Szybkie rekompensaty za błąd medyczny: niewysokie i bez wsparcia prawnika

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Za zakażenie w szpitalu, nieprawidłową lub opóźnioną diagnozę czy źle przeprowadzony zabieg, pacjenci będą mogli dochodzić maksymalnie 200 tys. zł rekompensaty, bez wykazania winy. Za śmierć bliskiego na skutek błędu medycznego będzie 100 tys. złotych. Postępowanie przed Rzecznikiem Praw Pacjenta ma trwać maksymalnie trzy miesiące, ale nie będzie mógł w nim uczestniczyć prawnik.

26.07.2021

Jest projekt ustawy o jakości w ochronie zdrowia

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Pacjenci mają brać udział w ocenie jakości placówek medycznych. Będą mogli wyrazić swoją opinię, np. o cateringu, o odczuciach po pobycie w szpitalu - mówi Adam Niedzielski, minister zdrowia. Kryteria oceny mają też uwzględniać sposób zarządzania szpitalem. Wzrośnie rola Narodowego Funduszu Zdrowia. To on będzie oceniać placówki i monitorować zdarzenia niepożądane. Będzie też system rekompensat za błędy medyczne bez orzekania o winie.

23.07.2021

Renta dla bliskich ofiar wypadku nie uwalnia ubezpieczyciela od odszkodowania

Wymiar sprawiedliwości Emerytury i renty Opieka zdrowotna

Po wypadkach komunikacyjnych ubezpieczyciel, w którym polisę OC miał sprawca, ma obowiązek pełnej naprawy szkody. Jeśli wypadek został wyrządzony pod wpływem alkoholu, zażąda od sprawcy zwrotu wypłaconego odszkodowania. A o możliwości uwzględniania przy jego ustalaniu świadczeń z renty specjalnej, będą decydowały przesłanki i cel przyznania takiej renty.

22.07.2021

Ruszył pilotaż opasek telemedycznych

Opieka zdrowotna

Do przychodni rodzinnych we wrześniu trafią teleopaski medyczne. Ma z nich skorzystać co najmniej tysiąc pacjentów. Wybiorą ich lekarze spośród tych, którzy przebywali w szpitalu z powodu zakażenia koronawirusem lub u których rentgen wykrył zmiany świadczące o kontakcie z wirusem. Taka opaska zwykle mierzy puls, przebyte kroki i temperaturę, a dane przekazuje do platformy cyfrowej.

21.07.2021

Bedlicki: Akredytacja poprawia jakość świadczeń zdrowotnych

Opieka zdrowotna Zarządzanie

Szczególnie miniony rok pokazał, jak ważnym fundamentem funkcjonowania całego państwa jest ochrona zdrowia. Tymczasem na około 900 szpitali w Polsce tylko około 200 posiada akredytację. Pozostałe nie ubiegają się o nią, bo nie są w stanie spełnić niezbędnych wymogów - twierdzi Michał Bedlicki, zastępca dyrektora Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia w Krakowie.

21.07.2021

Zapaść w dostępie do terapii ratujących życie chorym na raka

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Farmacja

Z procedury ratunkowego dostępu do technologii lekowych na nowych zasadach skorzystało przez pięć miesięcy tylko 94 pacjentów. To drastyczny spadek spowodowany zmianami w przepisach prawa – alarmują eksperci. Przez pierwsze półrocze 2020 roku aż 1751 pacjentów mogło skorzystać z nierefundowanych terapii ratujących życie. By było lepiej, wystarczą niewielkie zmiany.

19.07.2021

Polacy na L4 chorują, pracują, wypoczywają i opiekują się dziećmi

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna

Pracodawcy i ZUS mają coraz większy problem z absencją chorobową. Są zakłady, w których pule ludzi zatrudnianych na tzw. zakładkę stale rosną. W niektórych firmach są wyspecjalizowane pliki excelowskie i ludzie, którzy wyliczają, kiedy się opłaca przyjść do pracy, a kiedy nie. Zdaniem ekspertów, pracodawcy, którzy nic nie robią, by ograniczyć absencję, dają ciche przyzwolenie na nieobecność pracowników.

17.07.2021

Reforma lekarzy rodzinnych dopiero za półtora roku

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Do końca sierpnia zespół do spraw reformy podstawowej opieki zdrowotnej ma wypracować nowe zasady wyceny teleporad. Następnie zajmie się opieką koordynowaną, a dopiero w trzeciej kolejności systemowymi zmianami w funkcjonowaniu przychodni rodzinnych. Jednak pewne jest, że stawka kapitacyjna pozostanie w niezmienionej wysokości.

16.07.2021

Polacy najbardziej boją się śmierci i utraty zdrowia

Pacjent Opieka zdrowotna

Śmierć najbliższej osoby,brak pieniędzy na leczenie poważnej choroby, ciężka choroba najbliższej osoby - tego najbardziej boją się Polacy. W dalszej kolejności są to: nowotwór, brak pieniędzy na starość, utrata sprawności i brak dostępu do opieki medycznej. Tak wynika z najnowszego raportu pt. „Mapa ryzyka Polaków” przygotowanego przez Polską Izbę Ubezpieczeniową i firmę Deloitte.

