Sądy zamykają się przed koronawirusem, w części już tylko pilne sprawy

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Choć większość sądów nadal pracuje, w wielu z nich trzecia fala koronawirusa staje się mocno odczuwalna. W co najmniej kilku wprowadzono ograniczenia i szczególne zasady pracy, są też takie, które do 9 kwietnia odwołały wszystkie posiedzenia jawne - rozpatrywane są tylko sprawy pilne. Odwoływane są badania w Opiniodawczych Zespołach Specjalistów Sądowych.

27.03.2021

Umiesz liczyć, zmierz odległość – kara również dla uczestnika zgromadzenia

Policja Koronawirus

Rząd w najnowszym rozporządzeniu covidowym wprowadza obostrzenie - niespodziankę, czyli kary za samo uczestnictwo w zgromadzeniu. Obok ewidentnej niekonstytucyjności takiej sankcji, jest to też potencjalne źródło prawnych absurdów. Przekonać się o tym mogą choćby uczestnicy wielkanocnych nabożeństw, którzy mogą odpowiadać za nadmierny tłok w kościele.

27.03.2021

Biznes otwarty wbrew obostrzeniom? Kontroli lepiej nie utrudniać, warto się odwołać

Prawo karne Małe i średnie firmy Koronawirus

Przedsiębiorcy, którzy mimo ogłoszonych obostrzeń, chcą otworzyć swoje biznesy, muszą się liczyć z kontrolami. Ich utrudnianie lub udaremnianie może stanowić wykroczenie lub nawet przestępstwo, za co grożą kary. Dlatego zamykając drzwi przed inspektorem sanepidu, lepiej się dwa razy zastanowić. Jeśli jednak wyda decyzję nakładającą karę, warto wnieść odwołanie, bo podstawa kar jest wątpliwa.

27.03.2021

Niemiecki TK wstrzymuje ratyfikację Funduszu Odbudowy

Finanse Prawo europejskie Koronawirus

Prezydent nie może na razie podpisać ustawy ratyfikującej unijny fundusz odbudowy, przeznaczony na walkę ze skutkami pandemii koronawirusa – orzekł w piątek niemiecki Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe. Trybunał jeszcze nie opublikował uzasadnienia swojej decyzji, ale wynika z niej, że chodzi o to, to KE czy państwa członkowskie mają się zadłużyć na ten fundusz.

26.03.2021

Premier uderza w prywatną służbę zdrowia, minister próbuje łagodzić

Opieka zdrowotna Koronawirus

W czwartek premier Mateusz Morawiecki skrytykował prywatną służbę zdrowia i pomysł PO skomercjalizowania ochrony zdrowia. Zaznaczył jednak, że nie jest to zapowiedź nacjonalizacji. Przedstawiciele niepublicznych placówek zapewniają, że wbrew słowom szefa rządu także walczą z pandemią. Niefortunną wypowiedź szefa rządu próbował łagodzić minister Adam Niedzielski, który spotkał się w piątek z prezes spółki Lux Med.

26.03.2021

Barometr Rynku Pracy: Kolejny lockdown może być groźny

Prawo pracy Koronawirus

Optymizm firm i pracowników kończy się, a rosnące koszty kolejnych lockdownów mogą oznaczać pesymistyczny scenariusz dla rynku pracy – uważa Konfederacja Lewiatan. Ostatni, 15. pomiar Barometru Rynku Pracy przygotowanego przez Work Service pokazuje, że strategie firm i plany pracowników stają się coraz bardziej zachowawcze.

26.03.2021

Ważna zmiana dla firm. PFR przyjmuje odwołania od negatywnych decyzji do 15 kwietnia

Koronawirus Tarcza finansowa

Do Polskiego Funduszu Rozwoju wpłynęło 54 200 wniosków o subwencję z tarczy finansowej 2.0. Aż 7,7 tysiąca firm dostało jednak decyzje odmowne. Często przyczyną odmowy są rozbieżności z danymi w ZUS, CEIDG i Krajowego Rejestru Sądowego. Na szczęście rząd wydłuża termin na złożenie odwołania. Można to zrobić do 15 kwietnia. Warto, bo wiele protestów PFR uznaje. Wówczas nowy wniosek o wsparcie można złożyć do 21 czerwca.

26.03.2021

Policja zapowiada egzekwowanie zakazów epidemicznych

Prawo karne Policja Koronawirus

Będziemy sięgać po wszelkie dostępne prawem środki, w egzekwowaniu przestrzegania obostrzeń w związku z epidemią koronawirusa, także aby rozliczać osoby, które je łamią - zapowiedział w piątek komendant główny policji gen. insp. Jarosław Szymczyk. - Ciągle napotykamy na osoby, które nie przestrzegają obostrzeń. I to często w sposób niezwykle lekceważący - podkreślił.

26.03.2021

NFZ zapłaci za dodatkową hospitalizację pacjentów pocovidowych

Finansowanie zdrowia Koronawirus

Narodowy Fundusz Zdrowia sfinansuje dodatkową hospitalizację pacjentów przebywających na oddziałach innych niż covidowe, którzy po hospitalizacji z powodu COVID-19, ze względu na stan zdrowia, wciąż wymagają pobytu w szpitalu. Fundusz za każdy dzień pobytu zapłaci placówce 50 zł.

