Skutki pandemii najbardziej odczuwają osoby zatrudnione w mikrofirmach

Prawo pracy Koronawirus

Przeciętne zatrudnienie w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 pracowników w lutym 2021 roku wyniosło 6334 tys. osób i było wyższe w stosunku do poprzedniego miesiąca o 0,3 proc. Wzrosło również przeciętne wynagrodzenie. W lutym br. wyniosło 5330,48 zł i było wyższe w stosunku stycznia br. o 0,9 proc., a w skali roku o 7,3 proc. - podał w środę GUS.

17.03.2021

Paszporty szczepionkowe coraz bliżej - Komisja Europejska przedstawiła projekt

Koronawirus

Trwają przygotowania do wprowadzenia certyfikatu ułatwiającego podróżowanie po Unii Europejskiej tym, którzy się zaszczepili, przeszli chorobę lub mają negatywny wynik testu na Covid-19. Projekt został zaprezentowany w środę po posiedzeniu kolegium komisarzy. Cyfrowy Zielony Certyfikat ma być ważny we wszystkich państwach członkowskich i będzie otwarty dla Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii.

17.03.2021

Rzecznik MŚP proponuje własne rozwiązania w zakresie umorzenia składek na ubezpieczenia społeczne

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

Skrócenie z "co najmniej trzech lat" do "co najmniej jednego roku" okresu prowadzenia przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej w danym sektorze, ustalanego na dzień przed datą złożenia wniosku o udzielenie pomocy, to jedna ze zmian zaproponowanych przez rzecznika małych i średnich przedsiębiorców do ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

17.03.2021

Próbne egzaminy ósmoklasistów w szkołach, ale w reżimie sanitarnym

Szkoła i uczeń Koronawirus

W środę rozpoczęły się próbne egzaminy ósmoklasisty, które potrwają trzy dni. Są organizowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, ale udział szkół w nich jest dobrowolny. Odbywają się stacjonarnie w szkołach, ale w reżimie sanitarnym, określonym w wytycznych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

17.03.2021

Metr ogródka za grosz, niższe czynsze, brak opłat za śmieci – to wsparcie gmin dla firm

Samorząd terytorialny Małe i średnie firmy Koronawirus

Samorządy cały czas wspierają, jak mogą, przedsiębiorców działających na swoim terenie. Grosz za metr kwadratowy dziennie ogródka kawiarnianego, czyli obniżenie opłaty za zajęcie pasa drogowego dla restauratorów – to niektóre przykłady. Zawieszają też opłaty za zagospodarowanie odpadów, jeśli nie powstawały wskutek braku działalności.

17.03.2021

Niespójne przepisy - może być kara za łamanie kwarantanny, mimo negatywnego testu

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

Osoby z negatywnym wynikiem testu w kierunku SARS-CoV-2 dostają powiadomienia z aplikacji „Kwarantanna domowa” o nałożeniu na nie kary przez Sanepid. Powodem ma być ignorowanie zadań, jakie wysyła im dobrowolnie zainstalowana w telefonie aplikacja. Sanepid twierdzi, że nie nakłada kar na osoby, które nie wykonują zadań, a nakładane sankcje odnoszą się do stwierdzonych naruszeń zasad kwarantanny. Informacje z aplikacji temu jednak przeczą.

17.03.2021

SN uwzględnił trzy kasacje RPO w sprawie łamania obostrzeń epidemicznych

Prawo karne Koronawirus

Sąd Najwyższy uwzględnił we wtorek pierwsze trzy kasacje złożone przez Adama Bodnara, Rzecznika Praw Obywatelskich od kar za złamanie obostrzeń epidemicznych We wszystkich trzech sprawach wyroki uchylono, a ukarane osoby uniewinniono - informuje biuro prasowe SN. Mimo to rząd wprowadza rozporządzeniem kolejne obostrzenia od soboty.

16.03.2021

Samorząd lekarski: Tylko lekarz może badać i kwalifikować do szczepienia

Zawody medyczne Koronawirus

Ministerstwo Zdrowia proponuje zmianę w przepisach, która spowoduje, że nie tylko lekarze, ale również pracownicy innych zawodów medycznych będą mogli kwalifikować do szczepień przeciw COVID-19. - Badanie pacjenta i kwalifikacja do szczepienia jest wyłącznym uprawnieniem zawodowym lekarza – podkreśla w wydanym we wtorek stanowisku Naczelna Rada Lekarska.

