Walka z mafią lekową może uderzyć w przedszkola i domy dziecka

Farmacja

Zmiany w prawie farmaceutycznym, które mają na celu walkę z nielegalnym wywozem leków z Polski, są zbyt restrykcyjne - twierdzi samorząd aptekarski. Mogą np. być problem z przekazywaniem leków dla podopiecznych domów dziecka. Sankcje karne mogą grozić także wtedy, gdy przedszkola czy szkoły kupią na fakturę leki przeciwbólowe.

03.04.2019

Od 1 lipca apteki będą mogły dostarczać leki do domu pacjentów

Farmacja

Przed nami duże zmiany w sprzedaży wysyłkowej prowadzonej przez apteki i punkty apteczne. Od 1 lipca br. w ten sposób będą mogły być sprzedawane nie tylko produkty lecznicze wydawane bez przepisu lekarza, jak to ma miejsce obecnie, ale również leki wydawane na receptę oraz wyroby medyczne - pisze Zuzanna Lewandowska z Kancelarii DMP Legal Wójtowicz.

03.04.2019

MZ: Nie karać za nieprzekazanie danych z aptek, bo system zawodzi

Farmacja

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński poprosił głównego inspektora farmaceutycznego Pawła Piotrowskiego, by odstąpił od nakładania kar administracyjnych i poprzestał na pouczeniu wobec aptek, które nie przekazały danych do ZSMOPL z uwagi na to, że system dopiero jest wdrażany, a waga naruszenia prawa jest znikoma.

02.04.2019

Apteki mają dziś wysłać pierwsze raporty, a system się zawiesza

Farmacja

W poniedziałek 1 kwietnia wieczorem apteki muszą wysłać pierwsze obowiązkowe raporty o stanach magazynowych do Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi (ZSMOPL). Problem polega na tym, że system do tej pory nie działał dobrze. Resort zdrowia przyznał, że „wystąpiły w ostatnim czasie trudności”

01.04.2019

Skutki Brexitu dla branży wyrobów medycznych mogą być poważne

Farmacja

Zamieszanie w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nadal trwa. Brexit nastąpi 22 maja jeśli Izba Gmin przegłosuje wynegocjowane porozumienie z Unią. Jeśli odrzuci je po raz trzeci, twardy Brexit odbędzie się 12 kwietnia. O tym, jakie to skutki może rodzić dla rynku wyrobów medycznych piszą Oskar Luty i Bartosz Świdrak

27.03.2019

Za 10 dni obowiązek raportowania do ZSMOPL

Farmacja

Od 1 kwietnia 2019 r. rozpoczyna się obowiązek raportowania do Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi (ZSMOPL) obrotu produktami leczniczymi. Taki obowiązek będzie dotyczył podmiotów odpowiedzialnych, wytwórców, hurtowni farmaceutycznych, aptek i punktów aptecznych oraz działów farmacji szpitalnej.

21.03.2019

Wyrok NSA zagrożeniem dla istnienia 5 tysięcy aptek

Prawo gospodarcze Farmacja

Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że w aptece zawsze musi być obecny farmaceuta z uprawnieniami kierownika. To precedens, bo do tej pory inaczej interpretowano przepisy. Gdyby nagle zaczęto je tak restrykcyjnie stosować, ok. 5 tys. aptek zostałoby zamkniętych z powodu braku obsady farmaceutów z odpowiednimi uprawnieniami.

21.03.2019

Programy komputerowe dla aptek pod lupą UOKiK

Prawo gospodarcze Farmacja

Apteki, które chciały uczestniczyć w promocjach niektórych leków, mogły być zmuszane do korzystania z konkretnego systemu informatycznego. Takie działanie może ograniczać konkurencję. Dlatego pod koniec lutego UOKiK rozpoczął przeszukania w siedzibach trzech przedsiębiorców: Kamsoft i OSOZ z Katowic oraz PEX PharmaSequence z Warszawy.

12.03.2019

NIK: Niebezpieczne substancje w leczeniu zwierząt bez nadzoru

Farmacja

Przepisy nie precyzują, kto powinien sprawować nadzór nad obrotem i stosowaniem w leczeniu zwierząt produktów leczniczych, które zawierają substancje o działaniu odurzającym lub psychotropowym. W rezultacie nie robi tego ani Inspekcja Weterynaryjna, ani Inspekcja Farmaceutyczna. Najwyższa Izby Kontroli zwraca uwagę, że ta luka wymaga zmiany prawa.