26.03.2021

Terminy zawieszone od początku lockdownu? Według SN w epidemii prawo może działać wstecz

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Od 31 marca 2020 r. wszedł w życie przepis zawieszający terminy procesowe, ale stan epidemiczny wprowadzono już 13 marca - wtedy też sądy ograniczyły pracę. Pełnomocnik przyjął więc, że od tej daty został wstrzymany czas, w jakim miał złożyć kasację. Sąd apelacyjny odrzucił ją jako spóźnioną, SN - przy zażaleniu - uznał jednak rację prawnika i orzekł, że wyjątkowa sytuacja uzasadniała działanie przepisu wstecz.

26.03.2021

Pandemia skróciła średnie dożycie Polaków o 13 miesięcy

Emerytury i renty Koronawirus

Główny Urząd Statystyczny opublikował w czwartek tablicę średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn. Wynika z niej, że w ciągu 2020 roku nastąpił spadek - o ponad rok - średniego dalszego trwania życia. Zdaniem ekspertów, dane te pokazują, w jak złej sytuacji znalazła się Polska z powodu pandemii. Ale przechodzący po 1 kwietnia na emeryturę mogą liczyć na wyższe świadczenia.

25.03.2021

Spotkania partyjne dozwolone, ale nie dla kandydatów

Koronawirus

Wprawdzie w pandemii zakazano organizacji spotkań, wyłączono jednak spod tego zakazu spotkania zawodowe i służbowe. Dzięki temu m.in. partie polityczne mogą swobodnie organizować swoje posiedzenia, ale nie mogą organizować spotkań z kandydatami do partii. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich to istotne ograniczenie działalności politycznej.

25.03.2021

ZUS: Wciąż można wnioskować o zwolnienie z opłacania składek

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

Przedsiębiorcy z określonych branż mogą wystąpić o zwolnienie z obowiązku opłacania należności z tytułu składek za styczeń 2021 r. albo za grudzień 2020 r. i styczeń 2021 r. oraz za luty 2021 r. Wniosek RDZ-B7 można złożyć najpóźniej do 30 kwietnia 2021 r. Firmy, które mają obowiązek przekazania deklaracji rozliczeniowych - mają na to czas tylko do końca marca.

25.03.2021

Pomoc finansowa dla firm kiedyś się skończy - wzrośnie bezrobocie?

Prawo pracy Koronawirus

Wszyscy czekają, jak będzie wyglądała sytuacja na rynku pracy, gdy skończy się pomoc finansowa dla firm z tarcz antykryzysowych i finansowych PFR, a ZUS przestanie przyznawać ulgi. Zdaniem ekspertów, dziś dużo miejsc pracy jest sztucznie utrzymywanych ze względu na dofinansowanie. W międzyczasie skończył się też rynek pracownika i nieprędko do niego wrócimy po pandemii.

25.03.2021

Ministerstwo Zdrowia i Episkopat apelują w sprawie nabożeństw

Koronawirus

Trzecia fala koronawirusa to coraz wyższe statystyki osób zakażonych. Tydzień przed Wielkanocą minister zdrowia Adam Niedzielski i sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński, apelują do wszystkich księży proboszczów o bardzo poważne podejście do obowiązującego limitu liczby wiernych, którzy w jednym czasie mogą uczestniczyć w nabożeństwach.

24.03.2021

Pandemia sprzyja mobbingowi w pracy

Prawo pracy Koronawirus

Pracownikom trudno jest udowodnić mobbing - potwierdza to Państwowa Inspekcja Pracy. To efekt nieprecyzyjnych przepisów i podejścia sądów, które bardziej niż na bezprawności działań mobbera, koncentrują się na uczuciach ofiar. Tymczasem problem będzie narastał, bo w pandemii mobbing się nasilił. Napięcie nerwowe spowodowane izolacją odbija się na stosunkach międzyludzkich w pracy

24.03.2021

Lewiatan: Co dalej z bezrobociem? Na razie stoi w miejscu

Prawo pracy Koronawirus

Na koniec lutego 2021 roku bezrobocie wyniosło 6,5 proc. - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny. W ciągu roku zmagania się z pandemią i jej skutkami, w porównaniu z lutym ubiegłego roku, w skali całego kraju bezrobocie wzrosło o 1 pkt proc., a liczba bezrobotnych zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy - o 179,6 tys.

23.03.2021

Rząd zmienia tarczę finansową dla dużych firm

Spółki Koronawirus Tarcza finansowa

Duże firmy wnioski o pożyczki płynnościowe z tarczy finansowej PFR mogą składać do 30 września 2021 roku. Ze wsparcia zostały wykluczone firmy średnie. Tak wynika z nowelizacji uchwały Rady Ministrów w sprawie tego programu, przyjętej przez rząd w trybie obiegowym.

23.03.2021

Lokale otwarte mimo obostrzeń - są wnioski o odebranie koncesji na alkohol, ale podstaw brak

Samorząd terytorialny Koronawirus

Do władz miejskich wpływają zapowiadane wnioski o cofnięcie restauratorom zezwoleń na sprzedaż alkoholu. Składa je policja, gdy stwierdzi sprzedaż i podawanie alkoholu mimo zakazu związanego z epidemią. Postępowania wyjaśniające trwają, ale działanie wbrew przepisom epidemicznym nie jest podstawą odebrania koncesji. Pomoc restauratorom deklaruje Rzecznik Małych i Średnich przedsiębiorców.

23.03.2021