Prawo.pl
Zastąpienie obecnego, 95-proc. zwolnienia dywidendowego pełnym stuprocentowym zwolnieniem, możliwość tworzenia polskiej spółki holdingowej również przez prostą spółkę akcyjną, łagodniejsze warunki skorzystania ze zwolnienia – to korzystne zmiany wchodzące w życie z początkiem przyszłego roku. Eksperci wskazują, że pewne warunki i wymogi jednak pozostają i wymagają pilnego urealnienia.
Wiesława Moczydłowska
29.12.2022
CIT Doradca podatkowy Spółki
Zaczynamy już komercjalizować aplikację do planowania kariery prawnika. Zresztą może mieć ona szersze zastosowanie w biznesie, nie tylko prawniczym – mówi Mateusz Piech, doradca podatkowy w kancelarii JGA z Katowic, lider zwycięskiego zespołu w zawodach Legal Hackathon 2022. Zastrzega jednak, że nawet najlepsza aplikacja nie zastąpi własnej inicjatywy w poszukiwaniu interesującej pracy.
Paweł Rochowicz
29.12.2022
Prawnicy Nowe technologie

Projekt ustawy o ochronie ludności wciąż budzi opór samorządów

Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wprowadziło do najnowszej wersji projektu ustawy o ochronie ludności oraz stanie klęski żywiołowej 85 poprawek sugerowanych przez samorządy. Te jednak nadal negatywnie oceniają projekt. Punktem spornym są dwa stany nadzwyczajne, które przewiduje projekt, oraz ich konsekwencje dla obywateli i samorządów.
Robert Horbaczewski
29.12.2022
Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Nowe prawo - jak oszczędzać prąd w 2023 roku

Rynek i konsument Domowe finanse Administracja publiczna Prawo gospodarcze Energetyka
Urzędy administracji rządowej i samorządowej, a także uczelnie i instytucje kultury muszą w ciągu 2023 roku zredukować zużycie energii elektrycznej o 10 procent. Do końca marca powinny złożyć sprawozdanie o oszczędnościach w grudniu br. Gospodarstwa domowe mogą redukować zużycie dobrowolnie, w zamian za co mogą liczyć na upust w opłatach za prąd.
Paweł Rochowicz
28.12.2022
Rynek i konsument Domowe finanse Administracja publiczna Prawo gospodarcze Energetyka
Prosument lokatorski - to nowa instytucja dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, dzięki której będzie można odzyskać 100 proc. wartości energii przekazanej do systemu energetycznego i otrzymać 50 proc. dofinansowania na instalację paneli fotowoltaicznych. Wprowadzenie takiego rozwiązania zapowiada Ministerstwo Rozwoju i Technologii jako kolejną zachętę do stosowania odnawialnych źródeł energii (OZE), w tym fotowoltaiki w Polsce.
Krzysztof Sobczak
28.12.2022
Budownictwo Nowe technologie
Obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski po agresji Rosji, nie muszą przedkładać oryginałów swych dyplomów, by je nostryfikować. Taki obowiązek mają zaś ci, którzy opuścili Ukrainę przed 24 lutego 2022 r. A też nie mogą wrócić do swojego kraju - wskazuje RPO. MEiN wyjaśnia, że mogą oni skorzystać z programu Europejski Paszport Kwalifikacji dla Uchodźców.
Grażyna J. Leśniak Monika Sewastianowicz
28.12.2022
Szkolnictwo wyższe Zarządzanie oświatą Ukraina
Zachowania banku polegające na niewykreśleniu kredytobiorcy z Centralnej Bazy Danych – Bankowego Rejestru, naruszyły dobra osobiste powoda w postaci godności i poczucia bezpieczeństwa. Powód został napiętnowany jako niesolidny dłużnik. Naruszenie dóbr osobistych powoda było działaniem bezprawnym - orzekł Sąd Najwyższy. Dlatego wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie został wydany z rażącym naruszeniu prawa i został uchylony.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
28.12.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości RODO
Najmniejsze podmioty zatrudniające, będące mikroprzedsiębiorcami, gdy wszystkie osoby zatrudnione złożą deklarację rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, mogą skorzystać z ustawowego zwolnienia z obowiązku stosowania przepisów ustawy o PPK. Jednak ponowny autozapis w pierwszym kwartale 2023 roku będzie także ich dotyczył. Piszą o tym Agnieszka Łukawska i dr Antoni Kolek.
Agnieszka Łukawska Antoni Kolek
28.12.2022
Domowe finanse PPK
Fundację rodzinną będą mogły zakładać nie tylko duże, rodzinne przedsiębiorstwa, ale też menedżerowie. Przepisy nie zawierają ograniczeń w tym zakresie. Fundacja może być więc świetną metodą na ochronę własnego majątku, w celu ochrony dorobku życiowego przed ryzykiem gospodarczym. Może okazać się bezpieczniejsza niż małżeństwo - mówią półżartem prawnicy.
Renata Krupa-Dąbrowska
28.12.2022
Prawo gospodarcze

