W czasie pandemii dobre zmiany w wykonywaniu kary pozbawienia wolności

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Wraz z wejściem w życie ustaw składających się na tzw. tarczę antykryzysową, zmianie uległy także zasady udzielania przerwy w wykonaniu kary pozbawienia wolności oraz udzielania zgody na wykonanie jej w systemie dozoru elektronicznego. To korzystne zmiany dla skazanych, gdyż umożliwiają skorzystanie z tej instytucji znacznie większej ich liczbie - pisze adwokat Anna Chybińska.

10.04.2020

Rząd zapłaci pracodawcom za utrzymanie pracowników, a potem ułatwi ich zwolnienie

Prawo pracy Koronawirus Dofinansowanie do wynagrodzeń

Już od 1 lipca pracodawcy będą mogli zacząć zwalniać pracowników objętych przestojem ekonomicznym albo obniżonym wymiarem czasu pracy. Nie przeszkodzi im w tym fakt, że przez trzy miesiące brali dofinansowanie do ich wynagrodzeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Na to pozwolił rząd i posłowie w uchwalonej właśnie ustawie zwanej tarczą antykryzysową 1.1.

10.04.2020

Gabinety lekarskie oczekują specjalnej pomocy od rządu

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Koronawirus

Gabinety lekarskie, stomatologiczne, fizjoterapeutyczne chcą aby rząd uznał je za branżę szczególnie dotkniętą epidemią koronawirusa i zapewnił ochronę większą, niż przewidziana w tarczy antykryzysowej. Upominają się o dopłaty do czynszów za lokale i zwolnienia z obowiązkowych składek OC.

10.04.2020

Skierowanie do walki z epidemią na granicy pracy przymusowej

Administracja publiczna Prawo pracy Opieka zdrowotna Koronawirus

Przepisy ustanowione do walki z epidemią pozwalają na skierowanie praktycznie każdego do związanych z tym prac, a taka decyzja nie wymaga nawet uzasadnienia. Natomiast jej niewykonanie będzie zagrożone karą pieniężną w wysokości do 30 tys. zł. Istnieją jednak poważne wątpliwości, czy bez stanu nadzwyczajnego takie skierowanie jest w ogóle dopuszczalne.

10.04.2020

Rządowa agencja wywłaszczy właścicieli aplikacji do zarządzania lotami dronów, by te pomogły w walce z epidemią

Prawo gospodarcze Koronawirus

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej będzie mogła przejąć wszystkie autorskie prawa majątkowe do aplikacji dla operatorów dronów. Co więcej, tzw. nowelizacja tarczy antykryzysowej pozwoli jej zarabiać na ich rozpowszechnianiu. To pierwszy krok do przejęcia cudzej własności z powodu epidemii. W tym przypadku uzasadniony, ale może być groźnym precedensem.

10.04.2020

Pierwsze szpitale wprowadzają segregację pacjentów

Opieka zdrowotna Koronawirus

Pierwsze szpitale na Śląsku niezakaźne wprowadzają segregację pacjentów na oddziałach ratunkowych i izbach przyjęć. A pracownikom medycznym ma być regularnie mierzona temperatura ciała. To realizacja zalecenia ministra zdrowia i wojewody. Resort zdrowia poinformował, że zalecenia w tej sprawie wysłano do szpitali w całym kraju.

09.04.2020

Ograniczenia przedłużone - matury później, do kościołów najwyżej 5 osób, obowiązkowe maseczki

Administracja publiczna Koronawirus

Przedłużamy obowiązujące dotychczas ograniczenia związane ze zwalczaniem epidemii koronawirusa do końca przyszłego tygodnia - poinformował w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Szkoły będą natomiast zamknięte do 26 kwietnia, a egzaminy zostaną przesunięte. Nadal obowiązuje zakaz wstępu do kościołów powyżej 5 osób. W miejscach publicznych trzeba będzie nosić maseczki.

09.04.2020

MF: Wspieramy podatników podczas epidemii, ale nie pozwolimy na wyłudzenia

Ordynacja Doradca podatkowy Koronawirus

W związku z epidemią koronawirusa wielu podatników znalazło się w bardzo trudnej sytuacji. Chcemy im pomóc. Nie możemy jednak wykluczyć, że niektórzy podatnicy będą chcieli użyć argumentu epidemii do załatwienia innych spraw podatkowych czy umorzenia starych zaległości, które nie miały nic wspólnego z obecną sytuacją – mówi Magdalena Rzeczkowska, szef Krajowej Administracji Skarbowej.

09.04.2020

Nie zawsze utrata pracy daje prawo do zasiłku dla bezrobotnych

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

Pracownicy tracący obecnie zatrudnienie powinni unikać rozwiązania stosunku pracy za porozumieniem stron i dyscyplinarnego zwolnienia. Wtedy bowiem na pieniądze z zasiłku będą musieli czekać, i to długo. Odpowiednio - 90 i 180 dni. Warto o tym wiedzieć, zanim pracodawca zechce się rozstać z pracownikiem.

