Jesienią ma być gotowa Narodowa Strategia Onkologiczna

Opieka zdrowotna

Ustawę o Narodowej Strategii Onkologicznej w poniedziałek podpisał prezydent Andrzej Duda. Na podstawie tej regulacji jesienią ma powstać plan walki z rakiem, czyli tzw. Cancer Plan. Eksperci są zgodni, że taka mapa drogowa jest nam potrzebna, ale także konieczne jest zapewnienie wyższego finansowania.

20.05.2019

Projekt wprowadzający punkty za szczepienia bez wymaganej liczby podpisów

Opieka zdrowotna

Nie udało się zebrać wymaganych 100 tys. podpisów pod obywatelskim projektem zakładającym wprowadzenie jako dodatkowego kryterium przyjmowania dzieci do przedszkola lub żłobka wykonania obowiązkowych szczepień. – To nie koniec. Wrócimy jeszcze w z jakimś innym, ale podobnym projektem, bo liczba zachorowań na choroby zakaźne rośnie – mówi Robert Wagner, jeden z pomysłodawców akcji.

20.05.2019

WSA: Nie można odmówić świadczenia pielęgnacyjnego tylko z powodu daty powstania niepełnosprawności

Opieka zdrowotna

Trybunał Konstytucyjny uznał, że zasadę równości wobec prawa narusza przepis, który różnicuje prawo do świadczenia pielęgnacyjnego od tego, w jakim wieku powstała niepełnosprawność. Od ogłoszenia wyroku TK przepis ustawy o świadczeniach rodzinnych utracił moc w zakwestionowanej części. Nie można więc go stosować „w całości” – orzekł WSA w Kielcach.

20.05.2019

Sąd: Więźniów leczy się szybciej niż osoby „na wolności”

Opieka zdrowotna

Mężczyzna podczas odbywania kary w więzieniu nie zgadzał się na odbycie konsultacji lekarskich i przyjmowania leków. Głodził się. Nie zgodził się na transfuzję krwi, więc konieczne było wydanie postanowienia o poddaniu go leczeniu bez zgody. Nie może podnosić, że nie był właściwie leczony, skoro zapewniano mu taką możliwość - orzekł Sąd Okręgowy w Poznaniu.

18.05.2019

Samorząd alarmuje: Lekarze nadal będą mogli być podwójnie karani

Opieka zdrowotna

Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt ustawy, która nadal pozwoli karać lekarzy podwójne przy refundacji leków. Wprawdzie projekt usuwa 3 spośród 5 przesłanek do nałożenia kary administracyjnej, które wprowadziła ustawa z lutego 2019 r., lecz kary za nieprowadzenie dokumentacji medycznej i prowadzenie jej niezgodnie z przepisami zostały bez zmian

17.05.2019

Przedsiębiorcy i obywatele bez pieczątek

Opieka zdrowotna

Rząd zamierza zrezygnować z obowiązku stosowania pieczęci lub pieczątek. Podkreśla, że to zbędny formalizm. Jednak, by na zawsze się pożegnać z pieczęciami, musi zmienić wiele przepisów, w których były one do tej pory wymagane.

17.05.2019

Już 152 podmioty zlikwidują bariery dla niepełnosprawnych

Opieka zdrowotna

Do Porozumienia na Rzecz Dostępności Plus dołączyło 19 nowych podmiotów. W sumie tylko w pierwszym roku działania programu przystąpiły do niego 152 instytucje. Plan jest ambitny, bowiem zakłada, że każda instytucja publiczna i wiele prywatnych zlikwiduje bariery nie tylko architektoniczne, ale też komunikacyjne i cyfrowe. Do 2025 roku na ten cel zarezerwowano 23 mld zł.

17.05.2019

Zaostrza się protest fizjoterapeutów: Idą na zwolnienia, problem zwłaszcza w uzdrowiskach

Opieka zdrowotna

Minister zdrowia Łukasz Szumowski przyznał, że resort ma informację o tym, że w uzdrowiskach jest problem z realizacją świadczeń, bo fizjoterapeuci poszli na zwolnienia lekarskie. To element akcji protestacyjnej „Maj bez fizjoterapeuty”. Z danych Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii wynika, że specjaliści poszli na zwolnienia w ok. 50 szpitalach.

