ZUS: 3,3 tys. stulatków otrzymuje świadczenie honorowe

Domowe finanse Emerytury i renty

3300 osób, które ukończyły 100 i więcej lat otrzymuje świadczenie honorowe - przekazał w piątek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wysokość świadczenia honorowego przyznawanego z okazji ukończenia 100 lat życia zależy od daty urodzenia świadczeniobiorcy. Od 1 marca 2024 roku nowi stulatkowie otrzymują świadczenie w wysokości 6246,13 zł brutto.

08.11.2024

W prokuraturze zaczyna się bój o podział podwyżek i niespłaszczanie wynagrodzeń

Prokuratura

Trzeba podnieść najniższe wynagrodzenia, ale zadbać o pracowników doświadczonych, z kompetencjami, którzy pracują w prokuraturze od lat - wskazuje Rada Główna Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP w piśmie skierowanym do ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. Sygnalizuje również zamiar przystąpienia do uzgodnień dotyczących zasad podziału środków na podwyżki pracowników prokuratury i zastrzega, że choć jest lepiej niż w przypadku pozostałej budżetówki, to i tak niewystarczająco, by rozwiązać skumulowane problemy finansowe.

08.11.2024

Składka zdrowotna przy zbiegu tytułów do objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym. RPO interweniuje w MZ

Domowe finanse Emerytury i renty PIT Ubezpieczenia społeczne

Obywatele skarżą się na obowiązek opłacania składki zdrowotnej przy zbiegu tytułów do objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym lub zbiegu przychodów uzyskiwanych w ramach jednego tytułu. Zdaniem Ministerstwa Zdrowia, przepisy nakładają obowiązek odprowadzania składki na ubezpieczenie zdrowotne od każdego z tytułów niezależnie od tego, czy w zbiegu pozostają różne czy takie same tytuły.

08.11.2024

Alimenty, sprawy spadkowe - są projekty zwiększające stawki dla radców i adwokatów

Wymiar sprawiedliwości

O 100 proc. mają wzrosnąć minimalne stawki z wyboru a tym samym "urzędówki" dla adwokatów i radców reprezentujących klientów w 11 grupach spraw. Chodzi o te z zakresu prawa pracy, ubezpieczeń społecznych, postępowań dotyczących nieletnich, spraw alimentacyjnych, o nakaz wypłaty wynagrodzenia za pracę do rąk drugiego małżonka, o stwierdzenie nabycia spadku czy o opróżnienie lokalu mieszkalnego. Rozporządzenia mają wejść niezwłocznie po ogłoszeniu, mają dotyczyć również spraw w toku.

08.11.2024

HFPC, Fundacja Sunflowers i MS rozpoczynają dyskusję o jurysdykcji uniwersalnej w Polsce

Polska przyjęła około miliona uchodźców z Ukrainy. Część z nich bezpośrednio doświadczyła lub była świadkami zbrodni międzynarodowych - 13 listopada 2024 r. odbędzie się konferencja organizowana przez Helsińską Fundację Praw Człowieka oraz Fundację Sunflowers pod patronatem Ministerstwa Sprawiedliwości, dotycząca wyzwań związanych z budowaniem efektywnego systemu ścigania zbrodni międzynarodowych w Polsce i zapewnienia wsparcia ofiarom i ocalałym.

08.11.2024

Pobieranie opłat za leki na gruźlicę jest bezprawne. Coraz częściej dochodzi do naruszeń

Pacjent Farmacja

Fundacja Lekarze bez Granic poinformowała Biuro Rzecznika Praw Pacjenta, że coraz częściej dochodzi do naruszenia prawa pacjenta dotyczącego dostępności do darmowych leków na gruźlicę. Najczęściej sytuacje te zdarzają się podczas wypisu ze szpitala, pacjenci dostają wówczas receptę ze 100 proc. odpłatnością. Jest to niezgodne z prawem. – Darmowe leki przeciwgruźlicze przysługują wszystkim chorym – przypomina Bartłomiej Chmielowiec, rzecznik praw pacjenta.

08.11.2024

Albo biznes, albo darowizna. Mylenie pojęć może być kosztowne

Prawo cywilne Małe i średnie firmy Ochrona konkurencji

Darowizna nigdy nie łączy się ze świadczeniem wzajemnym, nie można więc oferować książek, wycieczek czy usług edukacyjnych „po wpłaceniu darowizny”. Jeśli zaś przedsiębiorca otrzymuje wpłatę faktycznie będącą darowizną, powinien dbać o precyzyjną komunikację. Pokazuje to niedawny przykład zarzutów, jakie serwisowi Zrzutka.pl postawił prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

08.11.2024

Uczciwe firmy z zarzutami o oszustwo VAT? Czas na zmiany

Ordynacja VAT

Mimo iż mechanizm dobrowolnej podzielonej płatności VAT miał zwiększyć bezpieczeństwo podatników, to w praktyce nie zawsze chroni przed zarzutami o oszustwo. Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że samo zastosowanie tej formy zapłaty nie daje gwarancji, że dochowano należytej staranności - konieczne są też inne działania weryfikacyjne. Jednak według prawników, żadna czynność nie daje pełnej gwarancji. Dlatego apelują o zmiany zarówno w praktyce skarbówki, jak i w przepisach dotyczących kontroli.