09.04.2020

Koronawirus zagrożeniem kontynuacji działalności w badaniu sprawozdań finansowych

Rachunkowość Koronawirus

Skala pandemii wywołanej wirusem SARS-COV-2 jest trudna do przewidzenia. Nie wiadomo, jaki konkretny wpływ będzie ona miała na życie społeczne, jak i gospodarcze. Obawa przed upadłościami podmiotów gospodarczych stała się realna. To wszystko ma wpływ na ocenę sprawozdań finansowych – pisze Małgorzata Ślebzak, biegły rewident.

09.04.2020

Listy z urzędów poczekają, ale nie na podatników

Ordynacja Doradca podatkowy Koronawirus

Sejm przyjął kolejne przepisy wchodzące w skład tarczy antykryzysowej. Zmiany mają dotknąć nieodebranych pism, które były wysłane za potwierdzeniem odbioru. Zniknie fikcja domniemania doręczenia. Zasada ta nie będzie jednak miała zastosowania do wielu spraw podatkowych.

09.04.2020

ZUS: Pierwsze przelewy ze świadczeniem postojowym pójdą do firm 15 kwietnia

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse Koronawirus

Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomia specjalny system do automatycznej obsługi wniosków składanych w ramach tzw. tarczy antykryzysowej. Ma to zdecydowanie ułatwić weryfikację dokumentów. Pierwsze tzw. świadczenia postojowe trafią na konta uprawnionych klientów już 15 kwietnia - zapowiada ZUS.

09.04.2020

Już blisko 0,5 mln wniosków o pomoc z tarczy antykryzysowej

Koronawirus Dofinansowanie do wynagrodzeń Zwolnienie z ZUS Jednorazowe postojowe

Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, wojewódzkich oraz powiatowych urzędach pracy wpłynęło już prawie 488 tys. wniosków o pomoc w ramach tarczy antykryzysowej. Zdecydowana większość dotyczy zwolnienia ze składek ZUS na trzy miesiące.

09.04.2020

IE: Potrzeba punktowych rozwiązań pozwalających przedsiębiorstwom przetrwać kryzys

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Koronawirus

Odroczenie reformy OFE do końca 2022 roku, przejęcie odpowiedzialności za wypłatę świadczeń od 1. dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym dla wszystkich ubezpieczonych, odroczenie wdrażania PPK w małych i średnich firmach oraz w sektorze publicznym do 1 stycznia 2022 roku to niektóre działania, jakie – zdaniem ekspertów Instytutu Emerytalnego – należy podjąć w związku z epidemią koronawirusa.

09.04.2020

W czasie epidemii wraca problem stwierdzenia zgonu

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Koronawirus

Lekarze rodzinni nie chcą jeździć do osób zmarłych poza szpitalem aby stwierdzać zgon, bo nie mają środków ochrony osobistej i boją się zarażenia koronawirusem. Przepisy nie są jasne, czy mają taki obowiązek. W trakcie sejmowych prac nad zmianami w tarczy antykryzysowej pojawił się pomysł, by w czasie epidemii wyznaczać lekarzy i dentystów do stwierdzania zgonu, gdy nastąpił on poza szpitalem i jest podejrzenie Covid-19, ale nie został uchwalony.

09.04.2020

Trwa walka z koronawirusem - pacjenci onkologiczni zaniepokojeni

Opieka zdrowotna Koronawirus

Rząd zamierza przekształcać kolejne szpitale w monoprofilowe, czyli przeznaczone do leczenia tylko pacjentów z COVID29. Dla innych chorych szpitale zamykają się lub wstrzymują planowe przyjęcia. Pacjenci onkologiczni apelują, by nie zapominać o nich, bo oni nie mogą czekać na leczenie.

09.04.2020

Bez prawa do żądania czynszu, ale za to z obowiązkiem zapłaty podatku

CIT VAT Koronawirus

Przepisy specustawy przewidują czasowe wygaśnięcie zobowiązań stron umowy najmu powierzchni handlowej w okresie obowiązywania w nich zakazu handlu. Miała to być pomoc dla właścicieli nieruchomości. Okazuje się jednak, że pomimo że wynajmujący nie może domagać się zapłaty, musi wystawiać na bieżąco faktury z tytułu najmu, płacić VAT i wykazywać przychody.

09.04.2020

Śmieci w czasie epidemii trzeba odbierać, a może być z tym problem

Samorząd terytorialny Środowisko Koronawirus

Wiele gmin ma problemy z odbiorem śmieci podczas epidemii koronawirusa. Firmy nie chcą odbierać ich z punktów selektywnej zbiórki lub grożą zaprzestaniem odbioru, jeśli gmina nie podniesie opłat. A te są już i tak wysokie. Niepewność dotyczy też zasad postępowania wobec miejsc kwarantanny czy izolacji. Pojawiły się wytyczne ministra klimatu i GIS, ale wciąż są pytania.

09.04.2020

Trwałość zatrudnienia pracowników służby cywilnej może być zagrożona

Administracja publiczna Koronawirus

Stowarzyszenie Absolwentów Krajowej Szkoły Administracji Publicznej alarmuje, że projekt ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia zagraża stabilności pracy pracowników służby cywilnej. Przewiduje bowiem uprawnienie dla Rady Ministrów do redukcji zatrudnienia lub zmniejszenia wynagrodzenia w administracji.

08.04.2020