16.05.2019

Telewizyty i czaty z lekarzami - co zrobić, by telemedycyny było więcej w polskiej służbie zdrowia

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Tętno płodu można zbadać na odległość, a pacjenta po przeszczepie skonsultować podczas telewizyty, by nie musiał jechać komunikacją, gdzie narażony jest na kontakt z zarazkami. Możliwości zastosowania telemedycyny jest coraz więcej, ale co zrobić, by częściej z nich korzystała polska opieka zdrowotna, jak do tych zmian dostosować prawo?

16.05.2019

Wyzwania dla szpitali: Braki kadry medycznej i informatyzacja bez pieniędzy

Opieka zdrowotna

Obowiązkowe wprowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej, braki kadry medycznej, za niskie finansowanie ochrony zdrowia i ogromne oczekiwania dotyczące podwyżek kolejnych grup zawodowych - to największe wyzwania w ochronie zdrowia, o których jutro będą rozmawiać uczestnicy VII Regionalnej Konferencji Polskiej Federacji Szpitali w Zamościu.

15.05.2019

Statystyki NFZ dotyczące świadczeń dostępne online

Opieka zdrowotna

Narodowy Fundusz Zdrowia w ramach projektu: „Otwarte dane – dostęp, standard, edukacja” udostępnia dane statyczne dotyczące świadczeń opieki zdrowotnej. Dzięki temu online będą dostępne m.in.: statystyki Jednorodnych Grup Pacjentów, dane dotyczące wykonanych świadczeń radioterapii czy badań wysokospecjalistycznych.

15.05.2019

Wprowadzenie zawodu asystenta medycznego dzieli środowisko

Opieka zdrowotna

Niedobory kadry lekarskiej w Polsce szacuje się na ok. 30 tys. specjalistów, a lekarze są przeciążeni biurokracją. Rozwiązaniem ma być wprowadzenie nowego zawodu – asystenta medycznego. Jednak na razie ten pomysł podzielił środowisko pracowników ochrony zdrowia. Za - są lekarze, przeciwne – są pielęgniarki.

15.05.2019

Cztery strony zamiast siedmiu w zleceniu na wyroby medyczne

Opieka zdrowotna

Wsłuchujemy się w głosy, także te krytyczne, i kierujemy do konsultacji nowy projekt rozporządzenia o zleceniach na wyroby medyczne. Ma być mniej papieru 4 strony zamiast 7 i mniej pól do wypełnienia dla lekarzy – zapowiada Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia.

14.05.2019

Szpitale płacą VAT dostawcom, ale nie mogą go odliczyć

VAT Opieka zdrowotna

Dyrektywa unijna w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej zwolniła z płacenia podatku VAT 17 rodzajów działalności, których istotą są usługi społeczne. Wśród nich są m. in. świadczenia zdrowotne, dzięki czemu są one tańsze dla pacjentów. Jednak dokonując zakupów, szpitale muszą płacić VAT dostawcom, ale same nie mogą go odliczyć.

13.05.2019

Diagności: Wyrażamy sprzeciw wobec nierównego traktowania zawodów medycznych

Opieka zdrowotna Farmacja

Nie istnieją prawne przeszkody, by przeznaczyć bezpośrednio pieniądze na wzrost wynagrodzeń dla diagnostów laboratoryjnych – podkreśla w stanowisku Prezydium Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych. I wyraża oburzenie wypowiedziami ministra zdrowia, że zawód diagnosty laboratoryjnego nie jest uregulowany prawnie, bo zdaniem KRDL wprowadza to w błąd opinię publiczną.

10.05.2019

Narodowa Strategia Onkologiczna bez poprawek Senatu

Opieka zdrowotna

Senat przyjął bez poprawek ustawę o Narodowej Strategii Onkologicznej. Zakłada ona kompleksowe i długookresowe zmiany w onkologii, które mają obniżyć zachorowalność na choroby nowotworowe i zmniejszyć umieralność z powodu tych chorób oraz poprawić jakości życia chorych.

09.05.2019

Zsyłka do szpitala w powiecie w nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Rezydent odbywając szkolenie specjalizacyjne będzie musiał pół roku pracować w szpitalu powiatowym - to jedna z wielu zmian, które zawiera projekt nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza. Minister Łukasz Szumowski mówi, że jest w nim 80 proc. propozycji strony społecznej, która opracowała projekt. Jednak jego autorzy twierdzą, że ich propozycje zostały wypaczone.

09.05.2019