Kongres Wyzwań Medycznych - pandemia obnażyła słabości systemu

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

W czerwcu, w Katowicach odbył się VI Kongres Wyzwań Medycznych. Z powodu pandemii odbywał się on w formule hybrydowej. 200 prelegentów, osobistości z branży medycznej i zdrowia publicznego oceniało to, co zrobiono w zwalczaniu epidemii COVID-19 dotychczas. - System kierowania ochroną zdrowia w czasie epidemii nie sprawdził się – stwierdził Andrzej Sośnierz

01.07.2021

Znikają limity - łatwiej będzie dostać się do lekarza specjalisty

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Od 1 lipca nie obowiązują limity do lekarzy specjalistów w opiece ambulatoryjnej i w niektórych świadczeniach w sieci kardiologicznej. Gwarantuje to chodzące tego dnia w życie rozporządzenie ministra zdrowia. Wcześniej zniesiono limity przy pierwszej wizycie w poradniach endokrynologicznej, kardiologicznej, neurologicznej, ortopedycznej.

01.07.2021

„Zdrowa przyszłość” – rząd przedstawia strategię rozwoju ochrony zdrowia

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Zniesienie limitów w wybranych grupach świadczeń, rozwój opieki domowej i środowiskowej oraz szersze wykorzystanie rozwiązań telemedycznych – takie m.in. rozwiązania zawiera przedstawiony w poniedziałek przez resort zdrowia dokument „Zdrowa przyszłość”. Przewiduje też modernizację infrastruktury według standardów dostępności i stworzenie funduszu odszkodowań z tytułu zdarzeń niepożądanych.

30.06.2021

Pracownicy tracą chorobowe przez nieprawidłowe adresy

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna

ZUS nie wie, ile adresów na zwolnieniach lekarskich jest nieprawidłowych. Zmiany prawa, do której doszło 1 stycznia 2019 r., nie zauważyło wielu pracowników - w efekcie przez błędny adres na L-4, ubezpieczeni tracą prawo do wynagrodzenia chorobowego. Zdaniem ekspertów, konieczna jest nie zmiana przepisów, lecz akcja informacyjna, którą powinien przeprowadzić Zakład.

29.06.2021

NFZ: 90 proc. teleporad - umowa z przychodnią do rozwiązania

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Umowa z placówką podstawowej opieki zdrowotnej może zostać rozwiązana, gdy udział udzielanych przez nią porad zdalnych przekroczy 90 proc. - wynika z projektu nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia opublikowanego w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Projekt trafił on do pięciodniowych konsultacji publicznych.

28.06.2021

Rząd chce odchodzić od płacenia przychodniom ryczałtem

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Chcemy zmienić system finansowania podstawowej opieki zdrowotnej, odchodząc od płatności za każdego pacjenta zapisanego w przychodni niezależnie od odbytych wizyt, poszerzyć diagnostykę, wprowadzić premię za profilaktykę - zapowiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. W większym stopniu NFZ ma płacić za wykonane usługi na rzecz pacjenta.

28.06.2021

Prawie 70 tys. zgonów więcej w 2020 roku

Opieka zdrowotna Koronawirus

W 2020 roku zmarło 477 335 osób - to o prawie 68 tys. więcej niż w 2019 roku - poinformował w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny. - Główną przyczyną wzrostu liczby zgonów w Polsce w 2020 roku była pandemia SARS-CoV-2, której szczyt zakażeń przypadł na ostatnie miesiące roku - napisano w informacji.

28.06.2021

Lekarze rodzinni podpisali porozumienie z NFZ

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej przedłużyły na 18 miesięcy umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. To efekt porozumienia wynegocjowanego przez Porozumienie Zielonogórskie. Jednym z jego warunków jest odejście od karania za zbyt dużą liczbę teleporad. Ponadto prezes NFZ wystąpi do ministra zdrowia o powołanie zespołu do spraw reformy POZ.

28.06.2021

Zmiana - kwarantanna dla przybywających spoza UE i strefy Schengen

Opieka zdrowotna Koronawirus

Obowiązująca od czwartku 10-dniowa kwarantanna dotyczy osób przyjeżdżających do Polski z państw spoza Strefy Schengen lub spoza UE. Wynika to z doprecyzowanego przez rząd w piątek rozporządzenia. Rząd rozszerzył także katalog osób zwolnionych z kwarantanny wjazdowej. Ograniczenia związane są ze zwiększonym w wielu krajach poziomem zakażeń mutacją delta koronawirusa.

26.06.2021

Ministerstwo walczy z lekarzami rodzinnymi. Część pacjentów może zyskać, wielu straci

Pacjent Opieka zdrowotna Zarządzanie

Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował, że od 1 lipca zerwie umowy z 71 przychodniami podstawowej opieki zdrowotnej, bo zgodnie ze statystykami udzielały za dużo teleporad. W efekcie od tego dnia część pacjentów może zostać zmuszona do zmiany lekarza rodzinnego. Koniec końców może się okazać, że to oni zapłacą za wojnę rządu z lekarzami i nie dostaną opieki medycznej lepszej jakości.

