Ustawa o świadczeniu honorowym dla stulatków przyjęta przez Senat bez poprawek

Domowe finanse Emerytury i renty

6246,13 zł – tyle od 1 stycznia 2025 roku będzie wynosiło miesięcznie świadczenie honorowe dla osób, które ukończyły 100 lat. W środę Senat podjął uchwałę o przyjęciu ustawy bez poprawek. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta. Za głosowało 75 senatorów, nikt nie był przeciw i nikt nie wstrzymał się od głosu.

30.10.2024

Jaka stawka ryczałtu dla usług stolarki budowlanej

PIT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Przedsiębiorca świadczący usługi stolarki budowlanej z własnych materiałów wraz z montażem, np. wykonujący schody w domu klienta, rozlicza je według stawki 5,5 proc. ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Jest to działalność wytwórcza. Jeśli zaś wykorzystuje materiały powierzone mu przez klienta, rozlicza się według stawki 8,5 proc., ponieważ nie jest to już działalność wytwórcza, ale przetwarzanie.

30.10.2024

Od przyszłego roku wyższe stawki akcyzy na wyroby tytoniowe - Senat za ustawą

Akcyza

Urealnienie dotychczasowej akcyzowej mapy drogowej poprzez podwyższenie stawek akcyzy na wyroby tytoniowe i ich substytuty oraz objęcie zakresem tej mapy w latach 2025-2027 płynu do e-papierosów. To główne cele projektu nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, do którego sejmowa komisja finansów wniosła kilka poprawek. Opodatkowanie podatkiem akcyzowym urządzeń do waporyzacji jest procedowane w odrębnym projekcie. W środę przepisy zatwierdził Senat.

30.10.2024

Autostrady i drogi ekspresowe płatne dla przewoźników od 1 listopada

Drogi Transport

Od 1 listopada poszerzona zostanie sieć płatnych dróg. Obejmie ona nowo wybudowane autostrady i ekspresówki. Mowa o ponad 1600 kilometrów dróg na terenie całej Polski. Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie uważa, że decyzja Ministerstwa Infrastruktury jest dodatkowym obciążeniem dla firm transportowych.

30.10.2024

Jak wykonawca zamówienia może chronić tajemnice swojej firmy?

Zamówienia publiczne

Składając ofertę w reakcji na ogłoszenie w sprawie zamówienia publicznego, przedsiębiorca ma prawo chronić poufność informacji stanowiących tajemnicę jego firmy. Musi jednak udowodnić, że konkretne dane rzeczywiście mieszczą się w zakresie ustawowej definicji tajemnicy przedsiębiorstwa. Ważne jest tu także podjęcie działań zmierzających do uniemożliwia dostępu do nich przez osoby nieuprawnione.

30.10.2024

Wykorzystanie AI przy tworzeniu nowych leków generuje ryzyka prawne

Prawo AI Farmacja

Niska jakość informacji używanych do tworzenia narzędzi opartych o sztuczną inteligencję (AI), błędy w systemach skutkujące złym wynikiem oraz naruszenie wrażliwych danych osobowych - to główne zagrożenia związane z użyciem AI przez firmy farmaceutyczne i biotechnologiczne opracowujące nowe terapie lekowe - uważają prawnicy kancelarii Baker McKenzie. Najważniejszą regulacją dla europejskich firm używających sztucznej inteligencji będzie AI Act.

30.10.2024

Raport: Wciąż mało firm korzysta z ulgi B+R, trzeba uprościć formalności

CIT PIT

Pomimo wzrostu nakładów na badania i rozwój w Polsce, nasz kraj wciąż pozostaje daleko za europejskimi liderami innowacji. Barierą dla szybszego rozwoju nie jest brak narzędzi, takich jak ulgi podatkowe czy granty, ale niewystarczająca wiedza i zasoby w firmach - wynika z raportu "Z taryfą ulgową. Jak napędzić innowacyjność polskiego biznesu?" autorstwa Ayming Polska i Konfederacji Lewiatan. By lepiej dopasować ulgę B+R do potrzeb firm, autorzy rekomendują m.in. uproszczenie formalności i wprowadzenie możliwości zwrotu gotówkowego.

30.10.2024

Badanie kleszczy pod kątem boreliozy to pseudomedycyna

Pacjent

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie rozpatrzył skargę jednego z podmiotów leczniczych na decyzję Rzecznika Praw Pacjenta. W decyzji tej rzecznik uznał stosowane przez podmiot leczniczy praktyki, polegające na oferowaniu w medycznym laboratorium diagnostycznym badań kleszczy, za naruszające zbiorowe prawa pacjentów do świadczeń zdrowotnych odpowiadających wymaganiom aktualnej wiedzy medycznej oraz udzielanych z należytą starannością. Sąd podzielił to stanowisko.

30.10.2024

Koniec zbrodni majątkowych, ale nie vatowskich

Prawo karne VAT

Projekt nowelizacji kodeksu karnego przedstawiony przez Ministerstwo Sprawiedliwości zrywa z obostrzeniem odpowiedzialności za przestępstwa w stosunku do mienia największej wartości. Nie dotyczy to jednak zbrodni vatowskich, za które nadal ma grozić minimum pięć lat pozbawienia wolności. Projektodawca chce ponadto zaostrzyć kary za utrudnianie przetargów.