07.03.2019

NIK: Po zmianach w prawie znikające leki pozostaną w Polsce

Opieka zdrowotna Farmacja

Proponowane przez rząd zmiany w Prawie Farmaceutycznym oraz w niektórych innych ustawach będą skutecznie przeciwdziałać nielegalnemu wywozowi leków z Polski - uznaje Najwyższa Izba Kontroli. I podkreśla, że uwzględniają one rekomendacje z jej kontroli.

04.03.2019

Lek humira jednak będzie na marcowej liście refundacyjnej

Farmacja

W poniedziałek ukazał się projekt marcowej listy leków refundowanych. Nie ma niej nowości. Ale jest ważna informacja dla 1700 pacjentów z łuszczycowym zapaleniem stawów i zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa. Jak powiedział Prawo.pl wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, na marcowej liście znajdzie się humira, bo została podpisana kontynuacja leczenia w dwóch programach lekowych z użyciem tego leku.

25.02.2019

Wiceminister Miłkowski: Przygotujemy rynek leków do brexitu

Finansowanie zdrowia Farmacja

Jeśli 30 marca 2019 roku Wielka Brytania wyjdzie z UE, produkty lecznicze wytwarzane w Zjednoczonym Królestwie będą traktowane jako pochodzące z państw trzecich i sprowadzane na teren Unii Europejskiej jako produkty importowane. Podejmujemy jednak działania, by na polskim rynku nie wywołało to problemów - deklaruje wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.

25.02.2019

Farmaceuci piszą do ministra, bo boją się o losy ustawy

Farmacja

Farmaceuci na ręce wiceministra zdrowia Macieja Miłkowskiego w poniedziałek złożyli petycję dotyczącą losów ustawy o zawodzie farmaceuty. Pod apelem podpisało się ponad 2 tysiące osób. Środowisko obawia się o losy projektu, który dałby im wiele nowych uprawnień.

18.02.2019

Ministerstwo Zdrowia: Szczepienia przeciwko HPV mogą być wprowadzone do refundacji

Opieka zdrowotna Farmacja

WHO sugeruje, że państwa które jeszcze tego nie zrobiły, powinny jak najszybciej wprowadzić szczepienia chroniące kobiety przed wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), grożącym wywołaniem raka szyjki macicy. Ministerstwo zdrowia widzi możliwość wprowadzenia szczepienia przeciwko HPV w Polsce

18.02.2019

Apteka od lipca dowiezie leki dla osoby niepełnosprawnej

Opieka zdrowotna Farmacja

Od lipca tego roku lek do domu niepełnosprawnego pacjenta będzie mógł dowieźć farmaceuta lub kurier. Nowelizacja prawa farmaceutycznego ma umożliwić taką formę sprzedaży produktów leczniczych, jednak nie wszystkich leków będzie to dotyczyć.

13.02.2019

W aptece i szpitalu trzeba już skanować opakowania leków

Opieka zdrowotna Farmacja

Od 9 lutego br. przedsiębiorcy mają obowiązek umieszczania na opakowaniach produktów leczniczych unikalnego identyfikatora oraz zabezpieczenia przed naruszeniem opakowania. Dotyczy to prawie wszystkich produktów wydawanych z przepisu lekarza na receptę. W aptekach i szpitalach musiały się pojawić czytniki, by skanować te kody.

09.02.2019

Samorząd doradza aptekarzom, jak po 9 lutego wydawać leki bez kodów

Farmacja

Prawo nie przewiduje kar dotyczących bezpośrednio niewykonywania obowiązków związanych ze stosowaniem dyrektywy fałszywkowej – podkreśla Naczelna Rada Aptekarska. Firmy alarmują, że apteki są gotowe, ale nie działa sprawnie platforma umożliwiająca weryfikację i wycofywanie z apteki potencjalnie sfałszowanych produktów.

07.02.2019

Od soboty trzeba zacząć śledzić fałszywe leki, ale system w powijakach

Farmacja

W sobotę 9 lutego mija termin wdrożenia tzw. dyrektywy fałszywkowej i od tego dnia wszystkie leki muszą mieć specjalne kody, a apteki czytniki, by je odczytać. Firmy alarmują, że apteki są gotowe, ale na trzy dni przed godziną „zero” 30 proc. z nich nadal nie uzyskało dostępu do platformy umożliwiającej weryfikację i wycofywanie z apteki potencjalnie sfałszowanych produktów.

06.02.2019