26.06.2021

Program Profilaktyka 40 plus nie jest doskonały

Pacjent Opieka zdrowotna

W lipcu rusza program Profilaktyka 40+, gwarantujący każdemu Polakowi powyżej 40 roku życia możliwość wykonania określonych badań. Program wzbudza sporo emocji, bo... ma liczne braki. Uwagi do niego zgłasza Naczelna Rada Lekarska i Pracodawcy RP. Wskazują, że brakuje w nim badań wskazujących na choroby onkologiczne, tarczycy i wątroby, a przede wszystkim - konsultacji z lekarzem.

25.06.2021

Europarlament przyjął rezolucję, domagając się powszechnego dostępu do aborcji

Opieka zdrowotna Prawo europejskie

Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję wzywającą wszystkie państwa członkowskie UE do zapewnienia „powszechnego dostępu do bezpiecznej i legalnej aborcji” oraz zagwarantowania, że „aborcja na żądanie jest legalna na wczesnym etapie ciąży” i później, „gdy zdrowie ciężarnej jest zagrożone”.

24.06.2021

RPO pyta o nagłe zmiany w sprawie kwarantanny

Administracja publiczna Opieka zdrowotna Koronawirus

Decyzja, że osoby powracające z krajów spoza strefy Schengen i niebędących członkami EFTA muszą poddać się kwarantannie granicznej, to dla wielu osób istotne ograniczenia - zauważ Rzecznik Praw Obywatelskich. I pyta premiera, dlaczego tak ważne dla ludzi decyzje podejmowane są w ostatniej chwili, gdy już często nie ma możliwości zmiany decyzji o podróży.

24.06.2021

UODO: Dane o zaszczepieniu tylko za zgodą zaszczepionego

Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna RODO Koronawirus szczepienia

Obowiązujące obecnie przepisy covidowe nie uprawniają podmiotów zobowiązanych do przestrzegania określonego nimi limitu osób do żądania od nich udostępnienia informacji o zaszczepieniu przeciwko COVID-19. Ewentualne okazywanie dowodów potwierdzających fakt zaszczepienia może się odbywać z inicjatywy samej osoby zainteresowanej skorzystaniem z usług takiego podmiotu

24.06.2021

Goławska: Cyfryzacja ułatwi korzystanie z usług zdrowotnych

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Usługi umówienia się na wizytę do specjalisty oraz zdalnego zamówienie e-recepty przez Internetowe Konto Pacjenta będą dostępne jeszcze w tym roku - mówi wiceminister zdrowia Anna Goławska. Jej zdaniem w pandemii wzrosło zaufanie do usług telemedycznych, dlatego wdrażany ma być m.in. zdalny monitoring pacjentów postcovidowych.

24.06.2021

Internetowe Konto Pacjenta zmieni się w e-rejestrację

Pacjent Opieka zdrowotna

Do końca roku Ministerstwo Zdrowia chce uruchomić możliwość rejestrowania się na wizyty do specjalistów przez Internetowe Konto Pacjenta. Na początku dostępni będą: kardiolodzy, endokrynolodzy, ortopedzi i neurolodzy. Przez IKP będzie można też zamówić e-receptę u lekarza rodzinnego. Zdaniem ekspertów to dobry kierunek, pod warunkiem, że pacjent nie będzie musiał sam wyszukiwać właściwej placówki.

23.06.2021

Tygodniowa kwarantanna dla przyjeżdżających z Wlk. Brytanii

Opieka zdrowotna Koronawirus

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia poinformował we wtorek, że osoby przyjeżdzające do Polski z Wielkiej Brytanii będą podlegały obowiązkowej siedmiodniowej kwarantannie, z której zwalniać będzie tylko negatywny wynik testu wykonywanego nie wcześniej niż po tygodniu. Obowiązek ten nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych. Ta decyzja to skutek wzrostu liczby zakażeń

22.06.2021

Lekarze rodzinni krytykują zmiany w finansowaniu teleporad

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Narodowy Fundusz Zdrowia chce od września premiować tych lekarzy rodzinnych, którzy udzielą mniej teleporad dla osób w wieku 40 plus. Zdaniem lekarzy rodzinnych zrzeszonych w Porozumieniu Zielonogórskim zmiany te uderzą nie tylko w przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej, ale i pacjentów przewlekle chorych. Nie będą mogli im już zdalnie wystawiać recept.

21.06.2021

Leczenie pacjentów w nocy i w dni wolne od pracy trzeba rozwiązać systemowo

Opieka zdrowotna

Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił Teleplatformę Pierwszego Kontaktu. Dzwoniąc pod bezpłatny numer 800 137 200 – można uzyskać poradę lekarza w nocy i w święta, a także otrzymać e-receptę czy e-skierowanie nie wychodząc z domu. NFZ liczy, że usługa odciąży szpitalne oddziały ratunkowe, a także lekarzy rodzinnych.

21.06.2021

Elektroniczna dokumentacja medyczna – nie jest tak dobrze, jak mówi rząd

Nowe technologie Opieka zdrowotna Zarządzanie

Stowarzyszenie Twórców Oprogramowania Rynku Medycznego, a także lekarze, twierdzą, że nie są gotowi na wdrożenie już od lipca elektronicznej dokumentacji medycznej. Ministerstwo Zdrowia nie zamierza przesunąć tego terminu, ale uspokaja, że nie będzie karać tych, którzy nie zdążyli. Polska Izba Informatyki Medycznej cieszy się, że nie ma odwrotu od cyfryzacji, ale przyznaje, że nie wszystko działa

21.06.2021