z tych świadczeń są nagrody jubileuszowe. Pojawiają się jednak pytania, czy taka nagroda musi zostać zawsze wypłacona w pieniądzu, czy też możliwe jest przyznanie jej w innej postaci np. sztabki złota.
Marcin Wojewódka
29.11.2022
Domowe finanse Prawo pracy
Ustawa zamrażająca ceny gazu ma wprowadzić nowy podatek od nadzwyczajnych zysków wydobywców gazu. W praktyce chodzi głównie o jeden podmiot: Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. I choć ustawa powołuje się na unijne rozporządzenie o interwencji na rynku energii, to podatek ma inną konstrukcję, niż wspólnotowy wzorzec.
Paweł Rochowicz
28.11.2022
Finanse
Rolnicy, rodziny z wieloma dziećmi i osobami niepełnosprawnymi, a także działkowcy mogą starać się o wyższy wolumen energii elektrycznej po gwarantowanej, zamrożonej cenie. Wnioski w tej sprawie można składać także przez aplikację mObywatel - przypomina Ministerstwo Cyfryzacji.
Paweł Rochowicz
28.11.2022
Domowe finanse Nowe technologie Energetyka
W Polsce trzeba zatrudnić 147 tys. specjalistów IT, żeby udział tego sektora w naszej gospodarce był na tym samym poziomie, co w Unii Europejskiej – wynika z raportu przygotowanego przez Polski Instytut Ekonomiczny we współpracy z Software Development Association Poland. Obecnie specjaliści IT stanowią ok. 3,5 proc. wszystkich zatrudnionych, przy średniej w UE wynoszącej 4.5 proc. To jeden z niższych wyników w UE.
Grażyna J. Leśniak
28.11.2022
Rynek Prawo pracy

Dostawca monitoringu z zarzutami o podział rynku

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że jeden z największych w kraju producentów sprzętu do elektronicznego monitoringu - Dahua Technology Poland zawarł zmowę cenową i podzielił rynek razem ze swoimi dystrybutorami. Postawił zarzuty sześciu przedsiębiorcom i siedmiu menadżerom. A za utrudnianie przeszukania w trakcie postępowania wyjaśniającego, na firmę nałożono karę 700 tys. zł.
Krzysztof Sobczak
28.11.2022
Rynek i konsument Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji
Osiem tysięcy złotych – tyle co najmniej wynosić powinien zasiłek pogrzebowy – uważa Polska Izba Branży Pogrzebowej. Według Izby, waloryzacja tej kwoty powinna zostać dokonana jak najszybciej, czyli na przykład od stycznia 2023 roku, aby ceny usług funeralnych, a także ich jakość, mogły pozostać na co najmniej dotychczasowym poziomie. Rząd proponuje podniesienie zasiłku o tysiąc złotych.
Krzysztof Sobczak
28.11.2022
Prawo gospodarcze