Przepisy obowiązują - lekarz rodzinny może zlecić test na koronawirusa

Koronawirus

Lekarz rodzinny będzie mógł zlecić test na obecność SARS-CoV-2 również w ramach teleporady, gdy u pacjenta występuje gorączka powyżej 38 st. C, kaszel i duszności oraz utrata węchu lub smak. Taką zmianę wprowadza rozporządzenie ministra zdrowia opublikowane we wtorek po południu w Dzienniku Ustaw i wchodzące w środę w życie.

09.09.2020

Po zmianie przepisu prostsze wystawianie recept

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Lekarze czy pielęgniarki wystawiający recepty na leki refundowane, nie muszą już wskazywać na nich identyfikatora oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia właściwego dla miejsca zamieszkania pacjenta. Nie trzeba tego odnotowywać również na dokumentach związanych z realizacją recepty, np. w Dokumencie Realizacji Recepty.

04.08.2020

Ustawa o ułatwieniach w kształceniu lekarzy podpisana

Zawody medyczne

Prezydent podpisał nowelę ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, która przewiduje szereg zmian w kształceniu specjalistycznym medyków m.in. wprowadza centralny nabór na specjalizację. Ustawa wprowadza też zmiany zasad przeprowadzania eksperymentów medycznych.

24.07.2020

Skierowania do pracy przy zwalczaniu epidemii nie dla rodziców

Zawody medyczne Koronawirus

Przygotowywana przez Ministerstwo Zdrowia autopoprawka do projektu zmian w ustawach umożliwiających skuteczniejsze zwalczanie koronawirusa, ma zmodyfikować przepisy dotyczące kierowania do pracy osób, którzy są rodzicami. Wyłączeni z tego mają być rodzice dzieci do lat 14 oraz dzieci z niepełnosprawnościami.

26.03.2020

W czasie epidemii możliwa zdalna autoryzacja wyników badań laboratoryjnych 

Opieka zdrowotna Koronawirus

W związku z działaniami mającymi ograniczać rozprzestrzenianie się i zwalczanie koronawirusa Ministerstwo Zdrowia umożliwiło stosowanie zdalnej autoryzacji wyników badań laboratoryjnych. Rozporządzenie w tej sprawie opublikowano w Dzienniku Ustaw we wtorek. Samorząd diagnostów podchodzi do tej zmiany z rezerwą.

18.03.2020

Rozporządzenie ws. stanu zagrożenia epidemicznego opublikowane

Administracja publiczna Opieka zdrowotna

W Dzienniku Ustaw zostało opublikowane w piątek Rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie stanu zagrożenia epidemicznego. Przewiduje ono, że w okresie od 14 marca 2020 r. do odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej ogłasza się stan zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2.

14.03.2020

Ustawa o zwalczaniu koronawirusa weszła w życie

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus

W niedzielę 8 marca weszła w życie ustawa w sprawie szczególnych rozwiązań związanych z koronawirusem. Prezydent podpisał ją w sobotę, i tego samego dnia została ona opublikowana w Dzienniku Ustaw. Pojawiły się też już rozporządzenia do niej. Za ich sprawą wirus podajrzani o zarażenie COVID-19 mogą być poddani hospitalizacji czy kwatantannie.

08.03.2020

Ustawa podpisana - sanepid wchodzi w struktury rządu

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Opieka zdrowotna

Włączenie inspekcji sanitarnej do zespolonej administracji rządowej, nadanie głównemu inspektorowi uprawnienia do wydawania lokalnym inspekcjom wytycznych i poleceń, a także powoływania i odwoływania ich szefów - to najważniejsze zmiany w nowelizacji ustawy, którą właśnie podpisał prezydent.

24.02.2020

NFZ zapłaci za karetki, które przewiozą pacjentów między szpitalami

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Narodowy Fundusz Zdrowia zacznie w tym roku płacić za nową usługę: transport pacjenta do innego szpitala, by np. pilnie wykonać operację. To powinno zakończyć spory między szpitalami, kto ma płacić za transport - ta placówka, która wysyła pacjenta na zabieg czy ta, która go operuje. Fundusz proponuje trzy tysiące zł/dobę za gotowość karetki z obsadą. Te stawki mogą skusić prywatne firmy, które wypadły z rynku po upaństwowieniu ratownictwa.