30.10.2024

Praca w sądzie nie popłaca - pracownicy chcą zmian w wynagrodzeniach

Wymiar sprawiedliwości

Dyskusja nad podwyżkami dla pracowników sądów i prokuratury otworzyła puszkę Pandory. Pracownicy sądów alarmują, że ich wynagrodzenia są na tyle niskie, że już nie opłaca się pracować w sądzie. Na nowo pojawia się postulat, by zmienić model kształtowania ich płac, uzależniając je od średniego wynagrodzenia lub pensji sędziego. MS zapewnia, że sprawa będzie analizowana, ale po przywracaniu praworządności.

30.10.2024

Wydawcy z nową szansą na zwycięstwo z Chomikuj

Prawo autorskie

Sąd ponownie rozpatrzy sprawę naruszeń praw autorskich zarzucanych platformie Chomikuj.pl przez wydawców książek reprezentowanych przez Wolters Kluwer Polska. W zeszłym roku sąd okręgowy - choć uznał, że doszło do naruszeń praw autorskich - oddalił powództwo z uwagi na brak legitymacji biernej podmiotu odpowiedzialnego za prowadzenie platformy.

30.10.2024

Bez zagrożenia dożywociem? Kara do 15 lat więzienia - chyba że sąd zdecyduje inaczej

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości w ręce sędziów oddaje decyzję o tym, czy w danych okolicznościach można wobec oskarżonego zastosować karę powyżej 15 lat pozbawienia wolności. Zgodnie z projektem, który trafił właśnie do opiniowania, taki wymiar kary ma być co do zasady maksymalny w przypadku przestępstw, które nie są zagrożone dożywociem. Jest też furtka - wyjątkowe okoliczności.

30.10.2024

Będą dodatkowe pieniądze dla samorządów

Finanse publiczne Finanse samorządów

Rząd przeznaczy wsparcie finansowe dla jednostek samorządu terytorialnego. Jeszcze w 2024 roku otrzymają one w sumie 10 mld zł. Środki będą przekazane w formie dodatkowego udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych oraz w formie uzupełnienia subwencji ogólnej. Nowe rozwiązania mają wejść w życie z dniem następującym po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

29.10.2024

Banki łatwiej poradzą sobie z nieobsługiwanymi kredytami

Banki Kredyty

Rząd we wtorek, 29 października, przyjął projekt przepisów, które dostosują polskie prawo do unijnej dyrektywy w sprawie podmiotów, które obsługują kredyty i nabywców kredytów. Chodzi o to, aby banki mogły lepiej radzić sobie z nieobsługiwanymi kredytami, które ujęte są w ich bilansach. Nowe przepisy mają także zmniejszyć ryzyko gromadzenia się nieobsługiwanych kredytów w przyszłości.

29.10.2024

Rząd przyjął projekt nowelizacji budżetu na 2024 r.

Finanse publiczne Finanse

Tegoroczny deficyt budżetowy będzie większy, niż zakładano, ale nie oznacza to cięcia wydatków - poinformował premier Donald Tusk podczas wtorkowej konferencji prasowej. Szef rządu nie przekazał, o ile deficyt będzie wyższy. Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji budżetu na 2024 r. Powodem są mniejsze wpływy m.in. z powodu spadku inflacji poniżej poziomu założonego w ustawie.

29.10.2024

Rząd zdecydował, system kaucyjny od 1 października 2025 r.

Środowisko Odpady Prawo gospodarcze

Przepisy w sprawie systemu kaucyjnego wejdą w życie 1 października 2025 r. - poinformował we wtorek premier Donald Tusk na konferencji po posiedzeniu rządu. Dodał, że rząd potrzebuje jeszcze czasu, by dobrze przygotować wdrożenie tego systemu. Rząd chce, żeby nowe przepisy przyczyniły się maksymalnie do ochrony środowiska.

29.10.2024

Rząd zgodził się na zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców

PIT Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Ministerstwo Zdrowia proponuje wyłączenie z podstawy oskładkowania składką na ubezpieczenie zdrowotne przychodów ze sprzedaży środków trwałych. Ma to doprowadzić do obniżenia należnej składki na ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorców. Zmiany mają wejść od 1 stycznia 2025 r. i będą stosowane do rozliczeń składek za okres od 1 lutego. Składki należne za okres do dnia 31 grudnia 2024 r. będą rozliczane na dotychczasowych zasadach.

29.10.2024

Nabór wniosków o wypłatę bonusu frekwencyjnego dla KGW

Samorząd terytorialny Wybory

Do 29 listopada Koła Gospodyń Wiejskich mogą składać do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wnioski o wypłatę bonusu frekwencyjnego. Nabór skierowany jest do Kół Gospodyń Wiejskich, mających siedzibę w gminach, w których frekwencja w wyborach do Sejmu przeprowadzonych 15 października 2023 r. przekroczyła 60 procent. KGW nie muszą już organizować w ramach otrzymanej kwoty żadnych imprez.

29.10.2024

Zmiany w biurach informacji gospodarczych z podpisem prezydenta

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Nowe przepisy m.in. rozszerzają krąg podmiotów uprawnionych do otrzymywania informacji gospodarczych oraz wprowadzają procedurę zatwierdzania przez ministra regulaminów zarządzania danymi biura informacji gospodarczej.

29.10.2024