08.11.2024

Alimenty natychmiastowe na ostatniej prostej? Jest projekt

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne Domowe finanse

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Rodzinnego zaopiniowała już projekt dotyczący alimentów natychmiastowych, ma być wkrótce skierowany do dalszych prac legislacyjnych. Trwają też prace nad rozporządzeniem, które miałoby określać tabele alimentacyjne - ustaliło Prawo.pl. Sam pomysł pojawił się już za czasów poprzedniego rządu, jest postulowany przez sędziów rodzinnych, nie został jednak zrealizowany.

08.11.2024

Baza czasopism z zaskoczenia? Powołano specjalny zespół

Resort nauki powołał zespół, który opracuje założenia nowej bazy czasopism naukowych - mają zostać przedstawione ministerstwu do końca roku. Na czele zespołu stanął prof. Wojciech Piasecki. Część środowiska naukowego zaskoczyła nagła decyzja ministerstwa, bo - jak wskazują - nie konsultowano z nimi ani pomysłu powstania samej bazy, ani składu zespołu.

08.11.2024

Rząd przed TSUE broni WIBOR-u

Domowe finanse Banki Kredyty Prawo europejskie Kredyty frankowe

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów wysłała 28 października do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej swoje stanowisko w sprawie kredytów mieszkaniowych ze stawkami WIBOR. Nie budzi ono zaskoczenia: rząd sprzeciwia się traktowaniu dyrektywy 93/13 jako narzędzia do podważania systemu dotyczącego wskaźników referencyjnych.

08.11.2024

Lekarz przepisze medyczną marihuanę i fentanyl tylko po osobistym zbadaniu

Pacjent Zawody medyczne

7 listopada 2024 r. weszła w życie nowelizacja rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje. Tym samym medyczna marihuana, fentanyl oraz inne preparaty o działaniu uzależniającym znalazły na liście leków, które mogą być przepisane na receptę tylko po osobistym zbadaniu pacjenta

07.11.2024

Obowiązkowe badania myśliwych. Poselski projekt wpłynął do Sejmu

Prawo karne Środowisko

Każdy posiadacz myśliwskiej broni palnej będzie musiał przechodzić obowiązkowe okresowe badania lekarskie - w zależności od wieku raz na pięć lat albo raz na dwa lata. Taki obowiązek zakłada projekt ustawy, który złożyła w Sejmie Polska 2050-TD. W uzasadnieniu projektodawcy przywołali liczne przypadki incydentów z bronią palną podczas polowań.

07.11.2024

Senat za ustawą definiującą treści o charakterze terrorystycznym

Prawo karne Prawo europejskie

To szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a nie jak dotąd sąd, będzie decydował, które treści w internecie mają charakter terrorystyczny i na mocy jego decyzji treści takie byłyby usuwane z sieci. Senat nie wprowadził poprawek do noweli ustawy o działaniach antyterrorystycznych i ustawy o ABW oraz Agencji Wywiadu.

07.11.2024

Entry Exit System zamiast stempli w paszporcie. Senat przyjął ustawę

Turystyka Administracja publiczna

Senat przyjął bez poprawek ustawę o udziale Polski w Systemie Wjazdu/Wyjazdu (Entry Exit System). Regulacja dotyczy rejestrowania danych o wjeździe i wyjeździe obywateli państw trzecich przekraczających granice zewnętrzne państw członkowskich Schengen. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.

07.11.2024

Globalny podatek wyrównawczy - ustawa trafi do prezydenta

CIT Podatki międzynarodowe

Senat przyjął w czwartek bez poprawek ustawę wdrażającą globalny podatek wyrównawczy. Będą nim objęte grupy kapitałowe, których skonsolidowane przychody przekroczą rocznie próg ustawowy na poziomie 750 mln euro. Jeśli efektywny poziom opodatkowania danej grupy, w określonej jurysdykcji, będzie niższy niż 15 proc., grupa zapłaci daninę. Jednak nowy podatek zmniejszy atrakcyjność polskich ulg strefowych. Dlatego rząd zapowiada, że planuje zastąpić je grantami.

07.11.2024

Do polskich szkół poszło 33 tys. dzieci z Ukrainy

Od początku roku liczba dzieci pobierających zasiłek 800 plus zmniejszyła się o 20 tysięcy, więc wiemy, że wprowadzenie obowiązku szkolnego, połączenie go z 800 plus spowodowało już pierwszą weryfikację pobierania tego zasiłku - poinformowała wiceminister edukacji Joanna Mucha. Dodała, że według nowych danych od września do polskiej szkoły dołączyło 33 tys. nowych dzieci ukraińskich, które pobierają naukę w polskim systemie.

07.11.2024

ZUS: 877 tys. emerytów i rencistów korzysta z mLegitymacji

Emerytury i renty

Prawie 877 tys. osób korzysta już z mLegitymacji, czyli elektronicznej wersji legitymacji emeryta-rencisty - wynika z najnowszych danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Od 2023 roku świadczeniobiorcy mogą się nią posługiwać, dodając ją w aplikacji mObywatel. Tradycyjna legitymacja w formie plastikowej karty jest wydawana na wniosek. Świadczeniobiorcy mogą korzystać z obu wersji legitymacji zarówno tradycyjnej, jak i z jej wersji elektronicznej.

07.11.2024