Placówki oświatowe żądają od rodziców zaświadczeń, których lekarze nie mogą wydać

Finansowanie oświaty Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Żłobki i przedszkola nie mogą żądać od opiekunów zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego stan zdrowia dziecka. Lekarze rodzinni, pediatrzy takich zaświadczeń nie wydają, bo nie obliguje ich do tego prawo - pisze adwokat Sebastian Sikorski. I dodaje, że nawet gdyby wydawali takie zaświadczenia, to ich wartość byłaby niewielka.

24.05.2020

Walka z epidemią wymaga też alternatywnych form komunikacji personelu z pacjentami

W czasie pandemii uwidaczniają się niedomagania szpitali i ich personelu w zakresie komunikacji z pacjentami, zwłaszcza niepełnosprawnymi. Tymczasem pacjent ma prawo do komunikacji i aby mu je zapewnić wystarczyłoby np. wprowadzić ofoliowane tablice komunikacyjne na oddziałach - piszą Irena Lipowicz, Radosław Mędrzycki i Maciej Szmigiero.

09.05.2020

Towarzystwo Epidemiologów: Nasilenie ryzyka zakażeń w wyniku powszechnych wyborów

Opieka zdrowotna Koronawirus

W aktualnej sytuacji epidemiologicznej, ustawa o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta nie zapewnia ochrony przed zakażeniem SARS-CoV-2 zarówno członkom obwodowych komisji wyborczych, osobom głosującym, jak i zapewniającym obsługę techniczną wyborów. Niesie przez to ryzyko nasilenia rozprzestrzeniania się zakażeń

26.04.2020

Lekarze mogą być teraz zwolnieni z odpowiedzialności za pomyłki

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus

Skarb Państwa, samorządy czy szpitale – ich odpowiedzialność za błędy medyczne w czasie epidemii koronawirusa nie jest jednoznaczna. Lekarze i szpitale mogą być jednak z niej zwolnieni - pisze radca prawny Jarosław Witkowski. Jego zdaniem argumentem może tu być np. niedostępność zasobów potrzebnych do walki z epidemią.

08.04.2020

Balicki: Każdy szpital prowadzi swoją politykę

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus

Epidemia koronawirusa obnaża obecny kryzys organizacyjny szpitali, z których każdy musi walczyć z problemami na własną rękę. Dlatego placówki medyczne powinny być zarządzane regionalnie - mówi Marek Balicki, były minister zdrowia i szef pilotażu Narodowego Programu Zdrowia Psychicznego.

07.04.2020

Sośnierz: Tylko masowe testy i izolacja chorych pozwolą opanować pandemię

Opieka zdrowotna Koronawirus

Musimy izolować nosicieli koronawirusa, żeby społeczeństwo mogło wrócić do normalnego funkcjonowania. I ci mali, i ci wielcy przedsiębiorcy, a także zwykli ludzie muszą przecież z czegoś żyć. Innej drogi nie widzę - mówi Andrzej Sośnierz, poseł Zjednoczonej Prawicy, były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

04.04.2020

Gdy rodzic odmawia leczenia dziecka, lekarze nie są bezradni

Prawo cywilne

Religia, wiara w medycynę naturalną, indywidualne przekonania czy też stan szoku niepozwalający na podjęcie racjonalnych decyzji – to tylko kilka z powodów, dla których dorośli pacjenci bardzo często odmawiają leczenia, a nawet poddania się zabiegom. Osoba dorosła nie może niekorzystnie dysponować życiem i zdrowiem dziecka - uważają prawnicy - Dominik Kubica i Tomasz Duraj.

29.03.2020

Ryczałty ograniczają chorym dostęp do leczenia

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Zmiany w systemie ochrony zdrowia powinny być wprowadzane ewolucyjnie, a nie rewolucyjnie. W tym drugim przypadku zawsze piętrzą się problemy w większości placówek medycznych. Zyskują tylko nieliczne, a najbardziej traci pacjent - uważa Stanisław Szczepaniak, zastępca dyrektora do spraw ekonomicznych Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego w Poznaniu.

24.03.2020

Szczurek-Żelazko: Nie będzie dwóch kategorii lekarzy w polskich szpitalach

Zawody medyczne

Lekarze zza granicy, którzy skorzystają z ułatwień i podejmą pracę w polskich szpitalach, nie będą przygotowani gorzej do leczenia pacjentów, niż absolwenci naszych uczelni. Izba lekarska będzie miała wpływ na to, jaki zakres czynności będzie mógł wykonywać w polskim szpitalu lekarz z państwa nie należącego do UE, zanim nostryfikuje dyplom

26.02.2020

Balicki: Zamiast izolacji w szpitalu - terapia w miejscu zamieszkania

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Jedyną receptą na uzdrowienie dramatycznej sytuacji w polskiej psychiatrii jest szybkie wprowadzanie opieki środowiskowej. W ciągu kilku najbliższych lat obejmie ona około połowę Polaków. Innej możliwości nie widzę – mówi dr Marek Balicki, pełnomocnik ministra zdrowia ds. reformy w psychiatrii, były minister zdrowia.

