Szumowski: Od 19 kwietnia będziemy poluzowywać restrykcje w gospodarce

Koronawirus

Powoli będziemy poluzowywać restrykcje w gospodarce. Pracujemy, by zrobić to w sposób najbezpieczniejszy - mówił przed Wielkanocą minister zdrowia Łukasz Szumowski. We wtorek podał konkretny termin - pierwsze obostrzenia mają znikać stopniowo od 19 kwietnia. Jakie i kiedy konkretnie - te decyzje mają zostać ogłoszone w środę lub czwartek.

14.04.2020

Szpitale zdziesiątkowane przez koronawirusa

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Koronawirus

Placówki medyczne z powodu braku zarażonej koronawirusem lub przebywającej na zwolnieniach kadry medycznej, nie są w stanie sporządzić grafików dyżurów. Niektóre z nich zamykają nawet z tego powodu oddziały. Wojewoda kieruje zaś do tych miejsc nowy personel, który... się nie stawia. Za niewykonanie takiej decyzji grozi kara od 5 do 30 tysięcy złotych.

14.04.2020

RODO pilnuje worków ze śmieciami - brak podstaw do ujawniania adresów osób w izolacji

Samorząd terytorialny Środowisko RODO Koronawirus

Adresy mieszkańców na kwarantannie lub w izolacji powinny być szczególnie chronione, bo wiążą się z informacjami o stanie zdrowia, a to dane wrażliwe. Nieuzasadnione jest przekazanie ich firmom odbierającym odpady. W obecnej sytuacji ujawnienie może zagrażać bezpieczeństwu takich osób oraz pracowników. W dodatku wątpliwe są podstawy prawne przekazywania tych danych nawet gminom.

14.04.2020

Urząd skarbowy zajmie majątek bez udziału prokuratora

Prawo karne Ordynacja Doradca podatkowy Koronawirus

Naczelnik urzędu skarbowego będzie mógł samodzielnie decydować o przekazaniu przedmiotów zajętych w postępowaniu karnym skarbowym na rzecz podmiotów leczniczych, służb oraz instytucji państwowych i samorządowych. Do tej pory uprawnienia w tym zakresie miał prokurator. Zdaniem ekspertów, dawało to większą gwarancję rzetelności. Podkreślają, że nowe rozwiązanie jest ryzykowne.

14.04.2020

Dofinansowanie z FGŚP nie zwalnia ze składek do PPE finansowanych przez pracodawcę

Emerytury i renty Małe i średnie firmy Koronawirus

Pracodawcy, którzy zdecydują się na wprowadzenie przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy w związku z COVID-19, nie mogą liczyć na zwolnienie z finansowania składek do Pracowniczych Programów Emerytalnych. Aby ograniczyć koszty prowadzenia programu muszą skorzystać z dotychczasowych rozwiązań – pisze Karolina Kołakowska.

14.04.2020

Firmom zainfekowanym koronawirusem grożą postępowania restrukturyzacyjne

Prawo gospodarcze Finanse Koronawirus

Koronawirus wpłynie na liczbę składanych przez przedsiębiorców wniosków restrukturyzacyjnych i upadłościowych. Część branż została zainfekowana przez niego całkowicie, np. hotelarska, gastronomiczna czy eventowa, ale skutki epidemii odczujemy wszyscy, bo gospodarka to system naczyń połączonych. O tym, jak przeprowadzić restrukturyzację, pisze radca prawny Wojciech Bokina

14.04.2020

MZ zamierza motywować pracowników ochrony zdrowia do pracy w jednym miejscu 

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus

Zachęcamy pracowników ochrony zdrowia, aby nie pracowali w więcej niż jednym miejscu naraz - powiedział w poniedziałek wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. I poinformował, że w tym tygodniu ministerstwo przedstawi rozwiązania, które od strony organizacyjnej i finansowej zapewnią im taką możliwość.

13.04.2020

Rodzice poczekają na pieniądze za odwołane zielone szkoły

Prawo cywilne Zarządzanie oświatą Koronawirus

Na pieniądze wpłacone na zielone szkoły, które zostały odwołane z powodu epidemii, rodzice będą musieli poczekać pół roku. Dokładnie 194 dni gwarantuje biurom podróży specustawa, tzw. „tarcza antykryzysowa” na zwrot kosztów. W ten sposób państwo całą odpowiedzialność za sytuację spowodowaną koronawirusem przesunęło z firm na konsumentów.

12.04.2020

Aptekarze: 7-krotny wzrost cen maseczek to nie nasza wina

Farmacja Koronawirus

Ceny maseczek w związku z epidemią koronawirusa wzrosły prawie siedmiokrotnie, ale to nie jest wina farmaceutów - tłumaczy Tomasz Leleno, rzecznik prasowy Naczelnej Izby Aptekarskiej, w związku z mającą obowiązywać od 16 kwietnia w Polsce koniecznością zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Minister zdrowia nie wyklucza interwencji w tej sprawie.

11.04.2020

"Prawo opowiadane" przez rząd ogranicza prawa obywateli

Administracja publiczna Policja Koronawirus

Jeśli dzisiaj policja mówi, że cel wyjazdu świątecznego będzie indywidualnie oceniał policjant, to mamy do czynienia z normą uznaniową. To w administracji się zdarza, ale zdaniem prawników ostatnio coraz częściej i co gorsza przepisy zakazujące dotyczą żywotnych praw i wolności obywatelskich, a często są niejasne. Jak mówią, pojawiło się w związku z pandemią tzw. prawo opowiadane.