Najem 2023 - czas na analizę umów z najemcami

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy Polski Ład
Nowy rok przynosi istotne zmiany w zakresie opodatkowania wynajmu nieruchomości. Eksperci radzą, żeby podatnicy przeanalizowali umowy z najemcami i dokonali w nich ewentualnych zmian, tak aby sprecyzować, że koszty mediów, które fizycznie opłaca wynajmujący, są zwracane przez najemcę. Tego rodzaju zapisy pozwolą na wyłączenie tych kwot z zakresu przychodów podlegających opodatkowaniu.
Wiesława Moczydłowska
28.12.2022
Domowe finanse PIT Doradca podatkowy Polski Ład
Od 1 stycznia pracodawca będzie musiał powiadomić pracowników o treści wykazu stanowisk, na których są wykonywane prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz o wpisaniu lub odmowie wpisania do ewidencji pracowników wykonujących te prace. W przypadku nieumieszczenia stanowiska pracy, na którym zatrudniony wykonuje pracę w tym wykazie lub nieumieszczenia go w ewidencji, pracownikowi będzie przysługiwała skarga do PIP.
Grażyna J. Leśniak
28.12.2022
Emerytury i renty Prawo pracy
WSA, stwierdzając wbrew temu, czego żądał skarżący i wbrew treści skargi, że zarówno wierzytelność, jak i środki otrzymane w wyniku jej realizacji powinny podlegać opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, wyszedł poza skargę. Przekroczył zatem uprawnienie, które daje mu prawo. Do takiego wniosku doszedł niedawno Naczelny Sąd Administracyjny w ciekawej sprawie odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu przy rozbiórce World Trade Center.
Wiesława Moczydłowska
28.12.2022
Prawnicy Ordynacja PIT Doradca podatkowy