16.01.2020

Pielęgniarki będą samodzielnie ściągać szwy i leczyć rany

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Narodowy Fundusz Zdrowia od 1 stycznia 2020 roku wycenił poradę pielęgniarską jako nowe świadczenie. Wizyta, na której pielęgniarka np. zdejmie szwy z rany, została wyceniona na 20 zł. Według samorządu za takie pieniądze znajdą się pielęgniarki, które będą chciały samodzielnie udzielać porad. Dyrektorzy szpitali uznają pomysł za dobry, ale ostrzegają, że może zabraknąć personelu do pracy na oddziałach.

09.01.2020

Wiele nowości na styczniowej liście leków refundowanych 

Pacjent Opieka zdrowotna Farmacja

Na obowiązującej od początku styczna 2020 roku liście leków refundowanych znajdą się nowe leki dla chorych z rakiem piersi, płuca oraz z chłoniakami. Od stycznia będą refundowane także nowe leki dla chorych na depresję, diabetyków oraz poszerzona zostanie terapia dla dzieci z astmą i pokrzywką. 

31.12.2019

Ważne zmiany w ochronie zdrowia w 2020 roku

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Najważniejsza zmiana, która wejdzie w życie na początku roku, wiąże się z wprowadzeniem od 8 stycznia obowiązku wystawiania recept tylko w postaci elektronicznej. W przyszłym roku więcej placówek będzie musiało wysyłać informacje dotyczące kolejek oczekujących pacjentów. Ale od nowego roku wejdą w życie także ważne zmiany dotyczące realizacji zleceń na wyroby medyczne oraz pracy dyspozytorni medycznych.

31.12.2019

Rodzic dziecka w śpiączce też będzie w szpitalu za darmo

Pacjent Finansowanie zdrowia

Narodowy Fundusz Zdrowia będzie refundował od października koszty pobytu rodzica albo opiekuna faktycznego, który jest przy dzieciach i dorosłych ze śpiączką. Szpitale pediatryczne musiały od lipca zrezygnować z pobierania opłat od rodziców. Fundusz płaci lecznicom 15 złotych za każdą dobę pobytu opiekuna.

03.10.2019

Od dziś ważne zmiany w organizacji leczenia krwią

Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Od 2 października 2019 r. obowiązuje nowelizacja rozporządzenia w sprawie leczenia krwią. Wprowadza ona zmiany dotyczące warunków zamawiania krwi i jej składników np.: będzie je można zamówić na podstawie jednego wyniku grupy krwi. Zmiany mają uprościć procedury, ale także zmniejszyć wydatki na dodatkowe badania.

02.10.2019

Leczenie zębów dziecka zawsze za zgodą rodzica

Pacjent Zarządzanie oświatą Finansowanie zdrowia

Rodzice we wrześniu na zebraniach w szkołach otrzymują do podpisania deklaracje dotyczące opieki stomatologicznej. I czasem słyszą błędne informacje, że podpisanie tego dokumentu jest jednoznaczne ze zgodą na leczenie. Resort zdrowia podkreśla, że rodzic każdorazowo przed udzieleniem świadczenia musi zgodzić się na procedury związane z leczeniem.

21.09.2019

Rodzice w szpitalach za darmo, ale różny standard pobytu

Pacjent Finansowanie zdrowia

Szpitale dla dzieci musiały od lipca zrezygnować z pobierania opłat od rodziców. Narodowy Fundusz Zdrowia płaci lecznicom 15 złotych za każdą dobę pobytu opiekuna. Problem w tym, że w przepisach nie wskazano co dokładnie należy się rodzicom. Dlatego w jednym szpitalu dostają łóżko, pościel i mogą skorzystać z prysznica czy aneksu kuchennego, a w innym - nadal śpią na karimatach.

14.09.2019

Lekarz może już wypisać receptę na rok

Opieka zdrowotna Farmacja

Recepty lekarz może wystawiać na dłużej, a pacjent nie musi się już spieszyć z ich realizacją - taką zmianę wprowadza nowelizacja wchodząca w życie w sobotę, 7 września. Nowa regulacja poluzowała też nieco przepis o raportowaniu o pierwszym wolnym terminie udzielania świadczenia.

07.09.2019