Od 1 kwietnia 2019 r. apteki i szpitalne, działy farmacji szpitalnej oraz hurtownie mają raz na dobę raportować, ile mają wszystkich leków dostępnych na receptę, a więc refundowanych i nierefundowanych, ile ich sprzedali i jakie mają braki. Takie dane mają podawać do Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi. 

Co trzeba raportować?

Minister Zdrowia przypomniał, że zgodnie z art. 72a ustawy prawo farmaceutyczne z dnia 6 września 2001 r. z powyższym przepisem obowiązkowi raportowania podlegają:

  1. produkty lecznicze,
  2. środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyroby medyczne dla których wydano decyzję o objęciu refundacją i ustaleniu urzędowej ceny zbytu,
  3. produkty lecznicze sprowadzane w trybie art. 4,
  4. środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego sprowadzane w trybie art. 29a ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz.U. 2017 r. poz. 149 i 60).


 Czy apteki zakładowe są zwolnione z obowiązku raportowania do ZSMOPL - czytaj tutaj>>

 

Bilans otwarcia

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski informuje również, że bilans otwarcia podmiotów odpowiedzialnych, hurtowni farmaceutycznych, aptek i punktów aptecznych oraz działów farmacji szpitalnej może nastąpić wcześniej niż przed 1 kwietnia 2019 r. W takim jednak wypadku podmiot ten obowiązany będzie od tego dnia nieprzerwanie raportować obrót produktami leczniczymi.

Apteki wyślą raporty, ale przez to leki nie będą lepiej dostępne - czytaj tutaj>>

 

Cena promocyjna: 49.5 zł

|

Cena regularna: 99 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł


Po co nam ZSMOPL?

Ma to być kolejne narzędzie w walce z brakiem leków ratujących życie. Problem z dostępnością leków narasta w Polsce od 2012 r. Leki refundowane, które są w Polsce dużo tańsze, były na masową skalę wywożone przez hurtownie do zagranicznych kontrahentów, co skutkowało brakiem w polskich aptekach specjalistycznych leków, zwłaszcza tych ratujących życie. Ich lista jest ogłaszana w obwieszczeniu ministra zdrowia. Mimo zakazu wywozu takich leków za granicę, problem nie został rozwiązany. W polskich aptekach ciągle brakuje innowacyjnych lub zaawansowanych preparatów, często ratujących życie.

Jednym z celów stawianych przed ZSMOPL jest uszczelnienie całego systemu obrotu produktami leczniczymi, w tym dalsze zahamowanie nielegalnego wywozu leków za granicę.