W przyszłym roku zwalczanie zatorów płatniczych po nowemu

Administracja publiczna Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Ochrona konkurencji
Duże firmy wciąż będą musiały składać raporty o swoich praktykach dotyczących terminowości zapłaty, ale będą miały na to więcej czasu. Nowe przepisy zdejmują ten obowiązek z działalności ubezpieczeniowej i asekuracyjnej i redukują obowiązki dla grup kapitałowych. UOKiK będzie mógł, bez formalnego wszczynania postępowania, "wystąpić" do podmiotów zalegających z płatnościami, informując ich o sytuacji.
Paweł Rochowicz
28.12.2022
Administracja publiczna Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Ochrona konkurencji
Na początku grudnia Sejm - co wywołało spore zaskoczenie - odrzucił w całości przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt noweli ustawy o notariacie, zgodnie z którym notariusze mieli mieć możliwość wpisywania hipotek do ksiąg wieczystych i wydawania notarialnych nakazów zapłaty. Projekt ma wrócić, ale jako poselski, a zapowiedzi wiceszefa MS Marcina Warchoła wynika, że Sejm miałby się nim zająć już w styczniu.
Patrycja Rojek-Socha
27.12.2022
Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Aż 67 procent przedsiębiorstw uważa, że w ostatnich sześciu miesiącach, pogorszyły się warunki prowadzenia biznesu. 28% nie widzi znaczącej zmiany, a dla 5% warunki się poprawiły. Najbardziej krytycznie oceniają rzeczywistość średnie firmy. Jeszcze gorsze są nastroje przedsiębiorców odnośnie prowadzenia firmy w kontekście zmian w prawie i działań administracji.
Krzysztof Sobczak
27.12.2022
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
W okresie od stycznia do września 2022 roku o prawie 200 proc. w stosunku do 2021 roku wzrosła liczba osób skontrolowanych pod kątem wykorzystania zwolnień lekarskich. Najwięcej kontroli ZUS przeprowadził w województwie małopolskim, mazowieckim i dolnośląskim. Zwiększył się też odsetek (o prawie 29 proc.) osób pozbawionych prawa do zasiłku, a o prawie 40 proc. wzrosła kwota cofniętych zasiłków w wyniku kontroli.
Grażyna J. Leśniak
27.12.2022
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Gdy świąteczny prezent jest nietrafiony, albo jeśli zamówiony produkt nie dotarł na czas - jeden i drugi można oddać, ale zasady zwrotu są nieco odmienne. Zakup online można zwrócić zawsze, natomiast produkt kupiony w sklepie stacjonarnym tylko za zgodą sprzedawcy. O tym, jak to skutecznie zrobić, doradza Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Krzysztof Sobczak
27.12.2022
Prawo cywilne Rynek i konsument
Wiele sygnałów świadczy o tym, że do Polski zbliża się recesja gospodarcza. Dwa podstawowe problemy, z którymi muszą mierzyć się przedsiębiorcy, to wzrost cen nośników energii oraz rosnąca inflacja i związane z nią zacieśnienie polityki pieniężnej. Pisze o tym Barbara Szczepkowska, radca prawny, partner, doradca restrukturyzacyjny w kancelarii act BSWW legal & tax.
Barbara Szczepkowska
27.12.2022
Prawo gospodarcze Restrukturyzacja
Spośród 397 powiatów i województw samorządowych, zaledwie 10 z nich zleca organizacjom konsumenckim zadania z obszaru upowszechniania i ochrony praw konsumentów - wynika z raportu Stowarzyszenia Ochrony Konsumentów Aquila. Samorządowcy przyznają, że coraz gorsza sytuacja finansowa budżetów powiatowych powoduje, że zadania te schodzą na niższy plan.
Maria Dec-Kiełb
27.12.2022
Samorząd terytorialny Rynek i konsument
Z początkiem 2023 roku zaczyna obowiązywać wyższa stawka diety za podróże służbowe na terenie kraju. Stawką tą od 1 stycznia 2023 roku związany będzie każdy pracodawca. Zmiana stawki pociąga za sobą również podwyższenie ryczałtu noclegowego oraz na jazdy miejscowe, jak też limitu noclegowego.
Marek Rotkiewicz
27.12.2022
Prawo pracy
Koniec 2022 roku oznacza dla wielu spółek początek biegu terminów na sporządzenie sprawozdania finansowego i wykonanie innych obowiązków związanych ze sprawozdawczością finansową. Na razie nie wiadomo, czy podobnie jak w poprzednich latach, zostaną one przedłużone. Więcej na ten temat piszmy w Legal Alercie.
Grzegorz Keler
27.12.2022
Spółki Finanse

Mediacje w sprawach pracowniczych mało skuteczne

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy
Niewiele spraw z zakresu prawa pracy trafia do mediacji sądowej - w 2021 r. było to tylko 8 proc. spraw wpływających do sądów pracy. Zdaniem prawników, mediacja jest mało popularna i mało efektywna - m.in. z powodu nieprzygotowanych do swojej roli mediatorów, którym brakuje często wiedzy prawniczej i umiejętności współpracy z pełnomocnikami. W efekcie - mediacja zamiast pomóc, wydłuża postępowanie.
Grażyna J. Leśniak
27.12.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy
Zdaniem Sądu Okręgowego w Łodzi 50 tys. zł odszkodowania jest słuszną sumą za naruszenie zakazu dyskryminacji w zatrudnieniu. Z jednej strony wynagradza całość szkód i krzywd powódki, a z drugiej strony, pozwany powinien odczuć ją jako sankcję za niedozwolone i bezprawne naruszenie prawa wobec osoby, która przysposobiła dziecko i korzystała z urlopu macierzyńskiego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
27.12.2022
Prawo pracy