15.07.2021

Gryglewicz: W szpitalach może zabraknąć lekarzy

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

W niektórych dziedzinach medycznych brak kadry lekarskiej jeszcze bardziej się zaostrzy. Możemy spodziewać się ogromnego kryzysu w podstawowych dziedzinach medycyny: internie, chirurgii, pediatrii i ginekologii. W wielu oddziałach szpitalnych zabraknie lekarzy - uważa dr Jerzy Gryglewicz, ekspert Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego w Warszawie.

14.07.2021

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego zyskał status państwowego

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny za sprawą rozporządzenia prezesa Rady Ministrów zmienił nazwę i status. Obecnie jest to już Państwowy Instytut Badawczy, z nowymi zadaniami i większym finansowaniem. Będzie on prowadził kompleksowe badania epidemiologiczne, laboratoryjne ośrodki referencyjne oraz laboratorium bezpieczeństwa żywności.

13.07.2021

Studenci potrzebują dostępu do bezpłatnej pomocy psychologicznej

Szkolnictwo wyższe Dla studenta Opieka zdrowotna

Studenci, zwłaszcza w czasie pandemii potrzebują pomocy psychologicznej. Jak podaje Parlament Studentów RP - tym roku, od 25 marca do 31 maja na konsultacje organizowane przez PSRP zapisało się 250 osób, a dodatkowe 140 wpisało się na listę rezerwową. Z kolei na cykl psychoterapii w tym okresie skierowano 58 osób.

12.07.2021

Konkurs dla liderów zmian w ochronie zdrowia trwa! Zapraszamy do udziału

Opieka zdrowotna

Placówki medyczne, zarówno szpitale jak i przychodnie, mogą wziąć udział w konkursie "Liderzy Zmian w Ochronie Zdrowia". Kapituła wybierze tych, którzy najlepiej zarządzają bezpieczeństwem pacjenta, skutecznością, jakością, procesami, personelem, ale nie tylko. W tym roku także nagrodzona zostanie najlepsza przychodnia zorientowana na jakość.

12.07.2021

Na budżecie NFZ w 2022 roku zyskają uzdrowiska. Kolejki do specjalistów będą nadal

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zarządzanie

W 2022 roku wzrosną nakłady Narodowego Funduszu Zdrowia na leczenie uzdrowiskowe, szpitalne, opiekę długoterminową, bezpłatne leki dla osób 75 plus. Natomiast praktycznie nie zwiększą się wydatki na porady specjalistów. W efekcie uwolnienie limitów na ich usługi nie skróci kolejek.

12.07.2021

Nowe rozporządzenie poszerza grupę zwolnionych z kwarantanny

Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia

Opublikowana w piątek 9 lipca nowelizacja rozporządzenia Rady Ministrów przewiduje roszerzenie grupy osób uprawnionych do zwolnienia z kwarantanny granicznej oraz elektronizację procesu składania kart lokalizacji podróżnego przez osoby przekraczające granicę Polski samolotem. Bez obowiązkowej kwarantanny będzie można przylecieć z Turcji.

10.07.2021

Profilaktyka 40 plus – zmarnowany potencjał ankiety online

Pacjent Opieka zdrowotna

Eksperci krytykują ankietę, którą muszą wypełnić osoby 40 plus, by dostać skierowanie na uruchomiony przez rząd pakiet podstawowych badań. Wskazują, że jest ona zaprzeczeniem działań profilaktycznych, może wprowadzić w błąd, a nawet wystraszyć pacjentów. Co więcej została przygotowana niezgodnie z prawem.

10.07.2021

Ministerstwo Zdrowia chce lepiej koordynować działania profilaktyczne

Pacjent Opieka zdrowotna

W Ministerstwie Zdrowia powołano trzynastoosobowy zespół do spraw koordynacji działań profilaktycznych. W jego składzie nie ma przedstawicieli organizacji pacjenckich oraz lekarzy rodzinnych. Przewodniczącym zespołu został wiceminister Waldemar Kraska.

08.07.2021

Rząd szuka pomysłów na zaszczepienie większości Polaków, ale nie słucha ekspertów

Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia

Rząd boi się czwartej fali pandemii i szuka pomysłów, jak zachęcić Polaków do szczepień przeciwko Covid 19. Zdaniem ekspertów program zachęt powinien zacząć działać jak najszybciej, by zdążyć z drugą dawką szczepionki przed jesienią. Nie wystarczy premiowanie lekarzy rodzinnych. Trzeba wysłać na wieś mobilne punkty szczepień, a przede wszystkim poprawić politykę informacyjną.

07.07.2021

Standardy dla teleporad lekarzy specjalistów dopiero od jesieni

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Zarządzanie

Ministerstwo Zdrowia w końcu zdecydowało się uregulować zasady udzielania przez lekarzy specjalistów zdalnych porad, ale dopiero od 1 października 2021 roku. Od tego dnia pacjent będzie decydować, czy chce skorzystać z teleporady. Te będą zabronione dla dzieci poniżej 6 roku życia. Zdalnej konsultacji nie udzieli stomatolog, psychiatra oraz rehabilitant.

06.07.2021