11.04.2020

Zaświadczenie o konieczności odbywania spacerów nie uchroni przed mandatem

Opieka zdrowotna Koronawirus

Parki, lasy i bulwary pozostają zamknięte w czasie świąt. Dla wielu osób zmagających się ze stanami depresyjnymi, ale także tych zdrowych to problem, bo spacery wśród zieleni poprawiają samopoczucie. Lekarze przyznają, że pomysł zamknięcia lasów nie były trafiony, ale nie mogą wystawić swoim pacjentom zaświadczenia o konieczności spacerowania.

11.04.2020

Dłużnicy alimentacyjni też wykorzystują koronawirusa

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne Koronawirus

Tarcza antykryzysowa nie zapewnia ochrony dzieciom, samotnie wychowywanym, które powinny otrzymywać alimenty od drugiego z rodziców. Już teraz argument koronawirusa jest wysuwany przy usprawiedliwieniu ich niepłacenia - alarmuje RPO. Apeluje o pilne zmiany, choćby w zakresie rozpatrywania takich spraw przez sądy i powrotu do pomysłu alimentów natychmiastowych.

11.04.2020

Rząd planuje ratowanie budżetów samorządów i proponuje zmiany w specustawie

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Koronawirus

Zwiększenie możliwości samorządów w zakresie spłaty zadłużenia, jednoroczny limit długu na poziomie 80 proc. dochodów jednostki i wcześniejsze przekazywanie samorządom rat subwencji ogólnej to główne rozwiązania finansowe w projekcie nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem i zwalczaniem COVID-19, do którego dotarło Prawo.pl.

10.04.2020

ZUS rozpatrzył ponad 91 tys. wniosków z tarczy antykryzysowej

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Koronawirus Dofinansowanie do wynagrodzeń

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpatrzył już ponad 91 tys. wniosków o wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej – poinformował ZUS w piątek. Jak deklaruje prezes Zakładu, wnioski są rozpatrywane szybko dzięki automatyzacji. Zakład zachęca też do składania dokumentów za pomocą Platformy Usług Elektronicznych.

10.04.2020

Oświadczenia majątkowe za 2019 rok samorządowcy mogą składać do 31 maja

Samorząd terytorialny Koronawirus

Oświadczenia majątkowe za 2019 rok samorządowcy mogą składać do 31 maja 2020 roku, a nie jak zazwyczaj do końca kwietnia. Przedłużenie terminu przewiduje ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

10.04.2020

Maseczki dla pracowników z funduszy firmy, nie z socjalnego

Prawo pracy Koronawirus

Środki zakładowego funduszu świadczeń socjalnych nie powinny być przeznaczane na zakup maseczek i innych podobnych artykułów ochronnych. Jako świadczenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy powinny być one finansowane ze środków obrotowych - wyjaśnia ekspert LEX Kadry.

10.04.2020

BCC: Po pandemii koronawirusa zmienią się relacje pracownik - pracodawca

Prawo pracy Małe i średnie firmy Koronawirus Dofinansowanie do wynagrodzeń

Świat po koronawirusie nie będzie taki, jak dotąd - uważa BCC. Dlatego należy uregulować relacje pracownik-pracodawca w związku z pracą zdalną, umożliwić czasowo uelastycznienie czasu pracy, zwolnić na 6 miesięcy pracodawcę i pracowników z opłacania składek na ZUS, znieść obowiązek finansowania przez pracodawcę pierwszych 33 dni L4, przenosząc ten obowiązek na budżet oraz zawiesić wpłaty do PPK.

10.04.2020

Zarządy spółek działają w stanie wyższej konieczności, ale rozliczane będą w przyszłości

Spółki Prawo gospodarcze Koronawirus

Czas epidemii to trudny okres dla firm, ale także dla ich zarządów, których decyzje podejmowane dziś, pod wpływem dynamicznie zmieniającej się sytuacji, często w pośpiechu przed obawą kolejnych ograniczeń, zmian będą podlegały ocenie w okresie, w którym aktualna atmosfera podejmowania decyzji nie będzie już tak świeża w pamięci - pisze Adwokat Katarzyna Dąbrowska

10.04.2020

Wszyscy w maseczkach? Potrzebne ułatwienia w produkcji

Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna Koronawirus

Minister zdrowia dostrzegł w końcu potrzebę wprowadzenia obowiązku noszenia maseczek ochraniających nos i usta w przestrzeni publicznej. Lekarze i przedstawiciele branży handlowej przyznają, że to zwiększy skuteczność walki z epidemią. Rząd nie mówi jednak, jakie maseczki są bezpieczne, i nie gwarantuje, by ich ceny nie poszybowały w górę.

10.04.2020

Powstaje prawo o nowym sposobie głosowania - trwają przygotowania do wyborów po staremu

Samorząd terytorialny Wybory Koronawirus

W parlamencie trwają prace nad nowymi zasadami przeprowadzania wyborów prezydenckich, a tymczasem realizowany jest kalendarz wyborczy według obowiązującego kodeksu. Państwowa Komisja Wyborcza i gminy w trudnych warunkach epidemii tworzą komisje wyborcze, urządzają lokale, wydają pieniądze, a na początku maja może okazać się, że niepotrzebnie, bo głosowane będzie zupełnie inne.

10.04.2020