16.03.2021

MZ: Lekarskie egzaminy specjalizacyjne po 17 maja

Zawody medyczne Koronawirus

Wbrew postulatom środowiska lekarskiego minister zdrowia nie chce zwolnić uczestników specjalizacji z egzaminu ustnego, zgadza się natomiast na przesunięcie jego terminu. - Będziemy chcieli nie tyle zwolnić z części ustnej Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego, co raczej przesunąć ten egzamin na termin późniejszy - powiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

16.03.2021

Jedna dawka szczepionki nie uchroni nauczyciela przed kwarantanną

Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna Koronawirus

Nauczyciel po jednej dawce szczepionki nie jest zwolniony z kwarantanny - wskazuje Rzecznik Praw Obywatelskich. Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem zwolnione są osoby, które otrzymały pełny cykl szczepień złożony z dwóch dawek, oraz ci, którzy mają negatywny wynik testu w kierunku SARS-CoV-2.

15.03.2021

MF: Nie będzie podwyżki podatków

Ordynacja Rachunkowość Koronawirus

Ministerstwo Finansów nie planuje podwyższenia CIT, VAT ani PIT. Zapewnił o tym w poniedziałek minister finansów Tadeusz Kościński. Resort przy okazji pochwalił się sukcesami w tropieniu oszustów podatkowych. Kontrole prowadzone przez skarbówkę są coraz skuteczniejsze.

15.03.2021

Już tylko dziś można składać wnioski o zwolnienie ze składek w kulturze

Koronawirus Zwolnienie z ZUS

W poniedziałek, 15 marca 2021 roku, mija termin na złożenie wniosku o zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Dotyczy to przedsiębiorców działających w szeroko rozumianej kulturze – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

15.03.2021

ZUS: Kontrola zwolnień lekarskich w czasie pandemii inaczej niż zwykle

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

W całej Polsce w 2020 r. ZUS przeprowadził kontrole 55 004 zwolnień lekarskich, z których co piąte zakwestionował. Liczba kontroli spadła w porównaniu z poprzednim rokiem, ale stan epidemii nie oznacza, że ZUS przestał kontrolować zasadność wystawiania zwolnień lekarskich i tego jak są one wykorzystywane przez osoby, które dostają zasiłek chorobowy z ZUS lub od swojego pracodawcy.

15.03.2021

Kolejne kraje zawieszają stosowanie szczepionki AstraZeneca

Koronawirus Koronawirus szczepienia

Co najmniej do 29 marca Holandia nie będzie stosować preparatu AstraZeneca. Taką decyzję ogłosił późnym wieczorem w niedzielę rząd tego kraju. To kolejny kraj, który po doniesieniach o pojawieniu się zakrzepów krwi u osób zaszczepionych preparatem AstraZeneca, wstrzymuje jego użycie.

15.03.2021

KE pracuje nad koncepcją koronapaszportów

Koronawirus

Ułatwienie bezpiecznego swobodnego przemieszczania się obywateli w UE to cel przygotowywanej przez Komisję Europejską regulacji dotyczącej cyfrowych zaświadczeń o przebytym szczepieniu przeciwko Covid-19, wyzdrowieniu, albo negatywnym wyniku testu. Projekt ma być zaprezentowany w najbliższą środę.

13.03.2021

Nie paragony, a faktury i potwierdzenia przelewów istotne w batalii o alimenty

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Koronawirus namieszał także w sprawach rodzinnych. Trudna sytuacja na rynku pracy doprowadziła do tego, że ubiegły rok był rekordowy pod względem niepłaconych alimentów. Doszło też sporo spraw rozwodowych. I ci rodzice, którzy występują z pozwem o alimenty i ci, którzy z powodu sytuacji finansowej chcą ich obniżenia, muszą to dobrze udokumentować. Paragony nie wystarczą.

13.03.2021

W czterech województwach nauczanie hybrydowe - jest już rozporządzenie

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą Koronawirus

Część najmłodszych uczniów wróci do pracy zdalnej - od poniedziałku klasy I-III w czterech województwach będą uczyć się w trybie hybrydowym. To, jak to będzie zorganizowane, zależy od dyrektora. Rozporządzenia, stwarzające podstawy prawne do hybrydowego nauczania opublikowano w Dzienniku Ustaw.

12.03.2021