Darowizna przekazana w ramach pomocy humanitarnej nie podlega podatkowi od spadków i darowizn

Domowe finanse Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn
Wspierający osoby potrzebujące pomocy w ramach akcji humanitarnych, których pomoc polega m. in. na zbiórce pieniędzy i przekazywaniu środków finansowych potrzebujący, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Bycie pośrednikiem nie oznacza przysporzenia majątkowego, co z kolei nie skutkuje nabyciem własności rzeczy bądź praw majątkowych.
Malwina Pasternak-Janik
26.12.2022
Domowe finanse Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn
Polecenie pozostawania w gotowości do wykonywania pracy poza godzinami, podlega zasadniczemu ograniczeniu związanemu z koniecznością zapewniania minimalnych odpoczynków. Nie ma w tym zakresie znaczenia, czy dyżur jest dyżurem zakładowym czy domowym, jak też ewentualne wprowadzenie dodatkowej odpłatności za dyżur domowy, tzw. dyżur pod telefonem.
Marek Rotkiewicz
24.12.2022
Prawo pracy
Bombki, kolędy, sanie, choinka, Mikołaj, renifery, pierniki – gadżety z tymi elementami zasypują sklepy już w listopadzie, tuż po opróżnieniu palet ze zniczy. Oczywistość tych skojarzeń ze Świętami to dla przedsiębiorców też pokusa, by zmonopolizować rynek, np. rejestrując wzory przemysłowe lub znaki towarowe odnoszące się do świątecznych akcentów, np. stroju Świętego Mikołaja.
Monika Sewastianowicz Renata Krupa-Dąbrowska
24.12.2022
Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji
Ministerstwo Finansów wycofuje się z objęcia podatkiem cukrowym koncentratów soków, naturalnego cukru w sokach ani napojów zawierających niewielką ilość naturalnej kofeiny lub tauryny. Przyjęło w ten sposób sygnały przedsiębiorców, którzy wskazywali, że prowadziłoby to do podwójnego opodatkowania.
Paweł Rochowicz
23.12.2022
Rynek i konsument Finanse
Ministerstwo Zdrowia przekazało do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych projekt rozporządzenia, które ma określić warunki i metody przeprowadzania przez pracodawcę kontroli trzeźwości pracownika. Nowe przepisy zawierają też wykaz środków działających podobnie do alkoholu. Na liście są m.in. opioidy, amfetamina i kokaina.
Grażyna J. Leśniak
23.12.2022
Administracja publiczna Prawo pracy Spółki Małe i średnie firmy
Przepis wyłączający z kosztów uzyskania przychodów kary umowne i odszkodowania z tytułu wad dostarczonych towarów, wykonanych robót i usług nie obejmuje kar umownych za niedotrzymanie terminu realizacji. Możliwość zaliczenia tych kar do kosztów podatkowych powinna być rozpatrywana pod kątem ich związku z przychodami – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.
Wiesława Moczydłowska
23.12.2022
CIT Doradca podatkowy
Bioodpady stanowiące odpady komunalne nie mogą być magazynowane przez przedsiębiorcę odbierającego odpady komunalne. W przypadku odpadów komunalnych selektywnie zebranych ma on obowiązek przewiezienia ich do instalacji odzysku lub unieszkodliwiania odpadów, a niesegregowanych bezpośrednio do instalacji komunalnej. Dopuszcza się jednak przekazywanie niesegregowanych odpadów komunalnych do termicznego przekształcania, jeżeli dana gmina prowadzi selektywne zbieranie odpadów.
Marek Sondej
23.12.2022
Samorząd terytorialny