21.02.2020

Opłaty za nieodwołanie wizyty mogą poprawić dostęp do lekarzy

Niewielkie opłaty dla pacjentów za nieodwołanie wizyty u specjalisty miałyby charakter dyscyplinujący, bardziej psychologiczny i edukacyjny, niż samo karanie. Ale takie finansowe motywowanie mogłoby uświadamiać wszystkim, że czas pracy lekarzy dużo kosztuje – uważa dr Mariusz Jędrzejczak, były dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Zgierzu.

13.02.2020

Zgoda pacjenta służy także do jego przygotowania do badania i zabiegu

Pacjent Opieka zdrowotna

Zgoda pacjenta, czyli zgoda na przeprowadzenia badania, zabiegu lub innej procedury medycznej, jest aktem ściśle regulowanym. W jaki sposób może na poprawiać wyniki leczenia - tłumaczy dr Piotr Lodziński z Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ekspert Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

02.02.2020

Bukiel: Podpisywanie z lekarzami umów o zakazie konkurencji wymusiłoby zmiany w służbie zdrowia

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Zakaz łączenia pracy przez lekarzy w placówkach publicznych, szczególnie w szpitalach, z pracą w praktyce prywatnej mógłby – z różnych powodów – dać impuls do podjęcia rzeczywistych działań naprawczych publicznej ochrony zdrowia. Bez tego zakazu nacisk na reformę jest mniejszy, bo i lekarze jakoś sobie radzą – uważa dr Krzysztof Bukiel

31.01.2020

Prezes NFZ: Wkrótce zaproponujemy rozwiązania skracające kolejki

Finansowanie zdrowia

Chcemy, by w przyszłości model płacenia za wynik był stosowany we wszystkich rodzajach świadczeń. Zaczęliśmy od podstawowej opieki zdrowotnej, teraz chcemy zmienić wycenę w zakresie świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Jestem zwolennikiem zniesienia limitów - mówi Adam Niedzielski, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia

28.01.2020

Elektronizacja przetargów i platforma e-zamówienia, czy szpitale są na to przygotowane?

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Elektronizacja zamówień publicznych w służbie zdrowia nadal trwa. Trudno jednoznacznie określić, czy wszystkie szpitale są na nią przygotowane i czy sobie z nią radzą. Niewątpliwie jednak sama idea jest ważna i potrzebna, bo ułatwia codzienną współpracę podmiotów medycznych z ich partnerami i podwykonawcami - twierdzi Anna Biegajło,

27.01.2020

Sztuczna inteligencja to narzędzie wspomagające, a nie zastępujące lekarzy

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Systemy wykorzystujące sztuczną inteligencję najszybciej w medycynie rozwijać się będą w diagnostyce. Przykładem może być zastosowanie sztucznej inteligencji, czyli automatycznych systemów wspomagających diagnostykę, w kardiologii, gdzie badania potwierdzają nawet 91 proc. skuteczność w wykrywaniu arytmii – twierdzi dr Sebastian Sikorski

25.01.2020

Jest szansa na uratowanie leków po wygaśnięciu zezwolenia aptecznego  

Farmacja

Wbrew prezentowanemu w mediach stanowisku inspekcji farmaceutycznej, wygaśnięcie zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej nie zawsze powoduje konieczność utylizacji leków pozostałych w aptece. Zgoda na zbycie leków do hurtowni może zostać wydana także na rzecz osoby, która nie posiada już ważnego zezwolenia aptecznego.

22.01.2020

Rezydenci sprawdzą, czy minister ma dla nich konkretne propozycje

Prawo pracy Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Dziś w Ministerstwie Zdrowia odbędzie się spotkanie Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. Strony mają podsumować, co udało się zrealizować z porozumienia zawartego w lutym 2018 roku. O tym, dlaczego rezydenci nie są tego zadowoleni, rozmawiamy z Piotrem Pisulą, przewodniczącym PR OZZL.

17.01.2020

Coraz więcej szpitali ma akredytacje jakościowe

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Już 213 szpitali ma akredytację przyznawaną przez ministra zdrowia. Znacząco wzrosła liczba placówek lekarzy rodzinnych, które mają takie certyfikaty. Rok temu było zaledwie 8 przychodni poz z akredytacją, a teraz jest 189. O coraz większym zainteresowaniu podnoszeniem jakości rozmawiamy z Haliną Kutaj-Wąsikowską, dyrektor Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia

14.01.2020

Internetowe Konto Pacjenta będzie w przyszłości koniecznością 

Pacjent Opieka zdrowotna

Z konta internetowego największego banku w Polsce będzie można przejść do Internetowego Konta Pacjenta. Trwająca informatyzacja systemu ochrony zdrowia spowoduje, że w niedalekiej przyszłości korzystanie ze świadczeń nie będzie możliwe bez dostępu do IKP. Dlatego warto wiedzieć jakie funkcjonalności oferuje – podkreśla Barbara Młodawska, adwokat z Kancelarii BM Legal.

11.01.2020